Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 17 (353) z dnia 01.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Cel nowelizacji ustawy o rachunkowości
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: www.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny/Projekty ustaw zamieszczono projekt z dnia 22 lipca 2013 r. ustawy o zmianie ustawy (...)
str. 4
2.
Wprowadzenie do ustawy definicji jednostki mikro
Projekt zakłada wprowadzenie do ustawy o rachunkowości definicji jednostki mikro. Do jednostek mikro - dla których przewidziano szereg uproszczeń w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu (...)
str. 4
3.
Uproszczenia przewidziane dla jednostek mikro
Podmioty mikro będą mogły sporządzić bilans i rachunek zysków i strat w bardzo uproszczonej wersji oraz zrezygnować ze sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności, (...)
str. 5
4.
Zmiany w katalogu jednostek zobowiązanych do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości
Poza wprowadzeniem definicji jednostki mikro projekt przewiduje także inne zmiany w treści art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości, które mają służyć uporządkowaniu katalogu jednostek (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Podróże służbowe pracowników - zasady ewidencji i rozliczania w księgach
Od 1 marca 2013 r. wysokość oraz warunki ustalania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej reguluje (...)
str. 8
1.
Nocleg ze śniadaniem w ramach krajowej podróży służbowej
Wysłaliśmy naszego pracownika w krajową podróż służbową. W ramach tej podróży pracownik miał zapewniony nocleg ze śniadaniem. W jaki sposób pomniejszyć należną pracownikowi dietę o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia? (...)
str. 8
2.
Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej
2.1. Przeliczenie kosztów podróży wyrażonych w walucie obcej na złotówki, w sytuacji gdy nie wypłacono zaliczki W maju 2013 r. pracownik naszej firmy przebywał w podróży służbowej w Hiszpanii. 5 czerwca (...)
str. 12
3.
Koszty podróży służbowych na przełomie okresów sprawozdawczych
Czy koszty delegacji odbytej w maju 2013 r., a rozliczonej w czerwcu 2013 r., mogą być ujęte w księgach rachunkowych maja? Jedną z podstawowych zasad (...)
str. 14
1.
Charakterystyka i zakres kosztów pośrednich okresu
Przez pojęcie kosztów pośrednich rozumie się koszty, które na podstawie pomiaru bądź dokumentów źródłowych, nie mogą być odniesione wprost na odpowiednie obiekty kalkulacji. Dla potrzeb (...)
str. 15
2.
Koszty zarządu - definicja, składniki oraz zasady ujęcia w księgach
Koszty zarządu jednostki to koszty pośrednie związane z obsługą, utrzymaniem, administrowaniem, zarządzaniem, kierowaniem i organizacją jednostki rozpatrywanej jako całe przedsiębiorstwo. Wśród kosztów zarządu można wyodrębnić (...)
str. 16
3.
Koszty sprzedaży - definicja, składniki oraz zasady ujęcia w księgach
Kosztami sprzedaży jednostki są koszty związane ze zbytem produktów działalności jednostki (wyrobów gotowych, usług itp.), poniesione po wydaniu przedmiotu sprzedaży kupującemu lub po wyekspediowaniu produktu (...)
str. 18
4.
Rozliczanie kosztów zarządu i sprzedaży na różne odmiany działalności
Jak wyjaśniono wcześniej koszty okresu mogą być tymczasowo przenoszone w ciężar kosztu własnego sprzedaży. Jeśli jednostka prowadzi różnorodną działalność, kosztów własnych sprzedaży może być kilka, (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zmniejszenie ceny towaru nabytego w ramach WNT
Od kontrahenta z Niemiec otrzymaliśmy fakturę korygującą (zmniejszającą) cenę zakupu nabytych wcześniej towarów. W jaki sposób wprowadzić zmniejszenie ceny towarów do ksiąg rachunkowych? Czy w (...)
str. 21
2.
Korekta ceny towaru nabytego w poprzednim roku obrotowym
W czerwcu 2013 r. otrzymaliśmy od naszego dostawcy fakturę korygującą (zmniejszającą) cenę towarów, które kupiliśmy w sierpniu 2012 r. Towary te sprzedawaliśmy w okresie od (...)
str. 23
1.
Kto i kiedy może skorzystać z ulgi na złe długi?
Podatnicy VAT dokonujący dostawy towarów i usług mają prawo - w sytuacji gdy kontrahent nie uregulował należności z tytułu dostawy - do skorzystania z tzw. (...)
str. 25
2.
Jak ująć w księgach wierzyciela korektę VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi?
Ustawa o rachunkowości nie zawiera wskazówek dotyczących ujęcia w księgach wierzyciela korekty VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi. Ewidencja korekty VAT należnego w tym przypadku będzie (...)
str. 26
3.
Kiedy i na jakich kontach dłużnik księguje korektę VAT naliczonego?
Dłużnik, który nie ureguluje należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatek na zakup pojemników na odpady - możliwość rozliczenia w czasie
Jako spółka z o.o. świadczymy usługi wywozu nieczystości. Wygraliśmy kilka przetargów na te usługi i musimy wyposażyć mieszkańców w pojemniki na nieczystości. Pojemniki te będą (...)
str. 30
2.
Ewidencja odsetek w przypadku kredytu inwestycyjnego przeznaczonego na wytworzenie kilku środków trwałych
Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny, obejmujący dwa zadania inwestycyjne. Od kwietnia 2013 r. kredyt ten spłacamy, ale do użytku oddany został tylko jeden środek trwały, a drugi (...)
str. 31
3.
Niedobór całkowicie zamortyzowanego środka trwałego
W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja stwierdzonego podczas inwentaryzacji niedoboru środka trwałego figurującego w ewidencji ponad 5 lat, zamortyzowanego w 100%? Jak wycenić taki środek (...)
str. 32
4.
Ustalenie wartości początkowej samochodu osobowego
Kupiliśmy samochód osobowy, który przed przekazaniem do używania musieliśmy naprawić. Czy wydatki na remont samochodu zwiększą jego wartość początkową, czy należy je odnieść bezpośrednio w (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Konto służące do ewidencji lokat terminowych
Lokata terminowa jest umową między bankiem a klientem banku dotyczącą lokowania środków pieniężnych, którą zawiera się na czas określony. Bank zobowiązuje się na koniec okresu (...)
str. 35
2.
Ewidencja odsetek od lokat dopisanych przez bank w momencie likwidacji lokaty
Odsetki od lokat naliczone przez bank zwiększają stan środków pieniężnych na danym rachunku bankowym lokaty i zalicza się je zgodnie z art. 42 ust. 3 (...)
str. 35
3.
Wycena lokat na dzień bilansowy i prezentacja w bilansie
Według przepisów ustawy o rachunkowości lokaty bankowe wycenia się na dzień bilansowy według ich wartości nominalnej, to znaczy wraz ze skapitalizowanymi odsetkami. W przypadku lokat, których termin (...)
str. 36
4.
Lokaty terminowe w walucie obcej
Ewidencja i wycena lokaty walutowej na dzień jej założenia i likwidacji Zasady ewidencji i przeliczania na złote polskie operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych uregulowane (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminnym zakładzie budżetowym
Jesteśmy gminnym zakładem budżetowym. Przedmiotem naszej działalności jest wynajem lokali komunalnych. Na jakim koncie powinniśmy księgować rozrachunki z gminą dotyczące wywozu śmieci z tych nieruchomości? (...)
str. 40
2.
Zaległa trzynastka pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego
Zatrudniamy pracownicę, która w 2012 r. nie przepracowała 6 miesięcy z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku ze zmianą przepisów powinniśmy wypłacić jej zaległą (...)
str. 42
3.
Wydatki ponoszone przez gminę na pokrycie kosztów pobytu dzieci w przedszkolach na terenie innej gminy
Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej zaliczyć ponoszone przez gminę wydatki na pokrycie kosztów pobytu dzieci z naszej gminy w przedszkolach na terenie innej gminy? Przepisy (...)
str. 44
4.
Wsparcie finansowe przeznaczone na działalność statutową instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Od jednego z banków otrzymaliśmy kwotę tysiąca złotych jako wsparcie na zorganizowanie przedsięwzięć kulturalnych. Jak zaksięgować takie zdarzenie? Instytucja kultury - (...)
str. 44
5.
Wydatki związane z zabezpieczeniem medycznym imprez masowych
Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej zaliczyć wydatki na usługi związane z zabezpieczaniem medycznym imprez masowych? Ponoszone przez jednostkę wydatki na zabezpieczanie medyczne imprez masowych wskazane (...)
str. 45
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Moment ujęcia w księgach kosztów wynagrodzeń i składek ZUS
Zdarza się, że wynagrodzenia wypłacamy z opóźnieniem. Czy koszty tych wynagrodzeń ujmujemy w księgach miesiąca, którego one dotyczą, czy miesiąca w którym dokonaliśmy wypłaty? W (...)
str. 46
2.
Konsekwencje podatkowe niewypłacenia wynagrodzenia w terminie
Dla celów podatkowych wynagrodzenia pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem jednak że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie (...)
str. 46
3.
Dostosowanie ewidencji analitycznej na kontach kosztów wynagrodzeń i składek ZUS
Z uwagi na inny moment zaliczenia do kosztów podatkowych i bilansowych wynagrodzeń wypłacanych po terminie i składek ZUS od tych wynagrodzeń zasadne jest wyodrębnienie w (...)
str. 47
4.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach osób prawnych
W przypadku gdy wynagrodzenie nie będzie zaliczone do kosztów podatkowych danego okresu sprawozdawczego (gdyż nie spełni omówionych wymogów), powstaną przejściowe różnice między wartością podatkową a (...)
str. 48
H.
MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI A USTAWA O RACHUNKOWOŚCI
1.
Kryteria zaliczenia aktywów do wartości niematerialnych według polskich i międzynarodowych standardów
Czy opracowana we własnym zakresie witryna internetowa jednostki z dostępem dla użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych według MSR stanowi składnik wartości niematerialnych i prawnych? W świetle (...)
str. 49
2.
Etapy rozwoju strony internetowej i zasady księgowania kosztów na każdym etapie
Interpretacja SKI-32 określa następujące etapy rozwoju strony internetowej i wyjaśnia zasady księgowania kosztów na każdym etapie. Etapy rozwoju strony internetowej Charakterystyka Zasady księgowania kosztów Planowanie (...)
str. 50
I.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Nabycie udziałów spółki z o.o. za gotówkę
Staliśmy się udziałowcem w innej spółce z o.o. Jak zaksięgować wpłatę gotówki za nabycie udziałów? Nabyte udziały stanowią dla jednostki składnik aktywów finansowych - inwestycji. Zależnie od (...)
str. 52
2.
Pokrycie straty bilansowej z lat ubiegłych kapitałem zapasowym utworzonym z agio
Czy z kapitału zapasowego spółki z o.o. utworzonego z agio można pokryć stratę bilansową z lat ubiegłych? Bez względu na to, czy kapitał zapasowy spółki utworzony został ze środków (...)
str. 52
3.
Odpisy amortyzacyjne ujmowane w księgach rachunkowych raz na rok lub kwartał
Czy można w księgach rachunkowych dokonywać odpisów amortyzacyjnych raz na rok lub kwartał? Jeśli jednostka przyjmie w swojej polityce rachunkowości zasadę, że dokonuje odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych (...)
str. 53
4.
Ostatni odpis amortyzacyjny w przypadku sprzedaży środka trwałego
5 sierpnia 2013 r. sprzedaliśmy środek trwały. Kiedy należało dokonać ostatniego odpisu amortyzacyjnego? W przypadku sprzedaży środka trwałego nie w pełni zamortyzowanego ostatniego odpisu amortyzacyjnego należy dokonać za (...)
str. 53
X.
Z listów Czytelników
1.
Koszty używania samochodu niebędącego własnością firmy
Na potrzeby firmy użytkujemy samochody osobowe niebędące naszą własnością (umowa najmu). Jak ewidencjonować kilometrówkę w księgach rachunkowych? Do ksiąg rachunkowych, w przypadku używania niebędących własnością firmy samochodów (...)
str. 54
2.
Prezentacja w rachunku zysków i strat kosztów niestanowiących kosztów podatkowych
Czy w rachunku zysków i strat przychód z dofinansowania, niebędący przychodem podatkowym, należy umieścić w pozycji D.II. "Dotacje" razem z innymi dofinansowaniami, które są przychodem podatkowym? Jak wykazać koszty niebędące (...)
str. 56
3.
Ewidencja księgowa zakupu produktów rolnych od rolników ryczałtowych
Jak udokumentować i zaksięgować zakup produktów rolnych od rolników ryczałtowych? W świetle przepisów ustawy o VAT, faktury dokumentujące dostawę produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych przez rolników ryczałtowych (...)
str. 57
4.
Rozliczenie czynszu inicjalnego w leasingu operacyjnym
W ramach leasingu operacyjnego zakupiliśmy kombajn. Czynsz inicjalny z tego tytułu zaksięgowałam jako koszt przyszłych okresów, który jest rozliczany w koszty zgodnie z rozpisanymi ratami. Wyczytałam, że czynsz inicjalny (...)
str. 58
5.
Ewidencja księgowa raportów z kasy rejestrującej
Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż z kasy fiskalnej, w sytuacji gdy są płatności gotówką i kartą płatniczą? Czy księgować raporty dobowe, czy można tylko miesięczny? W świetle art. 111 ust. 1 (...)
str. 59
6.
Utworzenie rezerwy na odprawy emerytalne po raz pierwszy
Z powodu trudnej sytuacji finansowej nie naliczaliśmy rezerw z tytułu odpraw emerytalnych, choć powinniśmy. Nasz układ zbiorowy przewiduje bowiem odprawę emerytalną korzystniejszą od zawartej w Kodeksie pracy i mamy (...)
str. 60
7.
Zasady inwentaryzacji produkcji w toku
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się głównie produkcją mebli. Ze względu na nasz rodzaj produkcji, stosowanie wielu setek materiałów, skomplikowany i "rozciągnięty w czasie" strumień produkcji, przeprowadzenie inwentaryzacji (...)
str. 61
8.
Przedpłata na poczet opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych
Jak zaksięgować przedpłatę na poczet opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych (objętych systemem viaTOLL)? Zasady wnoszenia opłat za przejazd po drogach określa rozporządzenie Ministra (...)
str. 62
9.
Ewidencja usług pośrednictwa sprzedaży biletów lotniczych
Jesteśmy agencją turystyczną i pośredniczymy w sprzedaży biletów lotniczych. Osoba dokonująca za naszym pośrednictwem zakupu biletu płaci nam cenę biletu i opłatę transakcyjną za pośrednictwo. Opłata transakcyjna stanowi (...)
str. 63
10.
Pożyczka udzielona spółce jawnej przez jej wspólnika
Wspólnik spółki jawnej udzielił tej spółce pożyczki. Pożyczoną kwotę wspólnik wpłacił na rachunek spółki. Jak drugostronnie zaksięgować tę wpłatę? Zaciągnięte pożyczki ewidencjonowane są w księgach rachunkowych (...)
str. 65
11.
Dopłaty do cen sprzedaży usług
Jesteśmy spółką z o.o. Otrzymujemy od gminy dopłaty do odprowadzania ścieków. Do jakich przychodów zaliczyć otrzymane dopłaty? Zakładamy, iż pytająca jednostka jest przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, które w ramach (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.