Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 16 (352) z dnia 20.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Różnice kursowe od zobowiązań uwzględniane w wartości początkowej środka trwałego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Dla celów podatkowych Dla celów podatkowych wartość początkową środka trwałego korygują wyłącznie zrealizowane różnice kursowe, czyli różnice powstałe na skutek spłaty kredytu lub pożyczki przed (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia kompensaty oraz ewidencja różnic kursowych
Posiadamy należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyrażone w walucie obcej od tego samego kontrahenta. Zgodnie z umową zamierzamy je skompensować. Jak rozliczyć (...)
str. 6
2.
Kompensata rozrachunków wyrażonych w różnych walutach
Jak rozliczyć kompensatę, gdy dotyczy ona rozrachunków wyrażonych w różnych walutach (należność w euro, a zobowiązanie w złotówkach)? Fakt wyrażenia wierzytelności w różnych walutach (tutaj: (...)
str. 8
1.
Ogólne zasady rozliczania zdarzeń losowych i otrzymanego w związku z tym odszkodowania
Na jakim koncie zaksięgować szkody powstałe w jednostce na skutek powodzi, koszty związane z ich usuwaniem, a także otrzymane w związku z tym odszkodowanie? W (...)
str. 9
2.
Likwidacja szkody i przyznane odszkodowanie na przełomie roku
W jaki sposób rozliczyć szkodę spowodowaną zdarzeniem losowym oraz przyznane odszkodowanie, jeśli poniesienie szkody oraz wypłata odszkodowania następują na przełomie roku obrotowego? W świetle art. (...)
str. 12
3.
Wypłata odszkodowania pomniejszonego o udział własny
Na skutek gradobicia nasze uprawy rolne zostały zniszczone. Uprawy były ubezpieczone, dlatego zgłosiliśmy szkodę. Jak zaksięgować odszkodowanie, które jest pomniejszone o udział własny? Udział własny (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zakup środka trwałego na kredyt zabezpieczony umową przewłaszczenia
Spółka wzięła kredyt na zakup maszyny produkcyjnej. Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest zawarta z bankiem umowa o przewłaszczenie na zabezpieczenie. Jak ująć w księgach zakup środka trwałego objętego umową (...)
str. 15
2.
Przejęcie przedmiotu zabezpieczenia przez bank w związku z niespłacaniem kredytu
W bieżącym roku spółka straciła płynność finansową i nie jest w stanie już spłacać kredytu. Bank przejął maszynę na zabezpieczenie niespłaconego kredytu i zamierza ją (...)
str. 17
1.
Rozliczanie VAT od importu towarów - zasady ogólne i uproszczona procedura celna
Definicja importu towarów Import towarów zdefiniowany został w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...)
str. 19
2.
Ewidencja księgowa importu towarów i zasady wyceny faktury w walucie obcej
W przypadku importu towarów ewidencji księgowej podlega faktura otrzymana od kontrahenta zagranicznego, dokument celny potwierdzający wysokość należności celnych oraz dokument potwierdzający przyjęcie nabytych towarów. Jeżeli (...)
str. 20
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Opłaty za gwarancję bankową - koszty finansowe, czy usługi obce?
W związku z pozyskaniem z funduszu ochrony środowiska pożyczki na budowę środków trwałych, zobowiązani byliśmy do pozyskania stosownej gwarancji bankowej. Co kwartał uiszczamy na rzecz (...)
str. 22
2.
Konsekwencje utraty części peryferyjnej środka trwałego
W naszej jednostce doszło do kradzieży części peryferyjnej środka trwałego, w związku z tym powinniśmy zmniejszyć jego wartość początkową o skradzioną części i zwiększyć o (...)
str. 23
3.
Ustalenie wyniku na sprzedaży środka trwałego
Sprzedaliśmy niezamortyzowany środek trwały. Jak wykazać tę sprzedaż w rachunku zysków i strat? Według przepisów art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o (...)
str. 24
4.
PCC a wartość początkowa gruntu
Zakupiliśmy na własność działkę niezabudowaną. Czy należy zwiększyć wartość tej działki o PCC? W świetle art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, do (...)
str. 25
5.
Remont środka trwałego - zakup silnika do pojazdu specjalnego
Zakupiliśmy silnik do pojazdu specjalnego. Czy koszty jego zakupu zaksięgować w koszty bieżące, czy na zwiększenie wartości początkowej? Jeżeli silnik nabyto w celu wymiany zużytego (...)
str. 25
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Przychody ze sprzedaży towarów przez internet w ewidencji księgowej
Sprzedaż internetowa jest jedną z form sprzedaży wysyłkowej, gdzie kupujący dokonuje transakcji zakupu poprzez złożenie zamówienia na stronie internetowej. Najpopularniejszą formą sprzedaży wysyłkowej jest sprzedaż (...)
str. 26
2.
Moment powstania przychodu podatkowego ze sprzedaży internetowej
Generalnie za datę powstania przychodu, według przepisów art. 12 ust. 3a updop oraz art. 14 ust. 1c updof, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa (...)
str. 27
3.
Sprzedaż wysyłkowa przez internet w świetle przepisów o VAT
Obowiązek podatkowy Dla celów VAT obowiązek podatkowy w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Wynika to z treści art. (...)
str. 28
4.
Ewidencja księgowa kosztów wysyłki towarów
Zasadniczo towary sprzedawane przez internet są wysyłane do klientów za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firm kurierskich. Oprócz należności za towar sprzedawcy obciążają więc nabywców kosztami (...)
str. 29
5.
Ewidencja sprzedaży internetowej na przykładach liczbowych
5.1. Sprzedaż towarów przez internet za pobraniem Przykład I. Założenia: 1. Jednostka handlowa "X" sprzedaje towary w sklepie internetowym przede wszystkim osobom fizycznym nieprowadzącym działalności (...)
str. 30
5.1.
Sprzedaż towarów przez internet za pobraniem
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka handlowa "X" sprzedaje towary w sklepie internetowym przede wszystkim osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonuje w kasie rejestrującej. Towary (...)
str. 30
5.2.
Wysłanie towaru do nabywcy po otrzymaniu wpłaty
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. "Alfa" prowadzi sklep internetowy i sprzedaje towary osobom fizycznym oraz podmiotom gospodarczym. W regulaminie sklepu zawarto informację, że (...)
str. 31
5.3.
Sprzedaż środka trwałego przez internet
Przykład I. Założenia: 1. Spółka "X", której podstawowym rodzajem działalności jest świadczenie usług, wystawiła na sprzedaż na internetowym portalu aukcyjnym odkurzacz przemysłowy, stanowiący jej środek (...)
str. 32
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Naliczone na koniec kwartału odsetki od nieterminowych płatności w księgach jednostki budżetowej
Jednostka budżetowa (sanepid) na koniec kwartału nalicza odsetki od niezapłaconych w terminie należności budżetowych. Na jakich kontach zaksięgować takie odsetki? Do naliczania i ewidencjonowania odsetek (...)
str. 33
2.
Pokrycie straty w księgach rachunkowych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Czy możemy część funduszu założycielskiego, która powstała w latach ubiegłych (do 30 czerwca 2011 r.), przenieść na fundusz zakładu (...)
str. 34
3.
Sprzedaż środka trwałego w jednostce budżetowej
Jak ująć w księgach jednostki budżetowej sprzedaż środka trwałego? Czy należność z tytułu takiej sprzedaży ewidencjonować na koncie należności z tytułu dochodów budżetowych? Koszty i przychody związane ze zbyciem (...)
str. 35
4.
Zasady przekazywania środków pieniężnych na pokrycie kosztów kształcenia uczniów
Gmina podpisała porozumienie z powiatem w sprawie pokrycia kosztów kształcenia specjalnego trójki dzieci (jedno uczęszcza do szkoły podstawowej specjalnej, a dwójka do specjalnych gimnazjów). Koszty (...)
str. 37
5.
Ogłaszanie sprawozdań finansowych instytucji kultury
Prowadzimy działalność kulturalną w formie organizacyjno-prawnej jaką jest instytucja kultury (teatr). Jesteśmy wpisani do rejestru instytucji kultury przy urzędzie marszałkowskim. Czy podlegamy obowiązkowi ogłaszania sprawozdań (...)
str. 39
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu rezerw na świadczenia pracownicze
Jesteśmy spółką z o.o. Zatrudniamy 250 pracowników. Prosimy o przedstawienie ewidencji księgowej rezerw na świadczenia pracownicze, które będziemy wypłacać, np. w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę. (...)
str. 40
2.
Konsekwencje utworzenia rezerw w świetle przepisów podatkowych
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 27 updop, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się rezerw innych niż wymienione w art. 16 ust. 1 (...)
str. 42
3.
Dostosowanie ewidencji analitycznej
Do ewidencji biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów służy konto 64-1. Ewidencja szczegółowa prowadzona do tego konta powinna zawierać podział na poszczególne tytuły, w tym m.in. rezerwy (...)
str. 42
4.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach będących osobami prawnymi
Jak już wcześniej wskazano bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów utworzone na odprawy emerytalne i rentowe wpływają na wynik bilansowy w momencie ich utworzenia w księgach rachunkowych. (...)
str. 43
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Opłaty związane z ustanowieniem hipoteki
W celu zabezpieczenia zaciągniętego przez nas kredytu inwestycyjnego na budowę magazynu ustanowiono hipotekę. W związku z ustanowieniem tej hipoteki ponieśliśmy koszt podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialnej i opłaty (...)
str. 44
2.
Jak księgować obowiązkowe wpłaty na PFRON?
Przekroczyliśmy liczbę 25 pracowników i jesteśmy zobowiązani do wpłat na PFRON. Jak księguje się deklarację i zapłatę składki? W świetle art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji (...)
str. 44
3.
Nieściągalność należności w związku umorzeniem postępowania upadłościowego dłużnika
Nasz dłużnik ogłosił upadłość. W 2009 r. utworzyliśmy odpis aktualizujący wartość należności tego kontrahenta. W bieżącym roku otrzymaliśmy pismo o umorzeniu postępowania ze względu na brak majątku. Jakim zapisem (...)
str. 45
4.
Odszkodowanie otrzymane od starostwa powiatowego w związku z wywłaszczeniem gruntu pod drogę
Jak zaksięgować odszkodowanie otrzymane od starostwa powiatowego za zabranie części naszej działki pod inwestycję drogową? Przychody związane z odszkodowaniami są związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki i zalicza (...)
str. 46
5.
Błąd w bilansie otwarcia przedsiębiorstwa osoby fizycznej, dotyczący rozrachunków z firmą leasingową
Od stycznia 2013 r. prowadzimy księgi rachunkowe. Okazało się, że w bilansie otwarcia błędnie ustaliliśmy rozrachunki z firmą leasingową (była nadpłata, której nie ma w bilansie otwarcia). Firma leasingowa (...)
str. 47
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Zawiadomienie urzędu skarbowego o przekazaniu ksiąg rachunkowych do biura rachunkowego
Jak należy rozumieć art. 11a ustawy o rachunkowości? Czy w przypadku stałej umowy o prowadzenie ksiąg rachunkowych przez podmiot do tego uprawniony, poza siedzibą jednostki, należy w każdym roku ponawiać (...)
str. 47
2.
Faktury kosztowe dotyczące lat ubiegłych, otrzymane w roku bieżącym
W 2013 r. otrzymaliśmy od kontrahenta faktury kosztowe za 2012 r. Koszty te dotyczą przychodu uzyskanego w 2012 r. Jak je zaksięgować zgodnie z ustawą o rachunkowości? Prowadząc księgi rachunkowe zgodnie z ustawą (...)
str. 49
3.
Zajęcie konta bankowego przez komornika
Komornik zajął nam konto bankowe. Jak zaksięgować to zajęcie? Na jakim koncie ujmować pobrane przez komornika środki pieniężne? Samo zajęcie przez komornika konta (rachunku) bankowego (...)
str. 50
4.
Koszty ubezpieczenia płatnego w ratach w księgach jednostki stosującej konta zespołu 4 i 5
Jak zaksięgować polisę ubezpieczeniową dotyczącą ubezpieczenia biura - naszej siedziby, gdy płatność została rozłożona na 2 raty? Prowadzimy ewidencję kosztów w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym. Sposób rozliczeń (...)
str. 51
5.
Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej - ewidencja w księgach wnoszącego aport
Przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną zostało wniesione aportem, jako wkład niepieniężny, do nowo zawiązanej wieloosobowej spółki z o.o. w zamian za udziały. Jak zaksięgować wniesienie aportu w księgach (...)
str. 52
6.
Kary umowne za nieterminowe wykonanie robót
Spółka z o.o. wykonująca usługi budowlane podpisała umowę z podwykonawcą na wykonanie części robót. Z uwagi na opóźnienia terminu zakończenia inwestycji spółka została obciążona przez inwestora karą umowną. (...)
str. 54
7.
Przeznaczenie zysku w spółce komandytowej na wypłaty dla wspólników oraz podwyższenie kapitału
W 2012 r. spółka komandytowa wypłacała zaliczki na poczet wypracowanego zysku. Na koniec roku każdy wspólnik otrzymał informację o przychodach i kosztach podatkowych oraz o wysokości odprowadzonej zaliczki na podatek (...)
str. 56
8.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia spółek z o.o.
Czy w przypadku połączenia dwóch spółek z o.o. należy zamknąć księgi rachunkowe obu spółek? Jeśli tak, to na jaki dzień powinno nastąpić ich zamknięcie? Zasady łączenia spółek (...)
str. 58
9.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów a likwidacja działalności spółki z o.o.
Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Na spółce z o.o. ciążył obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji. Spółka posiada utworzone rezerwy na (...)
str. 59
10.
Przychody ze sprzedaży leków i otrzymywane z NFZ dopłaty
Jako apteka prowadzimy sprzedaż detaliczną leków na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak w księgach rachunkowych powinniśmy ujmować przychody ze sprzedaży leków i dopłaty otrzymywane z Narodowego (...)
str. 61
11.
Rozrachunki w ramach cash poolingu - ujęcie w księgach i bilansie
Proszę o przedstawienie sposobu księgowania i prezentacji w bilansie cash poolingu, stosowanego w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, od strony tzw. beneficjenta. Cash pooling jest umową nienazwaną, dla której w polskim (...)
str. 64
12.
Wpłaty utargu spółki jawnej na prywatne konto wspólnika
Spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą o profilu handlowym. Z powodów organizacyjnych jeden ze wspólników dzienne utargi wpłaca na swoje prywatne konto bankowe. Zgodnie z zawartą między wspólnikiem a spółką (...)
str. 65
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Projekt ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: www.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny/Projekty ustaw zamieszczono projekt z 22 lipca 2013 r. ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości. (...)
str. 66
2.
Tekst jednolity ustawy o finansach publicznych
W Dzienniku Ustaw z 5 sierpnia 2013 r. pod poz. 885 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu z 21 czerwca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o finansach publicznych. Ujednolicony tekst ustawy z dnia (...)
str. 66
3.
Tekst jednolity rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy emerytalnych
W Dzienniku Ustaw z 1 sierpnia 2013 r. pod poz. 876 opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.