Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Podatki dochodowe w najnowszych interpretacjach izb skarbowych
Dodatek nr 13
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16
z dnia 20.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY
1.
Korekta przychodu na skutek zwrotu towarów lub przyznania rabatów
Czy spółka postępuje prawidłowo, jeżeli wartość przychodów związaną z otrzymanymi zwrotami towarów oraz przyznane rabaty uwzględnia w okresie otrzymania zwrotów i przyznania rabatów? Odpowiedź Nie. (...)
str. 3
2.
Udział pracowników w imprezie integracyjnej
Czy udział w imprezie integracyjnej stanowi u pracowników przychód ze stosunku pracy? Odpowiedź Udział pracowników w imprezie integracyjnej powoduje po stronie pracowników powstanie przychodów ze (...)
str. 4
3.
Sprzedaż towarów z bonifikatą
Czy przychodem podatnika podlegającym opodatkowaniu powinna być cena sprzedaży uwidoczniona na paragonie fiskalnym (w części fiskalnej), czy też kwota faktycznie otrzymana przez podatnika, tj. po (...)
str. 5
4.
Wynagrodzenie za poręczenie spółce kredytu
Akcjonariusz zatrudniony w spółce na umowę o pracę oraz akcjonariusz niezatrudniony w spółce otrzymali wynagrodzenie za poręczenie spółce kredytu przeznaczonego na działalność obrotową. Poręczenie nastąpiło (...)
str. 6
5.
Nadwyżki towarów ujawnione w toku inwentaryzacji
Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prawidłowe będzie zaliczenie do przychodów podatkowych nadwyżek w towarach? Odpowiedź Ujawnione w trakcie inwentaryzacji (...)
str. 6
6.
Opłata za przechowywanie dokumentów uiszczana za pięć lat z góry
Czy przychód uzyskany z wystawionej faktury za usługi archiwizacyjne świadczone przez pięć lat jest prawidłowo rozliczany w miesięcznych okresach rozliczeniowych? Odpowiedź Nie. Za moment powstania (...)
str. 7
7.
Moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego
Czy za moment uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalno-użytkowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uważa się datę jego przekazania na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, czy też (...)
str. 8
8.
Przejęcie majątku rzeczowego po likwidacji spółki z o.o.
Podatnik zamierza nabyć 100% udziałów w zadłużonej spółce z o.o., a tym samym stać się jej jedynym wspólnikiem. Następnie postawić spółkę w stan likwidacji i (...)
str. 9
9.
Wysokość przychodu w spółce jawnej a status małego podatnika u wspólnika tej spółki
Spółka jawna w 2012 r. osiągnęła przychód ze sprzedaży wraz z należnym podatkiem od towarów i usług większy od kwoty 4.922.000 zł. Wspólnicy tej spółki (...)
str. 10
II.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW
1.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych wydatków na remont
Czy poniesione wydatki na duże remonty spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, nie biorąc pod uwagę odmiennego rozliczenia tych (...)
str. 11
2.
Opłaty związane z postępowaniem odwoławczym
Czy koszty poniesione w związku z uznaniem zasadności odwołania - koszty postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą, stanowią w spółce z o.o. koszty uzyskania przychodu? Odpowiedź (...)
str. 12
3.
Wydatki spółki na posiedzenie rady nadzorczej
Czy poniesione wydatki na posiedzenie rady nadzorczej można uznać za koszty uzyskania przychodu? Odpowiedź Wydatki ponoszone przez spółkę na nabycie m.in. szklanek, cukru, ciastek, mandarynek, (...)
str. 13
4.
Odsetki od kredytu hipotecznego przypadające na lokal używany w działalności gospodarczej
Czy zapłacone odsetki od kredytu w części przypadającej na lokal używany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu? Odpowiedź Zapłacone odsetki od (...)
str. 14
5.
Towary handlowe oraz wyposażenie otrzymane w darowiźnie
Czy wartość otrzymanych w darowiźnie od ojca towarów handlowych oraz wyposażenia może stanowić koszt uzyskania przychodów? Odpowiedź Wartość otrzymanych w darowiźnie towarów handlowych oraz wyposażenia (...)
str. 15
6.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych opłaty środowiskowej
W którym roku podatkowym spółka jawna prowadząca księgi rachunkowe powinna odnieść w ciężar kosztów uzyskania przychodów należne podstawowe opłaty środowiskowe wynikające z ustawy o ochronie (...)
str. 15
7.
Korekta odpisów amortyzacyjnych po otrzymaniu dotacji
Czy w związku z tym, że dotację ze środków Unii Europejskiej otrzymano już po rozpoczęciu amortyzacji środków trwałych, kwotę amortyzacji dokonanej w 2010 r., w (...)
str. 16
8.
Koszty wyburzenia budynku i budowli w związku z realizacją nowej inwestycji
Czy w przypadku gdy firma będzie wyburzać niezaliczone do środków trwałych budynek i budowle w miejscu, w którym realizowana będzie nowa inwestycja, wydatki na nabycie (...)
str. 17
9.
Renta dożywotnia dla pacjenta wypłacana przez szpital
Czy szpital postępuje prawidłowo, wyłączając z kosztu uzyskania przychodu wypłacaną na rzecz pacjentki dożywotnią rentę na pokrycie zwiększonych potrzeb związanych z leczeniem i rehabilitacją? Odpowiedź (...)
str. 18
10.
Koszty związane z organizacją uroczystości otwarcia zakładu
Czy koszty związane z organizacją uroczystości otwarcia zakładu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej jako koszty związane z reklamą i promocją nowo otwartego zakładu produkcyjnego stanowią (...)
str. 19
11.
Nieściągalność wierzytelności udokumentowana postanowieniem wydanym przez organ egzekucyjny
Czy jest możliwe zakwalifikowanie jako koszty uzyskania przychodu, wierzytelności, które nie były dochodzone w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym, i nie zostały opatrzone klauzulą o bezskuteczności (...)
str. 20
III.
ULGI I ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Korzystanie przez pracowników mobilnych z noclegów sfinansowanych przez pracodawcę
Usługa noclegowa, z której korzysta pracownik, jest bezpośrednio związana z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych na polecenie pracodawcy. Czy wartość usługi noclegowej, z której korzysta (...)
str. 21
2.
Wydatki na utrzymanie przewodnika osoby niepełnosprawnej
Czy wydatki przekraczające kwotę 2.280 zł poniesione w związku z codziennym utrzymaniem syna pełniącego funkcję przewodnika ojca - osoby niepełnosprawnej, można odliczyć od dochodu ojca? (...)
str. 22
3.
Dodatkowe świadczenie od banku
Bank wprowadził nową usługę polegającą na wpłacie na konto klienta dodatkowego świadczenia (określonej kwoty pieniędzy), w sytuacji gdy klient będący osobą fizyczną założy lub odnowi (...)
str. 23
4.
Opłaty pocztowe związane z przekazaniem darowizny
Czy opłaty pocztowe za przesyłkę przedmiotu darowizny do obdarowanego podlegają odliczeniu od dochodu? Odpowiedź Nie ma możliwości odliczenia od dochodu opłat za przesyłki pocztowe zawierające (...)
str. 24
5.
Rodzaj uzyskiwanych dochodów a prawo do ulgi prorodzinnej
Czy podatnik ma prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej od podatku zapłaconego według skali podatkowej (od dochodu z najmu) w sytuacji, gdy osiąga również dochody opodatkowane (...)
str. 25
6.
Dochód organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony na cele statutowe
Czy cech rzemiosł powinien odprowadzić podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości? Czy może przysługuje mu zwolnienie z zapłaty podatku od osób prawnych, gdyż pieniądze za (...)
str. 25
7.
Zwolnienie od podatku dochodu z najmu garaży i miejsc postojowych należących do towarzystwa budownictwa społecznego
Czy dochody z tytułu wynajmu garaży i miejsc postojowych dla mieszkańców korzystających z zasobów mieszkaniowych towarzystwa budownictwa mieszkaniowego są zwolnione z zapłaty podatku dochodowego? Odpowiedź (...)
str. 27
IV.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Przypisanie do działalności opodatkowanej lub zwolnionej różnic kursowych od własnych środków
Czy prawidłowe jest przypisanie do działalności opodatkowanej różnic kursowych (odpowiednio dodatnich jako przychody lub ujemnych jako koszty) powstałych w związku z przepływami pieniężnymi na rachunku (...)
str. 28
2.
Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
Czy wniesienie do spółki z o.o. aportem przedsiębiorstwa wiąże się z powstaniem zobowiązania podatkowego? Odpowiedź W momencie wniesienia przedsiębiorstwa do spółki z o.o. i objęcia (...)
str. 29
3.
Transfer środków pieniężnych na rachunek bankowy w Polsce
Czy dokonany przez podatnika od kilku lat mieszkającego w USA transfer środków pieniężnych na rachunek bankowy w Polsce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)
str. 30
4.
Odliczenie straty przez spadkobiercę przedsiębiorcy
Czy rozliczając dochody z działalności gospodarczej osiągnięte w latach 2013 i 2014 podatnik ma prawo, jako spadkobierca, uwzględnić straty z działalności gospodarczej poniesione przez ojca (...)
str. 31
5.
Ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu przewłaszczenia na zabezpieczenie pożyczki
Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku przewłaszczenia przez pożyczkodawcę koparki na zabezpieczenie udzielonej przez niego pożyczki? Odpowiedź Dochodem, będącym podstawą opodatkowania jest różnica między przychodem (...)
str. 32
6.
Wybór zryczałtowanego opodatkowania przychodów z działalności a wspólne rozliczenie małżonków
Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest on również wspólnikiem spółki cywilnej, z której przychody opodatkowuje w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. (...)
str. 33
7.
Strata osiągnięta przed przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową
Czy osoba fizyczna będzie mogła odliczać straty podatkowe, jakie poniosła jako przedsiębiorca (podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych) od dochodu jaki uzyska po przekształceniu w (...)
str. 34
8.
Wartość zadłużenia wobec podmiotów powiązanych kapitałowo
Czy określając wartość zadłużenia, o którym mowa w przepisach o cienkiej kapitalizacji, spółka powinna wziąć pod uwagę jedynie wartość zaciągniętej pożyczki, czy też powinna uwzględnić (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.