Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Rozliczenie podatkowe spółek osobowych i ich wspólników
Dodatek nr 12
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14
z dnia 20.07.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
W polskim systemie prawnym możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej zorganizowanej m.in. w formie spółek niemających osobowości prawnej (dalej zamiennie: spółek osobowych). Do tej kategorii spółek należą spółka (...)
str. 3
I.
PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI W SPÓŁKACH OSOBOWYCH - ZAGADNIENIA OGÓLNE
1.
Dochód z udziału w spółce
1.1.
Zasady opodatkowania
Podatnicy CIT w zakresie rozliczenia dochodu z tytułu udziału w spółce niemającej osobowości prawnej stosują przepisy ustawy o CIT regulujące opodatkowanie dochodów (przychodów) związanych z (...)
str. 3
1.2.
Podstawa ustalania dochodu przez wspólników
Podatnicy PIT i CIT ustalają dochód z udziału w spółkach osobowych na podstawie ewidencji podatkowych, których obowiązek prowadzenia ciąży na spółkach. W tym zakresie obowiązują (...)
str. 5
1.3.
Mechanizm ustalania dochodu wspólników
Zasada proporcjonalności Pod względem prawnym spółki osobowe są jednostkami organizacyjnymi, w ramach których osiągane są dochody z prowadzenia działalności gospodarczej, oraz które prowadzą ewidencję służącą (...)
str. 5
1.4.
Rozliczanie podatku dochodowego
Ogólne zasady dotyczące rozliczenia podatku od dochodu z udziału w spółce W świetle przepisów podatkowych, dochody uzyskane w roku podatkowym, w ramach spółki osobowej, podatnicy PIT i CIT są obowiązani rozliczyć (...)
str. 7
1.5.
Problem kwalifikowania przychodów osiąganych w ramach spółki do źródeł przychodów
Podatnicy PIT i CIT dochody z udziału w spółce osobowej rozliczają na zasadach określonych dla działalności gospodarczej. Na gruncie przepisów ustawy o PIT obowiązuje jednak (...)
str. 10
1.6.
Spółka osobowa w roli płatnika podatku dochodowego
Spółki osobowe nie mają przymiotu podatnika podatku dochodowego. Przepisy ustawy o PIT nakładają na nie jednak obowiązki płatnika. Płatnikiem, zgodnie z definicją zawartą w art. (...)
str. 12
1.7.
Odpowiedzialność spółki i jej wspólników za zobowiązania podatkowe
Odpowiedzialność podatników i płatników regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że podatnicy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za podatki wynikające ze zobowiązań podatkowych. Podatnik (...)
str. 12
II.
ROZLICZENIA PODATKOWE WSPÓLNIKÓW SPÓŁEK OSOBOWYCH - W PRAKTYCE
1.
Działalność indywidualna i w formie spółki a status małego podatnika
Dwie osoby fizyczne posiadają równe udziały w spółce jawnej oraz prowadzą indywidualne działalności gospodarcze. Wspólnicy, na potrzeby spółki, zamierzają kupić urządzenie, które chcą zamortyzować jednorazowo. (...)
str. 13
2.
Wkłady do spółek osobowych
2.1.
Aport przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do spółki osobowej
Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki komandytowej przedsiębiorstwa spółki akcyjnej należy niepodzielony zysk osiągnięty przez spółkę akcyjną opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych, podobnie (...)
str. 15
2.2.
Wkład w postaci towarów handlowych i środka trwałego pozostałych po likwidacji samodzielnej działalności
Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą prowadzoną samodzielnie. Na dzień likwidacji pozostały mu towary handlowe oraz lokal użytkowy, który stanowił środek trwały. Te składniki majątkowe podatnik zamierza (...)
str. 15
2.3.
Sprzedaż przedmiotu wkładu wniesionego do spółki cywilnej
Do spółki cywilnej w 2010 r. został wniesiony wkład w postaci gruntu, który wprowadzono do ewidencji środków trwałych. W 2013 r. spółka sprzedała ten grunt. Jak podatkowo rozliczyć tę sprzedaż? (...)
str. 16
3.
Udział kapitałowy i zysk wspólników w spółce osobowej
3.1.
Zatrzymanie zysku w spółce jawnej
Czy decyzja wspólników o pozostawieniu zysku w spółce jawnej z przeznaczeniem na finansowanie działalności spółki i jej rozwój, spowoduje u wspólników powstanie przychodu z tytułu (...)
str. 17
3.2.
Wypłata z zysku dokonana przez spółkę komandytową na rzecz jej wspólnika
Spółka komandytowa wypłaci dywidendę osobie fizycznej. Na kim będzie ciążył obowiązek podatkowy i według jakich zasad należy opodatkować tego rodzaju przychód? Wyjaśnienie problemu przedstawionego w (...)
str. 18
3.3.
Opodatkowanie odsetek od udziału kapitałowego wypłaconych wspólnikowi spółki osobowej
Wspólnik (osoba fizyczna) zażądał wypłaty odsetek od udziału kapitałowego w spółce jawnej. Czy w związku z otrzymaniem odsetek u wspólnika wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego, (...)
str. 19
3.4.
Koszty związane z wypłatą odsetek od udziału kapitałowego
Spółka jawna osób fizycznych wypłaci wspólnikom odsetki od udziału kapitałowego. Czy ustalając dochód z udziału w spółce, wspólnicy, odpowiednio do posiadanych udziałów w zyskach, będą (...)
str. 20
4.
Zmiana składu osobowego spółki oraz wielkości udziałów wspólników
4.1.
Przystąpienie nowego wspólnika do spółki komandytowej
Od 1 sierpnia 2013 r. do spółki komandytowej ma przystąpić nowy wspólnik (komandytariusz). Jakie będą tego skutki w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy (...)
str. 21
4.2.
Częściowe wycofanie wkładu ze spółki jawnej w związku ze zmianą proporcji udziałów
Dwie osoby fizyczne mają równe udziały w spółce jawnej. W związku z planowaną zmianą proporcji udziałów wspólnicy wycofają wkłady wniesione przez siebie do spółki, a (...)
str. 22
4.3.
Wydatki związane z wystąpieniem wspólnika ze spółki cywilnej
W związku z wypowiedzeniem umowy spółki cywilnej przez wierzyciela jednego ze wspólników tej spółki konieczna jest zmiana (zmniejszenie) składu osobowego spółki. Łączy się to z poniesieniem wydatków dotyczących (...)
str. 23
5.
Pożyczka udzielona spółce osobowej przez jej wspólnika
5.1.
Koszty z tytułu oprocentowania pożyczki udzielonej spółce
Czy wspólnicy mogą uznać za koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki jawnej, odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez jednego z jej (...)
str. 25
5.2.
Przychód z nieoprocentowanej pożyczki
Czy w sytuacji udzielenia spółce jawnej nieodpłatnej pożyczki przez jednego z jej wspólników, przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń powstanie u wszystkich wspólników tej spółki (...)
str. 25
6.
Koszty pracy wspólników i członków ich rodzin w spółce
6.1.
Podjęcie pracy w spółce osobowej przez jej wspólnika
Czy jest możliwe zatrudnienie osoby fizycznej na podstawie umowy o pracę w spółce osobowej, której ta osoba jest wspólnikiem? Jeżeli tak, jakie są tego konsekwencje? Spółki osobowe (...)
str. 26
6.2.
Składki do ZUS opłacane z rachunku spółki komandytowej
Z rachunku bankowego spółki komandytowej wspólnicy otrzymują zaliczki na poczet przyszłych zysków. Część należnej kwoty jest wpłacana bezpośrednio do ZUS na pokrycie zobowiązań wspólników z tytułu składki (...)
str. 27
6.3.
Skutki zatrudnienia w spółce członków rodziny wspólnika
Wspólnicy spółki jawnej rozważają zatrudnienie w spółce swoich małżonków i dzieci. Z jakimi konsekwencjami podatkowymi muszą się liczyć? Podatnicy PIT rozliczają podatek dochodowy od dochodu (...)
str. 28
7.
Strata spółki a rozliczenie roczne wspólników
Udział komandytariuszy w zysku spółki komandytowej jest proporcjonalny do wniesionych wkładów. Uczestnictwo tych wspólników w stracie spółki jest natomiast ograniczone do wysokości wkładów. Jak powinno (...)
str. 29
8.
Zakończenie działalności w spółce
8.1.
Konsekwencje wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej
Wspólnik spółki cywilnej wypowiedział swój udział. W związku z tym zdarzeniem spółka nie uległa rozwiązaniu i nadal będzie prowadzić działalność gospodarczą w zmniejszonym składzie osobowym. (...)
str. 31
8.2.
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie oznacza likwidacji tej spółki
Spółka cywilna osób fizycznych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wspólnicy zamierzają przekształcić tę spółkę w spółkę jawną. Jakie skutki w podatku dochodowym spowoduje przekształcenie? (...)
str. 33
8.3.
Wpłata wyrównania do spółki jawnej przez występującego wspólnika
Ze spółki jawnej wycofał się jeden wspólnik, co nie spowodowało jednak jej rozwiązania. Ponieważ spółka w ostatnich latach ponosiła straty, majątek spółki ustalony na dzień (...)
str. 34
8.4.
Opodatkowanie przez ryczałtowca przychodu ze sprzedaży udziału w spółce jawnej
Wspólnik spółki jawnej z tytułu udziału w tej spółce opłaca ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zamierza jednak zakończyć działalność i odsprzedać swój udział innemu wspólnikowi. Jaką (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.