Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 13 (343) z dnia 01.07.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Urlopy związane z rodzicielstwem po 16 czerwca 2013 r.
W dniu 17 czerwca 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych (...)
str. 4
2.
"Budżetówka" wypłaci trzynastki pracownikom korzystającym z urlopu macierzyńskiego
Pracownik sfery budżetowej nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Wówczas przysługuje mu świadczenie w pełnej wysokości. Pracownik, który nie przepracował (...)
str. 5
3.
Skrócone normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych po złożeniu zaświadczenia lekarskiego, niezgodne z Konstytucją - wyrok TK
Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Tak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 (...)
str. 6
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia z umowy zlecenia wykonywanej w trakcie urlopu macierzyńskiego
Z własną pracownicą przebywającą obecnie na urlopie macierzyńskim chcielibyśmy zawrzeć umowę zlecenia. Czy czynności wykonywane na podstawie tej umowy muszą różnić się od wykonywanych dotychczas (...)
str. 8
2.
Opłacenie zaległych składek po kontroli ZUS
1) Kontrola ZUS wykazała nieprawidłowości w rozliczaniu składek ZUS w 2010 r. spowodowane wyłączeniem z oskładkowania składnika wynagrodzenia, który powinien być wliczony do podstawy wymiaru. (...)
str. 11
3.
Czy stowarzyszenie opłaca składki na Fundusz Pracy i FGŚP?
Stowarzyszenie jest zarejestrowane w KRS oraz w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców. Czy ma obowiązek opłacać składki na FGŚP od wynagrodzeń wypłacanych zleceniobiorcom? Co ze składkami na (...)
str. 12
4.
Składka zdrowotna osoby będącej wspólnikiem spółki cywilnej i jednoosobowej spółki z o.o.
Osoba z ustalonym prawem do emerytury jest wspólnikiem w spółce cywilnej oraz w jednoosobowej spółce z o.o. Czy składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinna opłacać w (...)
str. 15
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Zwolnienie z oskładkowania i opodatkowania dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku dzieci i młodzieży
Zakład pracy dofinansowuje pracownikom ze środków ZFŚS zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży do lat 18 w postaci kolonii oraz obozów. Jakie dokumenty musi przedłożyć pracownik, (...)
str. 16
2.
Odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Z pracownikiem podpisaliśmy umowę o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywała przez kilka miesięcy po ustaniu zatrudnienia. Z tego tytułu będzie on uzyskiwał odszkodowanie w wysokości 100% wynagrodzenia otrzymanego przed (...)
str. 17
3.
Przyznawanie świadczeń dla niepełnosprawnych z ZFRON przez zakład, który utracił status ZPCHR, a składki ZUS
Zakład pracy utracił status zakładu pracy chronionej, z tym że zachował zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Czy świadczenia przyznawane pracownikom z tego funduszu korzystają z (...)
str. 18
4.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym
Czy od 1 lipca 2013 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym? Nie. Od 1 stycznia 2013 r. podstawę wymiaru (...)
str. 19
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia regulaminowa w zmiennej wysokości w podstawie wymiaru zasiłków
1) Pracownicy obok wynagrodzenia zasadniczego otrzymują premię regulaminową, pomniejszaną proporcjonalnie za okresy choroby. Wysokość premii jest uzależniona od obrotu osiągniętego w danym miesiącu i wypłacana (...)
str. 20
2.
Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie stanowiska pracy
Pracownik zatrudniony na stanowisku zastępcy kierownika, uprawniony do dodatku funkcyjnego (pomniejszanego za okresy pobierania świadczeń chorobowych), przez kilka miesięcy pełnił obowiązki kierownika działu. W tym (...)
str. 22
3.
Obliczanie zasiłku macierzyńskiego po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownica po wykorzystaniu okresu zasiłkowego pobierała świadczenie rehabilitacyjne, w czasie którego urodziła dziecko i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Jak przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, (...)
str. 24
4.
Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego w razie zmiany etatu
Nauczyciel w ubiegłym roku przepracował jeden miesiąc, za który otrzymał jednorazowy dodatek uzupełniający. Od kwietnia bieżącego roku podwyższono mu wymiar czasu pracy (z 13/18 do (...)
str. 25
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłku chorobowego po zakwestionowaniu zaświadczenia lekarskiego przez ZUS lub pracodawcę
1) W wyniku kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy, przeprowadzonej przez lekarza orzecznika ZUS, pracownikowi skrócono okres, na który lekarz wystawił zwolnienie lekarskie. Od (...)
str. 27
2.
W jaki sposób udokumentować związek choroby z wypadkiem w drodze do pracy?
Po kilku tygodniach choroby pracownika spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy, za które wypłaciliśmy wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek w wysokości 100%, pracownik odzyskał zdolność (...)
str. 28
3.
Zaliczanie pracy za granicą do okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych
Pracownik zatrudniony od 1 czerwca br., kilka dni po podjęciu zatrudnienia przedłożył zwolnienie lekarskie. Wcześniej nie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez 5 lat, pracując (...)
str. 29
4.
Zasiłek opiekuńczy dla zleceniobiorcy
1) Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek opiekuńczy za okres sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny? Jeśli tak, to jakie dokumenty (...)
str. 31
V.
Emerytury i renty
1.
Prawo do wcześniejszej emerytury dla nauczyciela
W 2013 r. ukończę 55 lat. Od 29 lat pracuję jako nauczyciel. Jakie warunki muszę spełnić żeby wcześniej przejść na emeryturę nauczycielską? Nauczyciel urodzony po (...)
str. 32
2.
Renta rodzinna przyznana w drodze wyjątku a zmiana stanu cywilnego świadczeniobiorcy
Pobieram rentę rodzinną przyznaną przez ZUS w drodze wyjątku. We wrześniu br. wychodzę za mąż i nadal będę się uczyła. Czy ZUS zawiesi wypłatę renty? (...)
str. 33
VI.
Otwarte fundusze emerytalne
1.
Czas na wybór OFE dla niektórych osób ubezpieczonych mija 10 lipca br.
Przypominamy, że osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. są obowiązane do zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym, dalej OFE, w ciągu 7 dni od (...)
str. 34
2.
Podział środków zgromadzonych na rachunku w funduszu w razie śmierci członka OFE
1) Zmarły mąż pracownicy był członkiem OFE. Czy może ona wystąpić do OFE, którego był on członkiem, o wypłatę zgromadzonych środków, czy też środki te (...)
str. 35
C.
PRAWO PRACY
VII.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zatrudnienie na dwóch stanowiskach pracy
W ramach zmian organizacyjnych zamierzamy jednemu z pełnoetatowych pracowników powierzyć pracę na dwóch stanowiskach, po połowie wymiaru na każdym z nich. Jak przeprowadzić tę zmianę? Czy jesteśmy zobowiązani (...)
str. 37
2.
Zawieranie umów na czas określony z nauczycielami
Czy nauczycieli można zatrudniać na podstawie umów o pracę na czas określony? Jeśli tak, to czy trzecia umowa tego rodzaju przekształci się w umowę bezterminową? Nauczyciele mogą (...)
str. 39
3.
Ochrona stosunku pracy działacza związkowego zatrudnionego na czas określony
Pracownik zatrudniony od ubiegłego roku na czas określony został wybrany przewodniczącym liczącej 15 członków zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do jej reprezentowania wobec pracodawcy. Czy zawarta (...)
str. 40
4.
Rozwiązywanie umów o pracę w praktyce
1) Pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony wręczono za pokwitowaniem oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Tego samego dnia dostarczył on pracodawcy wydane po południu zaświadczenie lekarskie (...)
str. 41
VIII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Zapewnienie pracownikom odpoczynku tygodniowego
Jak zapewnić pracownikom 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, gdy miesięczny okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę? W przypadku okresów rozliczeniowych rozpoczynających się w niedzielę zawodzą ustawowe definicje (...)
str. 43
2.
Zasady rekompensowania pracy wykonywanej w wolną sobotę
Czy dzień wolny za pracę w sobotę, będącą dla pracownika wolną w związku z planowaniem czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, może przypadać przed terminem dodatkowej pracy? Jeśli (...)
str. 44
3.
Ustalenie czasu pracy pracowników samorządowych
Czy jednostka pomocy społecznej może planować czas pracy zatrudnionych pracowników w taki sposób, że w poniedziałki będą oni pracować po 9 godzin, a w piątki po 7 godzin? (...)
str. 46
4.
Czas pracy w podróży służbowej
Jak rozliczyć podróż służbową pracownika zatrudnionego w systemie podstawowym, w stałych godzinach pracy, pracującego od poniedziałku do piątku? Czy czas trwania podróży służbowej i czas (...)
str. 48
IX.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Nadgodziny w podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, jeżeli oprócz stawki zasadniczej pracownik otrzymuje wynagrodzenie i dodatki za pracę nadliczbową, a ponadto w okresie poprzedzającym urlop chorował? (...)
str. 49
2.
Oczekiwanie na wydanie decyzji o przyznaniu renty a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
Pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego przez cały miesiąc oczekiwał na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku badania został uznany za niezdolnego do pracy i uzyskał decyzję (...)
str. 51
3.
Zasady dokonywania potrąceń, w tym z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą
1) Pracodawca otrzymał zajęcie wynagrodzenia pracownika w trybie egzekucji administracyjnej. Pracownik niekiedy wykonuje także czynności pozapracownicze na podstawie umowy zlecenia. Czy wynagrodzenie z tego tytułu (...)
str. 52
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Dofinansowanie wypoczynku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika z dziesięcioletnim stażem urlopowym, który wykonuje pracę przez kilkanaście dni w miesiącu. Czy jeśli spełni kryterium dochodowe będzie mu przysługiwało (...)
str. 54
2.
Wyjaśnienie treści postanowień regulaminu wynagradzania
Pracownikowi spółki z o.o. po przepracowaniu ogółem 25 lat przysługuje co 5 lat nagroda jubileuszowa. Nagroda wynosi 350% podstawy wymiaru, którą ustala się uwzględniając okresy pracy (...)
str. 55
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Oświetlenie miejsca pracy
Czy pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie zadań w pomieszczeniu, w którym nie ma okien lub w którym są tylko niewielkie okna pod sufitem? Czy taka możliwość występuje w przypadku (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Urlopy związane z rodzicielstwem po nowelizacji Kodeksu pracy
Od 17 czerwca 2013 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem, wprowadzone ustawą z dnia 28 maja 2013 r. o (...)
str. 58
1.
Urlop macierzyński i na warunkach urlopu macierzyńskiego
1.1. Wymiar urlopu Ustawa nie wprowadza żadnych zmian w wymiarze urlopu macierzyńskiego. W dalszym ciągu wynosi on w zależności od liczby urodzonych dzieci 20, 31, 33, 35, 37 (...)
str. 58
1.1.
Wymiar urlopu
Ustawa nie wprowadza żadnych zmian w wymiarze urlopu macierzyńskiego. W dalszym ciągu wynosi on w zależności od liczby urodzonych dzieci 20, 31, 33, 35, 37 (...)
str. 58
1.2.
Podział uprawnień między rodziców lub opiekunów
Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których część urlopu macierzyńskiego wykorzystuje ojciec dziecka. Ma to miejsce gdy: rodzice z własnej woli dzielą się tym uprawnieniem,   matka dziecka (...)
str. 58
1.3.
Wniosek o urlop macierzyński
Przepisy prawa pracy nie określają dowodów, na podstawie których pracodawca udziela pracownicy "podstawowego" urlopu macierzyńskiego rozpoczynającego się w dniu porodu. Biorąc powyższe pod uwagę oraz (...)
str. 59
2.
Dodatkowy urlop macierzyński i na warunkach urlopu macierzyńskiego
2.1. Wymiar i podział urlopu Wprowadzony w 2009 r. dodatkowy urlop macierzyński do końca 2013 r. miał wynosić do 4 tygodni przy urodzeniu jednego i do 6 tygodni przy urodzeniu (...)
str. 60
2.1.
Wymiar i podział urlopu
Wprowadzony w 2009 r. dodatkowy urlop macierzyński do końca 2013 r. miał wynosić do 4 tygodni przy urodzeniu jednego i do 6 tygodni przy urodzeniu większej liczby dzieci przy (...)
str. 60
2.2.
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowy urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego mają charakter fakultatywny, dlatego niezbędne jest złożenie wniosku o jego udzielenie. W przypadku pierwszego z (...)
str. 61
2.3.
Łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą na część etatu
Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego) z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa (...)
str. 62
3.
Urlop rodzicielski
Po wykorzystaniu podstawowego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego), pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego. W celu skorzystania z tego uprawnienia należy spełnić następujące warunki: (...)
str. 63
4.
Złożenie "z góry" wniosku o urlopy związane z rodzicielstwem
Ustawodawca przewidział możliwość wnioskowania "z góry" o dodatkowy urlop macierzyński (na warunkach urlopu macierzyńskiego) oraz urlop rodzicielski. W myśl nowego art. 1791 K.p. pracownica, nie później niż 14 (...)
str. 65
5.
Urlopy dla rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale 2013 r.
Ustawa nowelizująca weszła w życie z dniem 17 czerwca 2013 r., co dla rodziców (opiekunów) dzieci urodzonych (przyjętych na wychowanie) w pierwszych miesiącach tego roku (...)
str. 65
6.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego oraz ustalanie jego wysokości
6.1. Prawo do zasiłku Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: urodziła dziecko, przyjęła na wychowanie dziecko w (...)
str. 67
6.1.
Prawo do zasiłku
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: urodziła dziecko, przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku (...)
str. 67
6.2.
Wysokość zasiłku
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami K.p. jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu (...)
str. 68
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Rozszerzony katalog okoliczności uprawniających do zasiłku z powodu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w (...)
str. 70
2.
Zmiana definicji działalności socjalnej
Za działalność socjalną, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. (...)
str. 70
3.
Zmiany w innych ustawach w związku z wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego
Od 17 czerwca br. obowiązuje ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany także w innych ustawach (...)
str. 71
4.
Waloryzacja świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale br.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 (...)
str. 71
5.
Od 6 czerwca br. obowiązują niższe odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych i składkowych
Od 6 czerwca 2013 r. stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (także składkowych) wynosi 10,50% kwoty zaległości w stosunku rocznym, natomiast obniżona stawka odsetek (...)
str. 72
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.