Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Podróże służbowe w 2013 r.
Dodatek nr 10
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 12
z dnia 20.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Od 1 marca 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie podróży służbowej, które zastąpiło dotychczasowe rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia (...)
str. 3
I.
PODRÓŻE SŁUŻBOWE PRACOWNIKÓW
1.
Pojęcie i cechy podróży służbowej
Zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (...)
str. 3
2.
Podróże służbowe pracowników mobilnych
Z uwagi na specyfikę zawodu kierowcy, w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155) określona została szczególna definicja podróży służbowej. (...)
str. 4
II.
USTALANIE NALEŻNOŚCI PRZYSŁUGUJĄCYCH PRACOWNIKOM W DELEGACJI
1.
Podstawa prawna
Pracodawcy sfery budżetowej Pracownicy mogą wykonywać zadania służbowe w terminie i w miejscu wskazanym przez pracodawcę, w tym na obszarze kraju lub poza granicami kraju. Zasady rozliczania podróży służbowej (...)
str. 5
2.
Czas trwania podróży służbowej
Czas trwania podróży służbowej ma wpływ na ustalenie prawa do diety oraz wysokość należności z tego tytułu. Podróż krajowa W przypadku podróży krajowej czas jej trwania liczy (...)
str. 6
3.
Należności przysługujące z tytułu podróży krajowej
Diety Dieta w podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i dotyczy trzech posiłków: śniadania, obiadu i kolacji. Świadczenie to ma postać ryczałtu. (...)
str. 8
4.
Ustalanie należności związanych z podróżą zagraniczną
Diety W podróży zagranicznej dieta przyznawana jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki jakie pracownik może ponieść w związku z odbywaną podróżą. Dieta ma charakter ryczałtu obliczanego (...)
str. 14
III.
ROZLICZANIE PODRÓŻY PRACOWNIKÓW W ASPEKCIE PODATKU DOCHODOWEGO
1.
Termin i dokumenty stanowiące podstawę rozliczenia
Ustalenie należności przysługujących pracownikowi tytułem zwrotu poniesionych przez niego kosztów w trakcie odbywania krajowej lub zagranicznej podróży służbowej, ma miejsce po zakończeniu tej podróży. Przepisy (...)
str. 19
2.
Zwrot kosztów podróży w przychodach pracownika
Należności wypłacane pracownikowi z tytułu odbytej krajowej lub zagranicznej podróży służbowej, stanowią u niego przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 updof. (...)
str. 20
3.
Zwrot kosztów podróży w rozliczeniu podatkowym pracodawcy
Podróż służbowa ma miejsce tylko wtedy, gdy łączy się z wykonywaniem przez pracownika określonego zadania, we wskazanym przez pracodawcę czasie i miejscu (znajdującym się poza (...)
str. 22
4.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności z tytułu podróży służbowej
Należności z tytułu podróży służbowych stanowią u pracownika przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof. Wydatki tego rodzaju zalicza (...)
str. 24
5.
Dokumentacja księgowa kosztów podróży
W celu ewidencjonowania kosztów podróży, w zależności od rodzaju ewidencji prowadzonej na potrzeby podatku dochodowego, pracodawca musi stosować się do przepisów: ustawy z dnia 29 kwietnia 1994 r. o rachunkowości (...)
str. 24
6.
Zasady przeliczania na złote kosztów podróży poniesionych w walutach obcych
Przepisy o podróży służbowej określają kurs waluty, po którym należy dokonać rozliczenia kosztów podróży zagranicznej poniesionych przez pracownika w walucie obcej. Jednak kurs ten obowiązuje (...)
str. 25
IV.
WYJAZDY SŁUŻBOWE PRZEDSIĘBIORCÓW ORAZ OSÓB NIEBĘDĄCYCH PRACOWNIKAMI
Zgodnie z ogólną definicją podróży służbowej zawartą w art. 775 § 1 K.p., podróż taka związana jest z osobą pracownika wykonującego zlecone przez pracodawcę zadanie poza miejscowością, w której znajduje (...)
str. 27
1.
Wydatki przedsiębiorcy związane z wyjazdem służbowym
Kwalifikowanie kosztów wyjazdu do kosztów podatkowych Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, które nie zostały wymienione (...)
str. 27
2.
Wyjazdy służbowe osób świadczących pracę w ramach niepracowniczych form zatrudnienia
Podstawa refundacji kosztów wyjazdów Zagadnienie zwrotu kosztów podróży osobom świadczącym pracę na podstawie niepracowniczych form zatrudnienia, np. umowy zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego, nie jest (...)
str. 31
V.
PRAKTYCZNE PORADY Z ZAKRESU ROZLICZANIA PODRÓŻY SŁUŻBOWYCH
1.
Opłaty za parkingi i przejazdy autostradą w świetle nowych przepisów o podróżach służbowych
Z przepisów rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, które obowiązuje od 1 marca 2013 r., wynika, że opłaty za parkingi czy przejazd autostradą nie podlegają zwrotowi (...)
str. 33
2.
Wynajem samochodu w miejscowości docelowej za granicą
Pracownicy odbywają podróże zagraniczne środkami transportu publicznego (pociąg, autobus, samolot). Jednak w miejscowości docelowego oddelegowania, za zgodą pracodawcy, korzystają z wynajmowanych samochodów. Czy w takiej (...)
str. 35
3.
Koszty szczepienia pracownika przeciw chorobom tropikalnym
Czy poniesione przez pracodawcę wydatki na szczepienia ochronne od chorób tropikalnych dla pracownika wysłanego w delegację do kraju, gdzie występuje podwyższone ryzyko zachorowania na takie choroby, (...)
str. 36
4.
Elektroniczne potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego
Pracownikowi udającemu się w podróż służbową zarezerwowaliśmy miejsce w samolocie. Firma pośrednicząca w rezerwacji i sprzedaży biletów nie wystawia faktur, tylko wydaje elektroniczne potwierdzenie rezerwacji. (...)
str. 36
5.
Koszty zagubionych biletów za przejazd pociągiem
Pracownik zgubił bilety za przejazd pociągiem w podróży krajowej. Posiada jednak potwierdzenie, że zapłacił za nie kartą płatniczą. Czy wydatki na te bilety, zwrócone na (...)
str. 37
6.
Dokumentowanie przejazdu prywatnym samochodem
Czy wystarczy, że pracownik rozliczając podróż służbową odbytą prywatnym samochodem, przedłoży faktury dokumentujące zakup paliwa, czy też konieczna jest ewidencja przebiegu pojazdu? Pracownik powinien udokumentować (...)
str. 37
7.
Potwierdzenie czasu trwania podróży
Jak udokumentować czas podróży służbowej odbywanej przez pracownika jego samochodem prywatnym? Czas trwania podróży służbowej powinien wynikać z jej rozliczenia, a w uzasadnionych przypadkach pracodawca może przyjąć (...)
str. 38
8.
Ryczałt za nocleg dla kierowców podróżujących w nocy
Pracodawca zatrudnia kierowców, którzy odbywają krajowe podróże służbowe. W trakcie tych podróży zdarzają się sytuacje, gdy kierowcy odpoczywają w dzień, a przemieszczają się w godzinach nocnych. Czy ryczałt za (...)
str. 38
9.
Zwrot faktycznych wydatków za noclegi
Koszty noclegu wynikające z rachunku przedłożonego przez pracownika przekraczają limit przewidziany w przepisach o podróży służbowej. Czy od kwoty nadwyżki należy pobrać zaliczkę na podatek (...)
str. 39
10.
Diety wypłacane w kwotach wyższych niż określone dla państwa docelowego podróży
Czy w sytuacji wypłacenia pracownikowi diet za czas spędzony w podróży zagranicznej, w wysokości przekraczającej kwoty diet określone w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowej, kwota (...)
str. 40
11.
Zakup usługi hotelowej wraz z wyżywieniem
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów udokumentowane fakturą wydatki na zakup usług hotelowych, na które składają się koszty noclegów i (...)
str. 40
12.
Podróż służbowa pracownika tymczasowego
Pracownicy tymczasowi za pracę na rzecz pracodawcy użytkownika otrzymują wynagrodzenie od agencji pracy tymczasowej. Pracodawca użytkownik (sp. z o.o.) zwraca natomiast tym pracownikom koszty podróży (...)
str. 41
13.
Wyjazdy służbowe członków zarządu w kosztach podatkowych
Prezes spółki z o.o. pełniący swoje obowiązki na podstawie powołania, który odbywał zagraniczną podróż w imieniu spółki celem ustalenia współpracy z głównym kontrahentem w USA (...)
str. 42
14.
Wyżywienie zapewniane członkowi zarządu w trakcie podróży
Czy wartość wyżywienia zapewnianego członkom zarządu w trakcie podróży służącej załatwianiu spraw spółki z o.o. stanowi u nich przychód wolny od opodatkowania? Ze zwolnienia od (...)
str. 43
VI.
ODLICZANIE PODATKU NALICZONEGO OD WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z PODRÓŻAMI
Problemy związane z podróżami służbowymi w świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług dotyczyć mogą przede wszystkim prawa dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z (...)
str. 45
1.
Zakup paliwa do samochodów używanych w podróży
Podróż samochodem niebędącym własnością pracodawcy Odbywana samochodem podróż służbowa może być lub nie być objęta zakresem przedmiotowym ustawy o VAT. Rozróżnienie spowodowane jest faktem, czy (...)
str. 45
2.
Inne wydatki związane z podróżą odbywaną samochodem
Na podstawie § 17 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur... (Dz. U. (...)
str. 47
3.
Zakup biletów komunikacji publicznej
Stosownie do § 17 pkt 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r., fakturami mogą być również bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu (...)
str. 48
4.
Zakup usług noclegowych i innych usług
Pracownikowi odbywającemu krajową podróż służbową, za nocleg w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, co do zasady, przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem (§ 8 ust. (...)
str. 48
VII.
SKŁADKA NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenia społeczne
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowią przychody, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (...)
str. 49
2.
Ubezpieczenie zdrowotne
Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne mają również obowiązek rozliczania i opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki. Stosownie (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.