Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Dokumentowanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT
Dodatek nr 8
do Poradnika VAT nr 11
z dnia 10.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
RODZAJE DOKUMENTÓW WYSTAWIANYCH DLA POTRZEB ROZLICZEŃ PODATKU VAT
1.
str. 3
1.1.
Istotne elementy faktury
W 2013 r. w dość dużym stopniu zmieniły się zasady dokumentowania transakcji opodatkowanych podatkiem VAT. Zmiany te wymuszone zostały obowiązkiem dostosowania niektórych krajowych regulacji do (...)
str. 3
1.2.
Podstawa zastosowania zwolnienia na fakturze
W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług dokonywanych przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, lub zwolnionych (...)
str. 5
1.3.
Terminy wystawiania faktur
Fakturę wystawia się - co do zasady - nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 (...)
str. 5
1.4.
Sposób wystawiania i przechowywania faktur
Faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży. W przypadku faktur (...)
str. 6
2.
Faktury uproszczone
Fakturę uproszczoną mogą wystawiać zarejestrowani podatnicy VAT czynni i zwolnieni, ale tylko wówczas, gdy kwota faktury (kwota należności ogółem) nie przekroczy 450 zł albo 100 (...)
str. 7
3.
Faktury VAT RR
Zastosowanie szczególnej procedury rozliczania VAT przewidzianej dla rolników ryczałtowych wymaga specyficznej formy dokumentowania dostawy towarów i usług. Faktury potwierdzające dostawę produktów rolnych oraz świadczenie usług (...)
str. 9
4.
Faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową
Na mocy art. 2 pkt 25 ustawy o VAT status małego podatnika przysługuje podmiotom: u których o wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła (...)
str. 10
5.1.
Kiedy nabywca może wystawiać faktury?
Do końca 2012 r. przepis § 6 rozporządzenia w sprawie faktur określał, iż jednym z podstawowych warunków umożliwiających nabywcy wystawianie faktur była rejestracja na potrzeby (...)
str. 11
5.2.
Czynności, które mogą być dokumentowane przez nabywców
Z treści § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur wynika, iż nabywca może wystawiać w imieniu i na rzecz sprzedawcy faktury dokumentujące: 1) dokonanie (...)
str. 12
5.3.
Porozumienie w sprawie wystawiania faktur przez nabywców
Do końca 2012 r. przepisy rozporządzenia w sprawie faktur wymagały, aby podmioty, które zdecydowały się na dokumentowanie transakcji przez nabywców towarów i usług, zawarły odpowiednią (...)
str. 12
5.4.
Elementy faktury wystawionej przez nabywcę
Faktura wystawiana przez nabywcę towarów i usług na podstawie zawartego ze sprzedawcą porozumienia - nie różni się zasadniczo w swej treści od zwykłej faktury, o (...)
str. 13
6.1.
Oznaczanie faktur
Od 2013 r. nie ma obowiązku oznaczania faktur określeniem "Faktura VAT". Nic jednak nie stoi na przeszkodzie - jak wskazał resort finansów - aby oznaczenia (...)
str. 13
6.2.
Wzór faktury dokumentującej sprzedaż towarów używanych w systemie marży
Sprzedaż towarów używanych z zastosowaniem procedury opodatkowania marży polega na wykazaniu, jako podstawy opodatkowania, wyłącznie marży, stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą całkowitą, którą uiszcza nabywca towaru, (...)
str. 14
7.
Faktury zaliczkowe
W sytuacji, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzyma część należności (w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej (...)
str. 15
8.
Faktury wewnętrzne
W obowiązującym do końca 2012 r. stanie prawnym fakturami wewnętrznymi dokumentowane było m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy import usług, a także nieodpłatne przekazanie na cele (...)
str. 18
9.
Faktury zbiorcze
Od 1 stycznia 2013 r., dla udokumentowania kilku odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, można wystawić jedną zbiorczą fakturę. Umożliwia to § (...)
str. 19
9.1.
Zbiorcza faktura a "przesunięcie" obowiązku podatkowego na następne okresy rozliczeniowe
Obowiązek podatkowy powstaje generalnie z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z wyjątkami). Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek (...)
str. 19
9.2.
Faktura zbiorcza przy transakcjach opodatkowanych na zasadach szczególnych
Dla niektórych czynności obowiązek podatkowy powstaje w terminie szczególnym. Przykładowo - dla usług transportowych lub budowlanych powstaje on z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, (...)
str. 20
10.
Faktury pro forma
Faktury pro forma nadal w 2013 r. stosowane są w obrocie gospodarczym głównie w celach informacyjnych. Przesyłane są bądź przekazywane nabywcom towarów lub usług w (...)
str. 20
11.
str. 23
11.1.
Termin wystawienia e-faktury
Czy w zakresie terminów wystawiania e-faktur przewidziano jakieś szczególne uregulowania? Kiedy należy wystawić e-fakturę? Terminy wystawiania faktur określone zostały szczegółowo w przepisach rozporządzenia w sprawie (...)
str. 23
11.2.
Treść faktury elektronicznej
Czy faktura elektroniczna różni się w swej treści od zwykłej faktury? Czy musi zawierać wszystkie elementy takie jak faktura papierowa? Czy można zrezygnować z podawania (...)
str. 23
11.3.
Kto może wystawiać e-faktury?
Czy każdy podatnik ma prawo wystawiać e-faktury? Czy również podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT mogą wystawiać takie dokumenty? Jeżeli chodzi o krąg podmiotów uprawnionych do (...)
str. 23
11.4.
Zgoda odbiorcy na otrzymywanie e-faktur
Chciałbym wystawiać moim kontrahentom faktury elektroniczne. Czy muszę uzyskać ich pisemną zgodę na otrzymywanie takich dokumentów? Czy jeżeli mam od niektórych kontrahentów taką zgodę otrzymaną (...)
str. 23
11.5.
Kontrole biznesowe
Czy w odniesieniu do e-faktur konieczne są tzw. kontrole biznesowe, czy też dotyczą one tylko faktur wystawianych w formie papierowej? Kontrole biznesowe mają na celu (...)
str. 24
12.
str. 24
12.1.
Kiedy można wystawić duplikat faktury?
Zasady wystawiania duplikatów faktur określone zostały szczegółowo w § 20 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur. Uwaga Duplikaty faktur wystawiane są w przypadku gdy faktura (...)
str. 24
12.2.
Elementy duplikatu faktury
Z brzmienia przepisu § 20 rozporządzenia w sprawie faktur wynika, iż duplikat wystawiany jest na podstawie posiadanego przez jedną ze stron egzemplarza faktury i jest (...)
str. 26
12.3.
Odliczenie podatku naliczonego z duplikatu faktury
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że termin odliczenia zależy w tym przypadku od tego, (...)
str. 26
13.
Dokumenty zrównane z fakturami
Z rozporządzenia w sprawie faktur wynika, iż na równi z fakturami traktowane są następujące dokumenty (jeżeli zawierają odrębnie określone minimum danych): 1) bilety jednorazowe uprawniające (...)
str. 27
14.
Anulowanie faktur
W praktyce często występuje konieczność skorygowania wystawionej wcześniej faktury, np. na skutek popełnionego błędu, uznania reklamacji, udzielenia rabatu itp. Przypadki, w których jest wystawiana faktura (...)
str. 28
14.1.
Kiedy można anulować fakturę?
W działalności gospodarczej zdarzają się jednak sytuacje, iż sprzedawca wystawi fakturę dokumentującą transakcję, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Jeżeli faktura taka nie została wysłana (...)
str. 28
14.2.
Stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych
Organy podatkowe oraz sądy administracyjne dopuszczają możliwość anulowania faktury tylko w określonych sytuacjach. Poniżej przytaczamy kilka interpretacji i wyroków dotyczących tego problemu. Należy w tym (...)
str. 30
II.
DOKUMENTY KORYGUJĄCE
1.
Zasady wystawiania faktur korygujących
Sformalizowany charakter podatku VAT wymaga, aby dokumenty, które potwierdzają dokonywane przez podatników transakcje podlegające opodatkowaniu, były prawidłowe pod względem formalnym i odzwierciedlały rzeczywisty przebieg transakcji. (...)
str. 31
2.
Obniżenie podatku należnego wskutek wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę
W myśl art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT, w sytuacji gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej (...)
str. 33
3.
Faktury korygujące podwyższające podatek należny
Choć przyjmuje się zasadniczo, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej uniemożliwia skorygowanie podatku VAT, zdarzyć się może w praktyce sytuacja, w której skorygowanie podatku i (...)
str. 34
4.
Jak nabywca rozlicza fakturę korygującą?
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, a więc faktury obniżającej kwotę (...)
str. 35
5.
Kiedy wystawia się notę korygującą?
W § 15 rozporządzenia w sprawie faktur określono, iż noty korygujące są wystawiane przez nabywcę towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.