Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 17 (808) z dnia 10.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do NSA w sprawie ustalania przychodu pracownika z tytułu udziału w imprezie integracyjnej
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) poinformował na swojej stronie internetowej (www.brpo.gov.pl), że wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie następujących kwestii: czy sfinansowane przez pracodawcę koszty (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Podpisano umowę między Polską a Belize o wymianie informacji w sprawach podatkowych
16 maja 2013 r. została podpisana umowa między Polską a Belize o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Umowa ta stanowi podstawę m.in. do obustronnej wymiany (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Kwalifikowanie wstępnej opłaty leasingowej do podatkowych kosztów
Kwalifikacja danej umowy leasingowej do tzw. "leasingu operacyjnego" (w którym całość płaconych przez korzystającego rat podlega zaliczeniu do kosztów) lub do tzw. "leasingu finansowego" (w (...)
str. 5
1.2.
Odliczanie VAT z faktury dokumentującej wstępną opłatę leasingową
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które by w sposób szczególny odnosiły się do odliczania VAT z faktur dokumentujących wstępną opłatę leasingową. Zastosowanie znajdą (...)
str. 7
1.3.
Ujęcie wstępnej opłaty leasingowej w księgach rachunkowych
W ustawie o rachunkowości nie określono zasad rozliczania wstępnej opłaty leasingowej. Stosowne regulacje zawarto jednak w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa". (...)
str. 8
2.
Rozliczenie ze wspólnikiem występującym ze spółki jawnej - wybrane zagadnienia
W świetle art. 65 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, wartość jego udziału kapitałowego oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego (...)
str. 9
2.1.
Przychód u wspólnika występującego ze spółki
Na sposób rozliczenia należności otrzymanych przez wspólnika spółki jawnej z tytułu wystąpienia z takiej spółki wpływa to, czy w ramach rozliczenia wspólnik ten otrzyma środki pieniężne, czy też (...)
str. 9
2.2.
Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej
Wspólnik, który w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej otrzymał w ramach rozliczenia składnik majątku i zaliczył go do środków trwałych, kontynuuje amortyzację dokonywaną przez (...)
str. 11
2.3.
Przekazanie rzeczowego składnika majątku wspólnikowi występującemu ze spółki - czy powstanie przychód u pozostałych wspólników?
Jeśli wspólnik występujący ze spółki jawnej otrzyma, tytułem rozliczenia z tą spółką, środki pieniężne, to nie ma wątpliwości, że takie rozliczenie będzie obojętne podatkowo dla (...)
str. 12
IV.
PODATEK VAT
1.
Usługi gwarancyjne wykonywane przez oddział zagranicznej firmy a prawo do odliczenia VAT - wyrok NSA
Polski oddział zagranicznej firmy ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych ze świadczeniem usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych, nawet jeżeli usługi te dotyczą klientów firmy (...)
str. 12
2.
Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu jako odpłatna dostawa towaru - wyrok WSA
Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu z tytułu niespłaconej pożyczki jest odpłatną dostawą towaru, która - co do zasady - jest opodatkowana (...)
str. 14
3.
Sprzedaż wysyłkowa a prawo do zwolnienia z ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej
Zasadą jest, że sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) należy ewidencjonować w kasie rejestrującej. Są jednak pewne zwolnienia (...)
str. 15
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Rozliczanie podatku naliczonego z tytułu opłat za tzw. media przy wynajmie lokali użytkowych znajdujących się w budynku mieszkalnym
Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową. W naszych zasobach posiadamy lokale użytkowe o statusie spółdzielczego prawa do lokalu, które wynajmujemy. Z najemcami lokalów użytkowych mamy zawarte w umowie (...)
str. 18
4.2.
Wywóz towarów do krajów UE w formie depozytu
Planujemy wprowadzić dla odbiorców na rynkach Unii Europejskiej sprzedaż w formie depozytu. Towar wywożony byłby naszym transportem w oparciu o dokument MM (przesunięcie magazynowe) i (...)
str. 19
4.3.
Wydatki ponoszone w imieniu i na rzecz klienta - skutki w VAT i podatku dochodowym
Świadczę usługi prawnicze. Zgodnie z umową, klienci zobowiązani są - oprócz wynagrodzenia za obsługę prawną - zwrócić koszty opłat notarialnych, sądowych i innych. Czy obciążając (...)
str. 22
4.4.
Zakup usługi transportu międzynarodowego importem usług
Biuro podróży organizuje dla klientów spoza obszaru Unii Europejskiej (z Rosji) wypoczynek w Polsce (w Warszawie). Dla klientów zakupiono u zagranicznego przewoźnika (rosyjskiego) międzynarodowe bilety (...)
str. 24
5.
Z interpretacji organów podatkowych
5.1.
Nadwyżka VAT naliczonego nad należnym ulega przedawnieniu
Do kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 (...)
str. 25
5.2.
Zapłata za pomocą karty podarunkowej - ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego w VAT
Sprzedaż karty podarunkowej nie wywołuje żadnych skutków w VAT. Dopiero jej realizacja - czyli fizyczne nabycie towaru lub usługi przez klienta, regulującego zapłatę poprzez wręczenie (...)
str. 27
5.3.
Wynagrodzenie za skrócenie terminu płatności nie podlega VAT
Kwota należna podatnikowi za wcześniejszą zapłatę za zakupiony towar (usługę) jest rabatem, a nie świadczeniem usług przez podatnika. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (...)
str. 28
5.4.
Odpłatne prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej jako czynność opodatkowana VAT
Prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza za odpłatnością jest dla celów VAT świadczeniem usług, czyli czynnością opodatkowaną VAT. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Rozchód waluty obcej z rachunku walutowego (w związku z udzieleniem pożyczki) należy wycenić według średniego kursu NBP - wyrok WSA
Do wyceny rozchodu waluty obcej z rachunku walutowego, na skutek udzielenia pożyczki, należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozchodu waluty obcej. Nie (...)
str. 30
2.
Postanowienie o nieściągalności odnoszące się tylko do części wierzytelności a prawo do ujęcia w kosztach podatkowych całej wierzytelności - interpretacja indywidualna
Gdy podatnik wystąpi do organu egzekucyjnego o egzekucję jedynie części wierzytelności, postanowienie o nieściągalności tej części (z powodu braku majątku dłużnika) powoduje, że całą wierzytelność (...)
str. 32
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zatory płatnicze a zapłata w ratach
Przeczytałam artykuł "Stosowanie przepisów dotyczących ograniczenia zatorów płatniczych a koszty poniesione na podatek od nieruchomości" opublikowany w Biuletynie Informacyjnym dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 9 z (...)
str. 33
3.2.
Zakup biletu lotniczego a podatek u źródła
Czy zakup biletu lotniczego (przez internet) od węgierskiej firmy (na fakturze widnieją dane adresowe oraz NIP węgierski) rodzi konieczność pobrania i zapłaty podatku u źródła? Spółka nie (...)
str. 34
3.3.
Odpis aktualizujący należność od dłużnika postawionego w stan likwidacji a koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o. posiada niezapłaconą należność od dłużnika postawionego w stan likwidacji (należność ta została zgłoszona do syndyka). Czy postanowienie o postawieniu dłużnika w stan (...)
str. 36
3.4.
Koszty obciążające działalność zakładu
Spółka z o.o. posiada swój oddział w Niemczech i za jego pośrednictwem dokonuje sprzedaży swoich produktów. Część kosztów pośrednich, które w pewnym stopniu dotyczą także (...)
str. 37
3.5.
Wykonanie decyzji UKS po przegranej sprawie sądowej
W wyniku kontroli UKS otrzymaliśmy niekorzystną dla nas decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych (UKS zakwestionował zawyżone koszty amortyzacji). Od decyzji (...)
str. 39
3.6.
Co należy rozumieć pod pojęciem "wartość zadłużenia" na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji?
Spółka zaciągnęła pożyczkę od udziałowca posiadającego 50% jej udziałów. Czy ustalając wartość zadłużenia dla celów tzw. cienkiej kapitalizacji powinna wziąć pod uwagę wyłącznie zadłużenie z (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Przychód osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - uchwała siedmiu sędziów NSA
O wątpliwościach związanych z opodatkowaniem przychodów osób fizycznych będących akcjonariuszami spółki komandytowo-akcyjnej pisaliśmy wielokrotnie; ostatnio w "Biuletynie nr 24 z 2012 r., gdzie podaliśmy orzecznictwo (...)
str. 42
2.
Ubezpieczenie pracowników w podróży służbowej a przychód z nieodpłatnych świadczeń - wyrok NSA
Wykupując ubezpieczenie pracodawca nie kieruje się chęcią zapewnienia korzyści swojemu pracownikowi, lecz - co nie ulega dyskusji - potrzebą uniknięcia ewentualnych, nieprzewidywalnych co do wysokości (...)
str. 43
3.
Skutki nowelizacji rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów - wybrane zagadnienia
W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego (nr 16 z 1 czerwca br.) pisaliśmy o nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, obowiązującej od (...)
str. 44
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Środki pieniężne z działalności gospodarczej na lokatach bankowych a źródło przychodu
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lokuje wolne środki z firmowego rachunku bankowego. Czy odsetki uzyskane od tych lokat są przychodem z działalności gospodarczej, czy z (...)
str. 49
4.2.
Wadium utracone w związku z odstąpieniem od umowy a koszty uzyskania przychodów
Przedsiębiorca, zajmujący się handlem nieruchomościami, przystąpił do przetargu na zakup nieruchomości i wpłacił wadium na zabezpieczenie realizacji umowy. Przetarg wygrał, lecz zrezygnował z zawarcia umowy kupna i utracił (...)
str. 50
5.
Z interpretacji organów podatkowych
5.1.
Odstąpienie gminy od zwrotu bonifikat udzielonych nabywcom mieszkań
Nabywcy, którzy kupili od gminy mieszkania z bonifikatą i zostali zwolnieni z obowiązku jej zwrotu (pomimo sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat od nabycia), nie (...)
str. 51
5.2.
Umorzenie udziałów (akcji) nabytych w formie darowizny
W przypadku umorzenia przymusowego lub automatycznego udziałów w spółce kapitałowej, nabytych w drodze darowizny, uzyskany przychód może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodów do wysokości (...)
str. 52
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Podatkowe skutki nabycia i późniejszego wycofania z działalności samochodu osobowego nieuznanego za środek trwały
Wydatek na nabycie samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, niezaliczonego do środków trwałych ze względu na przewidywany okres jego używania krótszy niż rok, może (...)
str. 53
2.
Używany lokal handlowo-usługowy a stawka amortyzacyjna ustalona indywidualnie
Kupiliśmy lokal handlowo-usługowy mieszczący się w kamienicy, której eksploatację rozpoczęto około 100 lat temu. Od ponad 20 lat zakupiony lokal ma charakter handlowo-usługowy. Czy w (...)
str. 55
3.
Zakup zabudowanej nieruchomości za łączną cenę bez wyszczególnienia wartości gruntu i budynków
Prawo wieczystego użytkowania gruntu i budynki zostały zakupione za jedną łączną kwotę, bez wyszczególnienia ich wartości. Jak ustalić taką wartość dla celów amortyzacji oraz późniejszej (...)
str. 56
4.
Koszty transportu a wartość początkowa środka trwałego
Spółka z o.o. zakupiła za granicą cztery maszyny. Maszyny zostały do Polski przywiezione przez polską firmę transportową, z którą zostały rozliczone koszty transportu tych maszyn. (...)
str. 58
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Rekompensata z tytułu rozwiązania stosunku pracy - bez składek ZUS
Z kilkoma pracownikami zatrudnionymi w mojej spółce rozwiążę umowy o pracę. Na mocy pisemnych porozumień, w ostatnim dniu zatrudnienia zobowiązałem się do wypłaty tym osobom (...)
str. 59
2.
Prawo do ulgowej podstawy wymiaru składek społecznych dla początkującego przedsiębiorcy
Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej, aniżeli powszechnie obowiązująca przedsiębiorców, podstawy wymiaru składek. Prawo takie przysługuje jej na (...)
str. 60
3.
Wynagrodzenie za pierwszy niepełny miesiąc zatrudnienia a podstawa wymiaru zasiłku
Pracownik zatrudniony w trakcie miesiąca zachorował po przepracowaniu kilku dni. Ponieważ posiada wymagany okres ubezpieczenia chorobowego i w bieżącym roku wykorzystał limit 33 dni wynagrodzenia (...)
str. 62
4.
Ustalanie prawa i wysokości zasiłku chorobowego dla zleceniobiorców
Nasza firma zatrudnia zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jakie świadczenia przysługują zleceniobiorcy za czas choroby (...)
str. 63
IX.
PRAWO PRACY
1.
Terminy przedawnienia roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika
Termin przedawnienia roszczeń z odpowiedzialności materialnej pracownika liczy się od momentu powstania uszczerbku majątkowego pracodawcy. (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2013 r., sygn. akt (...)
str. 64
2.
Metodyka proporcjonalnego ustalania wymiaru urlopu - stanowisko MPiPS
W okresie zatrudnienia danego pracownika mogą wystąpić określone prawem urlopy, takie m.in. jak urlop wychowawczy lub bezpłatny albo inne okresy niewykonywania pracy (służba wojskowa, tymczasowe aresztowanie, (...)
str. 65
3.
Zwolnienie pracownika bez konsultacji związkowej
W naszym zakładzie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa zrzeszająca kilkadziesiąt osób. Czy w razie nieprzedstawienia przez tę organizację kwartalnej informacji o liczebności związku będzie można wypowiedzieć umowę pracownikowi chronionemu (...)
str. 67
4.
Zmiana ustaleń protokołu powypadkowego
W czasie wykonywania pracy pracownik skręcił nogę, co zakład pracy początkowo zakwalifikował jako wypadek przy pracy. Później jednak, z uwagi na rozbieżności w treści protokołu (...)
str. 68
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Faktury kosztowe ujawnione po sporządzeniu sprawozdania finansowego i upływie terminu do złożenia zeznania rocznego
Jesteśmy spółką jawną (dwie osoby fizyczne), prowadzącą księgi rachunkowe. Sprawozdanie finansowe i zeznanie podatkowe zostały złożone w urzędzie skarbowym. Obecnie odnaleźliśmy zeszłoroczne faktury dotyczące kosztów pośrednich oraz (...)
str. 69
2.
Ewidencja kosztów nabytych towarów
Zajmujemy się handlem hurtowym towarów oraz stosujemy ustawę o rachunkowości. Dotychczas rozliczaliśmy zakup towarów handlowych w kosztach w momencie sprzedaży. Czy możemy zmienić ten sposób na księgowanie zakupów (...)
str. 70
3.
Rok obrotowy i sprawozdanie finansowe w przypadku połączenia spółek
Spółka z o.o. A powstała w wyniku połączenia dwóch spółek z o.o., tj. spółki B i spółki C. Połączenie spółek nastąpiło metodą łączenia udziałów. W (...)
str. 72
4.
Wniesienie i otrzymanie aportu w postaci nieruchomości
Spółka z o.o. zamierza wnieść własną nieruchomość aportem do innej spółki z o.o., celem podwyższenia jej kapitału zakładowego. Aport zostanie przekazany na podstawie aktu notarialnego. Czy w związku (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.