Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 11 (347) z dnia 10.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Obowiązek podatkowy przy usługach transportowych - wyrok TSUE
Ogólna zasada określająca moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażona w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż obowiązek (...)
str. 4
1.
Spór o ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego
Zasady powstawania obowiązku podatkowego w podatku od wartości dodanej zostały inaczej przedstawione w przepisach dyrektywy w sprawie VAT. W art. 63 dyrektywy określono, iż zdarzenie (...)
str. 5
2.
Trybunał Sprawiedliwości UE ocenia zgodność polskich przepisów z regulacjami unijnymi
W związku z rozbieżnościami w orzecznictwie sądów administracyjnych w zakresie wykładni przepisu art. 66 dyrektywy, NSA wydał w dniu 4 stycznia 2012 r. postanowienie (sygn. (...)
str. 6
3.
Zmiany do ustawy o VAT w zakresie obowiązku podatkowego przy usługach transportowych
Spór w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach transportowych został zatem rozstrzygnięty przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na planowane (...)
str. 7
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Likwidacja działalności gospodarczej przez osobę fizyczną
Likwidacja działalności gospodarczej przez podatnika VAT skutkuje licznymi obowiązkami w zakresie podatku VAT. Wynika to z podstawowego celu, jakiemu służyć ma podatek od towarów i (...)
str. 8
1.
Obowiązki podatnika VAT w przypadku zaprzestania działalności
» Sporządzenie spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających VAT Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT, obowiązek ten dotyczy (...)
str. 8
2.
Aport a zaprzestanie działalności gospodarczej
W przypadku, gdy przedmiotem aportu wnoszonego przez osobę fizyczną w trakcie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT do spółki cywilnej jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana (...)
str. 10
3.
Jaką datę wskazać na drukach sporządzanych w związku z zaprzestaniem działalności?
Podatnik aportem 1 lipca 2012 r. wniósł swoją jednoosobową firmę do nowopowstałej spółki cywilnej, a likwidacja "starej" firmy nastąpiła w dniu następnym (tj. 2 lipca (...)
str. 11
III.
Czynności świadczone nieodpłatnie na rzecz pracownika
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Niemniej jednak w pewnych sytuacjach (ściśle określonych przez ustawodawcę) również czynności (...)
str. 12
1.
Nieodpłatność czynności na gruncie ustawy o VAT
W art. 7 ust. 2 ustawy o VAT postanowiono, że na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje się przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do (...)
str. 12
2.
Cele osobiste pracownika (jego domowników)
W ustawie o VAT nie zdefiniowano pojęcia: "cele osobiste". Ze Słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) wynika, że "osobisty", to "odnoszący się do danej osoby". Zaś potrzeby (...)
str. 12
3.
Organizacja imprezy dla dzieci pracowników
Spółka zorganizowała dla dzieci swoich pracowników imprezę. Wydatki poniesione na tę imprezę zostały pokryte ze środków obrotowych spółki (brak ZFŚS) i dotyczyły zakupu dekoracji (balonów), (...)
str. 13
IV.
Rabaty pośrednie
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, w których premia pieniężna jest udzielana przez podatnika nie jego bezpośredniemu kontrahentowi, lecz dalszemu w łańcuchu dostaw nabywcy towaru. (...)
str. 14
1.
Rabat pośredni a faktura korygująca
Jak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 25 czerwca 2012 r. (sygn. akt I FPS 2/12) udzielenie premii pieniężnej (rabatowej) skutkuje u podatnika (...)
str. 14
2.
Rabat pośredni w interpretacjach organów podatkowych
Podobne stanowisko zajmują również organy podatkowe w wydawanych w tym przedmiocie interpretacjach indywidualnych. I tak tytułem przykładu Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z (...)
str. 16
3.
Rabat czy świadczenie usługi?
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że niniejsze rozważania odnoszą się do premii pieniężnych rozumianych jako bonus dla nabywcy z tytułu zrealizowania określonego poziomu zakupów bądź (...)
str. 16
V.
Świadczenie usług medycznych w interpretacjach organów podatkowych
Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane (...)
str. 17
VI.
Usługi likwidacji szkód zwolnione z VAT - wyrok NSA
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT zwolnione z podatku VAT są usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Dane, jakie powinna zawierać ewidencja zwrotu towarów
Czy w świetle obowiązujących przepisów w sprawie kas, protokół przyjęcia i zwrotu towaru lub reklamacji towaru (usługi) powinien zawierać dane nabywcy? Nadmieniam, że klienci zwracający (...)
str. 22
2.
Sposób prowadzenia ewidencji korekt
W prowadzonej działalności obrót ewidencjonujemy za pomocą drukarki fiskalnej. W przypadku zwrotów towarów przez firmy, w systemie księgowym sporządzamy korekty faktur sprzedaży. W sytuacji natomiast (...)
str. 23
3.
Błędnie zaewidencjonowana sprzedaż
W kwietniu 2013 r. kasjerka zarejestrowała w kasie fiskalnej sprzedaż opodatkowaną stawką 8% zamiast stawki 23%. Jesteśmy w posiadaniu oryginału paragonu fiskalnego. Jak należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki w świetle (...)
str. 23
4.
Ewidencja zwrotu należności za świadczone usługi
Świadczone przez nas usługi (nocleg, wyżywienie, parking) ewidencjonujemy w kasie rejestrującej. Na życzenie klientów wystawiamy faktury. Czy w przypadku: rezygnacji klienta z danej usługi, pomyłki (...)
str. 24
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Czynności przedmiotowo zwolnione z ewidencjonowania a kasa fiskalna
Spółka świadczy usługi wynajmu mieszkań dla osób fizycznych oraz dokonuje sprzedaży materiałów i drobnych usług na rzecz swoich pracowników. Całą sprzedaż dokumentuje fakturami. W ubiegłym roku nasze (...)
str. 26
2.
Kasa rejestrująca przy jednodniowej sprzedaży alkoholu
Jednostka ochotniczej straży pożarnej zamierza zorganizować festyn. Na podstawie jednorazowego zezwolenia będzie sprzedawała napoje alkoholowe. Czy dokonując takiej sprzedaży może korzystać ze zwolnienia z obowiązku (...)
str. 27
3.
Awaria kasy przy ewidencjonowaniu usług pośrednictwa finansowego
Świadczymy usługi pośrednictwa finansowego i dobrowolnie ewidencjonujemy je w kasie fiskalnej. Nie posiadamy kasy rezerwowej. Czy w razie awarii kasy musimy zaprzestać sprzedaży, mimo że (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Eksport pośredni w ramach dostaw łańcuchowych
Sprzedajemy swoje wyroby niemieckiej firmie i wystawiamy na jej rzecz faktury dokumentujące te transakcje. Nasz kontrahent sprzedaje zakupione towary podmiotom spoza UE. Nasze wyroby transportowane (...)
str. 29
1.
Wywóz towarów przez pierwszego uczestnika obrotu
Zakładając więc, że transportu towarów dokonuje polska firma, która jest pierwsza w łańcuchu dostaw, należy uznać, że transakcja, którą zrealizował podmiot polski na rzecz podmiotu (...)
str. 29
2.
Transport organizowany przez ostatniego podatnika w łańcuchu dostaw
Gdyby przyjąć, że towary transportowane są przez ostatniego uczestnika obrotu, czyli podmiot spoza UE, wówczas sposób opodatkowania poszczególnych transakcji będzie nieco inny. Pierwsza dostawa będzie (...)
str. 30
3.
Orzecznictwo sądowe i stanowisko organów podatkowych
Generalnie wyroki sądowe, jak i wyjaśnienia organów podatkowych potwierdzają stanowisko naszej redakcji w tej sprawie. Podobny problem dotyczący dostaw łańcuchowych był przedmiotem rozstrzygnięcia przez NSA (...)
str. 30
X.
Czytelnicy pytają
1.
Usługi wykonywane poza terytorium kraju przez podatnika zwolnionego z opodatkowania
Wykonuję usługi budowlane na nieruchomościach położonych na terytorium Szwecji. Z uwagi na brak obrotów w Polsce nie jestem zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT. Również w Szwecji nie dokonałem (...)
str. 32
2.
Dokumentowanie usług dzierżawy na rzecz zagranicznej firmy
Świadczymy usługi dzierżawy urządzeń rolniczych na rzecz ukraińskiej firmy. Gdzie należy opodatkować tę usługę i w jaki sposób ją udokumentować? Miejsce świadczenia, a zatem i (...)
str. 34
3.
Nabycie samochodu sprowadzonego wcześniej z UE
Spółka zmierza kupić od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy sprowadzony przez nią z UE w październiku 2012 r. Czy ciąży na nas obowiązek (...)
str. 35
4.
Rozliczenie WNT w deklaracji podatkowej
Wpłaciliśmy 29 kwietnia br. zaliczkę na zakup materiałów od czeskiego dostawcy (WNT), które dostarczono nam w maju. Przed otrzymaniem towarów czeski dostawca wystawił nam fakturę (...)
str. 36
5.
Termin zadeklarowania eksportu towarów ze stawką 0%
W kwietniu br. wystawiłem fakturę dokumentującą eksport towarów, które opuściły terytorium Unii Europejskiej 2 maja br. W dniu 30 kwietnia otrzymałem druk IE-599. W rozliczeniu (...)
str. 37
6.
Transport towarów na terytorium UE na zlecenie podatnika z państwa trzeciego
Świadczymy usługi transportu towarów z Polski do Niemiec na zlecenie kontrahenta spoza UE. Nasz zleceniodawca nie jest zarejestrowany dla potrzeb VAT na terytorium UE, ale prowadzi (...)
str. 38
7.
Opłaty za udział w zagranicznych konferencjach, seminariach i szkoleniach
Otrzymujemy faktury od zagranicznych firm za udział naszych pracowników w seminariach, kongresach i szkoleniach poza granicami kraju. Na dokumentach usługa ta oznaczona jest jako opłata rejestracyjna za (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
XI.
Jakie prawa i obowiązki ma podatnik rezygnujący ze zwolnienia podmiotowego?
Rozpoczynając wykonywanie czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, a więc w szczególności odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, podmiot z mocy prawa (...)
str. 42
1.
Rodzaje zwolnień z podatku VAT
Zwolnienie o charakterze przedmiotowym oznacza, że zwolniona z podatku VAT jest pewna czynność, niezależnie od rodzaju podmiotu, który czynność tę wykonuje. Zwolnienia przedmiotowe przewidziane zostały m.in. w art. 43 (...)
str. 42
2.
Prawo do rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego
Podatnicy, którym przysługuje zwolnienie podmiotowe, mogą z niego zrezygnować, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują (...)
str. 42
3.
Formularz VAT-R przy rezygnacji ze zwolnienia z VAT
Podatnik, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego, powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Dla organu podatkowego formularz ten stanowi informację o tym, że podatnik (...)
str. 43
4.
Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rezygnacją ze zwolnienia?
Na mocy art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, za zgodą naczelnika właściwego urzędu skarbowego podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z VAT może zmniejszyć (...)
str. 44
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
W większości przypadków o powstaniu obowiązku podatkowego w VAT decyduje moment wydania towaru czy wykonania usługi. Natomiast w sytuacji gdy to wydanie towaru (wykonanie usługi) (...)
str. 45
2.
Otrzymanie zapłaty za usługę a obowiązek podatkowy
Podmioty, które zajmują się wykonywaniem ww. usług muszą pamiętać, że obowiązek podatkowy w przypadku tego rodzaju usług uzależniony jest przede wszystkim od otrzymania zapłaty za (...)
str. 45
3.
Kiedy wystawić fakturę z tytułu usług druku?
Przy usługach, które opodatkowane są podatkiem VAT w sposób szczególny, w niektórych przypadkach specyficzne jest także ich dokumentowanie. Tak też jest w przypadku usług druku, o których mowa w art. 19 (...)
str. 46
4.
Odliczenie VAT przez nabywcę przy usługach druku
Podatnik, który otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towaru czy usługi, decydując się na odliczenie podatku naliczonego z tej faktury, musi pamiętać, że prawo do odliczenia podatku, (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Powiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności jako pośredniczący podmiot węglowy
Pośredniczący podmiot węglowy w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.) (...)
str. 48
2.
Dokumenty dostawy wyrobów węglowych
W § 2 ust. 1 pkt 5 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych (...)
str. 51
3.
Miesięczne zestawienie dokumentów dostawy
Obowiązek sporządzania miesięcznych zestawień wystawionych dokumentów dostawy wynika z zapisów § 2 ust. 8 rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy od zakupu paliwa rolniczego
Z dniem 13 czerwca 2013 r. wejdą w życie zmiany do ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie (...)
str. 54
XV.
Procedura zawieszenia akcyzy a podstawa opodatkowania VAT
Czy w przypadku stosowania procedury zawieszenia akcyzy związanej z dostawą wyrobów akcyzowych do innego składu podatkowego w Polsce należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT podatek (...)
str. 55
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Zużycie artykułów spożywczych podczas spotkań służbowych
Podczas spotkań służbowych odbywających się w naszej firmie podajemy pracownikom i kontrahentom kawę, herbatę i drobne artykuły spożywcze. Czy zużycie tych artykułów należy opodatkować? Czy (...)
str. 57
2.
Środki trwałe w remanencie likwidacyjnym
W najbliższym czasie zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Czy w spisie z natury muszę ująć środki trwałe, które całkowicie zostały zamortyzowane? Zgodnie z art. 14 ust. (...)
str. 59
3.
Złożenie zgłoszenia rejestracyjnego a odliczenie VAT naliczonego
Planuję rozpocząć działalność od 1 lipca 2013 r. w zakresie usług doradczych (czynny podatnik VAT). Kiedy powinienem złożyć zgłoszenie rejestracyjne? Czy mogę zarejestrować się już (...)
str. 59
4.
Brak wskazania okresu rozliczeniowego na fakturze za media
Spółka otrzymuje faktury za odbiór odpadów. Faktury nie zawierają informacji, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą, ale określają termin płatności. Czy VAT mogę odliczyć w miesiącu otrzymania (...)
str. 60
5.
Odliczenie VAT z tytułu wydatków poniesionych na promocję firmy
Firma zorganizowała dla uczniów wspólnie ze szkołą zawodową prezentację swojego przedsiębiorstwa. Spotkanie to miało na celu zachęcić młodzież do wybierania zawodów potrzebnych w firmie, których (...)
str. 61
6.
Odliczenie VAT przy kredytowanym zakupie samochodu
Jestem czynnym podatnikiem VAT i prowadzę działalność opodatkowaną. Na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem samochód ciężarowy, za który zapłaciłem 50% należności, a pozostałą część będę płacił (...)
str. 63
7.
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu
W lipcu 2013 r. będę dokonywał sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się budynek. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy transakcja ta podlegać będzie (...)
str. 63
8.
Kiedy złożyć korektę deklaracji zwiększającą kwotę zwrotu?
W deklaracji VAT za marzec wykazałem nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Zwrot z tej deklaracji wynosił (...)
str. 64
9.
Korekta obrotu spowodowana podwyższeniem ceny
Podatnik w ramach umowy zawartej na okres 4 lat świadczy usługi utrzymania dróg. Z umowy tej wynika, że cena za poszczególne usługi od 1 kwietnia (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 maja 2013 r., pod poz. 559 opublikowano ustawę z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o zwrocie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.