Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 11 (341) z dnia 01.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Potrącenia przy wypłacie różnych świadczeń ze stosunku pracy - zmiana stanowiska MPiPS
Kwotę potrącenia z wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą, a następnie jej wysokość w aspekcie kwoty wolnej od potrąceń ustala się w (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe nadpłaty wynagrodzenia pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy
Pracodawca wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonuje 29 dnia tego miesiąca. Pracownik w dniu 28 stycznia br. uległ wypadkowi przy pracy i zwolnienie lekarskie obejmujące (...)
str. 5
2.
Skutki opłacenia przez pracodawcę składek ZUS finansowanych przez pracownika
Pracodawca od wypłaconej pracownikowi nagrody przez pomyłkę nie naliczył składek ZUS. Obecnie zauważył swój błąd i sporządził korektę dokumentów rozliczeniowych za miesiąc, w którym dokonał (...)
str. 8
3.
Opłacanie składek ZUS z umowy zlecenia wykonywanej przez cudzoziemca zatrudnionego w Polsce
W firmie zatrudniamy obywatela z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia (nie prowadzi on działalności gospodarczej). Jest to osoba, do której stosuje się przepisy o ograniczonym (...)
str. 9
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Dofinansowanie "wczasów pod gruszą" a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
1) W bieżącym roku pracodawca postanowił wydatkować środki zgromadzone na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (z poprzednich lat oraz odpis bieżący) na letni wypoczynek pracowników. (...)
str. 10
2.
Świadczenia z okazji Dnia Dziecka w podstawie wymiaru składek ZUS
1) Z okazji Dnia Dziecka pracownicy mają prawo do zakupu odzieży sportowej dla dzieci i młodzieży produkowanej w zakładzie po cenach niższych niż stosowane wobec (...)
str. 12
3.
Utrata przez przedsiębiorcę prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy
Od kwietnia br. rozpocząłem działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i z tej działalności opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy. (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wprowadzenie premii kwartalnej jako nowego składnika wynagrodzenia a ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
W styczniu br. podjęliśmy decyzję o wypłacaniu pracownikom premii kwartalnej. Zgodnie z regulaminem premiowania ulega ona procentowemu zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej. Pierwszą premię wypłaciliśmy (...)
str. 15
2.
Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne zwiększy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek
Pracownicy działu windykacji otrzymują wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz prowizję naliczaną procentowo od wyegzekwowanych kwot. Prowizja jest wypłacana w miesiącu wpływu należności. Czy podlega (...)
str. 17
3.
Wliczanie nagród do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) Pracodawca raz na kilka miesięcy przyznaje wybranym pracownikom nagrody. Podstawą do ich wypłaty są szczególne osiągnięcia lub wykonanie dodatkowych czynności przez pracownika. Przepisy płacowe (...)
str. 18
4.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy - raz jeszcze
Osoba wykonująca umowę zlecenia, za którą odpłatność określono kwotowo, od kilku miesięcy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego
Pracownik zatrudniony od 20 czerwca ubiegłego roku za wynagrodzeniem minimalnym, od połowy września 2012 r. otrzymał podwyżkę do 2.750 zł. W jaki sposób obliczyć podstawę (...)
str. 21
2.
Ustalanie zasiłku gdy w czasie niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy wystąpiła inna choroba
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, przez kilka dni przebywał w szpitalu. Na ten okres otrzymał kolejne (...)
str. 23
3.
Wypłata zasiłku chorobowego za czas rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym
Pracownik przedłożył pismo z Narodowego Funduszu Zdrowia informujące, że przez cały miesiąc będzie przebywał na rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA zostanie wystawione (...)
str. 24
4.
Świadczenie rehabilitacyjne przyznane na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Pracownik przed wykorzystaniem okresu zasiłkowego złożył w ZUS wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS orzekł, że stan jego zdrowia (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Ustalenie wysokości emerytury dla osoby urodzonej po 31 grudnia 1948 r.
W 2014 r. po osiągnięciu wieku emerytalnego i udowodnieniu stażu pracy wynoszącego 42 lata planuję przejść na emeryturę. W jaki sposób zostanie ona obliczona? Czy (...)
str. 26
2.
Doliczenie stażu pracy do emerytury tylko na wniosek osoby zainteresowanej
Pracodawca raz na pół roku wystawia zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie dla pracujących emerytów i wysyła je do ZUS. Czy na podstawie zaświadczeń złożonych przez zakład pracy (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Podstawa prawna w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę
Pracodawca przekazał pracownikowi pisemne oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony nie wskazując w nim podstawy prawnej. Czy wypowiedzenie może zostać uznane za wadliwe (...)
str. 29
2.
Zawarcie pozornej umowy o pracę
Pracodawca zatrudnił pracownicę, która po przepracowaniu kilku dni dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem literowym "B" (ciąża). ZUS przeprowadził kontrolę u pracodawcy i stwierdził, że pracodawca (...)
str. 30
3.
Zatrudnienie zleceniobiorcy w razie przejścia zakładu na innego pracodawcę
Przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną zostało wniesione aportem do spółki z o.o. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę zostali przejęci przez spółkę. Wątpliwości dotyczą osoby zatrudnionej (...)
str. 32
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Weekendowy system organizacji czasu pracy
Pracownik złożył wniosek o zatrudnienie go w systemie pracy weekendowej. Na czym polega specyfika takiej organizacji pracy? W systemie weekendowym praca jest wykonywana zgodnie z (...)
str. 33
2.
Informacja o obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy
Zatrudniamy pracowników w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w informacji dla pracownika udzielanej w trybie art. 29 K.p. należy wskazać system i rozkład czasu pracy? (...)
str. 34
3.
Godziny nadliczbowe podczas podróży służbowej
Pracownicy firmy często odbywają podróże służbowe w celu przeprowadzania instruktażu pracowników zatrudnionych w filiach przedsiębiorstwa. Jak należy traktować czas takich podróży? Czy delegowanym pracownikom przysługuje wynagrodzenie za (...)
str. 36
4.
Zmiany jakie nastąpią w czasie pracy kierowców samozatrudnionych
W Dzienniku Ustaw z dnia 16 maja 2013 r. pod poz. 567 opublikowana została ustawa z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 38
4.1.
Czego dotyczą zmiany?
Podstawową zmianą, która wejdzie do naszego porządku prawnego jest uregulowanie w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z (...)
str. 38
4.2.
Czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy
Definicji czasu pracy przedsiębiorców i osób niebędących pracownikami wykonujących osobiście przewozy na rzecz przedsiębiorcy poświęcono nowy art. 26b ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców. (...)
str. 38
4.3.
Przerwy w pracy, odpoczynki i ograniczenia czasu pracy w dobie
Do kierowców niebędących pracownikami należy odpowiednio stosować art. 13 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców, a więc mają oni prawo do przerw przeznaczonych na (...)
str. 39
4.4.
Ewidencja czasu pracy
Nowelizacja wprowadza obowiązek ewidencjonowania czasu pracy kierowców niebędących pracownikami. W przypadku przedsiębiorców wykonujących przewozy osobiście, obowiązek ewidencjonowania czasu pracy obciąża samego zainteresowanego (nowy art. 26d ust. 1 ustawy (...)
str. 39
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
1) Z pracownikiem zatrudnionym na czas określony, od 1 lutego do 31 maja br., nie przedłużyliśmy umowy o pracę. W czasie zatrudnienia nie wykorzystał on (...)
str. 40
2.
Obniżenie diety w razie zapewnienia pracownikowi posiłków podczas krajowej podróży służbowej
Czy można obniżyć dietę, jeśli w trakcie podróży służbowej pracownikowi zapewniono posiłek, z którego jednak nie skorzystał? Jak należy postąpić jeżeli wiadomo, że w ramach (...)
str. 43
3.
Zbieg egzekucji pożyczki bankowej i świadczenia alimentacyjnego
Wynagrodzenie pracownika, z którego prowadzona jest egzekucja pożyczki bankowej na znaczną kwotę, zostało dodatkowo zajęte na należności alimentacyjne bieżące w określonej kwocie miesięcznej oraz zaległe w kwocie 150 zł. (...)
str. 44
4.
Wniosek pracownika w sprawie podwyższenia kwoty potrącenia na poczet sum egzekwowanych
Czy na wniosek pracownika możemy na poczet egzekwowanych należności alimentacyjnych potrącać kwotę wyższą niż ustawowa? Na tak zadane pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Wysokość potrąceń na (...)
str. 46
5.
Udokumentowanie dodatkowego stażu pracy a prawo do nagrody jubileuszowej
W zakładzie pracy co 5 lat wypłacane są nagrody jubileuszowe. Od 1 stycznia bieżącego roku na mocy postanowienia regulaminowego do stażu jubileuszowego zaliczamy okresy zatrudnienia (...)
str. 47
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Rozstrzyganie wątpliwości w sprawie wydawania świadectw pracy przy umowach terminowych
Kiedy powinniśmy wystawić świadectwo pracy, jeśli upłynął już 24-miesięczny okres od zawarcia z pracownikiem pierwszej umowy terminowej, a zatrudnienie nadal trwa? Czy w treści dokumentu należy wykazywać poszczególne (...)
str. 48
2.
Zwolnienie od pracy na badania pracownicy w ciąży
Czy pracownica w ciąży może domagać się odpłatnego zwolnienia od pracy w celu odbycia kontrolnej wizyty lekarskiej? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinna tę (...)
str. 51
3.
Udzielanie pracownikowi zwolnień okolicznościowych
Czy przysługują zwolnienia od pracy w związku z pogrzebem babci męża naszej pracownicy, a także byłej teściowej pracownika rozwiedzionego od wielu lat? Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia od (...)
str. 51
4.
Sporządzenie zakresu obowiązków dla pracownika
W hurtowni materiałów budowlanych zatrudniamy kilku pracowników. Niedawno jeden z nowo przyjętych do pracy zapytał przełożonego o zakres czynności sporządzony w formie pisemnej. Czy pracodawca (...)
str. 52
5.
Wyższa kwota dofinansowania do wynagrodzenia pracownika ze schorzeniem szczególnym
Zatrudniamy pracownika, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z 17 września 1998 r. z symbolem "Ps". Orzeczenie (...)
str. 53
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Z dniem 30 czerwca br. upływa termin uzupełnienia wymagań kwalifikacyjnych przez pracowników służby bhp
Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie (...)
str. 54
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
str. 56
1.
Sposób ustalania
Zakładowy staż pracy to określony przepisami ustawowymi "okres zatrudnienia u danego pracodawcy". Zakres uprawnień pracowniczych, których realizacja zależy od wskazanego okresu obejmuje: długość okresu wypowiedzenia umowy (...)
str. 56
2.
Uprawnienia i świadczenia zależne od zakładowego stażu
2.1. Okres wypowiedzenia Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,   1 (...)
str. 56
2.1.
Okres wypowiedzenia
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,   1 miesiąc, jeżeli pracownik (...)
str. 56
2.2.
Okresy ochronne przed rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia: jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:   dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony (...)
str. 59
2.3.
Odprawa pośmiertna
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna (art. 93 K.p.). Wysokość odprawy zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi: (...)
str. 59
2.4.
Odprawa pieniężna w związku ze zwolnieniami grupowymi
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w ramach zwolnienia grupowego albo indywidualnego przysługuje odprawa pieniężna. Odprawy otrzymają pracownicy, którym wypowiedziano umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony, jak (...)
str. 60
1.
Zasady ogólne
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W (...)
str. 61
2.
Sposoby uzupełniania wynagrodzenia
Uzupełnienie wynagrodzenia za dany miesiąc polega na ustaleniu kwoty wynagrodzenia, jaką pracownik uzyskałby, gdyby przepracował wszystkie obowiązujące w tym miesiącu dni robocze. Sposoby uzupełniania wynagrodzenia (...)
str. 61
3.
Uzupełnianie wynagrodzenia gdy obok choroby wystąpi urlop wypoczynkowy
Wątpliwości związane z uzupełnianiem wynagrodzenia za dany miesiąc powstają w sytuacji, gdy w miesiącu, za który wynagrodzenie podlega uzupełnieniu (tj. gdy wystąpiła niezdolność do pracy), (...)
str. 63
4.
Uzupełnianie wynagrodzenia prowizyjnego
Przepisy dotyczące uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych stosuje się także wówczas, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne albo prowizja jest jednym ze składników (...)
str. 65
5.
Wykazanie wynagrodzenia w dokumentach przekazywanych do ZUS w celu wypłaty zasiłków
Wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej wykazuje się w zaświadczeniu ZUS Z-3 w tabeli "Składniki wynagrodzenia za okresy miesięczne", w kolumnie 6 - "Stałe wynagrodzenie (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Kwota podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2013 r. a pozostanie w KRUS
Rolnik (domownik) prowadzący działalność gospodarczą, który nadal podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników składa w KRUS zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota należnego podatku dochodowego (...)
str. 67
2.
Do sierpnia br. przedłużono okres stosowania "starych" wzorów informacji i deklaracji składanych do PFRON
Od 24 stycznia 2013 r. obowiązują rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2012 r.: 1) w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.