Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 15 (806) z dnia 20.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Naliczone odsetki od zobowiązań zwiększają cenę nabycia lub koszt wytworzenia środków trwałych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Jak wynika z ustaw o podatku dochodowym (zarówno CIT, jak i PIT), ustalając cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego należy uwzględnić m.in. naliczone do (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Paczki i imprezy dla dzieci pracowników z okazji Dnia Dziecka - aspekt podatkowy i bilansowy
Pracodawcy, oprócz wynagrodzenia za pracę, zapewniają swoim pracownikom także inne świadczenia, pozapłacowe. Mogą to być m.in. świadczenia dla dzieci pracowników, w postaci np. paczek i (...)
str. 5
1.1.
Przychód pracownika
Do przychodów pracownika ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło (...)
str. 5
1.2.
Składki ZUS od świadczeń dla dzieci pracowników
Zasadniczo przychód, uzyskiwany przez pracowników ze stosunku pracy, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach przychód ten może (...)
str. 7
1.3.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Jeśli świadczenia dla dzieci pracowników w postaci paczek lub udziału w imprezie z okazji Dnia Dziecka zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, to poniesione na ten cel wydatki nie (...)
str. 7
1.4.
VAT należny od świadczeń dla dzieci pracowników
Jeżeli świadczenia dla dzieci pracowników, w postaci paczek czy udziału w imprezie z okazji Dnia Dziecka, zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, to podatnik (zakład pracy) (...)
str. 8
1.5.
Ewidencja księgowa
Wydatki na świadczenia dla dzieci pracowników z okazji Dnia Dziecka jednostka ewidencjonuje w swoich księgach rachunkowych w zależności od źródła ich finansowania. Ewidencję tę zaprezentujemy (...)
str. 9
2.
Wypłata w 2013 r. zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy
Zarząd spółki z o.o. w 2013 r. zamierza podjąć decyzję o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2012 r. (sprawozdanie finansowe za 2012 r. jest (...)
str. 10
III.
PODATEK VAT
1.
TSUE wyjaśni, czy komornik jest płatnikiem VAT od dostawy nieruchomości
Organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu odrębnych przepisów pełnią rolę płatników podatku VAT od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących (...)
str. 13
2.
Stawka VAT na książki elektroniczne - odpowiedzi na interpelacje poselskie
Stawka VAT na "tradycyjne" książki (tj. w wersji papierowej), a także na książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych (...)
str. 14
3.
Przepisy dotyczące zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów używanych są niezgodne z Dyrektywą - wyrok NSA
Przepisy ustawy o VAT w zakresie, w jakim uzależniają prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży towaru od okresu jego używania (co najmniej pół roku) są niezgodne z Dyrektywą. (wyrok (...)
str. 15
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej ze względu na niewielką liczbę transakcji lub odbiorców
Wykonuję usługi dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i korzystam ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej ze względu na niewielką liczbę transakcji i odbiorców. Od kiedy będę musiał (...)
str. 17
4.2.
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT i przychodu należnego przy usługach reklamowych
Wydawnictwo świadczy usługi kampanii reklamowych, w ramach których przez wyznaczony okres publikowane są m.in. w gazecie i na stronie internetowej reklamy klienta. Czas trwania takiej (...)
str. 19
4.3.
Sprzedaż nieruchomości zabudowanej kilkoma budynkami
Spółka kupiła niezabudowany grunt, na którym w latach 1992-2000 wybudowała kilka budynków (magazyny, budynek biurowy). W latach późniejszych dokonywane były tylko drobne remonty budynków. Obecnie (...)
str. 20
4.4.
Opodatkowanie usługi budowlanej wykonanej poza terytorium Polski
Dla podatnika z Polski będziemy wykonywać usługę budowlaną na terytorium Francji. Budynek w części będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, a w części - do celów prywatnych. Materiały (...)
str. 22
4.5.
Nieodpłatne przekazanie lodowiska gminie przez samorządowy zakład budżetowy
Gminny zakład budżetowy przekazał nieodpłatnie do gminy zakupione z dotacji celowej lodowisko przenośne. W dacie uruchomienia lodowiska odliczył VAT proporcją (korygował podatek VAT przez następne (...)
str. 25
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Planowane zmiany dotyczące opodatkowania spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych - odpowiedź na interpelację poselską
Informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian przepisów obu ustaw o podatku dochodowym (z 12 lutego 2013 r.), który zakłada m.in., (...)
str. 27
2.1.
Nagrody dla pracowników z zysku netto
Nagrody dla pracowników, wypłacone z zysku netto, czyli po wcześniejszym obciążeniu dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (Wyrok Naczelnego Sądu (...)
str. 28
2.2.
Składki ZUS od nagród z zysku netto
Składki na ubezpieczenia społeczne od nagród z zysku netto nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, niezależnie od tego, czy nagrody te zostaną wypłacone w gotówce, czy (...)
str. 29
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Korekta kosztów uzyskania przychodów, gdy zobowiązanie nie zostanie zapłacone w wymaganym terminie
Spółka posiada fakturę kosztową z grudnia 2012 r., którą zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w styczniu 2013 r. Termin płatności nie przekraczał 60 dni, 30. (...)
str. 30
3.2.
Gdy zaliczka na zagraniczną podróż służbową jest niższa niż koszty faktycznie poniesione - rozliczenie podatkowe i bilansowe
Pracownikowi wyjeżdżającemu w zagraniczną podróż służbową wypłacono zaliczkę w euro. Waluta ta została nabyta w kantorze (spółka nie posiada rachunku walutowego). Okazało się, że faktyczne (...)
str. 32
3.3.
Zakup spółki z o.o. - skutki w podatku dochodowym i VAT
Trzy osoby fizyczne chcą zawiązać spółkę z o.o., jednak zastanawiają się też nad zakupem istniejącej już spółki. Jakie skutki ma zakup istniejącego podmiotu i jakie rodzi on (...)
str. 34
3.4.
Wzajemne poręczenia przy umowie cash-poolingu a przychód z nieodpłatnych świadczeń
Spółka z o.o. działa w ramach grupy kapitałowej. Zamierza przystąpić do oferowanego przez bank mechanizmu pozwalającego na zarządzanie płynnością finansową spółek z grupy (tzw. cash (...)
str. 37
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Moment uzyskania przychodu należnego przy sprzedaży udziałów na raty
Jeżeli zapłata z tytułu sprzedaży udziałów nastąpi w ratach (częściach), to przychód należny wynikający z takiej umowy powstanie z upływem każdego z wymienionych terminów do (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wspólnik spółki cywilnej oraz jego indywidualna działalność
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, a ponadto założył spółkę cywilną. Czy w ramach swojej indywidualnej działalności może on świadczyć usługi dla spółki cywilnej, w której jest (...)
str. 40
2.2.
Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod drogę
W tym roku otrzymałem odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia nieruchomości pod budowę obwodnicy miasta. Nieruchomość tę nabyłem w zeszłym roku w drodze spadku po rodzicach. Czy od tego odszkodowania powinienem (...)
str. 43
2.3.
Czy świadczenia przyznane pracownikowi wysłanemu do pracy w innej miejscowości podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Niebawem, jako podwykonawca, będę wykonywał prace budowlane w miejscowości oddalonej o 120 km od siedziby firmy. W związku z tym rozważam wystawienie pracownikom delegacji i wypłacanie (...)
str. 44
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Niezamortyzowana wartość budynku nie wpływa na wartość początkową nowo budowanego obiektu
Stratę w wysokości niezamortyzowanej wartości likwidowanych hal produkcyjnych można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 kwietnia (...)
str. 49
2.
Koszty używania samochodu osobowego niezaliczonego do środków trwałych
W działalności gospodarczej (książka przychodów i rozchodów) wykorzystuję prywatny samochód osobowy i rozliczam tzw. kilometrówką. Czy zakup kompletu nowych opon do ww. samochodu mogę również (...)
str. 50
3.1.
Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy
Nabyliśmy używany samochód osobowy, który przed wprowadzeniem do ewidencji został przerobiony na pojazd ciężarowy. Czy można dokonać od takiego pojazdu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Jeżeli po (...)
str. 51
3.2.
Amortyzacja niesprawnego pojazdu nie jest możliwa
W kwietniu br. nabyliśmy używany i uszkodzony samochód ciężarowy, który został w tym samym miesiącu wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W następnym miesiącu samochód ten (...)
str. 52
3.3.
Wprowadzenie do działalności prywatnego samochodu osobowego
Zamierzam wprowadzić do działalności gospodarczej używany samochód osobowy zakupiony od osoby fizycznej. Czy w związku z tym istnieje możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji zaraz po jego (...)
str. 53
4.
Wykonanie monitoringu w firmowym budynku
W obiektach firmy zainstalowano urządzenia monitoringu bezprzewodowego. Czy wydatki dotyczące przeprowadzonych prac powinny zwiększyć wartość budynków, czy stanowić odrębny środek trwały? Urządzenia monitoringu wbudowane na (...)
str. 54
5.
Dotacje do zakupu środków trwałych, od których nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych
W październiku ubiegłego roku zakupiłem środki trwałe, na które w marcu br. otrzymałem 50% dotację. Dotychczas nie naliczałem amortyzacji, ponieważ nie wiedziałem, jaka będzie dopłata. (...)
str. 54
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Praca na zleceniu w czasie zawieszonej działalności gospodarczej
Od 1 kwietnia do końca lipca br. mam zawieszoną działalność gospodarczą. Obecnie otrzymałam propozycję zawarcia umowy zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem równym kwocie 1.500 zł. Czy (...)
str. 56
2.
Wyliczenie składek ZUS i podatku za chorego pracownika
Na koniec maja br. wypłacę pracownikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę w tym miesiącu oraz wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy z powodu choroby. Jak od (...)
str. 57
3.
Wypłata zasiłku chorobowego po śmierci pracownika
Pracownik zmarł przed podjęciem zasiłku chorobowego. Czy kwotę zasiłku należnego do dnia śmierci pracownika możemy wypłacić jego żonie? Czy kwotę zasiłku można rozliczyć w ciężar składek (...)
str. 59
4.
Nagroda roczna w podstawie wymiaru zasiłków
Pracodawca w kwietniu każdego roku wypłaca nagrody roczne za rok poprzedni. Warunkiem przyznania nagrody jest wypracowanie dodatniego wyniku finansowego za miniony rok obrotowy. Ponieważ w (...)
str. 60
VIII.
PRAWO PRACY
1.1.
Czy poprzez odpowiednie zapisy w umowie można uniknąć wypłacania diet kierowcom?
Chcemy zatrudnić kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony w ruchu międzynarodowym, zapisując im w umowach, że miejscem wykonywania pracy będzie obszar krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Czy taki (...)
str. 61
1.2.
Czy posiłki profilaktyczne zmniejszają dietę z tytułu podróży służbowej?
Pracownikom pracującym na budowach w innych miastach wypłacane są diety z tytułu delegacji oraz zapewniane są noclegi. Oprócz tego otrzymują oni posiłki profilaktyczne. Delegacje w firmie rozliczane są (...)
str. 62
1.3.
Jak długo może trwać podróż służbowa?
Jako podwykonawca będę wykonywał prace budowlane w miejscowości oddalonej o 120 km od siedziby firmy. Przewidywany okres prac to cztery miesiące. Czy mogę na taki okres wystawić (...)
str. 62
2.
Umowy terminowe a świadectwo pracy
Pracownik był zatrudniony na podstawie następujących umów o pracę: na okres próbny od 1 lutego do 30 kwietnia 2011 r.,  na czas określony od 29 kwietnia (termin (...)
str. 63
3.
Obowiązek wypłacenia odprawy przy zmianie stanu zatrudnienia
1) Kilku pracownikom wypowiedziano umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracodawca w dniu wypowiedzenia umów zatrudniał powyżej 20 pracowników, a w dniu ich (...)
str. 64
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Środki ZFŚS w przypadku likwidacji pracodawcy
W likwidowanej spółce z o.o. pozostał fundusz socjalny. Od 1 stycznia 2013 r. brak jest osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Likwidator zlikwidował bankowy rachunek socjalny, a środki z konta socjalnego (...)
str. 65
2.
Otrzymanie bonusu w postaci środków pieniężnych z banku
Spółka z o.o., zgodnie z umową podpisaną z bankiem, w którym posiada rachunek, w przypadku zrealizowania w danym miesiącu określonych obrotów, otrzymuje z banku przelewem na rachunek bankowy tzw. bonus. Na jakie (...)
str. 66
3.
Moment zaliczenia odpisu aktualizującego do kosztów bilansowych i podatkowych
W związku z brakiem zapłaty (za wykonane usługi) od naszego kontrahenta na koniec ubiegłego roku wystawiliśmy noty odsetkowe i na całą wartość należności utworzyliśmy odpisy aktualizujące. Posiadamy nakaz (...)
str. 67
4.
Ewidencja zlikwidowanego środka trwałego, którego wartość została zaktualizowana
Czy prawidłowe jest ujęcie w bilansie spółki z o.o. w pozycji "kapitał zapasowy" ze znakiem ujemnym wartości zlikwidowanych środków trwałych, które uprzednio były ujęte w pozycji "kapitał z aktualizacji wyceny" (...)
str. 69
5.
Dofinansowanie prywatnej szkoły wyższej przez założyciela - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z o.o., należąca do jednej osoby fizycznej, jest założycielem wyższej uczelni niepublicznej. Zgodnie ze statutem, założyciel może wspomagać finansowo uczelnię. Szkoła zwróciła się z wnioskiem do (...)
str. 71
6.
Relacja z dyżuru telefonicznego
6.1.
VAT naliczony podlegający zwrotowi do urzędu pracy
Otrzymaliśmy dotację z urzędu pracy na zakup środka trwałego. Część dotacji dotycząca VAT naliczonego będzie podlegała zwrotowi do urzędu. Jak zaksięgować przyznanie dotacji i zwrot VAT do (...)
str. 72
6.2.
Rozliczenie kosztów remontu środka trwałego
Mniej skomplikowane remonty środków trwałych wykonujemy we własnym zakresie. Jak rozliczyć wydatki (dotyczące takich prac) typu zakup materiałów, wynagrodzenia pracowników? Czy zasadne jest rozliczenie takich (...)
str. 73
6.3.
Zakup towarów w ramach WNT
Po raz pierwszy dokonaliśmy zakupu towaru za granicą u kontrahenta unijnego w ramach WNT. Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych otrzymaną wraz z towarem fakturę? Transakcję WNT wycenia się po (...)
str. 74
6.4.
Korekta kosztów po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Po złożeniu zeznania CIT oraz zatwierdzeniu bilansu za 2012 r. wystąpiła konieczność korekty istotnej części kosztów ubiegłego roku. Ponieważ dla celów podatku dochodowego musimy dokonać korekty (...)
str. 74
6.5.
Zakup towarów z rabatem wyszczególnionym na fakturze
Jak wprowadzać do ksiąg rachunkowych zakup towarów, gdy na fakturze VAT figurują ceny przed rabatem i po rabacie? Czy kwotę rabatu księgować jako przychód, czy jako (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.