Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 10 (346) z dnia 20.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Czy NSA podejmie uchwałę w sprawie stawki VAT na trwałą zabudowę meblową?
Po długich sporach między podatnikami a fiskusem, które w wielu przypadkach kończyły się dopiero rozstrzygnięciem sądowym, aktualnie w praktyce dominuje stanowisko, iż wykonanie trwałej zabudowy (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Wyrok TSUE w sprawie ubezpieczenia przedmiotu leasingu
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 odnoszący się do opodatkowania usługi ubezpieczeniowej refakturowanej przez leasingodawcę na rzecz (...)
str. 6
1.
Usługi odrębne czy usługa kompleksowa?
Co do zasady każde świadczenie dla celów podatku VAT powinno być uznawane za odrębne i niezależne, podlegające samodzielnie opodatkowaniu. Niemniej jednak w praktyce występują sytuacje, (...)
str. 6
2.
Usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu jako zwolniona z VAT
W sytuacji kiedy usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu zostaje uznana za odrębną od usługi leasingu, to pojawia się kolejna kwestia wymagająca rozstrzygnięcia. A mianowicie, czy taka (...)
str. 7
3.
Konsekwencje wyroku TSUE
Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego w 2010 r. na okres 3 lat i zarejestrowała ją w urzędzie skarbowym dla celów odliczania podatku naliczonego. W cenie (...)
str. 8
III.
Modernizacja środka trwałego a obowiązek korekty odliczonego VAT
Na potrzeby prowadzonej działalności podatnik w październiku 2006 r. zakupił motocykl (środek trwały) i odliczył 60% podatku naliczonego. W kwietniu 2010 r. dokonał jego modernizacji (...)
str. 9
IV.
Przekazanie firmy na rzecz współmałżonka
Podatnik zamierza zlikwidować działalność gospodarczą, przekazując wcześniej żonie całą swoją firmę jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Żona kontynuowałaby działalność prowadzoną przez męża w niezmienionym zakresie. Kto (...)
str. 11
1.
Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W tej sytuacji znajdzie zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa (...)
str. 12
2.
Korekta podatku naliczonego przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Przyjmując, że w niniejszej sprawie mamy do czynienia ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (jak wskazał Czytelnik), należy zauważyć, że nabywca traktowany jest jako następca prawny (...)
str. 13
3.
Przejęcie kasy fiskalnej użytkowanej przez męża
Przedmiotem zapytania Czytelnika jest również możliwość użytkowania przez żonę kasy rejestrującej dotychczas wykorzystywanej w działalności gospodarczej męża. Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie należy w (...)
str. 14
V.
Odliczenie VAT przez rolnika ryczałtowego rezygnującego ze zwolnienia
Rolnik ryczałtowy złożył formularz VAT-R w połowie stycznia 2013 r., rezygnując z przysługującego mu zwolnienia z dniem 1 lutego 2013 r. Czy w tej sytuacji (...)
str. 15
1.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury
Pojawia się pytanie, czy aby móc odliczyć podatek naliczony, rolnik jest zobowiązany sporządzić spis z natury towarów posiadanych w dniu rezygnacji ze zwolnienia, przedłożyć ten (...)
str. 16
2.
Korekta podatku naliczonego
W przypadku wydatków poniesionych przez rolnika ryczałtowego na zakup materiałów mających na celu wytworzenie środka trwałego w postaci nieruchomości (w rozumieniu art. 2 pkt 14a (...)
str. 17
VI.
Projektowane zmiany w ustawie o VAT i Ordynacji podatkowej
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl) zamieszczony został projekt ustawy z dnia 29 kwietnia 2013 r. zmieniający ustawę o podatku od towarów i usług (...)
str. 18
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Termin odliczenia VAT z faktury za media przy wcześniejszej zapłacie
Otrzymałem fakturę za media (wywóz nieczystości) z terminem płatności 15 maja br. Jeżeli należność uiściłem 30 kwietnia, to czy mogę już w kwietniu odliczyć VAT (...)
str. 20
2.
Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot części VAT na materiały budowlane?
Czy aby ubiegać się o zwrot części VAT za materiały budowlane, druk VZM-1 trzeba było złożyć do końca kwietnia 2013 r.? [pyt. 730147] Komentarz 1 Do końca (...)
str. 21
3.
Odliczenie VAT od zakupów sfinansowanych dotacją
W kwietniu br. otrzymałem dotację z urzędu pracy, za którą kupiłem samochód i agregat do prowadzonej od 6 maja 2013 r. działalności gospodarczej. Czy mogę (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Raporty fiskalne w pytaniach Czytelników
W myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT oraz § 6 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia w sprawie kas, prowadząc (...)
str. 23
IX.
Dodatkowa ewidencja sprzedaży w przypadku stosowania kasy rejestrującej
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonujemy przy użyciu kasy rejestrującej. Czy faktury wystawione dla tych osób (na ich (...)
str. 26
X.
Czy zapłata bonem za świadczone usługi podlega ewidencji w kasie?
Prowadzimy zakład gastronomiczny. Na podstawie zawartej umowy z dużą firmą produkcyjną zobowiązani jesteśmy do realizacji bonów pieniężnych, wydawanych przez firmę swoim pracownikom. Czy sprzedaż porcji (...)
str. 27
XI.
Zwolnienie podmiotowe z ewidencjonowania u podatnika rozpoczynającego sprzedaż
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 6 maja 2013 r. W dniu 9 maja dokonał sprzedaży materiałów budowlanych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na kwotę 23.000 (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XII.
Zakup towarów zaimportowanych przez dostawcę w innym państwie UE
Dokonaliśmy zakupu maszyny od kontrahenta ze Szwajcarii. Odprawa celna dokonana była we Francji. Maszyna dotarła do nas 22 lutego 2013 r. ale nie została jeszcze (...)
str. 29
1.
Nabycie towaru z montażem
Zakładając, że zakupione towary będą montowane w Polsce przez dostawcę, przy czym montaż też nie będzie stanowił prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem, (...)
str. 29
1.1.
Obowiązek podatkowy i kurs walut
Dokonany zakup towarów wraz z montażem należy zadeklarować w odpowiednim momencie. W tym zakresie zastosowanie znajdzie art. 19 ust. 20 ustawy o VAT, który stanowi, (...)
str. 30
1.2.
Fakturowanie
Sposób dokumentowania zdarzeń objętych do końca 2012 r. obowiązkiem wystawiania faktur wewnętrznych, ustawodawca pozostawił całkowicie w sferze decyzji podatnika. Transakcje nabycia towarów wraz montażem mogą (...)
str. 30
1.3.
Deklarowanie
Dostawę towaru wraz z montażem, dla której podatnikiem jest nabywca wykazuje się w deklaracji VAT następująco: po stronie podatku należnego - w poz. 31 i (...)
str. 31
2.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
W przypadku, gdy montaż zakupionej maszyny stanowiłby prostą czynność umożliwiającą jej funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, wówczas należałoby przyjąć, że mamy do czynienia z dostawą towarów (...)
str. 31
2.1.
Moment powstania obowiązku podatkowego i sposób przeliczania kwot w walucie obcej
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy (...)
str. 31
2.2.
WNT w deklaracji i informacji podsumowującej
W deklaracji dla podatku od towarów i usług przewidziane są odpowiednie rubryki dla wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i należnego z tego tytułu podatku VAT. Czynny (...)
str. 32
2.3.
Odliczanie podatku naliczonego
Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozliczeniu (...)
str. 33
2.4.
Dokumentowanie WNT
Podobnie jak w przypadku nabycia towarów wraz z montażem, WNT można udokumentować fakturą wewnętrzną, przy czym nie jest to obowiązkowe. Podatnik może dokonać rozliczenia WNT (...)
str. 33
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Obowiązek podatkowy i kurs walut dla importu usług elektronicznych
Zakupiliśmy od niemieckiego kontrahenta usługę elektroniczną polegającą na aktualizacji oprogramowania i supporcie telefonicznym na okres jednego roku. Faktura została wystawiona 20 stycznia 2013 r. a (...)
str. 34
2.
Nabycie towarów przywiezionych wcześniej do testowania
Zamierzamy dokonać zakupu towarów od unijnego producenta. W tym celu zagraniczny dostawca przywiózł do Polski w listopadzie 2012 r. towary do testowania przez naszą firmę. (...)
str. 35
3.
Termin rozliczenia faktury korygującej WNT
W jakim terminie powinienem rozliczyć fakturę korygującą otrzymaną od unijnego kontrahenta dotyczącą WNT? Ustawa o VAT nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim terminie (...)
str. 37
XIV.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Korygowanie eksportu towarów
Dokonaliśmy eksportu towaru w styczniu br. Okazało się jednak, że pomyłkowo zastosowaliśmy inną cenę jednostkową niż wynikało to z umowy. W tym celu wystawiliśmy nabywcy (...)
str. 38
2.
Opłaty za autostrady i wynajem nieruchomości na rzecz unijnej firmy
Zgodnie z zawartą umową obciążamy niemiecką firmę opłatami za przejazd po polskich autostradach. Dodatkowo wynajmujemy tej firmie mieszkanie, które jest własnością naszego przedsiębiorstwa. W wynajmowanym (...)
str. 39
3.
Import towarów od unijnego dostawcy
Dokonaliśmy zakupu materiałów do produkcji odzieży od firmy brytyjskiej. Towary zostaną jednak przywiezione do Polski z Filipin i dokonamy ich odprawy na terytorium kraju. Czy (...)
str. 39
4.
Okazjonalny transport drogowy osób na zlecenie polskiego podatnika
Niemiecki przewoźnik wykonuje okazjonalnie usługi transportu autokarowego osób z Niemiec do Polski. Ostatnio usługę tę wykonał na zlecenie polskiego podatnika. Kto powinien dokonać opodatkowania tej (...)
str. 40
5.
Zakup towarów opodatkowanych marżą
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W związku z prowadzoną działalnością zakupiłem we Włoszech używaną maszynę produkcyjną. Przy sprzedaży tego urządzenia dostawca zastosował system marży. Czy w (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Rozliczenie podatku po przekroczeniu limitu
Przepisy ustawy o VAT przewidują składanie deklaracji dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne i kwartalne. W przypadku deklaracji miesięcznych (VAT-7) nie jest (...)
str. 42
2.
Kontynuacja kwartalnego rozliczenia czy powrót do deklaracji miesięcznych?
W sytuacji kiedy podmiot traci status małego podatnika (a ma to miejsce wówczas, gdy przekracza limit kwotowy ustanowiony w art. 2 pkt 25 ustawy o (...)
str. 43
3.
Skutki niedopatrzenia momentu utraty statusu małego podatnika
Podatnik za 2011 rok przekroczył limit określony dla małego podatnika, jednak przez pomyłkę nadal składał deklaracje VAT-7K. Błąd swój dostrzegł w lipcu 2012 r. i (...)
str. 44
F.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Szczególne terminy odliczania VAT w obrocie krajowym
Prawo do odliczenia podatku naliczonego - co do zasady - przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał on fakturę albo dokument celny. Zasada (...)
str. 46
1.
Prawo do rozporządzania towarami jak właściciel
Podatnik, który otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towaru czy usługi, decydując się na odliczenie podatku naliczonego z tej faktury, musi pamiętać, że prawo do odliczenia podatku, (...)
str. 46
2.
Faktury za media
W przypadku tzw. usług powszechnych, do których należą m.in.: dostawa energii elektrycznej i cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne, usługi w (...)
str. 47
3.
Podatek wynikający ze spisu z natury
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy, odliczenie podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed utratą lub rezygnacją z prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT jest (...)
str. 47
4.
Odliczanie VAT przez małych podatników rozliczających się metodą kasową
Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny wykazują obowiązek podatkowy od wykonanych czynności. Natomiast rozliczenia podatku naliczonego dokonują zasadniczo dopiero wówczas, gdy uregulują (...)
str. 48
5.
Zasady odliczania VAT z faktury korygującej
W myśl art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, obniżającą bądź podstawę opodatkowania bądź też (...)
str. 48
6.
Podatek VAT odliczony poprzez korektę deklaracji
Choć podatnicy mają - co do zasady - aż trzy okresy rozliczeniowe na odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury, zdarza się w praktyce, że w (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Wniosek podatnika w sprawie ustalenia szacunkowej proporcji obrotu
W przypadku, gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą wykonuje w ramach tej działalności wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, nie ma wątpliwości, że ma prawo odliczać podatek (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Zwolnienia od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyrobów
Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje dla podatników dokonujących obrotu niektórymi wyrobami akcyzowymi zwolnienia z obowiązku zapłaty akcyzy, z uwagi na przeznaczenie tych wyrobów na określone (...)
str. 53
1.
Czynności zwolnione z podatku akcyzowego
Art. 32 ustawy o podatku akcyzowym ustala zasady zwolnienia wyrobów akcyzowych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. W ust. 3 powyższego artykułu ściśle określono katalog czynności związanych (...)
str. 53
2.
Rodzaje wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem z akcyzy
Ze zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie korzystają wyroby akcyzowe wskazane w art. 32 ustawy, jak również niektóre wyroby wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. (...)
str. 54
3.
Warunki formalne niezbędne do stosowania zwolnień z akcyzy
» Zezwolenie na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący Podmiot pośredniczący musi posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący. Zezwolenie takie wydaje właściwy naczelnik urzędu (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Decyzja określająca kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
W deklaracji VAT-7 za maj 2012 r. wykazałem nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 5.000 zł i zwrot ten (...)
str. 59
2.
Stawka VAT na budowę budynku mieszkalnego wraz z garażami
Jesteśmy firmą budowlaną i zaczynamy budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego (PKOB 112) wraz z garażami podziemnymi. Czy realizacja tej inwestycji podlega w całości opodatkowaniu stawką 8%? (...)
str. 60
3.
Ograniczenia kwotowe przy wystawianiu faktur
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i zamierza zawrzeć umowę z internetową agencją reklamową. W ramach tej umowy spółka będzie udostępniała witrynę internetową oraz świadczyła usługi (...)
str. 62
4.
Kopia zaświadczenia z OSKP a prawo do pełnego odliczania VAT od paliwa
W 2013 r. kupiłem samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W dowodzie rejestracyjnym widnieje odpowiednia adnotacja (tzw. VAT-4), jednak w dokumentacji od (...)
str. 64
5.
Problemy z określeniem terminu płatności przy usłudze najmu dokumentowanej fakturą wystawioną "z góry"
Spółka cywilna zawarła umowy najmu, w których określono, że najemca obciążany będzie za czynsz z góry, z początkiem każdego roku i jest zobowiązany uiścić należność (...)
str. 65
6.
Podstawa opodatkowania towarów sprzedanych w ramach akcji promocyjnej firmy
Zdarza się, że w ramach akcji promocyjnej sprzedajemy towary po cenie niższej niż rynkowa. Regulamin promocji i czas jej trwania jest ogłaszany w siedzibie firmy (...)
str. 66
7.
VAT od opłaty wstępnej przy umowie leasingu operacyjnego
Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Zawarłem umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Czy podatek naliczony zawarty w opłacie wstępnej udokumentowanej fakturą objęty jest limitem (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.