Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 r., godz. 14:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 14 (805) z dnia 10.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Korekta kosztów w związku z nieuregulowaniem zobowiązań - odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelacje poselskie
Przypomnijmy, że przepisy zobowiązujące podatników do korekty swoich kosztów uzyskania przychodów zostały wprowadzone do ustaw podatkowych ustawą z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji (...)
str. 4
II.
INFORMACJE BIEŻĄCE
1.
Nowe rozporządzenia w sprawie krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i osób fizycznych
W Dzienniku Ustaw z 23 kwietnia 2013 r., pod poz. 493 i 494, opublikowane zostały dwa rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Prawo do odliczenia VAT
Do końca 2012 r. wymagane było, aby dla celów VAT faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i (...)
str. 6
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
W ustawach o podatku dochodowym ustawodawca nie zawarł żadnych regulacji, z których wynikałoby, że warunkiem ujęcia wydatku na zakup paliwa w kosztach podatkowych jest zamieszczenie (...)
str. 7
1.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych faktura za zakup paliwa, która zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie zawiera numeru rejestracyjnego samochodu, jest dowodem, który może stanowić podstawę ujęcia (...)
str. 8
2.1.
Skutki w VAT
W sytuacji, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzyma część należności (w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej (...)
str. 8
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Zasadniczo, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż (...)
str. 11
2.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych ani otrzymanie zaliczki na przyszłe dostawy towarów i usług, ani też wystawienie faktury zaliczkowej nie powoduje powstania przychodu. Otrzymaną zaliczkę (przedpłatę) jednostka (...)
str. 12
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Zwrot VAT w terminie 25 dni, gdy faktury z poprzednich okresów nie są zapłacone - wyrok 7 sędziów NSA
Aby uzyskać zwrot VAT w terminie 25 dni, muszą być zapłacone również faktury z poprzednich okresów rozliczeniowych, jeżeli wpływają one na wysokość nadwyżki VAT naliczonego (...)
str. 13
1.2.
Przy zakupie kolejnych kas fiskalnych prawo do ulgi nie przysługuje - wyrok NSA
Podatnik, który już ewidencjonuje obrót i kwotę podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, nie ma prawa do ulgi w związku z zakupem "nowych" kas. (wyrok (...)
str. 14
2.
Zmiany w zakresie odliczania VAT, jakie obowiązują od 1 kwietnia 2013 r.
Od początku 2013 r. zasady odliczania VAT naliczonego nie uległy zmianie. Pewne zmiany zostały jednak wprowadzone od 1 kwietnia 2013 r. Zmiany te prezentujemy w (...)
str. 16
3.
Kiedy kosztów przesyłki towarów nie wlicza się do podstawy opodatkowania VAT? - odpowiedź na interpelację poselską
Jeżeli koszty przesyłki towaru ponoszone są przez podatnika w imieniu i na rzecz nabywcy, nie należy ich wliczać do podstawy opodatkowania dostawy towaru. (odpowiedź podsekretarza (...)
str. 18
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Korekta VAT naliczonego u dłużnika - wykazanie w deklaracji VAT
Nie uregulowałem zobowiązania w terminie 150. dni od upływu terminu płatności. W związku z tym w marcu br. skorygowałem VAT naliczony. W jakich pozycjach deklaracji (...)
str. 19
4.2.
Sprzedaż towaru po cenie promocyjnej - skutki w VAT
W ramach akcji promocyjnej sprzedajemy towary po cenie niższej niż rynkowa. Czy w takim przypadku VAT musimy zapłacić od ceny sprzedaży, czy od ceny rynkowej? (...)
str. 21
4.3.
Ulga na złe długi, gdy sprzedaży dokonano na rzecz kontrahenta zagranicznego
Dokonaliśmy sprzedaży towaru dla kontrahenta z innego kraju Unii. Towar jednak nie opuścił Polski (został przewieziony do magazynu tego kontrahenta położonego w Polsce), w związku (...)
str. 22
4.4.
Stawka VAT i ryczałtu ewidencjonowanego w kwiaciarni
Kwiaciarnia sprzedaje kwiaty cięte i doniczkowe oraz ziemię do kwiatów. Jaką stawkę VAT zastosować do ww. sprzedaży? Stawka VAT na sprzedawane przez podatnika towary zależy (...)
str. 23
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wypłata wynagrodzenia w formie rzeczowej z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie powoduje powstania przychodu w spółce wypłacającej - wyrok NSA
Wydanie udziałowcowi nieruchomości jako wynagrodzenie za nabycie udziałów, celem ich umorzenia, nie jest odpłatnym zbyciem składnika majątku. Taka wypłata nie powoduje powstania przychodu w spółce, (...)
str. 25
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Podatek od środków transportowych oraz polisy ubezpieczeniowe a przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym
Czy przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym stosuje się także do polis ubezpieczeniowych i do podatku od środków transportowych? Przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym nie powinny (...)
str. 27
2.2.
Naprawa samochodu objętego ubezpieczeniem minicasco a koszty uzyskania przychodów
Spółka posiada samochód osobowy, który został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym - minicasco. Ubezpieczeniem objęte są m.in. skutki kradzieży pojazdu (jego części, wyposażenia), uszkodzenie po kradzieży (...)
str. 28
2.3.
Odsetki od lokat uzyskiwane przez pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową
Czy prowadząc pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową możemy z naszych wkładów utworzyć lokatę terminową? Czy odsetki uzyskane z tej lokaty są opodatkowane? Nie ma przeszkód prawnych do (...)
str. 29
2.4.
Data wykonania usługi turystycznej
Kiedy należy wykazywać przychód należny w przypadku świadczenia usług turystycznych? Czy datą wykonania usługi w świetle przepisów o CIT wyznaczającą moment powstania przychodu jest data (...)
str. 31
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Przychody z tytułu pomocy prawnej udzielanej z urzędu należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej - wyrok WSA
Jeżeli podatnik wykonuje zawód radcy prawnego w ramach spółki osobowej (tu: komandytowej), to uzyskane przez niego przychody z tytułu świadczenia usług z urzędu należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej (...)
str. 32
2.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej
Wstępna opłata wynikająca z umowy leasingu operacyjnego powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w momencie jej poniesienia. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 34
3.
Opodatkowanie dywidendy otrzymanej przez akcjonariusza SKA
Niezależnie od źródeł, z których spółka komandytowo-akcyjna uzyskuje przychody (również z kapitałów pieniężnych), dochód akcjonariusza tej spółki w postaci dywidendy należy zakwalifikować do przychodu ze (...)
str. 35
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Czy ujęcie zakupu towaru handlowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zależy od daty jego sprzedaży?
Kupuję towar do dalszej odsprzedaży. Nie wszystko, co zostało kupione w danym miesiącu, jest w tym miesiącu sprzedane. Czy fakturę zakupu mogę w całości ująć (...)
str. 36
4.2.
W którym państwie będą opodatkowane wynagrodzenia pracowników oddelegowanych do pracy za granicą?
Nasza spółka z o.o. z siedzibą w Polsce zatrudnia pracowników mających miejsce zamieszkania w Polsce, którzy wykonują prace budowlane (budowa tuneli) na terenie Norwegii. Nie (...)
str. 38
4.3.
Zastosowanie kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek dochodowy pracownika
Przyjęliśmy do pracy pracownika, który pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Renta ta została przyznana przez ZUS dla żony zmarłego oraz dwójki ich dzieci. Jedno (...)
str. 42
4.4.
Sprzedaż nieruchomości a ulga meldunkowa
Po zmarłych rodzicach odziedziczyłem w 2008 r. nieruchomość rolną zabudowaną budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. W latach 1956-1976 byłem tam zameldowany na pobyt stały. W 2012 r. sprzedałem tę nieruchomość (w akcie notarialnym (...)
str. 43
4.5.
Brak zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej a utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego
Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W 2013 r. rozszerzyłem zakres działalności, ale w terminie nie dokonałem zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Czy w związku (...)
str. 47
5.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
5.1.
Zwrot zagranicznego podatku - data ujęcia przychodu
Podatek od wartości dodanej zapłacony w innym kraju Unii może być kosztem podatkowym w momencie jego poniesienia. Zwrot tego podatku jest natomiast przychodem w dniu (...)
str. 48
5.2.
Wydatki na wizyty lekarskie poniesione w związku z podróżą służbową pracownika a przychód podatkowy
Zwrot kosztów prywatnej wizyty lekarskiej, szczepień oraz leków, które pracodawca refunduje pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową, stanowi dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy, który (...)
str. 49
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Powołanie się na pożyczkę a podatek od czynności cywilnoprawnych
W trakcie kontroli podatkowej na pytanie kontrolującego, skąd pochodziły środki na zakup nieruchomości, odpowiedziałem, że z pożyczek, które nie zostały jednak zgłoszone do opodatkowania. Czy (...)
str. 50
2.
Ośrodek szkolenia kierowców - podatek od nieruchomości
Czy pomieszczenia ośrodka szkolenia kierowców korzystają ze zwolnienia od podatku od nieruchomości? Publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy są (...)
str. 51
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Podwyższenie obniżonych wcześniej stawek amortyzacyjnych - interpretacja indywidualna
Podatnik jest uprawniony do dokonania dowolnego podwyższenia obniżonych wcześniej stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych, przy założeniu, że podwyższenie zostanie dokonane do poziomu nieprzekraczającego wysokości (...)
str. 52
2.
Drukarka - środek trwały czy część peryferyjna?
Czy drukarka o wartości przewyższającej 3.500 zł, podłączona do sieci, obsługująca kilka komputerów, może stanowić odrębny środek trwały? Drukarka, która będzie współpracowała z wieloma komputerami, (...)
str. 53
3.
Zakup środka trwałego sfinansowanego kredytem a jednorazowa amortyzacja i przepisy o zatorach płatniczych
Podatnik (osoba fizyczna) rozpoczynający działalność zakupił środek trwały w 100% sfinansowany kredytem bankowym. Czy w takim przypadku można skorzystać z przepisów o jednorazowej amortyzacji? Czy (...)
str. 55
4.
Ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego
W ubiegłym roku zakończono amortyzację środka trwałego (urządzenie produkcyjne). W kwietniu br. dokonano jego ulepszenia. Czy ponowną amortyzację należy liczyć od wartości początkowej powiększonej o (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki na FP i FGŚP za pracownicę po powrocie z urlopu rodzicielskiego
1) Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 28 lutego 2013 r. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP przez okres (...)
str. 57
2.
Składka na ubezpieczenie chorobowe przy ulgowym ZUS-ie
Od 1 czerwca 2013 r. rozpocznę prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zgłoszę się z tego tytułu do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego) w ZUS. Dowiedziałam (...)
str. 59
3.
Zasiłek macierzyński w razie poronienia lub urodzenia martwego dziecka
Pracownica przedłożyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży i określające jednocześnie przewidywaną datę porodu, który powinien nastąpić za kilka tygodni. Obecnie pracownica poroniła ciążę. Jaki zasiłek (...)
str. 60
4.
Nowa premia kwartalna w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego
W styczniu br. podjęliśmy decyzję o przyznawaniu pracownikom premii kwartalnej (pierwsze wypłaty zostały dokonane za I kwartał 2013 r.). Jest to nowy składnik wynagrodzenia, który (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Wymogi formalne i bieg wypowiedzenia umowy o pracę
1) Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony, od 1 lutego 2013 r. Bezpośrednio wcześniej pracował u nas w ramach umowy na czas określony, zawartej 1 września (...)
str. 62
2.
Zakres świadczeń szkoleniowych podlegających zwrotowi przez pracownika
Zawarliśmy z pracownikiem umowę szkoleniową, zgodnie z którą w zamian za opłacenie przez pracodawcę czesnego za studia i częściowo kosztów dojazdu i zakwaterowania pracownik zobowiązał się do przepracowania 3 lat (...)
str. 63
3.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem po wyczerpaniu okresu zasiłkowego
Nasz pracownik, po wyczerpaniu okresu zasiłkowego oraz po 6 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego, złożył wniosek o rentę, ale jej nie otrzymał. Po badaniach kontrolnych lekarz medycyny (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prezentacja przychodów w informacji dodatkowej
W dodatkowych informacjach i objaśnieniach należy podać m.in. strukturę rzeczową (rodzaje działalności) i terytorialną (kraj, eksport) przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów. Czy struktura rzeczowa ww. przychodów (...)
str. 67
2.
Kompensata rozrachunków wyrażonych w walucie obcej a zawarty w wierzytelnościach VAT
Czy kompensata rozrachunków z polskim kontrahentem, z którym rozliczamy się w oparciu o faktury VAT wystawiane przez obie strony w euro, obejmuje również wyrażony na (...)
str. 68
3.
Badanie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień przekształcenia SP ZOZ w spółkę kapitałową
Czy sprawozdanie finansowe samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej sporządzone na dzień przekształcenia w spółkę kapitałową podlega badaniu przez biegłego rewidenta? Z przepisów o rachunkowości nie wynika obowiązek badania (...)
str. 70
4.
Ujęcie w księgach unieważnienia akcji
Jesteśmy spółką akcyjną, której kapitał zakładowy wynosi 3.000.000 zł. W kapitałach jest seria A o wielkości 1.000 akcji, o wartości nominalnej 100 zł za akcję, która została objęta przez akcjonariusza (...)
str. 71
5.
Kara umowna w związku z zawartą umową o budowę środka trwałego
Na skutek niedotrzymania umownego terminu przekazania inwestycji, spółka wystawiła wykonawcy noty obciążeniowe z tytułu kar umownych. Jak prawidłowo powinniśmy ująć w naszych księgach rachunkowych należne odszkodowania z tytułu (...)
str. 72
6.
Podatkowe i bilansowe rozliczenie sprzedaży gruntu stanowiącego inwestycje w nieruchomości
Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie usług budowlanych posiada w ewidencji działalności gospodarczej grunty rolne. Do ksiąg rachunkowych wprowadzono je w wartości rynkowej jako "Inwestycje długoterminowe - nieruchomości". Obecnie (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.