Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 8 (344) z dnia 20.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Faktura pro forma nie wywołuje żadnych skutków w podatku VAT
Od 1 stycznia 2013 r. wprowadzono kilka istotnych zmian w zakresie fakturowania. W myśl przepisów rozdziału 3 znowelizowanego rozporządzenia w sprawie faktur, zarejestrowani podatnicy (czynni (...)
str. 4
II.
Nowe zasady ustalania limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących
Przepis § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień określa, że z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do (...)
str. 6
III.
Zwolnienie z ewidencjonowania w kasie przy niewielkiej liczbie usług
Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień w związku z poz. 34 załącznika do ww. rozporządzenia, zostało zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji (...)
str. 7
B.
OBRÓT KRAJOWY
IV.
Nieodpłatne przekazanie towarów i usług po 1 kwietnia 2013 r.
Generalną zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jest opodatkowanie podatkiem VAT odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na (...)
str. 8
1.
Kiedy nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu?
Od 1 kwietnia 2013 r., na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez (...)
str. 8
2.
Drukowane materiały reklamowe i informacyjne
Przypomnieć należy, że do 31 marca 2013 r. opodatkowaniu VAT nie podlegało przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości i próbek. (...)
str. 10
3.
Próbki i prezenty o małej wartości
• Zmiana definicji próbki Przez próbkę od 1 kwietnia br. rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę (...)
str. 10
4.
Nieodpłatne świadczenie usług
Opodatkowaniu VAT podlegają również niektóre usługi nieodpłatne, które zostały zrównane z usługami odpłatnymi. Do 31 marca 2013 r. na mocy art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, za odpłatne (...)
str. 11
1.
Sposób korygowania deklaracji przez podatnika
Złożona przez podatnika deklaracja VAT korzysta z domniemania prawdziwości. Zatem organ podatkowy przyjmuje ją - co do zasady - w wersji złożonej przez podatnika, natomiast (...)
str. 11
2.
Korekta po postępowaniu kontrolnym lub podatkowym
Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Prawo to jednak przysługuje (...)
str. 12
3.
Prawo do kontroli po skorygowaniu deklaracji - wyrok NSA
Nawet w przypadku gdy podatnik po otrzymaniu protokołu z kontroli prowadzonej przez urząd kontroli skarbowej, skoryguje deklaracje zgodnie z ustaleniami poczynionymi w tym protokole, musi (...)
str. 13
4.
Niższe odsetki przy dobrowolnej korekcie
Dobrowolne skorygowanie deklaracji przez podatnika jest związane z możliwością zapłaty niższych odsetek za zwłokę. Zgodnie z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej stawka odsetek za (...)
str. 14
VI.
Zaliczki na podatek VAT przy kwartalnych rozliczeniach - pytania i odpowiedzi
Rozliczam VAT kwartalnie od 1 stycznia 2013 r. W rozliczeniu za pierwszy kwartał 2013 r. wystąpiła u mnie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, którą wykazałem (...)
str. 14
1.
Szczególne zasady określania obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy w podatku VAT, co do zasady, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli jednak dostawa towaru bądź wykonanie usługi powinny być (...)
str. 17
2.
Jak zdefiniować roboty budowlane i usługi konserwacyjne?
Przepisy o VAT nie określają w żaden sposób, co należy rozumieć pod pojęciem robót budowlanych czy budowlano-montażowych. W tym zakresie należy więc odnieść się do (...)
str. 17
3.
Stawka VAT dla usług budowlanych i konserwacyjnych
Dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja czy przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym opodatkowana jest 8% VAT (art. 41 (...)
str. 19
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej w świetle nowego rozporządzenia w sprawie kas
Zgodnie z art. 111 ust. 3a ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej mają obowiązek dokonywać wydruku (...)
str. 20
1.
Zwroty towarów i uznane reklamacje
Z § 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas wynika, że w kasie fiskalnej nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług. (...)
str. 21
2.
Korekta błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży
Zasady dokonywania korekty obrotu w związku z popełnieniem tzw. oczywistych pomyłek zostały uregulowane w § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas. W myśl tego (...)
str. 22
IX.
Jak określać nazwę towaru (usługi) na paragonie fiskalnym?
W myśl obowiązującego od 1 kwietnia 2013 r. § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas, paragon fiskalny musi zawierać co najmniej: 1) imię i (...)
str. 25
1.
Minister Finansów o określaniu nazw towarów i usług w kasie fiskalnej
Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej: "Najważniejsze zmiany w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r. wynikające z rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 r." (...)
str. 25
2.
Wyroki sądów administracyjnych
Przypomnieć w tym miejscu należy, że przepisy nieobowiązującego już § 5 ust. 1 pkt 6 lit. e) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 (...)
str. 26
3.
Regulacje przejściowe
Przepisy § 35-37 rozporządzenia w sprawie kas zawierają regulacje przejściowe na mocy których: podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności decyzji i postanowień (...)
str. 27
X.
Przegląd techniczny kas rejestrujących
Firma od 20 stycznia 2013 r. użytkuje 2 kasy fiskalne. Przy zakupie tych kas odliczyliśmy przysługującą nam ulgę w kwocie 1.400 zł. W jakim terminie (...)
str. 28
1.
Terminy dokonywania obowiązkowych przeglądów technicznych
Zgodnie z § 33 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas, które obowiązuje od 1 kwietnia 2013 r., obowiązkowego przegląd technicznego kas dokonuje się nie rzadziej (...)
str. 28
2.
Czynności, jakimi należy objąć kasy w trakcie przeglądu technicznego
W § 34 ww. rozporządzenia określono zakres obowiązkowych przeglądów technicznych kas. Stosownie do tego przepisu obowiązkowy przegląd techniczny kasy obejmuje sprawdzenie: a) stanu wszystkich plomb (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Zmiana zasad zwrotu podatku VAT podróżnym
System zwrotu VAT podróżnym, zwany TAX FREE stosowany jest w dość wąskim zakresie. Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju (...)
str. 30
1.
Podróżni uprawnieni do otrzymania zwrotu
Szczególny charakter procedury TAX FREE polega przede wszystkim na tym, że dotyczy wyłącznie podróżnych spoza UE. Zatem zasady dotyczące zwrotu zwanego również turystycznym stosuje się (...)
str. 30
2.
Wymogi stawiane podmiotom dokonującym zwrotu
Zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium Polski dokonywany jest bądź przez sprzedawcę towaru, bądź przez podmiot, którego przedmiotem działalności jest dokonywanie (...)
str. 31
3.
Warunki dokonywania zwrotów
Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, (...)
str. 32
4.
Wzór dokumentu, znaku i stempla stosowanego w systemie TAX FREE
Minister Finansów - na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy - został upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia: wzoru znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu (...)
str. 33
5.
Stawka VAT przy sprzedaży dokonywanej na rzecz podróżnych
Zgodnie z art. 129 ustawy o VAT, w przypadku gdy sprzedawca dokonuje dostawy towarów podróżnym spoza Wspólnoty z zastosowaniem procedury zwrotu podatku, stosuje on stawkę (...)
str. 34
XII.
Nowy warunek odliczania podatku VAT od WNT oraz nabycia towarów i usług opodatkowanych przez nabywcę
W myśl art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozliczeniu (...)
str. 35
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Faktura za udział w zagranicznym kongresie naukowym
Otrzymaliśmy fakturę od zagranicznego kontrahenta z tytułu opłaty rejestracyjnej za udział w kongresie naukowym, który odbędzie się w Hiszpanii. Na fakturze nie ma jednak numeru (...)
str. 36
2.
Nabycie usług międzynarodowego transportu promowego osób
Dokonaliśmy rezerwacji miejsc na promie na trasie Polska-Szwecja i Szwecja-Polska dla naszych pracowników, którzy zostali oddelegowani do Szwecji. Za usługę transportu promowego otrzymaliśmy fakturę, na (...)
str. 37
3.
Sposób rozliczenia importu usług
Otrzymaliśmy fakturę za usługę mycia samochodu i naczepy, którą wystawiła niemiecka firma. Przeliczenia kwoty w euro dokonałam według kursu walut z dnia poprzedzającego dzień wystawienia (...)
str. 38
4.
Nazwa pola, w którym wpisywany jest numer identyfikacji podatkowej na fakturze
Czy możemy zmienić na fakturze nazwę pola, w którym wpisywany jest numer identyfikacyjny naszych zagranicznych kontrahentów i zamiast "NIP", wpisać "VAT Nr"? W § 5 (...)
str. 39
5.
Sposób opodatkowania dostawy używanego samochodu na rzecz unijnej spółki
Spółka będąca podatnikiem VAT UE zamierza sprzedać używany samochód osobowy kontrahentowi z Niemiec, który również jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jak powinniśmy opodatkować (...)
str. 40
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawie VAT
Właściwość miejscową organów podatkowych, w myśl art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. (...)
str. 41
2.
Konsekwencje zmiany miejsca prowadzenia działalności
W praktyce zdarza się, że w trakcie prowadzonej działalności podatnik zmienia miejsce jej wykonywania, miejsce zamieszkania bądź siedzibę. Kwestia właściwości organów podatkowych w takim przypadku (...)
str. 42
3.
Kto prowadzi postępowanie podatkowe po zmianie miejsca prowadzenia działalności podatnika VAT?
Zmiana miejsca prowadzenia działalności, czy miejsca zamieszkania przez podatnika nie pozbawia organów podatkowych możliwości skutecznego kontrolowania rozliczeń podatkowych za okres, w którym podatnik ten działał (...)
str. 42
4.
Pismo skierowane do niewłaściwego organu
W sytuacji gdy organ podatkowy, do którego wniesiono podanie, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Wynika to (...)
str. 43
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Na czym polega komis?
Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją), w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), (...)
str. 44
2.
Obowiązek podatkowy u komisanta i komitenta
W przypadku umowy komisu ustawodawca określił dla komitenta szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Na podstawie art. 19 ust. 16a ustawy o VAT, w przypadku wydania (...)
str. 45
3.
Zasady dokumentowania komisu
Dostawy towarów dokonywane w ramach umowy komisu podlegają szczególnym zasadom dokumentowania. W § 11 rozporządzenia w sprawie faktur określono, że w przypadku dostawy towarów dokonywanej (...)
str. 46
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Wniosek o ustalenie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych
W przypadku wyrobów węglowych, wszelkie straty powstałe w trakcie ich przemieszczania albo magazynowania są ubytkami wyrobów węglowych. Powstałe ubytki wyrobów węglowych są przedmiotem opodatkowania akcyzą (...)
str. 47
1.
Zasady zwolnienia z akcyzy ubytków wyrobów węglowych
Zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, (...)
str. 47
2.
Wzór wniosku o ustalenie wysokości dopuszczalnych ubytków
Ustawodawca nie określił wzoru wniosku o ustalenie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych. Redakcja opracowała ogólny wzór takiego wniosku, który przedstawiamy poniżej. Wypełniając ten druk należy (...)
str. 48
XVII.
Zwolnienie z VAT importu towarów przeznaczonych do wywozu w ramach WDT
Z dniem 1 kwietnia 2013 r. weszły w życie zmodyfikowane przepisy dotyczące przedstawiciela podatkowego. Obszerny opis tych zmian przedstawiliśmy w Poradniku VAT nr 6 z (...)
str. 50
1.
Zwolnienie z VAT importu towarów dokonywanego przez przedstawiciela podatkowego
Z dniem 1 kwietnia 2013 r. zaczęły obowiązywać zmiany w § 14 rozporządzenia w sprawie VAT, które dotyczą warunków zwolnienia z opodatkowania importu towarów, jeśli (...)
str. 51
2.
Wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego - VAT-13
W związku z tym, że przedstawiciel podatkowy ustanowiony przez podatnika, który dokonuje wyłącznie importu towarów przeznaczonych do wywozu w ramach WDT, wykonuje obowiązki i inne (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Terminy składania do urzędu celnego deklaracji i sprawozdań oraz zapłaty podatku akcyzowego
» Deklaracje dla podatku akcyzowego Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), podatnik obowiązany jest, bez (...)
str. 53
XIX.
Obrót suszem tytoniowym przez pośredniczący podmiot tytoniowy
W produkcji tytoniu, jednym z końcowych etapów każdego cyklu jest zbiór a następnie suszenie tytoniu. Zbiór następuje w momencie, gdy liście są dojrzałe i gotowe (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej - czy można odliczyć VAT od nabycia samochodu?
Rozpoczynam działalność gospodarczą (usługi transportowe). Zarejestrowałem firmę w CEIDG. Chciałbym być podatnikiem VAT. Czy muszę dodatkowo zgłosić ten wybór? Kupiłem samochód ciężarowy na fakturę w (...)
str. 61
2.
Towary zużyte na własne potrzeby
Rolnik, będący od 1 lutego 2013 r. czynnym podatnikiem VAT, w swoim gospodarstwie rolnym produkuje mleko i żywiec. Produkty sprzedawane są do mleczarni i rzeźni. (...)
str. 62
3.
Termin zwrotu części VAT za materiały budowlane
Zakończyłem remont domu. Zamierzam złożyć wniosek o zwrot części VAT za materiały budowlane (VZM-1). Jak długo czeka się na zwrot z tego tytułu? Z przepisów (...)
str. 63
4.
Zawiadomienie o wyborze metody kasowej rozliczeń
Firma wykonuje roboty budowlane i w rozliczeniu VAT za grudzień 2012 r. nie ujęła faktur dotyczących usług, za które nie otrzymała zapłaty. Rozliczenie tych faktur (...)
str. 63
5.
Czynności wykonywane przez podatnika VAT w ramach umowy zlecenia
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Pracuję też na umowę zlecenie. Czy od tej umowy powinnam płacić podatek VAT? Co powinno znaleźć się w (...)
str. 64
6.
Stawka VAT na bilety do kina
Miejski Dom Kultury (czynny podatnik VAT) prowadzi działalność kulturalną, m.in. kinową. Jaka stawka VAT obowiązuje w 2013 r. na sprzedaż biletów do kina? Zgodnie z (...)
str. 65
7.
Towary używane sprzedawane w systemie marży
Czy przy sprzedaży towarów używanych mogę zawsze stosować szczególną procedurę w zakresie ich opodatkowania podatkiem VAT? Jak ustalić wysokość marży przy sprzedaży towarów używanych? Przypadki, kiedy (...)
str. 66
8.
Zapłata należności z faktury po 150 dniach
Posiadam fakturę, której 150. dzień od terminu płatności minął 29 marca 2013 r. Należność z tej faktury uregulowałem w całości 9 kwietnia 2013 r. Czy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.