Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 48.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Urlopy pracownicze w 2013 r. - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 15
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 12
z dnia 20.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (wyciąg)
(publikacja: Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2013 r. poz. 2) (tekst ujednolicony przez redakcję) - (...)
str. 3
III.
URLOPY WYPOCZYNKOWE W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego
1.1.
Okresy zaliczalne do stażu pracy a urlop wypoczynkowy
Pracownik udokumentował ukończenie studiów licencjackich oraz okres stażu z urzędu pracy (po zakończeniu studiów), a także okresy pracy na zlecenie i na umowę o pracę. (...)
str. 11
1.2.
Zmiana etatu a wymiar urlopu wypoczynkowego
Pracodawca zatrudniał pracownika przez kilka miesięcy na pół etatu, a następnie zwiększył mu wymiar etatu do pełnego. Jak ustalić wymiar przysługującego mu urlopu, jeżeli posiada (...)
str. 11
1.3.
Pracownik zatrudniony na część etatu a wymiar urlopu
Od stycznia 2013 r. zatrudniliśmy pracownika, który posiada 12-letni staż urlopowy, na czas nieokreślony, w ramach 1/8 etatu. Świadczy on pracę codziennie od poniedziałku do piątku po (...)
str. 12
1.4.
Jak ustalić wymiar urlopu w przypadku braku udokumentowania stażu pracy?
W dniu 2 kwietnia br. zatrudniliśmy pracownika, który kilkanaście lat temu pracował w innym zakładzie pracy, nie posiada jednak świadectwa pracy z tego okresu. Było (...)
str. 13
1.5.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy pracownik wraca do pracy po urlopie bezpłatnym
W najbliższych dniach do pracy wróci pracownik (zatrudniony na czas nieokreślony), który przez 5 miesięcy przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy osobie tej należy obniżyć wymiar urlopu (...)
str. 14
1.6.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim
Pracownica zatrudniona w naszej firmie od 5 września 2012 r. na pełny etat (była to jej pierwsza praca w tym roku), w okresie od 22 grudnia 2012 r. do 12 (...)
str. 15
1.7.
Urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu wychowawczego
Pracownica 15 lutego br. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, na którym przebywała od 20 grudnia 2011 r. Przed pójściem na wychowawczy wykorzystała urlop wypoczynkowy za (...)
str. 16
1.8.
Prawo do urlopu wypoczynkowego w przypadku pracowników młodocianych
Uczeń zatrudniony w mojej firmie w celu przygotowania zawodowego pracuje dwa dni w tygodniu. Jakie są jego prawa do urlopu wypoczynkowego? W kwestiach urlopowych do pracowników młodocianych mają zastosowanie (...)
str. 18
1.9.
Niepełnosprawny pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu
Zatrudniliśmy osobę niepełnosprawną (niepełnosprawność od dzieciństwa, w stopniu umiarkowanym). Czy należy się jej dodatkowy urlop wypoczynkowy, jeżeli pracuje na 1/4 etatu, a jeżeli tak, to czy ustala (...)
str. 18
2.
Planowanie urlopów
2.1.
Ustalanie planu urlopów
Chcemy w firmie stworzyć plan urlopów. Czy prawo pracy przewiduje określony termin na dokonanie tej czynności? Czy w planie urlopów należy uwzględnić urlop uzupełniający, do którego pracownik (...)
str. 19
2.2.
Podział urlopu wyłącznie na wniosek pracownika
Generalną zasadą obowiązującą w naszym zakładzie jest, że pracownikom dzieli się urlopy wypoczynkowe tak, aby jedna część urlopu wynosiła co najmniej 14 dni, a więc (...)
str. 21
2.3.
Czy można przesunąć termin zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?
Czy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego, który jest już ustalony w planie urlopów? Jeżeli tak, to z jakich powodów można przesunąć termin urlopu? Czy pracodawca (...)
str. 21
3.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego
3.1.
Kiedy minął termin udzielenia zaległego urlopu za 2011 r. i lata wcześniejsze?
Kilku naszych pracowników ma zaległy urlop z 2011 r., a jeden z nich także za 2009 r. i 2010 r. Czy wrześniowy termin wykorzystania zaległego (...)
str. 22
3.2.
Zaległy urlop wypoczynkowy w przypadku długotrwałej nieobecności w pracy z powodu choroby
Pracownik od ponad roku jest nieobecny w pracy - najpierw był na zwolnieniu lekarskim, a później na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z tym ma niewykorzystany (...)
str. 24
3.3.
Czy można przerwać lub odwołać urlop wypoczynkowy?
Jednemu z naszych pracowników w czasie wykorzystywania przez niego urlopu rozchorowało się dziecko. W związku z tym napisał oświadczenie, w którym odwołuje udzielony mu urlop. (...)
str. 24
3.4.
Zwrot kosztów odwołania z urlopu
Jeden z naszych pracowników został odwołany z urlopu wypoczynkowego. Powodem była konieczność podpisania przez niego dokumentu, bez którego niemożliwe było prawidłowe rozliczenie jego pensji do (...)
str. 25
3.5.
Wykorzystanie urlopu w sytuacji wypowiedzenia ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy
Firma zamierza wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednym z powodów wypowiedzenia jest utrata zaufania do tego pracownika, dlatego pracodawca chce go zwolnić w okresie wypowiedzenia (...)
str. 28
4.
Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
4.1.
Wynagrodzenie urlopowe - zasady ustalania
Prawo do wynagrodzenia urlopowego i jego podstawa Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane (...)
str. 28
4.2.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - przepisy prawa pracy, podatkowe, składki ZUS oraz ujęcie księgowe
• Zasady obliczania ekwiwalentu za urlop wynikające z przepisów prawa pracy Jednym z niezbywalnych praw pracowniczych jest prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo powinien on być (...)
str. 31
4.3.
Stałe i zmienne składniki wynagrodzenia a ekwiwalent za urlop
Pracownik zatrudniony od 1 września 2000 r. do 15 kwietnia 2013 r. otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 2.800 zł. Ponadto przysługiwało mu wynagrodzenie (...)
str. 38
5.
Tworzenie i rozwiązywanie rezerw na urlopy wypoczynkowe
W latach ubiegłych, również w 2012 r., były tworzone rezerwy na urlopy wypoczynkowe. Niestety, nie były one w ogóle rozwiązywane. Od sprawozdania za 2013 r. (...)
str. 40
IV.
WYBRANE ORZECZNICTWO DOTYCZĄCE URLOPÓW PRACOWNICZYCH
1.
Okres pracy powinien być ustalony przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów, bez sięgania do Kodeksu cywilnego
"Sposób liczenia terminów określonych w art. 112 Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (…)." - z uzasadnienia - (...)
str. 42
2.
Nie można udzielić urlopu wypoczynkowego przed nabyciem prawa do tego urlopu
"1. Kodeks pracy nie przewiduje możliwości udzielenia urlopu wypoczynkowego przed nabyciem prawa do tego urlopu. (…)" - z uzasadnienia - "(…) art. 163 § 3 (...)
str. 43
3.
Odmowa udzielenia urlopu w ustalonym terminie tylko z ważnej przyczyny
"Ponieważ stosunek pracy jest oparty na zasadzie równości stron, pracodawca nie może bez naprawdę ważnej przyczyny odmawiać pracownikom udzielenia urlopu wypoczynkowego w terminach przewidzianych w (...)
str. 43
4.
Podjęcie dodatkowego zatrudnienia a prawo do urlopu
"Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, który podjął dodatkowe zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje z tytułu dodatkowego zatrudnienia - po uzyskaniu prawa (...)
str. 43
5.
Czy w okresie niezdolności do pracy można korzystać z urlopu wypoczynkowego?
"Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie (...)
str. 44
6.
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w przypadku pracowników niepełnosprawnych nie jest uzależnione od złożenia wniosku
"Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu." - z uzasadnienia - (...)
str. 44
7.
Prawo do urlopu po świadczeniu rehabilitacyjnym
"Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym (...)
str. 45
8.
Pracownik może skorzystać z urlopu bezpośrednio po długiej chorobie
"Nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 k.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności (...)
str. 45
9.
Obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
"(…) Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia urlopu, jest jednak związany takim wnioskiem, gdy pochodzi on od pracownicy, która urodziła lub (...)
str. 46
10.
Kiedy zgłosić wniosek o urlop "na żądanie"?
"1. Wniosek o udzielenie urlopu “na żądanie" (art. 1672 k.p.) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego (...)
str. 46
11.
Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu "na żądanie"
"(…) Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na (...)
str. 47
12.
Czy w okresie wypowiedzenia można skierować pracownika na urlop wypoczynkowy?
"1. Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia zależne jest jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić. 2. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy (...)
str. 48
13.
Rozwiązanie stosunku pracy a ekwiwalent za niewykorzystany urlop
"W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (…) pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym (...)
str. 48
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.