Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 12 (803) z dnia 20.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kasy fiskalne i faktury pro forma - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
1.1.
Stosowanie kas fiskalnych w 2013 r.
Zwolnienie podmiotowe z ewidencjonowania Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2013 r. limit zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania wynosi 20.000 zł. Ustalając, czy ww. limit (...)
str. 4
1.2.
Faktura pro forma nie wywołuje żadnych skutków w VAT
Ustawa o VAT ani rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy nie posługują się pojęciem "faktura pro forma". W praktyce gospodarczej ukształtował się jednak pogląd, że taka (...)
str. 6
2.
Stosowanie weksla w stosunkach pracy niedopuszczalne - stanowisko MPiPS
W związku z występującą od wielu lat praktyką stosowania przez pracodawców weksli w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń ze stosunku pracy oraz wieloma krytycznymi komentarzami na temat dopuszczalności stosowania (...)
str. 7
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Korzyści w zakresie VAT
Dla celów VAT małym podatnikiem jest podatnik VAT: 1) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w (...)
str. 8
1.2.
Przywileje w podatku dochodowym
Jak dla celów VAT, tak i dla celów podatku dochodowego małym podatnikiem w 2013 r. jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z (...)
str. 11
1.3.
Utrata statusu małego podatnika
Skutki w VAT Może się zdarzyć, że podatnik przekroczy ustawowy limit i utraci przywileje przewidziane dla małych podatników. Jeśli podatnik ten rozliczał się metodą kasową, (...)
str. 12
2.
Wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej - aspekt podatkowy i bilansowy
Umowa użyczenia polega na tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. (...)
str. 13
2.1.
Prawo do odliczenia VAT
Na możliwość odliczenia VAT od wydatków ponoszonych w związku z używaniem samochodu nie wpływa to, czy samochód ten stanowi składnik majątku podatnika, czy też nie. (...)
str. 14
2.2.
Przychód z nieodpłatnych świadczeń
W ustawach o podatku dochodowym określono, że do przychodów podatkowych zalicza się m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o (...)
str. 14
2.3.
Użyczony samochód a koszty uzyskania przychodów
Wydatki związane z używaniem użyczonego samochodu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła (...)
str. 15
2.4.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych korzystanie z cudzego samochodu na podstawie umowy użyczenia nie powoduje powstania przychodu. Podmiot nie uzyskuje bowiem korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.
NSA w składzie poszerzonym wyjaśni, jak rozliczać VAT, gdy podatnik nie ma dokumentów uprawniających do zastosowania stawki 0% w WDT
Co do zasady, wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru opodatkowana jest według stawki 0%. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Jednym z nich jest posiadanie, przed upływem terminu (...)
str. 17
2.
Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Zmiany w VAT, jakie obowiązują od 1 kwietnia 2013 r., wynikają przede wszystkim z "dużej" nowelizacji ustawy o VAT, którą wprowadziła ustawa z dnia 7 (...)
str. 18
3.
Miejsce opodatkowania usług magazynowania - opinia rzecznika generalnego TSUE
Ustalenie miejsca opodatkowania usług magazynowania, które obejmują nie tylko przechowywanie towaru, ale także np. transport i rozładunek towaru, zarządzanie towarami, inwentaryzację stanów magazynowych, monitoring itp., (...)
str. 21
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Czy sprzedaż wynajmowanego samochodu może być zwolniona z VAT jako sprzedaż towaru używanego?
W październiku 2012 r. wykupiliśmy samochód osobowy z leasingu. Od wykupu odliczyliśmy 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6.000 zł. Samochód ten używaliśmy tylko 3 (...)
str. 22
4.2.
Najem prywatny rozliczany u jednego z małżonków a limit obrotów zobowiązujący do instalacji kasy rejestrującej u drugiego małżonka
Najem stanowiących wspólność małżeńską lokali mieszkalnych rozlicza mąż. Czy obrót z tego tytułu należy uwzględniać przy ustalaniu przekroczenia limitu obrotów zobowiązujących do instalacji kasy fiskalnej (...)
str. 23
4.3.
Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej a korekta VAT w związku z ulgą na złe długi
Jako zabezpieczenie wykonanych robót kontrahent udziela gwarancji. W związku z tym 90% wartości faktury płacona jest w terminie 30 dni od wystawienia faktury (termin zapłaty (...)
str. 24
4.4.
Opodatkowanie prowizji od zakupu usługi turystyki
Świadczymy usługi turystyczne. Podpisaliśmy umowę z firmą z Hiszpanii, na mocy której na stronie internetowej tej firmy rezerwujemy dla klientów noclegi, wycieczki, itp. Za zakupione (...)
str. 25
4.5.
Dostawa budynku ulepszonego dokonana w warunkach pierwszego zasiedlenia
W 2011 r. dokonaliśmy zakupu budynku, który w latach 2011-2013 ulepszaliśmy (wydatki przekroczyły 30% wartości początkowej). Obecnie zamierzamy sprzedać tę nieruchomość. Czy może ona być (...)
str. 26
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Ustalanie wartości zadłużenia na potrzeby tzw. "cienkiej kapitalizacji" - wyrok NSA
Dla celów obliczenia wartości zadłużenia na potrzeby tzw. "cienkiej kapitalizacji" należy wliczać nie tylko kwoty długów z tytułu pożyczek (kredytów), ale także wszelkie inne długi (...)
str. 27
2.
Dochody ze sprzedaży lokali mieszkalnych (wraz z garażami) to dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Dochód ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich garażami (miejscami postojowymi), uzyskany przez spółdzielnię mieszkaniową, jest dochodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten (...)
str. 28
3.
Moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży gazu ze zbiornika dostawcy - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Dostawa gazu grzewczego oraz autogazu, dokonywana ze zbiorników podmiotu dostarczającego gaz (sprzedaż licznikowa) może być traktowana jako dostawa gazu przewodowego. Przychód z tytułu sprzedaży tego (...)
str. 30
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Kurs waluty obcej z rozporządzenia w sprawie podróży służbowej a koszty uzyskania przychodów
Czy kurs waluty obcej, o którym mowa w § 20 rozporządzenia w sprawie podróży służbowej, może być stosowany do przeliczenia na złote kosztów podróży służbowej dla celów podatku (...)
str. 31
4.2.
Różnice kursowe w przypadku różnych walut
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta zagranicznego fakturę wystawioną w GBP. Za zgodą kontrahenta zapłata tej faktury dokonana przez Spółkę została z rachunku EUR (w (...)
str. 33
4.3.
Organizacja bankietów w ramach prowadzonej działalności
Przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie organizacji targów (tj. targów nieruchomości, motoryzacyjnych, itp.). Po zakończeniu każdej imprezy targowej przedsiębiorca zaprasza wszystkich uczestników (wystawców) na bankiet. Ponadto (...)
str. 34
4.4.
Budowa drogi gminnej w kosztach przedsiębiorcy
Spółka z o.o. jest właścicielem nieruchomości gruntowej, na której będzie budowana nowa hala produkcyjna. W związku z koniecznością zapewnienia odpowiedniego dojazdu do tej nieruchomości, planowane (...)
str. 35
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Podatkowe skutki otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej - interpretacja indywidualna dyrektora izby skarbowej
Środki pieniężne otrzymane w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) będą stanowiły przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o PDOF. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Spis z natury u podatnika, który prowadzi księgi rachunkowe a zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, a od uzyskanych dochodów opłacamy 19% podatek liniowy. Od 1 stycznia 2013 r. przeszliśmy na księgi rachunkowe. Przyjęliśmy ewidencjonowanie kosztów w sposób (...)
str. 39
2.2.
Płatność za pośrednictwem instytucji płatniczej a różnice kursowe
Czy w przypadku, gdy podatnik dokonuje zapłaty za zakupiony za granicą towar za pośrednictwem czeskiej instytucji płatniczej niebędącej bankiem, która stosuje przy tego rodzaju transakcji (...)
str. 40
2.3.
Wydanie gratisowo towarów w zależności od osiągniętych obrotów
Jesteśmy producentem wędlin. Nasi kontrahenci chcą, abyśmy przekazywali im gratisowo pewną dodatkową ilość towaru (określoną procentowo od obrotu). Jakie spowoduje to skutki podatkowe? Jak dokumentować (...)
str. 41
2.4.
Rozliczanie wynagrodzeń wypłacanych przez agencję pracy tymczasowej pracownikom oddelegowanym za granicę
Zasady zatrudniania pracowników przez agencję pracy tymczasowej oraz ich kierowania do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. (...)
str. 44
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Strata w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonej inwestycji w obcym środku trwałym - interpretacja indywidualna
Straty na likwidacji niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdy nie są efektem zmiany rodzaju działalności, a powstały (...)
str. 48
2.
Korekta amortyzacji w przypadku otrzymania dofinansowania do zakupu środka trwałego
Przedsiębiorca zakupił w sierpniu 2012 r. środek trwały i w tym samym miesiącu zamortyzował go jednorazowo. W dniu zakupu złożył wniosek o dofinansowanie, a decyzję (...)
str. 49
3.
Prawa licencyjne w ramach prac rozwojowych
Spółka zawarła umowę na wykonanie urządzeń prototypowych (na ich podstawie będą później produkowane wyroby). Zgodnie z umową, wykonawca projektu przekazuje naszej spółce prawa licencyjne. Czy (...)
str. 51
4.
Najem prywatny a indywidualnie ustalona stawka amortyzacyjna
Wynajmuję nabyty lokal mieszkalny (będący odrębną własnością). Nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy odpisy amortyzacyjne od takiego mieszkania są kosztem uzyskania przychodów oraz czy można do (...)
str. 52
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacie składek wydawane przez ZUS po nowemu
ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) zamieścił komunikat z 8 kwietnia 2013 r. o następującej treści: "Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w kwietniu 2013 r., (...)
str. 54
2.
Do końca kwietnia 2013 r. należy sprawdzić dokumenty rozliczeniowe za 2012 r.
Płatnik składek jest zobowiązany zweryfikować poprawność danych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego nie później niż w terminie do dnia (...)
str. 54
3.
Ubezpieczenia ze zlecenia dla osoby zatrudnionej na etacie
W mojej firmie umowę zlecenia wykonuje osoba, która oświadczyła, że jest też zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę i otrzymuje z tego (...)
str. 57
4.
Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla ojca korzystającego z urlopu ojcowskiego
Czy do obliczenia zasiłku macierzyńskiego, dla pracownika korzystającego z urlopu ojcowskiego, powinniśmy przyjąć wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka? Nie. Podstawę wymiaru (...)
str. 57
5.
Niezdolność do pracy z powodu choroby bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego przez 2 miesiące korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik ZUS nie przedłużył okresu pobierania tego świadczenia. Bezpośrednio po jego (...)
str. 58
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Czas pracy kierowcy na łączonym stanowisku pracy
Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowcy (samochód do 3,5 tony). Chcemy zmienić to stanowisko na pracownik budowlany - kierowca, przy czym pracownik w zdecydowanej większości wykonywałby (...)
str. 59
2.
Wypowiedzenie umowy o pracę a dodatkowe umowy związane z zatrudnieniem
Zatrudniamy pracownika, z którym zawarliśmy umowę szkoleniową (bez obowiązku odpracowania), umowę o współodpowiedzialności materialnej oraz umowę pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS. Zamierzamy wypowiedzieć temu (...)
str. 60
3.
Udzielenie urlopu okolicznościowego w ostatnich dniach urlopu wypoczynkowego
Pracownikowi, który przebywał na urlopie wypoczynkowym, zmarł ojciec. Zgon miał miejsce w przedostatnim dniu urlopu. Pracownik wystąpił o dwa dni urlopu okolicznościowego po zakończeniu urlopu (...)
str. 61
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Rozliczanie w 2013 r. różnic kursowych z wyceny bilansowej z 2012 r.
Przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330) nie określają sposobu ani terminu rozliczenia różnic kursowych (...)
str. 63
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Termin przekazania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego spółek osobowych upływa 30 kwietnia 2013 r.
Czy każdy wspólnik spółki jawnej (osoby fizyczne) przekazuje sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego, czy może wystarczy, jak zrobi to jeden wspólnik? Gdzie należy je złożyć (...)
str. 65
2.2.
Co wchodzi w zakres usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarłem umowę dotyczącą usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W umowie został wymieniony szczegółowy zakres czynności, które należą do moich obowiązków, w tym m.in. prowadzenie (...)
str. 66
2.3.
Kiedy spółki są zależne?
Udziałowcy spółki z o.o. (2 osoby fizyczne - gdyż jest tylko dwóch udziałowców) noszą się z zamiarem utworzenia spółki komandytowej (będą komandytariuszami), w której komplementariuszem ma być również sp. (...)
str. 67
2.4.
Rozliczanie kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych
Jako osoba fizyczna prowadzę księgi rachunkowe. Czy uznając koszty ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych za nieistotne można odstąpić, pomimo iż dotyczą one dwóch lat, od rozliczania ich (...)
str. 69
2.5.
Wycena inwestycji w nieruchomości
Nasza spółka z o.o. posiada duży budynek biurowy, z którego niewielką część używamy na własne potrzeby, zaś przeważającą powierzchnię wynajmujemy firmom zewnętrznym. Planujemy część wynajmowaną budynku przekwalifikować (...)
str. 71
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Przeznaczenie zysku na nagrody dla pracowników
Czy wypłatę nagród z zysku za 2012 rok dla pracowników należy księgować na zasadach analogicznych do wynagrodzeń? Jeżeli pytająca spółka przeznaczy część wypracowanego w ubiegłym roku zysku (...)
str. 72
3.2.
Prezentacja likwidacji środka trwałego w rachunku zysków i strat
Jak wykazać stratę na likwidacji nieumorzonego środka trwałego w rachunku zysków i strat? Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości, przychody i koszty, w tym związane ze (...)
str. 73
3.3.
Ewidencja otrzymania wkładu niepieniężnego (aportu)
Wspólnicy planują podwyższenie kapitału zakładowego. W związku z tym zostaną wniesione wkłady niepieniężne. Jak ująć taką operację w księgach rachunkowych? W spółce otrzymującej wkład niepieniężny (aport) otrzymanie składników majątku (...)
str. 73
3.4.
Nabycie obcej wierzytelności poprzez kompensatę
Ponieważ kontrahent nie miał środków na spłatę naszej należności, przekazał nam (ze znacznym rabatem) w ramach kompensaty własną wierzytelność. Jak ująć w ewidencji księgowej rozliczenie takiej transakcji (...)
str. 74
3.5.
Strata w jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej
Prowadzimy fundację. Jak i kiedy rozliczyć w księgach rachunkowych stratę poniesioną za rok ubiegły? Jednostki niebędące spółkami handlowymi (m.in. fundacje, stowarzyszenia, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych), jeżeli nie prowadzą (...)
str. 75
3.6.
Faktura kosztowa otrzymana po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Czy faktura dotycząca istotnych kwot kosztów za 2012 r. otrzymana po dacie zatwierdzenia sprawozdania finansowego stanowi podstawę zmiany takiego sprawozdania? Nie. Zatwierdzone sprawozdanie finansowe nie może (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.