Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Koszty i przychody bilansowe - zasady ewidencji i rozliczania
Dodatek nr 6
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 8
z dnia 20.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY I KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
1.
Charakterystyka przychodów i kosztów podstawowej działalności operacyjnej
Na działalność operacyjną jednostki składają się przychody i koszty operacyjne. Działalność operacyjna dotyczy statutowej działalności przedsiębiorstwa. Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę pomiędzy przychodami netto (...)
str. 3
2.
Rodzaje ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej
Przy zastosowaniu tradycyjnego rachunku kosztów, opartego na pełnych kosztach rzeczywistych jednostka gospodarcza ma do dyspozycji różne rozwiązania w zakresie ewidencji kosztów. Rozwiązania te wynikają z (...)
str. 5
3.1.
Ewidencja i rozliczanie kosztów tylko według ich rodzaju
Jeśli jednostka zdecyduje się prowadzić ewidencję kosztów tylko w układzie rodzajowym, to automatycznie powinna ustalać wynik finansowy w wariancie porównawczym. Na kontach zespołu 4 powinno (...)
str. 7
3.2.
Ewidencja i rozliczanie kosztów tylko według typów działalności
Bieżąca ewidencja kosztów podstawowej działalności operacyjnej od razu według funkcji, a więc jedynie na kontach zespołu 5, bez uprzedniej rejestracji na kontach kosztów według rodzajów, (...)
str. 11
4.
Ustalenie zmiany stanu produktów w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5
Czy kwota zmiany stanu produktów powinna wynikać z konkretnego konta księgowego? U mnie nie jest to ujednolicone i zmiana stanu produktów to zbieranina różnych kont. (...)
str. 13
5.
Przekazanie materiałów do produkcji i ewidencja kosztów działalności operacyjnej w firmie produkcyjnej
Jesteśmy firmą produkcyjną. Koszty działalności operacyjnej księgujemy na kontach zespołu 4 i 5. W zespole 5 mamy wyszczególnione koszty zarządu i koszty produkcji. Stosujemy również (...)
str. 17
6.
Różnice w amortyzacji bilansowej i podatkowej a ewidencja księgowa
Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. W jaki sposób powinniśmy księgować amortyzację, jeżeli podatkowy odpis amortyzacyjny jest wyższy od bilansowego? Zasady amortyzacji (...)
str. 19
7.
Wynagrodzenia wypłacane po terminie w ewidencji księgowej
Zapisy w ewidencji analitycznej do konta kosztów wynagrodzeń Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy do 10. następnego miesiąca. Jeżeli są wypłacone terminowo zaliczamy je w koszty (...)
str. 22
8.
Zasady ewidencji kosztów reklamy - odpowiedź Ministerstwa Finansów
Koszty reklamy mogą być rozliczane w czasie W związku z licznymi pytaniami Czytelników nadsyłanymi do naszego Wydawnictwa odnośnie zasad ujęcia kosztów reklamy w księgach rachunkowych (...)
str. 23
9.1.
Wydatki zaliczane do kosztów zarządu
Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia kosztów zarządu, wskazuje jedynie w art. 28 ust. 3 pkt 2, że kosztów ogólnego zarządu, które nie są związane (...)
str. 25
9.2.
Rozliczanie kosztów zarządu w przypadku prowadzenia różnych odmian działalności
Metodą kalkulacji stosowaną do rozliczania kosztów zarządu jest metoda kluczy podziałowych. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest rozliczanie kosztów zarządu w stosunku do możliwie stałej (...)
str. 27
10.
Przychody ze sprzedaży usług obejmujące wartość materiałów zużytych do wykonania tych usług
W cenę świadczonych przez nas usług wliczamy wartość materiałów zużytych do wykonania usługi. Czy wystawiane przez nas faktury sprzedaży należy rozbijać na sprzedaż usługi i (...)
str. 29
11.
Korekta przychodów ze sprzedaży na przełomie roku
W księgach którego roku ująć kwotę wynikającą z faktury korygującej, wystawionej w styczniu 2013 r., zmniejszającej przychód ze sprzedaży dokonanej w grudniu roku poprzedniego? Przepisy (...)
str. 30
12.
Czy można kompensować przychody i koszty działalności operacyjnej?
Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych. W sprawozdaniu finansowym dokonaliśmy kompensaty przychodów z wpłat do automatów z (...)
str. 31
II.
POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
1.
Charakterystyka przychodów oraz kosztów zaliczanych do pozostałej działalności operacyjnej
Pozostałe przychody i koszty operacyjne oznaczają koszty i przychody związane w sposób pośredni z zasadniczą działalnością jednostki. Ustawa o rachunkowości podaje katalog kosztów i przychodów, (...)
str. 32
2.
Konta służące do ewidencji pozostałej działalności operacyjnej
Do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych oraz pozostałych przychodów operacyjnych służą dwa konta, odrębne do ewidencji przychodów i osobne do ewidencji kosztów: - konto 76-0 "Pozostałe (...)
str. 33
3.
Prezentacja pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych w rachunku zysków i strat
W zależności od stosowanego przez jednostkę wariantu rachunku zysków i strat pozostałe przychody i koszty operacyjne prezentowane są następująco: 1) wariant kalkulacyjny: w wierszu G (...)
str. 34
4.
Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego z dotacji
Postanowiliśmy sprzedać środek trwały, którego zakup sfinansowany został z dotacji. W jaki sposób powinna przebiegać ewidencja tej sprzedaży? Ewidencja sprzedaży środka trwałego, którego zakup sfinansowany (...)
str. 34
5.
Przychody i koszty ze zbycia nieruchomości inwestycyjnej
Czy sprzedaż nieruchomości zaliczonej do inwestycji księguje się do przychodów finansowych? Jak ująć tę sprzedaż w księgach rachunkowych? Przychody i koszty związane ze zbyciem nieruchomości (...)
str. 36
6.
Należność od dłużnika postawionego w stan upadłości
W księgach rachunkowych mamy niezapłaconą należność. Czy postawienie dłużnika w stan upadłości to wystarczająca podstawa do wyksięgowania tej należności w koszty? Postawienie dłużnika w stan (...)
str. 37
7.
Kara naliczana firmie budowlanej za nieterminowe wykonanie robót
Jak ująć karę umowną wynikającą z noty księgowej wystawionej firmie budowlanej za opóźnienie w terminie wykonania roboty? Nie jesteśmy pewni, czy firma zapłaci tę karę. (...)
str. 39
8.
Należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług umorzone, przedawnione lub nieściągalne
Czy należności umorzone, przedawnione i nieściągalne należy na dzień bilansowy wyksięgować z ksiąg rachunkowych? Przepisy art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości stanowią, (...)
str. 39
9.
Utworzenie rezerwy na kwotę kary, którą jednostka będzie zobowiązana zapłacić w następnym roku
Nasza spółka jest zobowiązana do zapłaty kilkumilionowej kary w 2013 r. Obowiązek kary wynika z aktu notarialnego zawartego w 2007 r. Zgodnie z jego treścią (...)
str. 41
III.
PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
1.
Charakterystyka kosztów i przychodów finansowych
Ustawa o rachunkowości nie definiuje w sposób bezpośredni przychodów i kosztów finansowych. Treść (zakres) tych pojęć wynika pośrednio z definicji wyniku operacji finansowych, zawartej w (...)
str. 42
2.
Konta służące do ewidencji kosztów i przychodów finansowych
Przychody i koszty finansowe ujmuje się w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału. Oznacza to, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające (...)
str. 43
3.
Prezentacja kosztów i przychodów finansowych w rachunku zysków i strat
W rachunku zysków i strat wyodrębnia się następujące rodzaje kosztów i przychodów finansowych: 1) przychody finansowe: dywidendy i udziały w zyskach, w tym od jednostek (...)
str. 43
4.
Odsetki od należności i zobowiązań
Jak zaksięgować odsetki od należności i zobowiązań? Odsetki ujmuje się w księgach rachunkowych i prezentuje w rachunku zysków i strat w odrębnych pozycjach przychodów oraz (...)
str. 44
5.
Sprzedaż wierzytelności własnej
Sprzedaliśmy (umowa sprzedaży) własną wierzytelność, której wartość była objęta odpisem aktualizującym. Jak zaksięgować tę sprzedaż? Umowa cesji wierzytelności uregulowana została w art. 509 § 1 (...)
str. 45
6.
Polisa jako zabezpieczenie kredytu
W ciężar jakich kosztów zaliczyć polisę na życie zawartą w celu zabezpieczenia kredytu obrotowego przeznaczonego na sfinansowanie działalności gospodarczej, jeżeli składkę opłacono z rachunku firmowego (...)
str. 46
7.
Rozliczanie prowizji i odsetek od kredytów
W jaki sposób należy rozliczać pobierane przez bank prowizje od udzielanych kredytów? Czy można je jednorazowo odnosić w koszty finansowe? Ustawa o rachunkowości nie określa szczególnego sposobu rozliczania (...)
str. 47
8.1.
Wycena rozchodu środków z rachunku walutowego z tytułu ich sprzedaży
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy rachunek w euro. Zgromadzone na rachunku walutowym środki sprzedaliśmy bankowi obsługującemu rachunek, który kupił od nas walutę po kursie kupna (...)
str. 48
8.2.
Rozliczenie różnic kursowych ustalonych na dzień bilansowy na rachunku walutowym
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy rachunek walutowy w euro. Na dzień bilansowy saldo rachunku wyceniliśmy według kursu średniego NBP z 31 grudnia 2012 r. Według (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.