Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (343) z dnia 01.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Rodzaje obowiązków jakie ciążą na jednostce i termin ich wykonania
Jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie finansowe za 2012 r. do końca marca 2013 r. Zatem sprawozdania (...)
str. 4
2.
Zestawienie dokumentów jakie należy złożyć do określonych instytucji w celu udostępnienia odbiorcom zewnętrznym
Rodzaj składanych dokumentów Krajowy Rejestr Sądowy* Monitor Sądowy i Gospodarczy** lub Monitor Spółdzielczy Urząd skarbowy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych podatnicy podatku dochodowego od (...)
str. 8
1.
Treść wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
W związku z licznymi pytaniami Czytelników kierowanymi do naszego Wydawnictwa, poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o wyjaśnienie kwestii: jak ująć w księgach wierzyciela korektę VAT należnego w (...)
str. 9
2.
Korekta VAT w księgach wierzyciela i dłużnika
Stanowisko prezentowane dotychczas na łamach naszego czasopisma Na łamach naszego czasopisma zajmowaliśmy dotychczas odmienne stanowisko od prezentowanego przez Ministerstwo Finansów, np. w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Eksport w świetle przepisów o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r.
Definicja eksportu towarów Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. (...)
str. 12
2.
Ujęcie w księgach sprzedaży eksportowej na przykładach liczbowych
W księgach rachunkowych przychód z tytułu eksportu może być ewidencjonowany na odpowiednim koncie analitycznym "Sprzedaż eksportowa" wyodrębnionym w ramach konta 73-0 "Sprzedaż towarów" lub 70-0 (...)
str. 15
IV.
Kto i z jakich uproszczeń w prowadzeniu ksiąg może skorzystać w 2013 r.? - część I
W niniejszym artykule przedstawimy wybrane uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które mogą być stosowane przez wszystkie jednostki, niezależnie od rozmiarów prowadzonych przez nie działalności. W (...)
str. 17
1.
Ogólne zasady stosowania uproszczeń przy prowadzeniu ksiąg
Możliwość stosowania uproszczeń przewiduje art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Przepis ten zezwala na stosowanie pewnych uproszczeń w ramach przyjętych przez jednostkę zasad (polityki) (...)
str. 17
2.
Uproszczenia w zakresie ewidencji i wyceny rzeczowych aktywów obrotowych
Do uproszczeń w zakresie ewidencji rzeczowych aktywów obrotowych można zaliczyć przede wszystkim odpisywanie w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu lub produktów (...)
str. 18
3.
Uproszczenia w zakresie ewidencji i amortyzacji środków trwałych
Jednostki mogą przyjąć uproszczenia dotyczące niskocennych składników majątku, posiadających cechy środków trwałych, polegające na tym, że składniki majątku nieprzekraczające określonej wartości początkowej: 1) ujmowane będą (...)
str. 19
4.
Pozostałe uproszczenia stosowane w praktyce
Uproszczona ewidencja kosztów podstawowej działalności operacyjnej Najwyższymi walorami informacyjnymi charakteryzuje się wariant ewidencyjny polegający na ujmowaniu kosztów jednocześnie w dwóch układach klasyfikacyjnych, to jest w (...)
str. 21
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Przykład faktury w walucie obcej wystawionej kontrahentowi krajowemu
Obecnie obowiązuje swoboda rozliczeń w walutach obcych między polskimi podmiotami. Nie ma więc przeszkód w wystawianiu faktur dla odbiorców krajowych w walucie obcej. Elementy jakie (...)
str. 25
2.
Wycena faktury wyrażonej w walucie obcej
Wycena bieżąca w ustawie o rachunkowości Zasady przeliczania na złote polskie transakcji wyrażanych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Na (...)
str. 26
3.
Ujęcie faktury w walucie obcej w księgach sprzedawcy i nabywcy
Przykład Kwotę VAT wyrażoną w walucie obcej sprzedawca przeliczył według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury I. Założenia: 1. Spółka z o.o. (...)
str. 28
1.
Istota rozliczeń międzyokresowych kosztów
Zasada periodyzacji, wynikająca z polskich, jak i międzynarodowych przepisów o rachunkowości, wymaga aby jednostki gospodarcze ujmowały wyniki swojej działalności z podziałem na okresy sprawozdawcze. W (...)
str. 31
2.
Zasady ewidencji kosztów rozliczanych w czasie
Do ewidencji kosztów o charakterze operacyjnym rozliczanych w czasie służy konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów". W zależności od wariantu rachunku kosztów (uproszczony lub rozwinięty) przyjętego (...)
str. 33
3.
Przykłady czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Przykład Rozliczanie w czasie wybranych kosztów opłaconych z góry I. Założenia: W marcu 2013 r. w spółce z o.o. zajmującej się produkcją mebli biurowych wystąpiły (...)
str. 34
4.
Przykłady biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Przykład Rezerwa na wynagrodzenia urlopowe pracowników bezpośrednio produkcyjnych I. Założenia: W 2012 r. w spółce z o.o. zajmującej się produkcją mebli biurowych planowana roczna kwota (...)
str. 38
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Faktura dokumentująca wpływ zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży gruntu
Jesteśmy spółką z o.o. Zamierzamy sprzedać grunt (działkę), widniejący w ewidencji środków trwałych. Na poczet tej sprzedaży otrzymaliśmy zaliczkę, na którą wystawiliśmy fakturę zaliczkową. Na (...)
str. 41
2.
Zakup inwentarza żywego spełniającego warunki określone dla środków trwałych
Nasza spółka wylicytowała konia na aukcji charytatywnej organizacji pożytku publicznego. Jak ten fakt zaksięgować? Koń będzie wykorzystywany do usług rekreacyjno-wystawowych (stadnina, udział w wystawach). Czy (...)
str. 42
3.
Ogrodzenie wokół budynku - zwiększenie wartości budynku czy nowy obiekt inwentarzowy?
Wokół budynku będącego naszym środkiem trwałym wybudowaliśmy ogrodzenie. Czy będzie to odrębny środek trwały, czy może zwiększy wartość budynku? Jak amortyzować to ogrodzenie, czy według (...)
str. 43
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady likwidacji spółki z o.o. określone w Kodeksie spółek handlowych
Przyczyny rozwiązania spółki Zasady likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, (...)
str. 44
2.
Obowiązki spółki z o.o. w likwidacji wynikające z ustawy o rachunkowości
2.1. Obowiązki sprawozdawcze w świetle prawa bilansowego Obowiązki kierownika jednostki w trakcie likwidacji przejmuje jej likwidator. Wynika to z treści art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 45
2.1.
Obowiązki sprawozdawcze w świetle prawa bilansowego
Obowiązki kierownika jednostki w trakcie likwidacji przejmuje jej likwidator. Wynika to z treści art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości. Ponadto na podstawie (...)
str. 45
2.2.
Szczególne zasady wyceny aktywów i pasywów oraz utworzenie rezerwy na przyszłe straty
Postawienie spółki z o.o. w stan likwidacji oznacza, że nie jest zasadne założenie o kontynuowaniu przez nią działalności. Zatem jednostka likwidowana, w przeddzień postawienia jej (...)
str. 46
2.3.
Połączenie wszystkich kapitałów w jeden kapitał podstawowy na dzień rozpoczęcia likwidacji
Składniki kapitału własnego spółki z o.o. postawionej w stan likwidacji należy na dzień rozpoczęcia tej likwidacji połączyć w jeden kapitał podstawowy, zmniejszając go o udziały (...)
str. 48
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ewidencja roszczeń spornych w księgach jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
W jaki sposób w jednostkach i zakładach budżetowych przebiegać powinna ewidencja roszczeń spornych?
str. 50
1.1.
Skierowanie roszczenia na drogę postępowania sądowego
Ewidencję księgową roszczeń spornych (należności skierowanych na drogę postępowania sądowego) w jednostkach i zakładach budżetowych prowadzi się na koncie analitycznym wyodrębnionym w ramach konta 240 (...)
str. 50
1.2.
Orzeczenie przez sąd nakazu zapłaty oraz wszczęcie postępowania egzekucyjnego
W momencie orzeczenia przez sąd nakazu zapłaty kwotę należności głównej objętą pozwem zalicza się ponownie - pod datą uprawomocnienia nakazu - do należności bezspornych i (...)
str. 51
1.3.
Oddalenie przez sąd roszczenia
W przypadku przegrania procesu i oddalenia roszczenia przez sąd, należność sporną ponownie przenosi się na konto rozrachunków, ujmując ją zapisem: Wn konto zespołu 2, Ma (...)
str. 53
2.
Refundacja wynagrodzenia nauczyciela uzupełniającego etat w innej szkole
Na rachunek naszej szkoły (prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego) wpłynęła refundacja wynagrodzenia nauczyciela uzupełniającego etat w innej szkole. Jak zaksięgować taką refundację? Czy środki te (...)
str. 54
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wymiana części zamiennej podczas wykonywania naprawy sprzętu
Naprawiamy sprzęt. Za wykonaną usługę wystawiamy klientowi fakturę. W sytuacji gdy naprawa części nie jest możliwa, kupujemy i montujemy nową część. Jak ująć w księgach zakup części zamiennych? (...)
str. 55
2.
Nieodpłatnie otrzymane środki trwałe w księgach zakładu budżetowego
Samorządowy zakład budżetowy otrzymał nieodpłatnie środki trwałe i pozostałe środki trwałe. Wszystkie środki trwałe są nowe. Jak zaksięgować ich przyjęcie? Otrzymane nieodpłatnie przez samorządowy zakład budżetowy (...)
str. 55
3.
Zakup kompletu wypoczynkowego do holu - koszty reprezentacji czy zakup środka trwałego?
Firma zakupiła komplet wypoczynkowy obity skórą, który postawiono w holu. Przeznaczony on jest dla klientów, którzy przychodzą do firmy i czekają na załatwienie sprawy. Czy wydatek ten (...)
str. 56
4.
Koszty związane z dochodzeniem należności
W ciężar jakich kosztów zaksięgować wydatki poniesione na wyegzekwowanie należności, tj. wynagrodzenie radcy prawnego, opłaty sądowe i komornicze? Koszty związane z dochodzeniem swoich wierzytelności są kosztami pośrednio związanymi (...)
str. 57
IX.
Z listów Czytelników
1.
Jak rozliczyć odchylenia przypadające na sprzedane wyroby gotowe?
Jakie konta księgowe należy uwzględnić przy ustalaniu odchyleń od cen ewidencyjnych przypadających na sprzedane wyroby gotowe? Przy ustalaniu odchyleń od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych uwzględnia (...)
str. 57
2.
Zysk spółki komandytowej w księgach wspólnika będącego spółką osobową
Jak ująć przychody i koszty spółki komandytowej osiągnięte z tytułu udziałów w innej spółce komandytowej, a także dochód przypadający na tę spółkę, który jest przelewany na rachunek bankowy? Przede (...)
str. 59
3.
Wyksięgowanie nierozliczonej kwoty ubezpieczenia budynku w związku z jego sprzedażą
Nasza firma sprzedała budynek, który był ubezpieczony. Ubezpieczenie obejmowało okres do końca maja, a sprzedaż nastąpiła na koniec lutego. Jak wyksięgować nierozliczone koszty polisy, która co (...)
str. 61
4.
Utworzenie rezerwy na niewykorzystane urlopy po raz pierwszy
Po raz pierwszy w 2012 r. podjęliśmy decyzję o utworzeniu rezerwy na niewykorzystane urlopy. Czy powinniśmy naliczyć ją tylko na 31 grudnia 2012 r. i zaksięgować za okres do końca (...)
str. 62
5.
Zasady ewidencji kosztów tylko na kontach zespołu 4 w małej jednostce o jednorodnej działalności usługowej
Jesteśmy małą spółką z o.o. o jednorodnej działalności usługowej. Koszty ewidencjonujemy wyłącznie na kontach zespołu 4, a rachunek zysków i strat sporządzamy w wariancie porównawczym. Nie gromadzimy zapasów i nie wykazujemy (...)
str. 63
6.
Termin przechowywania dokumentów w sytuacji, gdy rok obrotowy i podatkowy jest inny niż kalendarzowy
Rok obrachunkowy i podatkowy w naszej spółce z o.o. nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Obejmuje on okres od kwietnia do marca. Do kiedy powinniśmy przechowywać dokumenty księgowe z roku (...)
str. 64
7.
Czy wydatki związane z umorzeniem udziałów można odnieść w ciężar kosztów zarządu w momencie poniesienia?
Spółka poniosła koszty w związku z umorzeniem udziałów poprzez obniżenie kapitału zakładowego (tj. obsługa prawna, opłaty notarialne, ogłoszenia). Jak rozliczyć te koszty? Czy zaksięgowanie ich w ciężar kosztów (...)
str. 66
8.
Likwidacja zapasów materiałów zniszczonych na skutek zdarzeń nadzwyczajnych
W naszej jednostce wybuchł pożar. Na skutek tego pożaru zniszczeniu uległa część znajdujących się w magazynie materiałów. Jak zaksięgować likwidację takich materiałów? Materiały, które nieodwracalnie utraciły możliwość (...)
str. 67
9.
Wynik finansowy z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w spółdzielni mieszkaniowej
Jako spółdzielnia mieszkaniowa pobieramy od swoich członków miesięczne zaliczki za centralne ogrzewanie, którego rozliczenie odbywa się raz w roku i obejmuje okres od 1 lipca poprzedniego roku (...)
str. 68
H.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Tekst jednolity ustawy o rachunkowości
W Dzienniku Ustaw z dnia 11 marca 2013 r. pod poz. 330 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 stycznia 2013 r. w (...)
str. 70
2.
Tekst jednolity rozporządzenia dotyczącego rachunkowości banków
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 marca 2013 r. pod poz. 329 opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 2013 r. w sprawie ogłoszenia (...)
str. 70
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.