Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Wydatki na firmowe samochody w 2013 r. – zasady odliczania VAT i zaliczania do kosztów podatkowych
Dodatek nr 13
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 10
z dnia 01.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY ODLICZANIA VAT OD SAMOCHODÓW WYKORZYSTYWANYCH W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
1.
W 2013 r. ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu (najmu, leasingu) samochodów osobowych i paliwa do ich napędu bez zmian
W Dzienniku Ustaw z 24 grudnia 2012 r., pod poz. 1456, opublikowano ustawę z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku (...)
str. 3
2.
Zniesienie obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze za zakup paliwa
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych (...)
str. 4
3.
Odliczanie VAT od zakupu/leasingu samochodu osobowego
Zasada ogólna Generalnie przy zakupie samochodu osobowego przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 60% kwoty podatku wykazanej w fakturze, nie więcej niż 6.000 zł. Ograniczenie to nie (...)
str. 4
4.
Zakup samochodu w ramach WNT
Zazwyczaj zakup towaru od kontrahenta unijnego, który stanowi dla nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, rozlicza się poprzez wykazanie w deklaracji VAT zarówno podatku należnego, jak i (...)
str. 10
5.
Zapłata za zakup paliwa kartą paliwową a rozliczenie VAT
Firmy transportowe (a także inne podmioty) bardzo często dokonują zakupu paliwa na podstawie kart paliwowych. Umożliwia to zakup bezgotówkowy, co jest bardzo wygodne. Kierowcy nie (...)
str. 13
6.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
6.1.
Czy odliczanie VAT z faktur za naprawy samochodów limitowane jest "kilometrówką"?
W prowadzonej działalności użytkuję samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. W miesiącach, w których dokonuję napraw samochodu, kwota limitu wynikająca (...)
str. 15
6.2.
Czy od zakupu samochodu "z kratką" można odliczyć cały VAT?
Czy w 2013 r. można odliczyć cały VAT od zakupu samochodu "z kratką", czy prawo to "przesunięto" na 2014 r.? W 2013 r. obowiązują te (...)
str. 17
6.3.
Czy w sytuacji przeprowadzenia z opóźnieniem dodatkowego badania technicznego pojazdu można odliczyć VAT naliczony?
W lutym br. kupiliśmy pojazd samochodowy, który spełnia ustawowe warunki do odliczenia całego VAT od jego zakupu i od paliwa do jego napędu. Badanie techniczne (...)
str. 18
6.4.
Prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa do samochodu zastępczego
Na czas naprawy firmowego samochodu otrzymaliśmy samochód zastępczy. Jest to samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ale w dowodzie rejestracyjnym jest określone, że (...)
str. 19
6.5.
Odliczenie VAT od zakupu dodatkowego wyposażenia do leasingowanego samochodu
Firma spedycyjna zawarła umowę leasingową na samochód osobowy. Po podpisaniu umowy oraz odbiorze samochodu będzie dokupione dodatkowe wyposażenie samochodu, tj. radio, czujniki parkowania, nawigacja, elektryczne (...)
str. 20
6.6.
Zakup samochodu osobowego do działalności mieszanej
Kupiłem samochód osobowy, który będę wykorzystywał do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT. Wskaźnik proporcji z roku poprzedniego wynosił 70%. Jak ustalić kwotę przysługującego odliczenia (...)
str. 21
6.7.
Utrata prawa do zwolnienia z VAT a "odzyskanie" VAT od wydatków poniesionych na zakup samochodów
Czy po utracie prawa do zwolnienia z VAT (przedmiotowego i podmiotowego) będę mógł odzyskać VAT od zakupów samochodów osobowych i paliwa do tych pojazdów, jeżeli (...)
str. 21
7.
Wybrane orzecznictwo i wyjaśnienia organów podatkowych
7.1.
Korekta VAT przy przekwalifikowaniu samochodu ciężarowego na osobowy, nabytego przed 1 stycznia 2011 r.
Zmiany konstrukcyjne w pojeździe zakupionym przed 1 stycznia 2011 r., powodujące, że samochód przestaje spełniać warunki do uznania go za ciężarowy, nie zobowiązują do korekty (...)
str. 22
7.2.
Data nabycia samochodu nie ma wpływu na ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu paliwa
(wyrok WSA we Wrocławiu z 3 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1692/11 - orzeczenie prawomocne; źródło: CBOSA) "(...) Z okoliczności sprawy wynika, że (...)
str. 25
7.3.
Wydatki na zakup samochodów demonstracyjnych
Przy zakupie osobowego samochodu demonstracyjnego przysługuje prawo do odliczenia VAT w całości. (wyrok NSA z 19 grudnia 2012 r., sygn. akt I FSK 105/12; źródło: (...)
str. 27
7.4.
Prawo do odliczenia całego VAT od rat leasingowych w przypadku podnajmu samochodu osobowego
Jeżeli podatnik wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu, a następnie oddaje ten samochód do użytkowania innemu podmiotowi (np. na podstawie umowy najmu), nie może (...)
str. 29
7.5.
Nabycie/leasing samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem a korekta VAT
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lipca 2012 r., nr IPPP3/443-562/12-2/MPe; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) sam fakt prowadzenia działalności (...)
str. 32
7.6.
Opodatkowanie usługi ubezpieczenia związanej z leasingiem
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią, co do zasady, usługi odrębne i niezależne dla celów VAT. To (...)
str. 34
7.7.
Wykorzystywanie bankowozu w działalności gospodarczej
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 grudnia 2012 r., nr IPTPP4/443-815/12-2/UNR; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) Mając na uwadze przedstawione (...)
str. 35
II.
ZALICZANIE DO KOSZTÓW PODATKOWYCH WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z ZAKUPEM I UŻYWANIEM SAMOCHODÓW W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
1.
Przedłużono okres obowiązywania definicji samochodu osobowego
Na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. poz. 1456), dla celów podatku dochodowego w 2013 r. stosuje się definicję samochodu (...)
str. 36
2.
Zakup samochodu osobowego na potrzeby firmy
Jeżeli wartość początkowa samochodu nie przekracza kwoty 3.500 zł, wydatek na jego nabycie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio lub poprzez dokonanie jednorazowego (...)
str. 37
3.
Samochody osobowe o wartości początkowej przekraczającej równowartość 20.000 euro
Zasadą jest, że wydatki na nabycie środka trwałego zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne (pomijamy tu środki trwałe ustawowo wyłączone z amortyzacji (...)
str. 39
4.
Prywatne samochody pracowników używane na potrzeby firmy
Podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika (zob. art. 16 (...)
str. 40
5.
"Obce" samochody wykorzystywane w firmie
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30 (dotyczącym wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu (...)
str. 43
6.
Wydatki na samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego
Zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy o PDOP, umowa leasingu to umowa, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo (...)
str. 47
7.
Naprawa samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC
Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte (...)
str. 48
8.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
8.1.
Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego niezaliczonego do środków trwałych
1) Na potrzeby działalności gospodarczej (podatkowa księga przychodów i rozchodów) zakupiłem samochód osobowy. Ponieważ zamierzam go sprzedać przed upływem roku, wydatek na jego nabycie zaliczę (...)
str. 49
8.2.
Wydatki na przerejestrowanie pojazdu
Czy opłaty na przerejestrowanie samochodu (tablice rejestracyjne, opłata skarbowa), w związku z jego nabyciem, poniesione po oddaniu do używania, zwiększają wartość początkową samochodu, czy mogą (...)
str. 52
8.3.
Prowizja od "kredytu balonowego" zaciągniętego na zakup samochodu osobowego, płatna przy ostatniej racie
Spółka zawarła umowę tzw. "kredytu balonowego" na zakup samochodu. Spłata ma nastąpić jednorazowo po roku od zawarcia umowy. Kwota spłaty kredytu będzie zawierać ratę kapitałową (...)
str. 53
8.4.
Gdy zakupiono powypadkowy samochód, który nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym
Nabyliśmy uszkodzony (powypadkowy) samochód ciężarowy. Czy koszty poniesione na jego naprawę można rozliczyć jako remont, czy też wpłyną one na zwiększenie jego wartości początkowej? Czy (...)
str. 54
8.5.
Poniesienie wydatków na remont pojazdu uszkodzonego z winy kierowcy
Czy wydatki na remont samochodu po wypadku spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę można zaliczyć do kosztów podatkowych firmy? Zaznaczam, że samochód był objęty ubezpieczeniem AC. Wydatki (...)
str. 54
8.6.
Opłata za odbiór odholowanego samochodu służbowego
Pracownik spółki pozostawił samochód służbowy w niedozwolonym miejscu i pojazd ten został odholowany na parking strzeżony straży miejskiej. Czy opłata za odbiór samochodu może zostać (...)
str. 55
8.7.
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego
Wykupiliśmy samochód z leasingu operacyjnego. Fakturę dokumentującą wykup otrzymaliśmy w styczniu br., natomiast przerejestrowania dokonano w lutym. Kiedy pojazd należy przyjąć do środków trwałych i (...)
str. 55
8.8.
Wydatki na dodatkowe wyposażenie leasingowanego samochodu osobowego
Podpisaliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Czy wy- datki na dodatkowe wyposażenie (montowane po podpisaniu umowy) o wartości jednostkowej poniżej 3.500 zł, takie jak radio, (...)
str. 58
8.9.
Wydatki związane z eksploatacją leasingowanego samochodu
Do samochodu używanego na podstawie leasingu operacyjnego spółka jawna kupiła opony na sumę przekraczającą 3.500 zł. Czy wydatki na zakup tych opon może ująć bezpośrednio (...)
str. 59
8.10.
Zapłata opłaty za przekroczenie limitu przejazdu leasingowanym samochodem
Przedsiębiorca rozwiązał umowę leasingu samochodu osobowego przed terminem, na jaki była zawarta. Firma leasingowa naliczyła opłatę za przekroczenie limitu przebiegu określonego w umowie. Czy przedsiębiorca (...)
str. 60
8.11.
Zakup samochodów celem ich odsprzedaży
Spółka z o.o. kupuje samochody (o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony) w celu ich odsprzedaży. Istnieje również możliwość wynajmowania tych samochodów klientom, jeżeli wyrażą (...)
str. 60
9.
Wybrane orzecznictwo i wyjaśnienia organów podatkowych
9.1.
Opłata za rejestrację samochodu
Opłata rejestracyjna zwiększa wartość początkową samochodu, a tym samym nie może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok NSA z 14 marca 2012 r., (...)
str. 62
9.2.
Składka na ubezpieczenie NNW samochodu osobowego
Przepis wyłączający z kosztów podatkowych część składki na ubezpieczenie samochodów o wartości przekraczającej 20.000 euro nie ma zastosowania do składek na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych (...)
str. 63
9.3.
Samochód zakupiony na cele prywatne, następnie przekazany do działalności gospodarczej
Podatnik, który kupił samochód na cele prywatne, a po kilku latach samochód ten przekazał do działalności gospodarczej, lecz nie ujął w ewidencji środków trwałych, ceny (...)
str. 64
9.4.
Czy czynsz za wynajem samochodu osobowego podlega ograniczeniu wynikającemu z kilometrówki?
(wyrok NSA z 17 października 2012 r., sygn. akt II FSK 467/11; źródło: CBOSA) "(…) Spółka podała, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (…) oddelegowuje (...)
str. 65
9.5.
Ujęcie wstępnej opłaty leasingowej w kosztach podatkowych
(pismo Departamentu Podatków Dochodowych z 5 grudnia 2011 r., nr DD6/033/87/ORK/11/PK-1299; opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 1 z 2012 r.) "(...) Departament DD informuje, przychylając (...)
str. 67
9.6.
Kara umowna za przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu
Kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który przestał być przydatny w prowadzonej działalności gospodarczej, wykazuje związek z przychodami podatnika i (...)
str. 69
9.7.
Zaliczenie samochodu w koszty z chwilą zakupu a następnie jego wycofanie przed upływem roku
Przepisy ustaw o podatku dochodowym dopuszczają możliwość zaliczenia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie składnika majątku o wartości przekraczającej 3.500 zł, o ile (...)
str. 70
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.