Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Rzeczowe aktywa obrotowe - ewidencja i wycena
Dodatek nr 5
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 6
z dnia 20.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PODSTAWOWE ZASADY KLASYFIKACJI I WYCENY RZECZOWYCH AKTYWÓW OBROTOWYCH
1.1.
Definicja rzeczowych aktywów obrotowych
Rzeczowe aktywa obrotowe, w znaczeniu określonym ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. a oraz pkt 19) to przeznaczone do zbycia lub (...)
str. 3
1.2.
Materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby
Materiały są to aktywa nabywane przez jednostkę lub wytworzone we własnym zakresie, przeznaczone do zużycia jako surowce do wytwarzania produktów (tj. wyrobów, robót i usług) (...)
str. 3
1.3.
Produkty gotowe wytworzone przez jednostkę
Przez produkty gotowe rozumie się wytworzone przez jednostkę w prowadzonym przez nią zakładzie, produkty niepodlegające dalszej obróbce w tym zakładzie, odpowiadające określonym normom technicznym, jakościowym (...)
str. 4
1.4.
Półprodukty i produkty w toku
Produkty w toku to produkty rozpoczęte, niezakończone pod względem technologicznym, znajdujące się nadal w toku produkcji, wymagające dalszej obróbki. Z kolei półprodukty są to wytworzone (...)
str. 5
1.5.
Towary nabyte w celu odsprzedaży
Towary są to składniki rzeczowych aktywów obrotowych wytworzone przez inne jednostki, nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży w niezmienionej postaci. Towarami mogą być również własne (...)
str. 5
2.
Zasady wyceny na dzień nabycia lub powstania - cena nabycia, koszt wytworzenia
Stosownie do ustawy o rachunkowości, zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych na dzień nabycia lub powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według cen nabycia lub kosztów (...)
str. 5
3.1.
Charakterystyka odchyleń od cen ewidencyjnych
Cena ewidencyjna służy do ewidencji rzeczowych aktywów obrotowych na dzień ich nabycia lub wytworzenia. Wśród cen ewidencyjnych można wyróżnić zmienne ceny ewidencyjne oraz stałe ceny (...)
str. 6
3.2.
Metody rozliczania odchyleń od cen ewidencyjnych
W celu doprowadzenia wartości rozchodu oraz pozostałego zapasu towarów, materiałów, wyrobów gotowych do rzeczywistych cen zakupu (nabycia) lub kosztów wytworzenia należy rozliczyć odchylenia od cen (...)
str. 7
II.
UJĘCIE W KSIĘGACH ZAKUPU I ROZCHODU MATERIAŁÓW
1.
Ewidencja zakupu materiałów w cenach nabycia
Podczas zakupu materiału można wyróżnić dwie operacje gospodarcze: 1) przyjęcie dostawy do magazynu potwierdzone dokumentem Pz, 2) powstanie zobowiązania wobec dostawcy materiałów potwierdzone fakturą. Bardzo (...)
str. 8
2.
Rozliczenie kosztów zakupu materiałów na koniec okresu sprawozdawczego
Koszty zakupu ujmowane przez jednostkę na koncie 64-4 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów zakupu" na koniec miesiąca należy rozliczyć pomiędzy: 1) materiały wydane do zużycia w danym (...)
str. 10
3.
Zasady wyceny rozchodu materiałów
Wycena rozchodu materiałów odbywa się w tych samych wartościach, według których ewidencjonowano ich przychód. Jeżeli przychód materiałów księguje się według wartości rzeczywistych, to również ich (...)
str. 11
3.1.
Metoda szczegółowej identyfikacji
Metoda szczegółowej identyfikacji ceny (kosztu) polega na śledzeniu fizycznego przepływu zużytego materiału. W metodzie tej należy przyporządkować określoną cenę lub koszt wytworzenia do konkretnej pozycji (...)
str. 12
3.2.
Uproszczone metody wyceny rozchodu materiałów
Uproszczone metody wyceny rozchodu materiałów polegają na uśrednieniu cen (kosztów) zużywanych materiałów lub na przyjęciu określonych założeń odnośnie kolejności zużycia materiałów. Założenie co do kolejności (...)
str. 13
3.3.
Wycena i ewidencja rozchodu materiałów w przypadku stosowania stałych cen ewidencyjnych
Wycenę rozchodu materiałów prowadzi się w takich samych cenach co wycenę ich przychodu. Jeśli więc jednostka przyjmuje do magazynu materiały po stałych cenach ewidencyjnych, to (...)
str. 14
4.
Materiały odpisywane w koszty na dzień zakupu
Czy materiały zakupione do produkcji możemy księgować bezpośrednio w koszty? W stosunku do materiałów można zastosować rozwiązanie przewidziane w art. 17 ust. 2 pkt 4 (...)
str. 15
III.
ZASADY BIEŻĄCEJ WYCENY ZAKUPU I SPRZEDAŻY TOWARÓW
1.
Sposoby rozliczania kosztów transportu towarów
Zajmujemy się handlem towarami. Ewidencję kosztów prowadzimy wyłącznie w układzie rodzajowym. Od nowego roku zamierzamy prowadzić ewidencję towarów w oparciu o ceny nabycia, tj. towary (...)
str. 17
2.
Metody wyceny rozchodu towarów ujmowanych w rzeczywistych cenach zakupu lub nabycia
W sytuacji gdy towary w jednostce są wycenione według rzeczywistych cen zakupu lub nabycia, ich rozchód z magazynu można wycenić według jednej z metod, tj. (...)
str. 20
3.
Wydanie towarów z magazynu na własne potrzeby jednostki
Jednostka może podjąć decyzję o przekazaniu towarów handlowych na własne potrzeby takie jak cele administracyjne, biurowe lub do produkcji własnych wyrobów. W takim przypadku wartością (...)
str. 21
4.
Przerób handlowy towaru i jego sprzedaż
Jesteśmy firmą handlową, która w celu przystosowania towaru do sprzedaży poddaje go przerobowi. Przerób zlecany jest firmom zewnętrznym. Jak w takiej sytuacji przebiegać powinny księgowania (...)
str. 23
5.
Sprzedaż towarów podlegających ewidencji magazynowej
Do ewidencji kosztów sprzedanych towarów służy konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)". Po stronie Wn konta 73-1 ujmuje się wartość sprzedanych towarów (...)
str. 25
IV.
WYROBY GOTOWE, PÓŁPRODUKTY, PRODUKTY W TOKU - WYCENA I EWIDENCJA KSIĘGOWA
1.
Wyroby gotowe wyceniane według rzeczywistego kosztu wytworzenia
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Nasze sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania. Koszt materiałów zużytych w procesie produkcji wchodzi w skład tzw. kompletów (półfabrykatów). Kompletacji dokonuje się (...)
str. 28
1.1.
Koszt wytworzenia wyrobów gotowych
Produkty na dzień ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia (art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości). Koszt wytworzenia - w myśl (...)
str. 28
1.2.
Ewidencja księgowa kosztów produkcji
Ewidencja księgowa kosztów produkcji w jednostce rozliczającej koszty na kontach zespołu 4 i 5 może przebiegać następująco: 1. Zarachowanie w koszty układu rodzajowego kosztów prostych: (...)
str. 29
2.
Wycena produktów według cen sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu
Ustawa o rachunkowości przewiduje możliwość uproszczeń w wycenie wyrobów gotowych, a mianowicie: wycenę produktów według cen sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonych o (...)
str. 32
3.
Uproszczone metody wyceny produkcji niezakończonej
Oprócz wyceny produkcji w toku według rzeczywistego kosztu wytworzenia ustawa o rachunkowości dopuszcza również możliwość jej wyceny tylko w wysokości: bezpośrednich kosztów wytworzenia, wartości materiałów (...)
str. 34
4.
Wyroby wyceniane według stałych cen ewidencyjnych
Ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość wyceny wyrobów gotowych za pomocą stałych cen ewidencyjnych (por. art. 34 ust. 2 tej ustawy). Przy stosowaniu tej metody wyceny (...)
str. 36
5.
Podwyższenie ceny ewidencyjnej wyrobów
Ewidencję wyrobów gotowych prowadzimy w stałych cenach ewidencyjnych. Ze względu na wzrost kosztów i podwyżkę ceny sprzedaży chcemy zwiększyć cenę ewidencyjną. Jak należy to zaksięgować? (...)
str. 38
6.
Przekazanie własnych wyrobów gotowych na budowę środka trwałego
Jak zaksięgować przekazanie własnych wyrobów gotowych na budowę środka trwałego? Koszty księgujemy tylko na kontach zespołu 4 i nie prowadzimy magazynu wyrobów gotowych. Ewidencja księgowa (...)
str. 40
7.
Wydanie półproduktów z magazynu do produkcji
Jak zaksięgować rozchód półproduktów z magazynu w celu dalszej obróbki, tzn. w celu wyprodukowania wyrobu gotowego, w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i (...)
str. 41
V.
WYCENA NA DZIEŃ BILANSOWY RZECZOWYCH AKTYWÓW OBROTOWYCH
1.
Trwała utrata wartości zapasów i zasady ustalania odpisów aktualizujących
Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, nie rzadziej niż na dzień bilansowy rzeczowe składniki aktywów obrotowych wycenia się według cen (...)
str. 43
2.
Ujęcie odpisu aktualizującego w sprawozdaniu finansowym
Jak zaprezentować w sprawozdaniu finansowym utworzony odpis aktualizujący wartość towarów? Odpis jest równy wartości stanu towarów w magazynie. Co do zasady sprawozdanie finansowe każdej jednostki (...)
str. 45
3.
Udokumentowanie utraty wartości aktywów obrotowych
W wyniku złego magazynowania część naszych zapasów uległa zniszczeniu. Jak udokumentować utratę wartości rzeczowych składników aktywów obrotowych (zapasów)? Utrata wartości użytkowej lub handlowej rzeczowych składników (...)
str. 46
4.
Ustalenie wartości stanu wyrobów gotowych na dzień bilansowy, gdy nie prowadzi się ewidencji magazynowej
Koszt wytworzenia wyrobów gotowych odnosimy bezpośrednio w koszty sprzedaży. Na koniec roku jesteśmy zobligowani do ustalania stanu wyrobów gotowych. Jak ustalić ten stan oraz jakich (...)
str. 48
5.
Częstotliwość korekty kosztów o wartość stanu zapasów towarów
W 2013 r. przeszliśmy na księgi rachunkowe. Jesteśmy jednostką handlu detalicznego (sklep spożywczy i chemiczny). Co miesiąc płacimy podatek liniowy (19%). Jak często powinniśmy korygować koszty o wartość stanu (...)
str. 50
6.
Inwentaryzacja materiałów odpisywanych w koszty na dzień ich zakupu
Wartość nabywanych materiałów odpisujemy w koszty w momencie zakupu. Czy w tej sytuacji trzeba robić spis z natury zapasu tych materiałów na dzień bilansowy? Czy (...)
str. 51
7.
Ubytki naturalne towarów, materiałów, wyrobów gotowych stwierdzone podczas inwentaryzacji
W spółce z o.o. podczas przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono niedobory towarów handlowych, które wynikają z ubytków naturalnych i niedających się uniknąć pomyłek przy wydawaniu towaru. Niedobory (...)
str. 52
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.