Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 6 (336) z dnia 10.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Świadczenia z okazji świąt wielkanocnych a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
1) Na święta wielkanocne pracownicy otrzymają bony towarowe i paczki świąteczne sfinansowane częściowo ze środków obrotowych, a częściowo z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy wartość (...)
str. 4
2.
Ryczałt za pranie odzieży roboczej w podstawie wymiaru składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy
Pracownicy przy wykonywaniu pracy używają odzieży roboczej. Ponieważ pracodawca nie może zapewnić jej prania, pracownicy we własnym zakresie piorą ją w domu. Z tego tytułu pracodawca wypłaca (...)
str. 7
3.
Oskładkowanie pakietów medycznych dla pracowników
Pracodawca z własnych środków opłaca za pracowników tzw. pakiety medyczne. Czy wartość tego świadczenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS? Jeśli tak, to jak (...)
str. 8
4.
Podstawowa składka na Pracowniczy Program Emerytalny a składki ZUS
Na jakiej podstawie opłacana przez pracodawcę za pracowników składka podstawowa na pracowniczy program emerytalny jest wyłączona z oskładkowania? Zwolnienie z oskładkowania składki podstawowej na pracowniczy (...)
str. 9
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Do 2 kwietnia 2013 r. pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach szczególnych przekazują informację ZUS ZSWA za rok 2012
Za pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. (...)
str. 10
2.
Raport ZUS RCA za pracownika, który nie uzyskał wynagrodzenia
Pracownicy ze względu na trudności finansowe pracodawcy otrzymali wynagrodzenie za luty 2013 r. dopiero na początku marca br. Ponieważ w lutym br. nie otrzymali żadnych (...)
str. 13
3.
Potwierdzenie okresów podlegania ubezpieczeniom w ZUS na druku ZUS KOA
ZUS zwrócił się do pracodawcy o wypełnienie druku ZUS KOA w celu korekty okresów podlegania ubezpieczeniom kilku pracowników. Czy dokument ten wypełniam dla każdego ubezpieczonego (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie pomniejszone o nieusprawiedliwione nieobecności w podstawie wymiaru zasiłków
Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych i w związku (...)
str. 15
2.
Kiedy zmiana wymiaru czasu pracy nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku?
Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy? Nadmieniamy, że pierwszy (...)
str. 16
3.
Wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w podstawie wymiaru zasiłków
W każdym miesiącu zawieramy z własnym pracownikiem kilkudniowe umowy zlecenia na wykonanie dodatkowych zadań. Czy wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu powinniśmy uwzględniać przy ustalaniu podstawy (...)
str. 18
4.
Wyrównanie zasiłku chorobowego po zwrocie nadpłaconych składek
W 2012 r. rozliczaliśmy za pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mimo przekroczenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek. W lutym br. dokonaliśmy korekty podstawy (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalanie wynagrodzenia za pracę oraz zasiłku chorobowego za ten sam dzień
Pracownik po przepracowaniu 4 godzin udał się do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy za pierwszy dzień orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, w (...)
str. 20
2.
Termin wypłaty zasiłku chorobowego
W jakim terminie należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie miesięcy? Nadmieniamy, że pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie (...)
str. 22
3.
Obniżenie zasiłku po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego z opóźnieniem
W jaki sposób ustalić, od którego dnia wysokość zasiłku chorobowego podlega obniżeniu z powodu opóźnienia w dostarczeniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego, jeśli za część tego (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Praca w gospodarstwie rolnym a prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Od 2008 r. jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Poprzednio przez 7 lat podlegałam ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS. Z uwagi na stan zdrowia (...)
str. 25
2.
Jak obliczyć wydłużony wiek emerytalny?
Kobieta, która urodziła się 15 stycznia 1953 r., zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w dniu 15 lutego 2013 r. będzie mogła przejść na emeryturę. A (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej choroby
Pracownik po upływie okresu zasiłkowego wystąpił z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS uznał, że jest on zdolny do jej wykonywania, w związku z (...)
str. 27
2.
Wypowiedzenie umowy o pracę w skutek odwołania ze stanowiska członka zarządu spółki
Prezes zarządu spółki akcyjnej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Walne zgromadzenie podjęło uchwałę o odwołaniu go z pełnionej funkcji. Następnie (...)
str. 29
3.
Forma wyrażenia zgody na zwolnienie działacza związkowego
Zamierzając wypowiedzieć umowę o pracę chronionemu działaczowi związkowemu zwróciliśmy się do zakładowej organizacji związkowej o wyrażenie zgody. Organizacja przekazała nam odpowiedź odmowną bez żadnego uzasadnienia. (...)
str. 31
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia za urlop w przypadku zmiany organizacji pracy
Pracownikowi zatrudnionemu w pogotowiu ciepłowniczym powierzono inną pracę, podwyższając wynagrodzenie zasadnicze. Na poprzednim stanowisku pracował w systemie zmianowym, otrzymując dodatki za pracę nocną i zmianową. (...)
str. 32
2.
Obliczenie wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej przy 30-dniowej absencji chorobowej
Jak należy obliczyć wynagrodzenie stałe miesięczne w razie chorobowej absencji w pracy trwającej 30 dni w 31-dniowym miesiącu kalendarzowym, jeżeli zaświadczenie o niezdolności do pracy (...)
str. 33
3.
Wynagrodzenie przestojowe za czas niedopracowany w związku z przejściem na czas letni
Na obszarze Polski obowiązuje czas środkowoeuropejski albo czas letni środkowoeuropejski w okresie od jego wprowadzenia do odwołania. Tak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy z (...)
str. 34
4.
Czy obniżyć wynagrodzenie za czas spóźnienia?
Pracownik kilka razy w miesiącu spóźnił się do pracy. Czy możemy obniżyć wynagrodzenie za czas tych spóźnień? Jeśli tak, to jak obliczyć wynagrodzenie pracownika w (...)
str. 35
5.
Ekwiwalent za urlop po zmianie wynagrodzenia zasadniczego i stawek dodatku nocnego
1) Czy podwyżka wynagrodzenia zmiennego powinna być uwzględniona w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy? W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z (...)
str. 36
6.
Potrącenie egzekucyjne w razie odliczenia nadpłaconego wynagrodzenia
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Od jakiej kwoty obliczyć wysokość potrącenia, jeżeli z powodu choroby pracownika, która wystąpiła po wypłacie wynagrodzenia za poprzedni (...)
str. 37
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy
1) Zatrudniamy absolwenta na czas określony wynoszący 3 miesiące. Jest to jego pierwsza praca. Ile dni urlopu przysługuje temu pracownikowi, jeśli do stażu urlopowego możemy (...)
str. 39
2.
Niewykorzystanie dodatkowego urlopu przez pracownika niepełnosprawnego
Pracownik niepełnosprawny legitymuje się orzeczeniem o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W tutejszej firmie podjął pracę od 1 grudnia 2012 r. Ze świadectwa pracy wynika, iż poprzedni pracodawca (...)
str. 40
3.
Cofnięcie żądania udzielenia urlopu
Na dwie godziny przed rozpoczęciem zmiany pracownik telefonicznie zażądał urlopu na ten dzień, na co uzyskał zgodę pracodawcy. Jednakże o wyznaczonej porze stawił się do pracy (...)
str. 42
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Informacja o nieobecności nieusprawiedliwionej i niezdolności do pracy w świadectwie pracy
1) Czy w świadectwie pracy należy umieścić informację na temat nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy? Nie, w świadectwie pracy umieszcza się informacje wskazane w art. 97 (...)
str. 43
2.
Zatrudnienie kierowcy w praktyce kadrowej
1) Jaką datę należy wpisać wystawiając dla kierowcy zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, a z jaką datą podpisuje je kierowca? Obowiązek wystawiania kierowcom zaświadczeń o nieprowadzeniu (...)
str. 45
3.
Wypłata świadczeń po śmierci pracownika
1) Komu należy wypłacić odprawę pośmiertną, ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz zasiłek chorobowy za ostatni miesiąc w przypadku śmierci pracownicy, która była zamężna, a ponadto posiadała 16-letniego (...)
str. 46
4.
Nieodpłatna praca wspólnika spółki komandytowej
Czy udziałowiec spółki z o.o. - spółki komandytowej (posiadającej m.in. kantory wymiany walut) może nieodpłatnie pracować w tej spółce jako kasjer walutowy? Czy podlega przepisom (...)
str. 49
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Szkolenia bhp pracodawców
Czy pracodawcy podlegają wstępnym i okresowym szkoleniom w zakresie bhp? Tak, pracodawca powinien odbywać szkolenia wstępne oraz okresowe przeznaczone dla tej grupy osób. W myśl art. 2373 § 1 (...)
str. 50
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Składki ZUS przedsiębiorcy w zeznaniu podatkowym
1) Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W lutym i w marcu 2012 r. zapłaciłem zaległe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za 2011 r. Czy mogę je (...)
str. 52
2.
Interpretacje indywidualne wydawane przez ZUS
1) Na jakiej podstawie płatnik składek może wystąpić do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji? Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. (...)
str. 53
3.
Roczny ZUS RMUA dla osoby ubezpieczonej
1) Czy pracodawca był obowiązany przekazać roczne RMUA dla pracowników z którymi rozwiązał umowy o pracę w trakcie 2012 r.? Tak. Pracodawca był obowiązany przekazać osobom ubezpieczonym - do (...)
str. 54
4.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków
1) Pracownik chorował przez kilka dni grudnia 2012 r. Ponownie stał się niezdolny do pracy w lutym 2013 r. Czy należało ustalić nową podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli (...)
str. 54
5.
Zasady wypłaty zasiłków
1) Firma powstała w styczniu br. i w ciągu tego miesiąca zgłosiła do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Czy jest obowiązana wypłacać zasiłki, jeżeli od lutego br. zatrudnia już (...)
str. 55
6.
Płatne przerwy w pracy
Zatrudniliśmy pracownika, który jak się okazało choruje na cukrzycę. Lekarz uznał, że jest on zdolny do pracy na proponowanym stanowisku informatyka, jednak w karcie badań profilaktycznych (...)
str. 56
7.
Wynagrodzenie za pracę
1) Hydraulik wadliwie wykonał pracę i brygadzista polecił mu aby usterki usunął po godzinach. Za te dodatkowe godziny nie otrzymał wynagrodzenia, co pracownik zakwestionował. Czy słusznie? (...)
str. 57
8.
Przerwanie urlopu macierzyńskiego
Czy pracownica może przerwać wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego? Urlop macierzyński powinien być wykorzystany w sposób nieprzerwany. Jednak w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po (...)
str. 57
9.
Dni wolne na dziecko do lat 14 pomiędzy urlopami "rodzicielskimi"
Czy pracownica po wykorzystaniu podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego, może skorzystać ze zwolnienia od pracy na 2 dni z tytułu opieki nad (...)
str. 58
10.
Ubiór służbowy
Pracownicy hotelu i restauracji wykonują pracę w strojach służbowych. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę pracodawca obowiązany jest przyjąć ten strój (garnitur, garsonkę), czy może powinien obciążyć pracownika (...)
str. 58
1.
Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne
Przebywanie na urlopie wychowawczym stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych pod warunkiem, że dana osoba nie posiada innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (...)
str. 59
2.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
2.1. Wynagrodzenia przyjmowane do podstawy wymiaru składek Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (...)
str. 60
2.1.
Wynagrodzenia przyjmowane do podstawy wymiaru składek
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających (...)
str. 60
2.2.
Maksymalna podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych
Jak już wyżej wskazaliśmy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż 60% przeciętnego (...)
str. 63
2.3.
Minimalna podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym dla pracownika "pełnoetatowego" nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za (...)
str. 64
2.4.
Uzupełnienie wynagrodzenia przyjmowanego do podstawy wymiaru składek
Jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieprzepracowania (...)
str. 64
2.5.
Zmniejszenie podstawy wymiaru składek
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu za miesiąc, w którym przedmiotowe ubezpieczenia trwały tylko (...)
str. 67
3.
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby przebywającej na urlopie wychowawczym od 1 stycznia 2013 r. stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.