Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 11:54 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 5 (341) z dnia 10.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
W jakim terminie wierzyciel może dokonać korekty w ramach ulgi na złe długi?
Na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Możliwość wystawiania faktur zbiorczych w 2013 r.
Czynności, które wykonywane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez podatników VAT muszą zostać udokumentowane w sposób określony w przepisach dotyczących rozliczania podatku VAT, tj. (...)
str. 7
1.
W jakich sytuacjach można wystawić fakturę zbiorczą?
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje § 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur, w myśl którego faktura zbiorcza może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów (...)
str. 7
2.
Faktura zbiorcza przy usługach, dla których moment powstania obowiązku podatkowego powstaje w sposób szczególny
Obowiązek podatkowy w podatku VAT, co do zasady powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli jednak dostawa towaru bądź wykonanie usługi powinny być (...)
str. 8
III.
Terminy zwrotu bezpośredniego
Podatnik, który w deklaracji rozlicza miesięcznie bądź kwartalnie podatek VAT, w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym dokonuje wyboru czy tę nadwyżkę wykazać w (...)
str. 9
1.
Podstawowy termin zwrotu
Zasadniczy termin zwrotu wynikający z ustawy o VAT, to 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Nie jest przy tym istotne, jakiego rodzaju zakupów dokonuje podatnik, (...)
str. 10
2.
Zwrot w terminie 25 dni
W niektórych przypadkach ustawodawca umożliwił podatnikom otrzymanie zwrotu w terminie krótszym - w ciągu 25 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zwrot w ciągu 25 dni (...)
str. 10
3.
Brak czynności opodatkowanych wydłuża termin zwrotu
Fakt, że podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał czynności opodatkowanych podatkiem VAT nie pozbawia go prawa do otrzymania zwrotu bezpośredniego. W przypadku braku jakiejkolwiek (...)
str. 11
4.
Korekta deklaracji a termin zwrotu
Podatnik, który w deklaracji VAT wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego może skorygować tę deklarację, nawet wówczas, gdy nie otrzymał jeszcze żądanego (...)
str. 11
5.
Deklaracja złożona po terminie a zwrot bezpośredni
Termin, w jakim podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji został określony ściśle w ustawie. Z przepisu art. 99 ust. 1 ustawy o VAT wynika wprost, że (...)
str. 12
6.
Różne terminy zwrotu w jednej deklaracji
Podatnik może ubiegać się o zwrot podatku w terminie przyspieszonym (25 dni od dnia złożenia deklaracji), jeżeli dokonał zapłaty należności z wszystkich faktur wykazanych w (...)
str. 12
7.
Kiedy organ podatkowy może przedłużyć termin zwrotu?
Organ podatkowy, który otrzymuje deklarację złożoną przez podatnika, musi mieć możliwość weryfikacji sporządzonych przez niego rozliczeń. Sprawdzanie zasadności zwrotu przez organ podatkowy przewiduje art. 87 (...)
str. 13
IV.
VAT w orzecznictwie
1.
Rozliczanie mediów związanych z usługą najmu lokalu
Jeżeli z umowy najmu wynika jednoznacznie, że należności za media są regulowane przez najemcę na rzecz wynajmującego odrębnie od czynszu, to media można rozliczać odrębnie, w ramach (...)
str. 14
2.
Z wystawionej faktury należy zapłacić VAT
Dokonanie przez podatnika korekty faktur, których rzetelność została zakwestionowana przez organ podatkowy, nie zwalnia kontrolujących z obowiązku określenia podatku do zapłaty na podstawie art. 108 (...)
str. 16
3.
Sprzedaż wyodrębnionych działek a VAT
Uzbrojenie dużej liczby działek i doprowadzenie do nich dróg dojazdowych zmierza do podniesienia ich wartości handlowej. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem (...)
str. 17
V.
Korekta podatku naliczonego przez dłużnika
Podatnik świadczy usługi budowlane za pośrednictwem podwykonawców, którzy są zobowiązani do przedłożenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Czasami podwykonawcy upoważniają podatnika do potrącenia z każdej faktury (...)
str. 17
VI.
Przekwalifikowanie leasingowanego samochodu z ciężarowego na osobowy
W 2010 r. podatnik zawarł na okres 36 miesięcy umowę leasingu, której przedmiotem był samochód ciężarowy (posiadał "kratkę" i homologację). Podatek naliczony z tytułu rat (...)
str. 19
1.
Odliczenie podatku naliczonego od leasingowanych samochodów w 2010 r.
Stosownie do art. 86 ust. 7 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. - usługobiorcy użytkujący na podstawie umowy leasingu samochody osobowe (...)
str. 20
2.
Leasing pojazdów samochodowych w latach 2011-2013 r.
Z dniem 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7 ustawy o VAT został uchylony, a regulacje odnoszące się do odliczania podatku naliczonego w związku (...)
str. 21
3.
Rejestracja umowy leasingu w urzędzie skarbowym
Podatnik mógł zachować prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przysługującego mu w 2010 r., mimo niespełnienia warunków wynikających z przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 (...)
str. 21
4.
Korekta podatku naliczonego w związku z przekwalifikowaniem samochodu
Odnosząc się do zagadnienia związanego z korektą podatku naliczonego w razie przekwalifikowania samochodu z ciężarowego na osobowy należy zwrócić uwagę na treść art. 86 ust. (...)
str. 22
VII.
Zwrot wydatków mieszkaniowych w II kwartale 2013 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 lutego 2013 r., pod poz. 9, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 lutego (...)
str. 23
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Projekt rozporządzenia w sprawie przeglądów technicznych kas rejestrujących
Obowiązki podatników związane z ewidencjonowaniem obrotu w kasie rejestrującej określone są w § 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych ale ustawodawca określił maksymalny termin jego (...)
str. 25
IX.
Kto nie może korzystać ze zwolnień z ewidencjonowania w kasie rejestrującej?
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności (...)
str. 27
X.
Kasa fiskalna przy sprzedaży usług edukacyjnych
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej osoba fizyczna świadczy usługi edukacyjne (PKWiU 85). W 2012 r. całkowity obrót firmy wyniósł 196.530 zł, w tym obrót na (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Dostawa towarów niewywożonych poza terytorium kraju
Nabywcą zakupionych w naszej firmie produktów jest oddział szwajcarskiej firmy zarejestrowany w Polsce. Oddział ten będzie wykorzystywał zakupione towary do produkcji, w fabryce położonej w (...)
str. 34
2.
Warunki stosowania stawki VAT 0% na usługi spedycyjne
Nasza firma spedycyjna świadczy dla innego polskiego podatnika usługi spedycyjne na terytorium Polski. W ramach tej usługi świadczone są m.in. usługi przeładunku towarów transportowanych z (...)
str. 34
3.
Nabycie towarów zaimportowanych w Niemczech przez zagranicznego pośrednika
Niemiecka spółka kupuje towar w Chinach i przewozi go statkiem na terytorium UE. Odprawa celna dokonywana jest w niemieckim urzędzie celnym w Hamburgu, ale towar (...)
str. 36
4.
Odrębne rozliczanie kosztów transportu towarów wywożonych w ramach WDT
Wykonujemy konstrukcje stalowe, które sprzedajemy unijnym kontrahentom i wywozimy wynajętym transportem. Koszty transportu refakturujemy na zagraniczne firmy, wskazując, że podatek VAT rozliczna nabywca. Dostawę towarów (...)
str. 38
5.
Dowody potwierdzające wywóz towarów własnym środkiem transportu
Dokonujemy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, które nasi kontrahenci odbierają własnym transportem. Nabywcy na miejscu podpisują oświadczenie, że towar który zabierają, wywożą poza terytorium Polski. Czy musimy (...)
str. 40
XII.
Świadczenie usług na terenie akwenów wodnych w orzecznictwie TSUE
W aktualnym stanie prawnym regułą stało się określanie miejsca świadczenia usług w oparciu o miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności (...)
str. 42
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Podatek naliczony w decyzji podatkowej - skutki braku rejestracji podatnika
Rozpocząłem działalność gospodarczą w kwietniu 2011 r. Z uwagi na niskie obroty korzystałem ze zwolnienia podmiotowego. W trakcie kontroli podatkowej okazało się, że błędnie określiłem swój limit obrotów i już (...)
str. 46
1.
Podstawa prawna zwolnienia z opodatkowania
Stosownie do zapisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (...)
str. 46
2.
Rejestracja dla potrzeb VAT
Zwolnienie podmiotowe z VAT w przypadku podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej przysługuje z mocy prawa (z wyłączeniem podmiotów wykonujących czynności określone w art. 113 ust. (...)
str. 46
3.
Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego
Jeżeli z ewidencji sprzedaży, wynika że obrót w kwocie 150.000 zł został przekroczony w danym dniu, to zwolnienie traci moc z dniem przekroczenia, a opodatkowaniu (...)
str. 47
4.
Prawo do odliczenia podatku VAT
Oprócz ustawowo nałożonych obowiązków podatnik, który traci prawo do zwolnienia z opodatkowania uzyska jednak uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego i to nie tylko od bieżących (...)
str. 47
5.
Stanowisko fiskusa i wyrok NSA
Przez wiele lat w kwestii odliczania podatku naliczonego przez nabywcę, który nie dopełnił wymogów formalnych i nie zarejestrował się na potrzeby VAT, obowiązywała bezwzględna zasada, w myśl której (...)
str. 48
6.
Jak skutecznie walczyć o prawo do odliczenia podatku VAT?
Pomimo korzystnego dla podatników wyroku NSA może się zdarzyć, że kontrolujący nie uwzględnią podatku naliczonego w protokole z kontroli. W przypadku gdy kontrolowany nie zgadza (...)
str. 50
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Kiedy można wystawić duplikat faktury?
Zasady wystawiania duplikatów faktur określone zostały szczegółowo w § 20 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur. Uwaga Duplikaty faktur wystawiane są w przypadku gdy faktura (...)
str. 51
2.
Elementy duplikatu faktury
Z brzmienia przepisu § 20 rozporządzenia w sprawie faktur wynika, iż duplikat wystawiany jest na podstawie posiadanego przez jedną ze stron egzemplarza faktury i jest (...)
str. 52
3.
Odliczenie podatku naliczonego z duplikatu faktury
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że termin odliczenia zależy w tym przypadku od tego, (...)
str. 53
4.
Duplikat faktury za media - zasady rozliczania
Z przepisu § 20 rozporządzenia w sprawie faktur, regulującego zasady wystawiania duplikatów faktur wynika, iż duplikaty te należy traktować na równi z fakturami. Zatem odliczenia (...)
str. 54
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Wzór faktury dokumentującej sprzedaż towarów używanych w systemie marży
Na podstawie umowy kupna-sprzedaży kupujemy stare meble od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które po ich naprawie są sprzedawane. Sprzedaż ta do końca 2012 r. potwierdzana (...)
str. 55
H.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Urząd celny właściwy do obsługi sił zbrojnych USA
W Dzienniku Ustaw z dnia 14 lutego 2013 r., pod poz. 212, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie (...)
str. 58
2.
Zmiany dotyczące ewidencji prowadzonej przez skład podatkowy
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie warunków prowadzenia składów podatkowych oraz ewidencji przez podmioty prowadzące składy podatkowe (Dz. U. (...)
str. 58
3.
Uproszczenia przy sprzedaży wyrobów węglowych
Od 1 marca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku (...)
str. 59
4.
Zmiany w prowadzeniu niektórych ewidencji wyrobów akcyzowych
Od 6 marca 2013 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Zakup towaru wraz z usługą montażu
Importujemy marmur, z którego zgodnie ze złożonym zamówieniem wykonujemy parapety na wymiar i montujemy u klienta. Czy montaż w lokalu mieszkalnym dla osoby fizycznej może (...)
str. 60
2.
Dokumentowanie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT
Jestem technikiem dentystycznym. Świadczone przeze mnie usługi są zwolnione przedmiotowo z VAT. Czy, aby wystawiać faktury, muszę zarejestrować się jako podatnik VAT zwolniony? Generalną zasadą (...)
str. 61
3.
Zakupy sfinansowane z funduszu socjalnego a prawo do odliczenia VAT
Czy firma ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną (wydatki na reprezentację i reklamę), które zostały sfinansowane z funduszu socjalnego? (...)
str. 62
4.
Oznaczanie egzemplarzy faktury
Czy faktury wystawione w bieżącym roku nie muszą zawierać adnotacji "Oryginał" bądź "Kopia"? Skąd wiadomo, który z egzemplarzy będzie oryginałem, jeżeli nie będzie zawierał takiego (...)
str. 62
5.
Obowiązek podatkowy od otrzymanej zaliczki
W styczniu br. wystawiliśmy fakturę zaliczkową na poczet usług, które wykonaliśmy na początku marca. Jednakże zaliczkę na rachunek bankowy otrzymaliśmy w lutym. Kiedy powstał obowiązek (...)
str. 63
6.
Sprzedaż zmodernizowanego budynku
Gminna spółdzielnia w 1978 r. zakupiła budynek. W roku 1995 został on zmodernizowany, a wartość tej modernizacji przekroczyła 30% jego wartości. Od wartości modernizacji odliczaliśmy (...)
str. 64
7.
Nazwa skrócona firmy
Czy po nowelizacji przepisów o VAT należy na fakturach podawać pełne nazwy firmy? Mój kontrahent zakwestionował wystawioną przeze mnie fakturę, stwierdzając, że nie mogę na (...)
str. 65
8.
Spis z natury przy likwidacji działalności
Działalność gospodarczą zlikwidowałem 28 lutego 2013 r. W styczniu dokonałem sprzedaży wszystkich towarów oraz środków trwałych. W związku z tym remanent likwidacyjny wyniósł "0 zł". (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Teksty jednolite rozporządzeń
W Dzienniku Ustaw z dnia 11 lutego 2013 r., pod poz. 188, opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie (...)
str. 66
2.
Zmiana rozporządzeń wykonawczych do ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 14 lutego 2013 r., pod poz. 212, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie (...)
str. 67
3.
Komunikat w sprawie ceny powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za IV kwartał 2012 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 lutego 2013 r., pod poz. 9 zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 lutego (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.