Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 5 (335) z dnia 01.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Sprawdź jakie zmiany obowiązują od 1 marca br. w podróżach służbowych
Wysokość oraz warunki ustalania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, określa Minister Pracy (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Odliczenie nadpłaconego wynagrodzenia a składki ZUS
Wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonujemy 27 dnia tego miesiąca. Pracownik po otrzymaniu wypłaty dostarczył zwolnienie lekarskie obejmujące kilka ostatnich dni miesiąca. Czy w celu (...)
str. 9
2.
Składka na Fundusz Pracy w razie jednorazowej wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcy
Z osobą fizyczną zawarliśmy umowę zlecenia na okres sześciu miesięcy. Z tego tytułu podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynagrodzenie ze zlecenia określiliśmy (...)
str. 12
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe trzynastki wypłaconej po ustaniu zatrudnienia
W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną byłemu pracownikowi, który z końcem 2012 r. przeszedł na emeryturę i rozwiązał stosunek pracy. Czy podlega ona oskładkowaniu? Jak (...)
str. 13
4.
Opłacanie preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach może w trakcie tych 24 miesięcy sama zrezygnować z tej ulgi? (...)
str. 15
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Składki ZUS przedsiębiorcy będącego równocześnie pracownikiem
Od września ubiegłego roku jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ponieważ jest to mój pierwszy rok pracy, wynagrodzenie mam określone na poziomie 80% minimalnego. (...)
str. 16
2.
Wykonywanie umowy zlecenia przez studenta a ubezpieczenia w ZUS
1) Zatrudniamy studenta w wieku 22 lat na podstawie umowy zlecenia. W ostatnim dniu lutego br. obronił on pracę licencjacką. Czy od wynagrodzenia z umowy (...)
str. 17
3.
Zgłaszanie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
1) Pracownik zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego pozostającego na jego utrzymaniu syna w wieku 24 lat będącego studentem. W lutym br. synowi pracownika urodziło się dziecko. (...)
str. 19
4.
Obowiązkowe ubezpieczenia z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu ojcowskiego
Pracownik od 21 stycznia do 3 lutego 2013 r. przebywał na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński za styczeń otrzymał w lutym, a za luty w marcu. (...)
str. 20
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnianie premii w wynagrodzeniu chorobowym
1) W umowach o pracę zawieranych z pracownikami umieszczamy zapis, zgodnie z którym pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i premię uznaniową. Nie mamy odrębnych zasad wypłaty (...)
str. 22
2.
Podstawa wymiaru zasiłku w razie likwidacji składnika wynagrodzenia
Od stycznia br. zlikwidowaliśmy dodatek stażowy, który nie był wliczany do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych (nie ulegał zmniejszeniu za okresy choroby). Jednocześnie wprowadziliśmy regulację płac, (...)
str. 23
3.
Obliczenie wysokości wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym
Pracownica zatrudniona w naszej firmie od kilku lat, do połowy lutego br. przebywała na 2-letnim urlopie wychowawczym. Od następnego dnia nie zgłosiła się do pracy, (...)
str. 25
4.
Ustalenie zasiłku macierzyńskiego przysługującego bezpośrednio po zasiłku chorobowym
W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy, która po urlopie macierzyńskim poprzedzonym zwolnieniem lekarskim wykorzystała cały bieżący urlop wypoczynkowy, a następnie ponownie (...)
str. 26
5.
Uzupełnienie wynagrodzenia za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie limitu podstawy wymiaru składek
W październiku 2012 r. wynagrodzenie pracownika przekroczyło kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. W tym też miesiącu pracownik przez 5 dni chorował. (...)
str. 27
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka
1) Pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym udzielonym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim podjęła pracę za granicą u innego pracodawcy. Czy mężowi pracownicy-ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy? (...)
str. 29
2.
Podjęcie pracy zarobkowej przyczyną zaprzestania wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik od kilku tygodni przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Obecnie pracodawca otrzymał informację, że podjął on pracę na podstawie umowy zlecenie. Czy należy zaprzestać wypłaty tego (...)
str. 30
3.
Wysokość zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby zawodowej
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zawodową. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy? Jeżeli pracodawca posiada decyzję Państwowego (...)
str. 31
V.
Emerytury i renty
1.
Od 1 marca 2013 r. waloryzacja emerytur, rent i świadczenia przedemerytalnego
W 2013 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 104,0% (Mon. Pol. z 2013 r. poz. 78). Waloryzacją zostaną objęte emerytury i renty przyznane przed (...)
str. 32
2.
Czy okres pobierania renty może być wliczony do stażu emerytalnego?
W latach 2003-2006 pobierałem z ZUS rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie zamierzam złożyć wniosek o emeryturę. Czy okres ten zostanie mi wliczony do (...)
str. 33
C.
PRAWO PRACY
VI.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Dostosowanie systemu czasu pracy do powierzonych zadań
Pracownicy działu kadr i płac są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy wykonując obowiązki zasadniczo po 8 godzin na dobę przez 5 dni w tygodniu (...)
str. 35
2.
Ustalenie nadgodzin średniotygodniowych w razie kompensaty przekroczeń dobowych czasem wolnym
Jak należy ustalić czy doszło do przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej w dłuższym niż miesięczny okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik wykonywał dodatkową pracę zarówno w ramach przekroczeń dobowych, jak (...)
str. 36
3.
Udzielanie czasu wolnego za pracę w niedzielę
Czy obowiązek udzielania dnia wolnego za pracę w niedzielę obejmuje tylko dodatkową, czy również rozkładową pracę w takim dniu? Pracodawca ma obowiązek zapewnienia dnia wolnego w zamian za (...)
str. 38
4.
Sposoby kompensowania prywatnych wyjść z pracy
W jaki sposób należy rozwiązać problem prywatnych wyjść pracowników w czasie pracy? Czy i w jakim terminie powinno nastąpić ich odpracowanie? Zasady na jakich pracownik może opuścić miejsce pracy (...)
str. 40
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wyrównanie minimalnego wynagrodzenia pracownika niepełnoetatowego
Jak należy ustalić wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, wynagradzanego stawką godzinową? Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym (...)
str. 42
2.
Podwyżka dodatków spowodowana wzrostem płacy minimalnej a wynagrodzenie urlopowe
Czy dodatki za pracę w nocy oraz za godziny nadliczbowe podlegają zaliczeniu do podstawy wynagrodzenia za urlop? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości przyjąć je do podstawy (...)
str. 43
3.
Wynagrodzenie prowizyjne w wynagrodzeniu za urlop
1) Czy możliwe jest wyłączenie wynagrodzenia prowizyjnego z podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop? Nie. Zasady obliczania wynagrodzenia za urlop określa rozporządzenie urlopowe, które w § (...)
str. 44
4.
Potrącenia z wynagrodzenia wierzytelności osób trzecich oraz informowanie komornika o rachunku bankowym pracownika
1) Wobec niewywiązywania się przez pracownika ze spłaty pożyczki zaciągniętej w komercyjnej firmie pożyczkowej, firma ta przysłała pracodawcy kopię jego zgody na dokonywanie potrąceń z (...)
str. 46
5.
Pracownik zawieszony w czynnościach a prawo do wynagrodzenia za gotowość do pracy
Pracownik zajmuje kierownicze stanowisko. Prokurator w toku prowadzonego dochodzenia zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia go w czynnościach służbowych. Wobec tego pracownik nie (...)
str. 48
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego u innego pracodawcy
Pracownik zatrudniony w spółce do końca lutego br. od następnego dnia podjął pracę w innej firmie w trybie ustnego porozumienia pracodawców. Umowę rozwiązano za porozumieniem (...)
str. 49
2.
Wymiar dodatkowego urlopu dla pracownika-weterana działań poza granicami Polski
Jak w praktyce wyznaczać wymiar dodatkowych 5 dni urlopu dla weteranów? Czy urlop dodatkowy podlega zasadom proporcjonalności, a w przypadku niewykorzystania w danym roku kalendarzowym (...)
str. 50
3.
Realizacja urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka
Czy pracownik-ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego na to dziecko, w przypadku jego wypisania do domu, jeśli matka dziecka pozostała w szpitalu? Nadmieniamy, że matka dziecka nie (...)
str. 51
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Terminy wydawania świadectw pracy
Pracownik jest zatrudniony w tutejszej firmie na podstawie kilku kolejnych umów terminowych, z których pierwszą podpisano w okresie obowiązywania pakietu antykryzysowego. Ostatnia z tych umów rozwiąże się po upływie (...)
str. 52
2.
Czy pracodawca każdego roku informuje pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego oraz nietworzeniu ZFŚS?
Zatrudniamy mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty i od kilku lat korzystamy z możliwości odstąpienia od tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz (...)
str. 54
3.
Zasądzenie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika
Czy zwolniony dyscyplinarnie pracownik, który wygrał proces o uznanie rozwiązania umowy za niezgodne z prawem, ma roszczenie o zamieszczenie w świadectwie pracy informacji, że rozwiązanie umowy nastąpiło za wypowiedzeniem (...)
str. 55
4.
Przedawnienie roszczenia o zwrot środków na konto ZFŚS
Od 2012 r. pracodawca zaprzestał tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy mógł wycofać z tego konta część środków i przeznaczyć je na finansowanie bieżącej działalności? (...)
str. 57
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Bezwzględny zakaz zatrudniania pracownic w ciąży przy niektórych rodzajach prac
Jakiego rodzaju prac nie mogą wykonywać kobiety w ciąży i jak należy postąpić gdy są zatrudnione przy pracy im wzbronionej? Prawo pracy przewiduje ogólny zakaz zatrudniania kobiet (...)
str. 59
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika ma charakter nadzwyczajny i może zostać zastosowane przez pracodawcę w razie zaistnienia przesłanek określonych w (...)
str. 61
1.
Przyczyny rozwiązania umowy o pracę
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienia przez pracownika w czasie (...)
str. 61
2.
Tryb postępowania
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości uzasadniającej rozwiązanie umowy - (...)
str. 62
3.
Uprawnienia pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy
Jak wynika z art. 56 K.p. pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od czerwca br. nowe wzory deklaracji i informacji składanych do PFRON - komunikat PFRON
W dniu 13 lutego 2013 r. PFRON na stronie internetowej www.pfron.org.pl zamieścił komunikat w sprawie nowych wzorów deklaracji i informacji składanych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat i zwolnionych z wpłat na (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.