Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Z jakich ulg skorzystamy w zeznaniu za 2012 r.?
Dodatek nr 5
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 4
z dnia 20.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
LIMITY ODLICZEŃ ZA 2012 R.
1.
Odliczenia od dochodu
Lp. Rodzaj odliczenia Wysokość odliczenia 1 Składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zapłacone na własne ubezpieczenia społeczne podatnika oraz osób z nim współpracujących lub potrącone przez (...)
str. 3
2.
Odliczenia od podatku
Lp. Rodzaj odliczenia Wysokość odliczenia 1 Składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opłacone przez podatnika lub (...)
str. 5
II.
ULGA DLA OSZCZĘDZAJĄCYCH NA IKZE
1.
Zasady dokonywania odliczeń
Uprawnieni do ulgi Począwszy od 2012 r. osoby fizyczne mogą oszczędzać na emeryturę w ramach III filaru, dokonując wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). (...)
str. 7
2.
Pytania i odpowiedzi
2.1.
Ustalenie kwoty odliczenia z tytułu wpłat na IKZE u przedsiębiorców
1) Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W 2012 r. skorzystał z możliwości oszczędzania na emeryturę na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czy wysokość (...)
str. 8
2.2.
Moment odliczenia wpłaty na IKZE
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W czerwcu 2012 r. zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę o prowadzenie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W oparciu o roczną podstawę (...)
str. 9
III.
ULGA NA DZIECI
1.
Zasady i warunki stosowania ulgi
Kto jest uprawniony do ulgi? Prawo do ulgi na dzieci, zwanej ulgą prorodzinną, mają podatnicy, którzy w roku podatkowym w stosunku do małoletniego dziecka: 1) (...)
str. 10
2.
Pytania i odpowiedzi
2.1.
Ulga na dziecko u małżonków pozostających w separacji
Pozostaję z żoną w separacji orzeczonej przez sąd. Mamy dwójkę małoletnich dzieci, w stosunku do których przysługuje mi nieograniczona władza rodzicielska. Mimo że dzieci mieszkają (...)
str. 13
2.2.
Sprawowanie pieczy nad dzieckiem małoletnim
Małżonkowie wystąpili o adopcję małoletniego dziecka. Do czasu zakończenia postępowania w sprawie sąd rodzinny powierzył małżonkom sprawowanie pieczy nad dzieckiem, jednak nie ustanowił ich opiekunami (...)
str. 13
2.3.
Zarobki małoletniego
Nastoletni syn podatników zajmuje się hobbystycznie fotografowaniem. W 2012 r. dorabiał, sprzedając poprzez serwis internetowy wykonane przez siebie zdjęcia. Czy wysokość dochodów osiągniętych przez syna (...)
str. 13
2.4.
Zagraniczne dochody pełnoletniego dziecka
W okresie wakacji w 2012 r. 24-letni syn podatników pracował w Wielkiej Brytanii. Osiągnięte przez niego dochody zagraniczne podlegają rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem tzw. (...)
str. 14
2.5.
Stosowanie ulgi prorodzinnej przez cudzoziemca oddelegowanego do pracy w Polsce
Cudzoziemiec został oddelegowany do pracy na terytorium Polski przez rodzimą firmę nieposiadającą siedziby w Polsce. Jego rodzina, w tym małoletnie dziecko, pozostała w kraju zamieszkania. (...)
str. 14
IV.
ULGA INTERNETOWA
1.
Zasady odliczania wydatków na internet
Kto i kiedy może skorzystać z ulgi? Z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy, którzy ponosili w roku podatkowym wydatki na użytkowanie internetu. Odliczenia można dokonać (...)
str. 15
2.
Pytania i odpowiedzi
2.1.
Wydatki na użytkowanie internetu stacjonarnego i mobilnego
Posiadam dowody poniesienia opłat za internet stacjonarny oraz mobilny blueconnect (w telefonie komórkowym). Czy od dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej mogę odliczyć sumę tych (...)
str. 17
2.2.
Usługi towarzyszące świadczone przez operatora internetu
Oprócz dostępu do internetu operator świadczy również usługę w zakresie ochrony antywirusowej. Ponadto dzierżawię od operatora urządzenie zapewniające mi dostęp do internetu. Czy w ramach (...)
str. 17
2.3.
Odsetki za nieterminowe opłacanie abonamentu za internet
Czy ponoszone na rzecz operatora odsetki od nieterminowych wpłat za internet też można odliczyć w ramach ulgi internetowej? Nabywając dostęp do sieci internet, podatnik zobowiązuje (...)
str. 17
2.4.
Internet poza miejscem zamieszkania
Czy można skorzystać z ulgi na internet, jeżeli podatnik ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce dostawy usługi dostępu do internetu określone w umowie zawartej z (...)
str. 17
2.5.
Koszt użytkowania internetu potwierdzony paragonem
Czy paragon potwierdzający korzystanie z internetu w kafejce internetowej może stanowić podstawę ustalenia kwoty odliczenia od dochodu w ramach ulgi internetowej? Paragon to dokument wydawany (...)
str. 18
V.
ULGA REHABILITACYJNA
1.
Zasady korzystania z ulgi
Podatnicy uprawnieni do ulgi Ulga rehabilitacyjna polega na odliczeniu od: dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej lub przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wydatków poniesionych (...)
str. 18
2.
Pytania i odpowiedzi
2.1.
Jak ustalić limit roczny ulgi, gdy niepełnosprawność orzeczono w trakcie roku podatkowego?
Orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa podatnik uzyskał w trakcie roku podatkowego. Czy kwotę odliczenia (2.280 zł) z tytułu używania prywatnego samochodu do przejazdów (...)
str. 21
2.2.
Zakup pomocy szkoleniowych objęty ulgą rehabilitacyjną
Czy wydatek poniesiony na zakup dla niepełnosprawnego dziecka serii książek edukacyjnych w formie audiobooków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Wydatki na zakup wydawnictw i (...)
str. 21
2.3.
Koszty naprawy samochodu poza zakresem ulgi rehabilitacyjnej
Podatnik będący osobą niepełnosprawną, z orzeczoną II grupą inwalidztwa, poniósł wydatki na naprawę samochodu osobowego, którym dojeżdża na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zalecane przez lekarza. Czy wydatki (...)
str. 22
2.4.
Wydatki na lekarstwa
Z uwagi na niepełnosprawność podatnik i będąca na jego utrzymaniu żona muszą przyjmować leki zalecone przez lekarzy. Podatnik ma prawo odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne (...)
str. 22
2.5.
Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
Czy podatnik będący osobą niepełnosprawną, który 70% swoich miesięcznych dochodów przeznacza na opłacenie pobytu w domu pomocy społecznej, gdzie ma zapewnioną całodobową opiekę, pomoc medyczną (...)
str. 23
2.6.
Odliczanie wydatków rehabilitacyjnych poniesionych za granicą
Czy wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione za granicą dają prawo do ulgi rehabilitacyjnej? Zakres terytorialny, na którym poniesienie wydatków na cele rehabilitacyjne skutkuje nabyciem prawa (...)
str. 23
VI.
ULGA ODSETKOWA
1.
Stosowanie ulgi w ramach praw nabytych
1.1.
Komu przysługuje prawo do korzystania z ulgi?
Podatnicy uprawnieni do ulgi Od 2007 r. korzystanie z ulgi odsetkowej jest możliwe w ramach tzw. praw nabytych. Prawo do odliczenia przysługuje podatnikom, którym w (...)
str. 24
1.2.
Warunki uprawniające do odliczania wydatków na spłatę odsetek
Rodzaj inwestycji i miejsce jej realizacji Prawo do ulgi odsetkowej mają podatnicy, którzy dokonują spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego udzielonego im w latach 2002-2006 (...)
str. 25
1.3.
Zasady dokonywania odliczeń
Odliczenia w ramach ulgi odsetkowej można dokonać najwcześniej w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym inwestycja została zakończona. W takim przypadku do zeznania należy (...)
str. 27
1.4.
Dokumentowanie wydatków na spłatę odsetek
Za każdy rok podatkowy, w którym podatnicy odliczają wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego czy refinansowego, muszą posiadać zaświadczenie wystawione przez podmiot, (...)
str. 28
2.
Pytania i odpowiedzi
2.1.
Zakup mieszkania na współwłasność a korzystanie z ulgi odsetkowej
W 2006 r. wraz z córką, jako współkredytobiorcą, zaciągnęłam kredyt na zakup mieszkania. Obie odpowiadamy za całość zaciągniętego kredytu. W związku z tym, że córka (...)
str. 28
2.2.
Brak określenia celu kredytowania w umowie pożyczki wydatkowanej na cele mieszkaniowe
Zaciągniętą w 2006 r. w SKOK pożyczkę gotówkową przeznaczyłem na zakup mieszkania. Prawo własności lokalu uzyskałem w 2008 r., po zakończeniu inwestycji przez dewelopera, i (...)
str. 29
2.3.
Według jakiego kursu przeliczyć odsetki zapłacone w walucie obcej?
Na zasadzie praw nabytych korzystam z ulgi odsetkowej z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego, przy czym jest to kredyt indeksowany walutą obcą. Aby ograniczyć (...)
str. 30
2.4.
Czasowe ograniczenie stosowania ulgi odsetkowej
Czy ograniczenie okresu, w którym można stosować ulgę odsetkową, dotyczy wszystkich uprawnionych do niej podatników? Uchylając ulgę odsetkową, ustawodawca ograniczył w czasie prawo dokonywania odliczeń (...)
str. 30
VII.
ULGA DLA NIEKTÓRYCH PODATNIKÓW UZYSKUJĄCYCH DOCHODY ZA GRANICĄ
1.
Zasady i warunki korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej
1.1.
Komu przysługuje ulga?
W dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę oraz przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcjonują dwie metody unikania podwójnego (...)
str. 31
1.2.
Stosowanie ulgi
Ulga abolicyjna odliczana jest od podatku. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym. Mechanizm ulgi polega na tym, że od podatku dochodowego, obliczonego odpowiednio według skali (...)
str. 31
VIII.
PRZEPISY PRAWNE - WYCIĄG
Art. 26 updof (w brzmieniu obowiązującym na 31 grudnia 2012 r.) Art. 26. 1. Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi (...)
str. 33
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.