Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 4 (340) z dnia 20.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Osoba fizyczna rozpoczyna działalność gospodarczą
Osoby fizyczne zamierzające prowadzić działalność gospodarczą, muszą złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby tego dokonać, należy wypełnić (...)
str. 4
1.1.
Wybór formy opodatkowania
Dochody osiągane przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej zasadniczo są opodatkowane według skali podatkowej, chyba że podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą złoży wniosek lub oświadczenie i (...)
str. 4
1.2.
Charakterystyka poszczególnych form opodatkowania
Wyszczególnienie Skala podatkowa Podatek liniowy Ryczałt ewidencjonowany Karta podatkowa Podstawa opodatkowania dochód będący różnicą między przychodami a kosztami ich uzyskania dochód będący różnicą między przychodami (...)
str. 6
1.3.
Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na potrzeby tej działalności mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że spełniają przesłanki określone w art. (...)
str. 7
II.
PIT I CIT 2012 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
PIT-40 - roczne obliczenie podatku
Kto, gdzie i kiedy składa PIT-40? Płatnicy, którym podatnik przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złożył oświadczenie PIT-12, obowiązani są sporządzić roczne obliczenie podatku (...)
str. 10
2.
PIT-8C - informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
Kto, gdzie i do kiedy składa informację? Do sporządzenia informacji PIT-8C obowiązani są: płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b (...)
str. 13
3.
Informacje o przychodach (dochodach) osób zagranicznych
Obowiązek złożenia informacji IFT-1R lub IFT-2R mają osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które (...)
str. 16
3.1.
IFT-1R
Kto, gdzie i do kiedy składa informację? Płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów (dochodów) uzyskanych w 2012 r. przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca (...)
str. 17
3.2.
IFT-2R
Kto, gdzie i do kiedy składa informację? Informację IFT-2/IFT-2R o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium (...)
str. 18
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Nowe zasady rozliczania podróży służbowych
Począwszy od 1 marca 2013 r. do ustalenia należności przysługujących pracownikom za czas podróży służbowej będą miały zastosowanie nowe regulacje. Określa je rozporządzenie Ministra Pracy (...)
str. 20
1.1.
Dieta w czasie podróży krajowej lub zagranicznej
Wspomniane wcześniej podwyższenie stawek diet dotyczy podróży krajowych i zagranicznych. Kwota diety za dobę podróży krajowej od marca br. wynosić będzie 30 zł. Wysokość diety (...)
str. 20
1.2.
Rozliczenie kosztów noclegu
Utrzymano zasadę, że koszty noclegu w podróży krajowej lub zagranicznej mogą być zwracane w formie ryczałtu lub na podstawie rachunku. Ryczałt za każdy nocleg w (...)
str. 20
1.3.
Zwrot kosztów przejazdu i innych uzasadnionych wydatków
Regulacje dotyczące zwrotu kosztów przejazdu oraz innych uzasadnionych wydatków są wspólne dla podróży krajowych i zagranicznych. Na uwagę zasługuje fakt doprecyzowania zasad zwrotu tych kosztów. (...)
str. 21
2.
Zatrzymanie kwoty tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy nie skutkuje korektą kosztów
Jesteśmy firmą budowlaną. W podpisywanych z nami umowach podwykonawcy zobowiązują się do przedłożenia w formie gotówki zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jeżeli kwoty tej nie wpłacą (...)
str. 22
3.
Użyczenie receptury na produkt a przychód podatkowy
Spółka z o.o. otrzymała nieodpłatnie wgląd w receptury produktów. Udostępnienie nastąpiło poprzez pismo: Firma ABC udostępnia nieodpłatnie na czas nieokreślony firmie na potrzeby produkcji następujące (...)
str. 23
4.
Czy jest kosztem podatkowym wartość brutto usługi gastronomicznej nabytej na rzecz uczestników zebrania zarządu?
Zgodnie ze statutem stowarzyszenia kilka razy w roku odbywają się zebrania zarządu, podczas których omawiane są sprawy dotyczące prowadzonej działalności statutowej i gospodarczej. Stowarzyszenie ponosi (...)
str. 25
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1) Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję dom mieszkalny, który uznałem za podlegający amortyzacji środek trwały. Obecnie chcę zmienić profil swojej działalności. Wymaga to przeprowadzenia prac (...)
str. 26
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Dofinansowanie zimowego wypoczynku pracowników i członków ich rodzin
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat (...)
str. 29
1.1.
Dopłaty sfinansowane ze środków obrotowych
Jeżeli pracodawca dofinansowuje zimowy wypoczynek pracowników ze środków obrotowych, to od kwoty dofinansowania obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ze zwolnienia (...)
str. 29
1.2.
Dopłaty sfinansowane ze środków ZFŚS
O wiele korzystniejsze pod kątem podatkowym jest dofinansowanie wypoczynku pracowników i członków ich rodzin ze środków ZFŚS. Należy jednak pamiętać, że wysokość tego dofinansowania powinna być uzależniona (...)
str. 31
2.
Ograniczenie kosztów uzyskania przychodów dla twórców
Od 1 stycznia 2013 r. ma zastosowanie ograniczenie w zakresie możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. A mianowicie, do art. 22 updof dodany został ust. (...)
str. 32
3.
Pobór podatku od przychodu, który uzyskał pożyczkodawca w wyniku kapitalizacji odsetek
Kilka lat temu osoba fizyczna udzieliła spółce z o.o. oprocentowanej pożyczki. Do tej pory oprocentowanie było tylko naliczane, ale niewypłacane pożyczkodawcy ani kapitalizowane. Obecnie w (...)
str. 35
4.
Jakie świadczenia dla pracowników w zakresie opieki nad małymi dziećmi są wolne od podatku?
Pracodawca zamierza dofinansować pracownikom koszt pobytu ich dzieci w żłobku lub klubie dziecięcym. Czy na obowiązek opodatkowania i oskładkowania tego świadczenia wpływa źródło jego finansowania? (...)
str. 36
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Leasing - korzystniejsze zasady podatkowego rozliczania
Zmiany w zasadach opodatkowania stron umów leasingu, które weszły w życie 1 stycznia 2013 r., przyniosły korzystne rozwiązania zarówno dla leasingodawcy, jak i dla leasingobiorcy. (...)
str. 37
2.
Wartość środka trwałego po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę jawną
Spółka z o.o. była właścicielką kilku środków trwałych, a ponadto w trakcie swojego istnienia rozpoczęła budowę magazynu. Spółka ta pod koniec ubiegłego roku przekształciła się (...)
str. 39
3.
Czy zakupione miejsce parkingowe podlega amortyzacji?
Spółka z o.o. nabyła lokal użytkowy z przeznaczeniem na własne biuro. Cena nabycia obejmuje także prawo do korzystania z miejsca postojowego dla samochodu, znajdującego się (...)
str. 40
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Faktury otrzymane z opóźnieniem
Faktury i rachunki często docierają do adresata ze znacznym opóźnieniem. Wątpliwości, pod jaką datą ująć taki dokument i kiedy rozliczyć podatkowo koszt z niego wynikający, (...)
str. 41
1.1.
Data poniesienia kosztu
Podatnicy rozliczający się z fiskusem za pomocą podatkowej księgi, mogą wybrać jedną z dwóch metod księgowania kosztów. Pierwsza z nich to metoda uproszczona. Polega ona (...)
str. 44
1.2.
Ujęcie opóźnionej faktury w księdze
Niezależnie od rozliczenia podatkowego, opóźnienie w otrzymaniu faktury powoduje trudności w jej zaksięgowaniu. Należy przypomnieć, że według § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z (...)
str. 42
1.3.
Faktury zakupu towarów
U wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę rozliczanie faktur potwierdzających nabycie towarów handlowych i materiałów podstawowych powinno przebiegać w ten sam sposób, bez względu na przyjętą (...)
str. 43
1.4.
Duplikat faktury
W przypadku gdy faktura kosztowa zaginie lub ulegnie zniszczeniu, podatnik może zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu. Duplikat, oprócz wszystkich elementów faktury oryginalnej, zawiera (...)
str. 44
2.
Wydatki poniesione przed uzyskaniem pierwszego przychodu
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą ma zamiar rozszerzyć przedmiot tej działalności, w związku z czym wynajął lokal. Zanim rozpoczął w nim działalność, poniósł wydatki na remont (...)
str. 44
3.
Pośredniczenie w przekazaniu kosztów przesyłki a przychód ryczałtowca - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Przekazane przez kupującego środki pieniężne na opłacenie w jego imieniu kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią u sprzedającej ten towar podatniczki pośredniczącej w ich przekazaniu (...)
str. 46
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie wspólników spółki jawnej będących zagranicznymi osobami fizycznymi
Spółka jawna składa się z osób fizycznych, wśród których są Polacy i Hiszpanie. Spółka ta prowadzi działalność wyłącznie w Polsce i tu znajduje się cały (...)
str. 47
1.1.
Uregulowania zawarte w ustawie o PIT
Ponieważ spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, to w konsekwencji podatnikami podatku dochodowego są poszczególne osoby fizyczne (lub prawne) będące wspólnikami w tej spółce. Stosownie (...)
str. 47
1.2.
Co wynika z postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Przede wszystkim należy zauważyć, że zgodnie z ogólnymi definicjami wyrażonymi w art. 3 wymienionej umowy, określenie: "osoba" - obejmuje osobę fizyczną, spółkę i każde inne (...)
str. 48
2.
Pobór podatku u źródła od należności wypłacanej za usługę reklamową
W jakiej wysokości trzeba pobrać podatek u źródła i jakie deklaracje w związku z tym należy złożyć, dokonując zakupu usługi reklamowej od kontrahenta z Irlandii (...)
str. 49
2.1.
Podatek u źródła w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym
Zakres przypadków, w których od wypłacanych kontrahentowi zagranicznemu należności polski podmiot zobowiązany jest potrącić podatek dochodowy, zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 updop, określony (...)
str. 49
2.2.
Postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Wskazać jednak należy, że w przypadku dochodów uzyskiwanych przez podmioty zagraniczne, możliwość opodatkowania w Polsce tych dochodów ograniczać może treść umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (...)
str. 50
2.3.
Obowiązki płatnika
Jeżeli zatem od irlandzkiego kontrahenta polski podmiot uzyska jego certyfikat rezydencji podatkowej, potwierdzający fakt, że podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Irlandii, to przekazując (...)
str. 50
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Podstawa i zakres zwolnienia od podatku wygranych i nagród
Zasady opodatkowania Do celów podatkowych wygrane w różnego rodzaju grach i konkursach, co do zasady, stanowią przychód z tzw. innych źródeł opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% wartości (...)
str. 52
2.
Przychód ze sprzedaży mieszkania wydatkowany na spłatę kredytu refinansowego - wyrok siedmiu sędziów NSA
Przychód ze sprzedaży mieszkania nabytego przed 1 stycznia 2007 r., przeznaczony na spłatę tzw. kredytu refinansowego wraz z odsetkami, którym spłacono kredyt pozyskany uprzednio na zakup tego (...)
str. 54
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.1.
Ogólne zasady opodatkowania
W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady, każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu od swoich dochodów osiągniętych w roku podatkowym. Obowiązkiem (...)
str. 56
1.2.
Dochody małoletnich dzieci w zeznaniu podatkowym rodziców - pytania i odpowiedzi
1) Czy dochody dzieci małoletnich i dochody rodziców łączy się niezależnie od tego, z jakich źródeł przychodów zostały osiągnięte? Rodzice i dzieci małoletnie mogą osiągać (...)
str. 57
2.
Wniesienie udziału spółki jawnej do spółki kapitałowej
Osoba fizyczna posiada udział w spółce jawnej. Czy osoba ta może ten udział wnieść do spółki z o.o.? Jakie obowiązki w podatku dochodowym wystąpią u (...)
str. 59
2.1.
Udział w spółce jawnej przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie ograniczają składu osobowego spółek osobowych tylko do osób fizycznych. Wspólnikiem spółki osobowej - w tym spółki jawnej - może być (...)
str. 59
2.2.
Skutki podatkowe u wnoszącego wkład
Jeżeli umowa spółki dopuszcza zbycie przez wspólnika ogółu praw i obowiązków w spółce, przeniesienie tych praw i obowiązków może zostać w praktyce dokonane na podstawie (...)
str. 60
2.3.
Rozliczenia podatkowe po wniesieniu wkładu
W spółce z o.o. otrzymującej wkład operacja ta będzie neutralna podatkowo, gdyż jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 updop, do (...)
str. 61
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Korekta kosztów związana z niezapłaceniem zobowiązania za zakupy dokonane w 2012 r.
Spółka z o.o. zajmuje się produkcją ciepła. Na potrzeby produkcji kupuje miał węglowy. Umowne terminy płatności wynoszą 120-150 dni. Czy spółka będzie musiała zastosować się do (...)
str. 62
2.
Nagroda otrzymana w konkursie w przychodach spółki z o.o.
Spółka z o.o. wzięła udział w konkursie. Po przeprowadzonym losowaniu otrzymała nagrodę o wartości 390 zł. Czy o wartość nagrody należy zwiększyć przychody z prowadzonej przez spółkę działalności? Tak, wartość nagrody (...)
str. 63
3.
Podróż służbowa pracownika tymczasowego w kosztach podatkowych pracodawcy użytkownika
Spółka z o.o. współpracuje z agencją pracy tymczasowej. Pracownicy tymczasowi świadczą pracę na rzecz spółki, która ma status pracodawcy użytkownika, ale wynagrodzenie otrzymują od agencji. Ze względu (...)
str. 63
4.
Korekta kosztów związana z przekazaniem firmowych składników majątku na cele osobiste pracowników
Czy przekazanie przez spółkę z o.o. składników majątku niezaliczonych do środków trwałych na cele osobiste pracowników lub innych osób, będzie skutkować wyłączeniem z kosztów podatkowych wydatków poniesionych (...)
str. 64
5.
Kradzież samochodu wycofanego z działalności gospodarczej a odszkodowanie AC
Przez pewien czas wykorzystywałem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy zaliczony do środków trwałych. W 2012 r. zdecydowałem o wycofaniu samochodu z majątku firmy i przeznaczeniu go na cele (...)
str. 65
6.
Podatek od zbycia odziedziczonych akcji
Podatnik podjął decyzję o sprzedaży akcji, które nabył w drodze spadku. Czy podatnik będzie musiał zapłacić podatek w razie ich sprzedaży? W świetle obowiązujących przepisów podatnik zapłaci podatek od (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MARZEC 2013 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.03.2013 r. (czwartek) − wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za luty 2013 r. - 20.03.2013 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.