Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 4 (795) z dnia 01.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawach o podatku dochodowym wprowadzone ustawą o odpadach, obowiązujące od 2016 r.
W Dzienniku Ustaw z 8 stycznia 2013 r., pod poz. 21, opublikowano ustawę z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Ustawa ta wprowadziła zmiany (...)
str. 4
2.
Opublikowano "dużą" nowelizację ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw z 9 stycznia 2013 r., pod poz. 35, opublikowano ustawę z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 4
3.
Nowe rozporządzenia do ustawy o rehabilitacji (...)
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2013 r. opublikowane zostały trzy nowe akty wykonawcze do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji (...)
str. 5
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zwrot VAT w związku z wnoszeniem/otrzymaniem aportu do spółek kapitałowych - konsekwencje podatkowe i ewidencja księgowa
Przedmiotem niniejszego artykułu jest aport składników majątku innych niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
str. 6
1.1.
VAT od aportu
Ustalenie podstawy opodatkowania u wnoszącego aport Przypomnijmy, że dla celów VAT aport traktuje się tak samo jak sprzedaż, tj. jak dostawę towarów lub świadczenie usług. (...)
str. 6
1.2.
Zwrot VAT należnego od aportu w aspekcie podatku dochodowego
Otrzymanie równowartości VAT należnego od aportu a przychód spółki wnoszącej aport Zasadą jest, że spółka kapitałowa obejmująca udziały (akcje) w innej spółce kapitałowej w zamian (...)
str. 8
1.3.
Aport w ewidencji księgowej
Ewidencja u wnoszącego aport Wartość udziałów objętych w spółce kapitałowej w zamian za aport ujmuje się w księgach rachunkowych, w wartości nominalnej objętych udziałów, zapisem: (...)
str. 10
2.
Podatkowe i bilansowe skutki nieodpłatnego używania przez spółkę prywatnego majątku jej wspólnika
Prywatny majątek wspólnika może być udostępniony spółce nieodpłatnie, np. na podstawie umowy użyczenia. Jest to umowa, w ramach której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez (...)
str. 11
2.1.
Używanie prywatnych składników majątku wspólnika a przychód z nieodpłatnych świadczeń w spółce
Dla celów podatku dochodowego uzyskanie nieodpłatnego świadczenia skutkuje powstaniem przychodu, co wprost wynika z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP i odpowiednio (...)
str. 11
2.2.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z używaniem składnika majątku
Dla celów VAT uzyskanie nieodpłatnego świadczenia w postaci bezpłatnego korzystania z majątku wspólnika nie rodzi po stronie spółki żadnych konsekwencji. Nie jest ona zobowiązana do (...)
str. 13
2.3.
Ewidencja księgowa
Spółka, która w działalności gospodarczej wykorzystuje nieodpłatnie prywatny majątek wspólnika, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu dla celów bilansowych. Przez przychody rozumie się bowiem - (...)
str. 13
III.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Opodatkowanie usługi kompleksowej - wyrok WSA
Jeżeli podatnik organizuje konferencje, zapewniając uczestnikom dodatkowe świadczenia typu: zabiegi kosmetyczne, imprezy (np. bankiet, ognisko) czy zajęcia rekreacyjne (np. zwiedzanie okolicznych atrakcji), to te dodatkowe (...)
str. 14
1.2.
Nie każdą wpłatę na poczet przyszłych dostaw trzeba opodatkować - wyrok WSA
Tylko wpłata na poczet skonkretyzowanej dostawy zobowiązuje do rozliczenia VAT. (wyrok WSA w Rzeszowie z 20 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Rz 969/12 - (...)
str. 16
2.
Zmiany w zwolnieniach i stawkach VAT
2.1. Zmiany w stawkach VAT obowiązujące od 1 kwietnia 2013 r. Na temat planowanych zmian w zakresie wysokości stawek VAT w 2013 r. pisaliśmy w (...)
str. 17
3.
Paragony fiskalne trzeba przechowywać 5 lat - wyjaśnienie Ministra Finansów
Zasadą jest, że sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ewidencjonuje się w kasie rejestrującej. Wprawdzie od tej zasady są pewne wyjątki, (...)
str. 19
4.
Fakturowanie w 2013 r. - w świetle wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2013 r. obowiązują pewne zmiany w zakresie fakturowania. Zmiany te wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z (...)
str. 20
5.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
5.1.
VAT od przekazanych nagród
Jesteśmy stowarzyszeniem o działalności techniczno-naukowej. Prowadzimy działalność statutową i gospodarczą. Członkom stowarzyszenia przekazujemy nagrody rzeczowe. Z faktur dokumentujących zakup tych nagród nie odliczamy podatku VAT. (...)
str. 25
5.2.
Faktury wystawiane przez podatników zwolnionych z VAT
Czy każdy podatnik zwolniony z VAT (tj. bez względu na to, czy korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, czy podmiotowego) może w 2013 r. wystawiać faktury? Podatnik (...)
str. 26
5.3.
Czy podatek można liczyć od kwoty brutto należności?
Czy każdy podatnik może liczyć podatek od kwoty brutto, czy też taką możliwość mają tylko wybrane podmioty? Każdy podatnik może liczyć kwotę podatku od kwoty (...)
str. 27
5.4.
Czy zawsze na fakturze należy podawać NIP nabywcy?
Czy na wszystkich fakturach trzeba obowiązkowo podawać NIP nabywcy? Zasadą jest, że faktura powinna zawierać NIP nabywcy. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Zgodnie (...)
str. 28
5.5.
Rozliczenie VAT w biurze podróży
Prowadzę biuro podróży i organizuję wycieczki na terenie UE oraz krajów trzecich. Biuro rozlicza VAT na zasadzie marży. Jak powinna być prowadzona ewidencja VAT w (...)
str. 28
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Ważne terminy w lutym 2013 r. dla podatników CIT
Z rozpoczęciem "nowego" roku podatkowego podatnicy CIT mogą dokonać pewnych zmian w sposobie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, tj. mogą wybrać tzw. zaliczki uproszczone lub (...)
str. 30
2.
Z wyjaśnień organów podatkowych
2.1.
Wydatki na poczęstunek serwowany podczas posiedzeń zgromadzenia wspólników i posiedzeń rady nadzorczej a koszty podatkowe
Wydatki na zakup artykułów spożywczych (kawa, herbata, cukier, ciastka, owoce, soki, śmietanka do kawy, słodycze, usługi cateringowe), podawanych podczas posiedzeń zgromadzenia wspólników i posiedzeń rady (...)
str. 31
2.2.
Dochód szkoły korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego
Dochód uzyskany przez szkołę będącą jednostką budżetową jest zwolniony od podatku dochodowego bez względu na źródło, z jakiego dochód ten uzyskano. Tak uznał Dyrektor Izby (...)
str. 32
2.3.
Umorzenie zobowiązania w wyniku kompensaty nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego
Gdy zobowiązanie zostanie umorzone na skutek kompensaty wierzytelności, to nie powstanie z tego tytułu przychód podatkowy. Takie umorzenie jest bowiem formą spłaty zobowiązania, a nie (...)
str. 33
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości a przychód podatkowy
W 2013 r. okazało się, że w latach 2010-2011 spółka z o.o. zapłaciła podatek od nieruchomości w kwocie wyższej niż należało. Podatek ten zaliczony był (...)
str. 34
3.2.
Skutki korekty zeznania przy zaliczkach uproszczonych
Spółka w 2012 r. wpłacała zaliczki w uproszczonej formie. Podstawą do ich wyliczenia była kwota podatku należnego wynikającego z zeznania rocznego złożonego w 2011 r. za rok 2010. W 2012 r. złożyliśmy jednak (...)
str. 35
3.3.
Nabyte prawa do odliczenia podatku od dywidendy
Stowarzyszenie prowadzi, poza działalnością statutową, również działalność gospodarczą. Nie korzystamy ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o PDOP. Od (...)
str. 37
3.4.
Powiązania pomiędzy spółkami należącymi do tego samego nierezydenta
Jedynym udziałowcem zarejestrowanej w Polsce spółki z o.o. "A" jest osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania poza Unią Europejską. Spółka chce podjąć działalność handlową polegającą na zakupie towarów (...)
str. 39
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Zasady składania zeznań podatkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej (www.mf.gov.pl) wyjaśniło m.in.: "(…) Podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o (...)
str. 40
2.
Zapewnienie wyżywienia podczas podróży służbowej może powodować przychód u pracownika - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Niezależnie od formy, w jakiej pracodawca zapewnia pracownikom wyżywienie podczas podróży służbowej, ze zwolnienia od podatku dochodowego korzysta tylko ta część otrzymanego świadczenia związanego z (...)
str. 41
3.
Ważne terminy w lutym 2013 r.
3.1. Dla podatników PIT  Wybór kwartalnych zaliczek Podatnicy, którzy w 2012 r. opłacali miesięczne zaliczki na podatek, a w 2013 r. chcą opłacać zaliczki (...)
str. 43
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Data zaksięgowania opłat bankowych
Nasza firma otrzymuje od banku tzw. raport zbiorczy, na którym podane są opłaty z tytułu operacji kartami płatniczymi w danym miesiącu. Raport ten jest jednak (...)
str. 44
4.2.
Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży samochodu, którego zakup został częściowo sfinansowany dotacją
Niedawno sprzedałam samochód, którego zakup został częściowo sfinansowany ze środków otrzymanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 6.2.). W jaki sposób powinnam ustalić koszt uzyskania przychodu (...)
str. 46
4.3.
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności
Mój kontrahent nie zapłacił mi należności za sprzedane mu przeze mnie towary. Obecnie uzyskałam korzystny dla mnie wyrok sądu i skierowałam sprawę do komornika na drogę (...)
str. 47
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Umowa spółki komandytowo-akcyjnej - podstawa opodatkowania PCC
W przypadku zawarcia umowy spółki osobowej (do której to kategorii spółka komandytowo-akcyjna niewątpliwie się zalicza), podstawą opodatkowania PCC jest wartość wkładów wspólników. (wyrok WSA z (...)
str. 49
2.
Udostępnianie dokumentów dla organu kontrolującego ważnych dla wymiaru podatku od nieruchomości
Czy kontrolujący z urzędu miasta firmę w zakresie podatku od nieruchomości mogą żądać szczegółowej specyfikacji wszystkich budynków wraz z wyszczególnioną powierzchnią użytkową każdego budynku? W (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Garaże usytuowane w miejscu zamieszkania mogą być amortyzowane - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Garaże usytuowane w miejscu zamieszkania a wykorzystywane do przechowywania samochodów stanowiących środki trwałe mogą być amortyzowane. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 (...)
str. 51
2.
Korekta jednorazowej amortyzacji z powodu nieuregulowania zobowiązania za zakup środka trwałego
Jesteśmy małym podatnikiem. Nabyliśmy środek trwały i jego wartość zaliczyliśmy do kosztów podatkowych w ramach jednorazowej amortyzacji. Czy przekroczenie terminu płatności zapłaty zobowiązania z tytułu (...)
str. 52
3.
Ujawnienie środka trwałego po kilku latach jego używania
Kilka lat temu zakupiliśmy środek trwały (urządzenie). Niestety przez niedopatrzenie nie wprowadzono go do ewidencji środków trwałych i nie amortyzowano. Jak naprawić taką pomyłkę? Czy (...)
str. 53
4.
Ponowny zakup tego samego środka trwałego i jego amortyzacja
Zakupiliśmy środek trwały (maszynę), który wcześniej był przez nas używany, amortyzowany i sprzedany. Czy w takim przypadku można go ponownie amortyzować z zastosowaniem stawki indywidualnej? (...)
str. 54
5.
Ewidencja niskocennych składników majątku trwałego
Prowadzimy księgi rachunkowe. Czy rzeczowe składniki majątku o wartości poniżej 3.500 zł powinny być objęte jakąś dodatkową ewidencją (podatkową lub bilansową), czy też dopuszczalne jest (...)
str. 55
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Znamy już wysokość podstawy wymiaru i składki zdrowotnej na 2013 r.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy oraz osoby z nim współpracującej nie może być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale (...)
str. 56
2.
Anulowanie długu przedsiębiorcom w ZUS
Od 15 stycznia 2013 r. obowiązuje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą (...)
str. 57
3.
Wynagrodzenie chorobowe po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego pobierał świadczenie rehabilitacyjne przyznane na 3 miesiące. Lekarz orzecznik nie przedłużył okresu świadczenia, natomiast pracownik nie zgłosił się do pracy, (...)
str. 59
4.
Wypłata premii uznaniowej a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) Pracownicy otrzymują miesięczną premię uznaniową obliczaną na podstawie przychodu uzyskanego w danym dziale. Przepisy wewnątrzzakładowe nie zawierają innych regulacji dotyczących wypłaty premii, tym samym (...)
str. 60
IX.
PRAWO PRACY
1.
Utrata zdolności do wykonywania pracy przez pracownika objętego ochroną przedemerytalną
Zatrudniamy pracownika (ur.12.06.1951 r.) na stanowisku kierowcy, na podstawie umowy na czas określony do 31.07.2014 r. (w jej treści zastrzeżono możliwość wypowiedzenia). W styczniu br., po przeprowadzeniu badań okresowych, (...)
str. 61
2.
Zwrot kosztów kształcenia w razie rozwiązania umowy w okresie "odpracowania"
1) Zatrudniamy pracownika, który podjął kształcenie na studiach podyplomowych za zgodą pracodawcy, który finansuje czesne. Po ich zakończeniu, zgodnie z umową szkoleniową, ma odpracować w firmie dwa (...)
str. 63
3.
Ustalanie stażu zakładowego
W zakładzie prywatnym, na podstawie regulaminu wynagradzania, przyznawane są nagrody jubileuszowe. Podstawą do ich wypłacenia jest osiągnięcie przez pracownika odpowiedniego stażu. Pierwsza nagroda jest wypłacana po (...)
str. 64
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Rozliczenie różnic stwierdzonych podczas inwentaryzacji rocznej
Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w (...)
str. 66
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Metoda i termin inwentaryzacji gruntu
Jaką metodą oraz z jaką częstotliwością należy przeprowadzać inwentaryzację gruntów niezabudowanych? Czy powinna to być metoda weryfikacji, czy też spis z natury oraz czy inwentaryzację taką należy (...)
str. 69
2.2.
Inwentaryzacja należności
Spółka z o.o. w celu inwentaryzacji należności wysłała do swoich kontrahentów prośby o potwierdzenie sald tych rozrachunków. Jednak przed wysłaniem tych potwierdzeń dokonano szczegółowej weryfikacji sald należności drogą (...)
str. 70
2.3.
Ulga na złe długi - księgowanie odzyskanego VAT
W 2011 r. wystawiliśmy kontrahentowi fakturę VAT za usługę projektową. Do dziś, mimo wezwań, faktura nie została opłacona, gdyż kontrahent ją kwestionuje i nie ujął jej u siebie w księgach. (...)
str. 71
2.4.
Udzielona pożyczka w przypadku połączenia jednostek powiązanych
W maju 2012 r. nasza spółka z o.o. udzieliła pożyczki spółce z o.o. (w której mamy 100% udziałów), z terminem płatności do końca listopada 2012 r. Planowane jest w najbliższym czasie połączenie ww. (...)
str. 72
2.5.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym zobowiązania spółki wobec wspólnika
W trakcie roku obrotowego 2012 jeden ze wspólników (osoba fizyczna) spółki jawnej zasilił konto spółki, wpłacając pewną kwotę środków pieniężnych celem spłaty kredytu, jaki spółka zaciągnęła (...)
str. 73
2.6.
Ewidencja dodatkowego zobowiązania podatkowego
W naszej spółce z o.o. w 2012 r. została przeprowadzona kontrola podatku od nieruchomości za lata 2007-2011. Podczas kontroli stwierdzono nieprawidłowości w naliczeniu tego podatku. W 2012 r. uregulowaliśmy zobowiązanie podatkowe wynikające (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.