Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 3 (339) z dnia 01.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Jakich danych można nie zamieszczać na dowodach księgowych w świetle ustawy o rachunkowości?
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się wymogi dotyczące dowodów księgowych, będących podstawą zapisów w księgach rachunkowych. Według nowego brzmienia art. 21 ust. 1a ustawy (...)
str. 5
2.
Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną i jakich danych może nie zawierać taka faktura?
W myśl § 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia w sprawie faktur, faktury których kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (...)
str. 5
3.
Przykładowe wzory faktury uproszczonej i jej ewidencja w księgach rachunkowych
Sprzedawca: Beta sp. z o.o. ul. Kwiatowa 23 58-300 Wałbrzych NIP: 886-11-11-111 FAKTURA nr 2/2013 Nabywca: NIP: 886-00-00-000 Sposób zapłaty: przelew Termin płatności: 15.01.2013 r. (...)
str. 6
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2012 r.
1.
Prezentacja odpisu aktualizującego wartość towarów w sprawozdaniu finansowym
Kiedy zachodzi trwała utrata wartości zapasów towarów i kiedy należy utworzyć odpis aktualizujący ich wartość? Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o (...)
str. 8
2.
Ustalanie wyniku finansowego w jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej
W jaki sposób w jednostce nieprowadzącej działalności gospodarczej ustala się wynik finansowy? Jednostki, które nie prowadzą działalności gospodarczej (prowadzą wyłącznie działalność statutową), księgi rachunkowe prowadzą (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Czy zmiany w przepisach o VAT dotyczące ulgi na złe długi wpływają na ewidencję księgową?
Podatnicy VAT dokonujący dostawy towarów i usług mają prawo - w sytuacji gdy kontrahent nie uregulował należności z tytułu dostawy - do skorzystania z tzw. (...)
str. 13
2.
Na jakich warunkach można skorzystać z ulgi na złe długi?
Kto i kiedy może skorzystać z ulgi na złe długi? W myśl art. 89a ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny (...)
str. 13
3.
Kiedy dokonać korekty VAT naliczonego w księgach dłużnika?
Kiedy wystąpi obowiązek korekty podatku naliczonego przez dłużnika? Na podstawie art. 89b ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów (...)
str. 16
1.
Ewidencja i rozliczanie kosztów tylko według ich rodzaju
Zawężenie ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie do układu rodzajowego (kont zespołu 4), bez ich podziału funkcjonalnego, może być celowe w jednostkach: o prostej strukturze (...)
str. 18
2.
Ewidencja i rozliczanie kosztów tylko według typów działalności
Wariant ewidencji i rozliczania kosztów podstawowej działalności operacyjnej tylko w zespole 5 zalecany jest w następujących sytuacjach: charakter i rozmiary działalności jednostki bądź jej organizacja (...)
str. 22
3.
Ustalenie zmiany stanu produktów w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5
Czy kwota zmiany stanu produktów powinna wynikać z konkretnego konta księgowego? U mnie nie jest to ujednolicone i zmiana stanu produktów to zbieranina różnych kont. (...)
str. 25
1.
Wycena bilansowa rozrachunków wyrażonych w walutach obcych
Posiadamy nieuregulowane należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych. Jak wycenić te pozycje na dzień bilansowy oraz jak zaksięgować skutki tej wyceny? Każda jednostka prowadząca (...)
str. 29
2.
Rozliczanie różnic kursowych z wyceny bilansowej rozrachunków w następnym roku obrotowym
Przepisy bilansowe nie określają terminu ani sposobu przeprowadzenia rozliczenia ustalonych na koniec roku obrotowego różnic kursowych. W praktyce stosuje się trzy metody rozliczania tych różnic, (...)
str. 32
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Niskocenne składniki majątku wniesione do spółki przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wniosła do spółki niskocenne składniki majątku, które w działalności osoby fizycznej odniesione były w koszty. Czy wniesione składniki można w (...)
str. 37
2.
Inwentaryzacja drogi zaliczonej do środków trwałych
Czy drogę leśną można zinwentaryzować metodą weryfikacji, traktując ją jako środek trwały, do którego dostęp jest znacznie utrudniony? Jeżeli nie, to czy musi być to (...)
str. 37
3.
Czy wartość budynków przeznaczonych do rozbiórki może podwyższać wartość gruntów?
Spółka zakupiła od byłej kopalni siarki grunty i prawo użytkowania wieczystego gruntów wraz z postawionymi na tych gruntach budynkami przeznaczonymi do rozbiórki. Dla kupującego wartość (...)
str. 38
4.
Prace wykonane wadliwie a wartość początkowa środka trwałego
Podczas budowy środka trwałego część prac została przez wykonawcę wykonana wadliwie, w związku z czym firma musi wykonać te prace ponownie własnymi siłami i dopiero (...)
str. 39
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Odpowiedzialność za rachunkowość jednostki
Według przepisów ustawy o rachunkowości, jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych mają w zakresie swoich obowiązków między innymi sporządzanie sprawozdania finansowego (por. art. 4 ust. (...)
str. 40
2.
Wymogi dotyczące złożenia podpisu pod sprawozdaniem finansowym
Podpisanie sprawozdania finansowego oznacza, że sprawozdanie jest kompletne i przedstawia prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki. Jak wynika z ustawy o rachunkowości, (...)
str. 41
1.
Co rozumie się przez rok obrotowy?
Przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego (...)
str. 42
2.
Czy można w trakcie trwania działalności zmienić rok obrotowy?
Jednostka może w trakcie kontynuowania działalności gospodarczej zmienić rok obrotowy. Przy czym, w przypadku zmiany roku obrotowego, pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy (...)
str. 43
3.
Czy rok obrotowy i podatkowy są tożsame?
Z ustawy o rachunkowości wynika, że rok obrotowy musi pokrywać się ze stosowanym przez jednostkę rokiem podatkowym. Oznacza to, że przy określaniu roku obrotowego jednostki (...)
str. 43
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Prezentacja zmian w układzie i treści bilansu jednostek i zakładów budżetowych za 2012 r.
Jakie zmiany wprowadzono do wzoru bilansu sporządzanego przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe w stosunku do wzoru obowiązującego w roku ubiegłym? Opublikowane w Dzienniku (...)
str. 46
2.
Uregulowanie płatności przez SP ZOZ za roboty częściowo sfinansowane dotacją
SP ZOZ w 2012 r. otrzymał dotację na realizację inwestycji budowlanej. Środki publiczne wpłynęły w grudniu 2012 r. i przekazano je na konto wykonawcy, jako (...)
str. 51
3.
Rozliczenie środków pozostających na koniec roku na wydzielonym rachunku dochodów
Jak ująć w księgach rozliczenie środków pozostających na 31 grudnia 2012 r. na wydzielonym rachunku dochodów, które na początku stycznia 2013 r. odprowadzono na rachunek (...)
str. 52
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Środki pieniężne pobrane przez udziałowca spółki z o.o.
Jeden ze wspólników spółki z o.o. pobierał w trakcie roku gotówkę z bankomatu, co księgowane było na konto środków pieniężnych w drodze. Na chwilę obecną konto to wykazuje saldo (...)
str. 54
2.
Skutki wyceny bilansowej aktywów w księgach jednostki w upadłości
Spółka z o.o. została w 2012 r. postawiona w stan upadłości. Na dzień bilansowy kończący 2012 r. sporządziła sprawozdanie finansowe już jako spółka w upadłości. Jak powinna zaksięgować skutki wyceny bilansowej (...)
str. 54
3.
Czy spółka jawna prowadząca księgę podatkową składa do KRS sprawozdanie finansowe?
Czy spółka jawna, która w 2011 r. była na pełnej księgowości, ale w 2012 r. prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów, musi sporządzić sprawozdanie finansowe dla potrzeb złożenia w KRS? Jeśli (...)
str. 55
4.
Faktura za zakup węgla z doliczoną do jego wartości akcyzą
Mam fakturę za zakup węgla. W osobnej pozycji wykazana jest akcyza na węgiel. Czy akcyzę powinnam zaksięgować na koncie podatków, czy wraz z ceną węgla (...)
str. 56
IX.
Z listów Czytelników
1.
Przychody ze sprzedaży usług i koszty związane z ich osiągnięciem - ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu
Podstawową działalnością firmy jest sprzedaż ciepła. Sporadycznie firma świadczy np. usługi naprawy. Przychody związane z tą sprzedażą odnoszone są na konto "Sprzedaż usług", natomiast koszty związane (...)
str. 56
2.
Ewidencja faktury kosztowej na przełomie miesięcy
W grudniu 2012 r. otrzymałam fakturę zakupu wystawioną 18 grudnia 2012 r. z datą sprzedaży 3 sierpnia 2012 r.? Czy można było taką fakturę kosztową ująć w księgach grudnia? Na wstępie (...)
str. 57
3.
Należność od dłużnika postawionego w stan upadłości
W księgach rachunkowych mamy niezapłaconą należność. Czy postawienie dłużnika w stan upadłości to wystarczająca podstawa do wyksięgowania tej należności w koszty? Postawienie dłużnika w stan upadłości nie jest wystarczającym (...)
str. 59
4.
Czy koszty finansowania zewnętrznego można zaliczyć do kosztu wytworzenia produktów?
Wytwarzamy dany produkt kilka lat. Ponosimy koszty bezpośrednie i pośrednie produkcji oraz koszty odsetek od kredytu zaciągniętego na finansowanie produkcji. Wystąpiły także dodatnie i ujemne różnice kursowe. (...)
str. 60
5.
Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego
Czy odnowienie certyfikatu kwalifikowanego na rok 2012/2013 o wartości 139 zł można zaliczyć jednorazowo w koszty 2012 r., czy należy odnieść na rozliczenia międzyokresowe kosztów i rozliczać proporcjonalnie do czasu, (...)
str. 61
6.
Złożenie wniosku o upadłość układową a zagrożenie kontynuacji działalności
Czy złożenie wniosku o upadłość układową daje podstawy, aby przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2012 r. zastosować art. 29 ust. 1 ustawy o rachunkowości? Przepisy art. 29 ust. 3 ustawy o rachunkowości stanowią, (...)
str. 61
7.
Ewidencja wynagrodzeń członków zarządu pełniących funkcje na podstawie aktu powołania
Jak zaksięgować wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. za pełnione przez nich funkcje w zarządzie? Są to osoby fizyczne mieszkające w Polsce, pełniące swoje funkcje na podstawie aktu (...)
str. 62
8.
Gwarancja bankowa - ewidencja blokady środków pieniężnych oraz prowizji bankowej
Po raz pierwszy zawarliśmy z bankiem umowę na gwarancję bankową. W związku z zawartą umową bank dokonał blokady środków pieniężnych w kwocie równej udzielonej gwarancji. Ponadto co kwartał bank (...)
str. 64
9.
Mandat nałożony przez PIP w związku z naruszeniem przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń
W związku z naruszeniem przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) nałożyła na nas mandat. Czy wartość tego mandatu zaksięgować w koszty rodzajowe, czy (...)
str. 65
10.
Akcje otrzymane nieodpłatnie w wyniku połączenia spółek
W 2004 r. nasza spółka z o.o. otrzymała nieodpłatnie akcje spółki cukrowej "A" o wartości nominalnej 1,50 zł/szt. W 2012 r. uzyskaliśmy informację, że od czerwca 2008 r., w wyniku połączenia spółek przez (...)
str. 66
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
X.
Nowości w przepisach prawnych
1.
Opublikowano ustawę o zmianie ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw z 9 stycznia 2013 r. pod poz. 35 opublikowano ustawę z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 67
XI.
Komunikaty
1.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt z dnia 18 grudnia 2012 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.