Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 2 (338) z dnia 20.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Nieterminowe płatności w firmie
W czasach spowolnienia gospodarczego nasila się zjawisko tzw. zatorów płatniczych. Nieterminowe regulowanie zobowiązań, a także wykorzystywanie silniejszej pozycji na rynku poprzez narzucanie kontrahentom długich terminów (...)
str. 4
1.1.
Korekta kosztów podatkowych w wyniku nieuregulowania zobowiązań wobec kontrahentów
Najnowsze instrumenty służące zwalczaniu zatorów płatniczych uregulowane zostały w ustawie z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. (...)
str. 4
1.2.
Wynagrodzenia i składki ZUS płacone po terminie
Terminowo wypłacone wynagrodzenia pracownicze należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, stosując zasadę memoriałową. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 6ba updof oraz art. 15 ust. (...)
str. 6
1.3.
Odsetki od nieterminowych świadczeń pieniężnych
Na podstawie art. 481 Kodeksu cywilnego, a także ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. nr 139, (...)
str. 8
1.4.
Koszty dochodzenia roszczeń na drodze sądowej
Zapobieganie powstawaniu zatorów płatniczych, skuteczne odzyskiwanie długów, a niekiedy także obrona przed nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony kontrahentów, wymaga ponoszenia kosztów sądowych. Wnosząc pozew przeciwko kontrahentowi, (...)
str. 8
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Umorzenie niektórych zaległości wobec ZUS bez konsekwencji w podatku dochodowym
Podatnicy podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej mogą ubiegać się o abolicję zaległych składek wobec ZUS. Od 15 stycznia 2013 r. obowiązuje (...)
str. 10
2.
Wysokość zaległości podatkowej przy której 1% podatku będzie przekazywany na rzecz organizacji pożytku publicznego
Ustawą z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) wprowadzono zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz (...)
str. 10
3.
Nowelizacja ustawy o podatku tonażowym
Konsekwencją zmian przepisów w zakresie opodatkowania podatkiem tonażowym, które wprowadziła ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych (...)
str. 10
4.
Definicja samochodu osobowego na potrzeby podatku dochodowego w 2013 r.
Kwalifikując pojazdy do kategorii samochodów osobowych w 2013 r. na potrzeby podatku dochodowego (PIT i CIT), należy posługiwać się definicją samochodu osobowego zawartą w art. (...)
str. 11
5.
Przesyłanie e-deklaracji i opatrywanie ich podpisem elektronicznym
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (...)
str. 11
6.
Ogólna kwota odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe ustalona na 2013 r.
Z obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2012 r. w sprawie wysokości ogólnej kwoty odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe (Mon. Pol. poz. 952) wynika, (...)
str. 11
III.
PIT I CIT 2012 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
PIT-28 - roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
PIT-28 jest zeznaniem o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Kto, gdzie i do kiedy (...)
str. 12
2.
PIT-8AR - deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku
Kto, gdzie i do kiedy składa deklarację? Obowiązek złożenia deklaracji mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne (...)
str. 16
3.
CIT-6R i CIT-10Z - deklaracje roczne o zryczałtowanym podatku
Płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wypłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop, są obowiązani do (...)
str. 18
4.
PIT-16A - roczne rozliczenie osób opodatkowanych kartą podatkową
Kto, gdzie i do kiedy składa deklarację? Deklarację PIT-16A składają osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Omawianą deklarację składa (...)
str. 19
5.
PIT-19A - roczne rozliczenie osób duchownych
PIT-19A jest deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. (...)
str. 20
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Koszty poniesione w podróży służbowej z tytułu używania samochodu niebędącego własnością firmy
Podróże służbowe należą do typowych zdarzeń występujących w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak rozliczenie niektórych kosztów z tym związanych, w szczególności kosztów używania samochodów osobowych (...)
str. 21
2.
Przychód z tytułu umownej i sądowej kapitalizacji odsetek od pożyczki
Spłata pożyczki (kredytu) u pożyczkodawcy jest, co do zasady, neutralna podatkowo. Natomiast przychodem podatkowym jest wynagrodzenie za oddanie kapitału do używania pożyczkodawcy, pobierane z reguły (...)
str. 23
3.
Nakłady inwestycyjne kompensowane czynszem najmu - skutki podatkowe
Spółka zamierza podpisać umowę najmu budynku, w którym będzie prowadzić działalność usługową. W budynku należy przeprowadzić prace adaptacyjno-wykończeniowe. Spółka zamierza wykonać je na swój koszt, (...)
str. 24
4.
W którym roku wykazać koszty z faktury za audyt?
Spółka posiada normę ISO i aby ją utrzymać, musi co roku poddawać się audytowi. W listopadzie 2011 r. w spółce przeprowadzony został audyt certyfikujący (kontrolny). (...)
str. 26
5.
Różnice kursowe w związku z przekazaną zaliczką
Spółka z o.o. zapłaciła w październiku 2012 r. zaliczkę w euro z konta dewizowego na konto firmy z państwa unijnego, a kontrahent unijny wystawił fakturę (...)
str. 28
6.
Moment zaliczenia wydatków na remonty do kosztów podatkowych - wyrok NSA
Jeżeli w księgach rachunkowych wydatki na remonty kapitalne podwyższyły wartość początkową remontowanych środków trwałych i są ujmowane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne, to do celów (...)
str. 29
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Zasady opodatkowania przychodów z pracy nakładczej
Umowa o pracę nakładczą Wykonywanie pracy nakładczej (nazywanej też chałupnictwem) zostało uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień (...)
str. 30
2.
Zwrot pracownikowi faktycznie poniesionych wydatków na przejazdy podczas zagranicznej podróży służbowej
Czy zwrot wydatków poniesionych w zagranicznej podróży służbowej na dojazdy z i do dworców lub przejazdy miejscowe udokumentowanych biletami komunikacji miejskiej lub rachunkami za taksówki, (...)
str. 32
3.
Sfinansowanie pracownikowi kosztów przejazdu na badania okresowe
Czy zwrot pracownikowi kosztów przejazdu na badania okresowe do innej miejscowości jest świadczeniem pieniężnym ponoszonym za pracownika, a co za tym idzie przychodem ze stosunku (...)
str. 33
4.
Wypłata pracownikowi zaliczki na dokonanie firmowych zakupów
Pracodawca przekazuje na konto bankowe pracownika określoną kwotę w celu dokonania przez pracownika firmowych zakupów. Czy przekazaną kwotę pracodawca powinien doliczyć do przychodu pracownika i (...)
str. 34
5.
Pracownik uczestniczący w części rozrywkowej firmowej imprezy płaci PIT - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Udział pracownika w firmowej imprezie składającej się z części służbowej i rozrywkowej powoduje powstanie u pracownika przychodu ze stosunku pracy tylko z tytułu udziału w (...)
str. 35
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Czy możliwa jest odrębna amortyzacja poszczególnych części budynku?
W działalności gospodarczej wykorzystuję budynek biurowo-magazynowy. Czy możliwe jest dokonanie podziału budynku na poszczególne części: magazynową, biurową, socjalną i odrębne amortyzowanie każdej z nich? Czy (...)
str. 36
2.
Amortyzacja środków trwałych przewłaszczonych na zabezpieczenie kredytu
Ze względu na potrzebę zabezpieczenia kredytu, współwłaścicielem maszyn użytkowanych przez spółkę z o.o. jest bank. Czy spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od pełnej wartości początkowej (...)
str. 37
3.
Czy nabycie środków trwałych w spadku ogranicza możliwość wyboru metody amortyzacji?
Odziedziczyłem po zmarłym ojcu m.in. samochód ciężarowy oraz maszyny i urządzenia używane do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Wcześniej nie prowadziłem działalności gospodarczej, ale obecnie jestem (...)
str. 38
4.
Kiedy program komputerowy należy amortyzować?
W jaki sposób spółka jawna powinna rozliczyć wydatek na zakup programu komputerowego, jeżeli jego cena netto przewyższa 3.500 zł? Czy poniesiony wydatek można bezpośrednio zaliczyć (...)
str. 39
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zasady ewidencjonowania przychodów w podatkowej księdze
Za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników (...)
str. 40
1.1.
Przychód ze sprzedaży udokumentowanej fakturami
Zasadniczo zapisy w podatkowej księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur. Tak wynika z § 19 (...)
str. 40
1.2.
Sprzedaż nieudokumentowana fakturami
Przychody ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami ewidencjonuje się w księdze na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego. Przepisy nie stanowią, co taki dowód powinien zawierać. (...)
str. 41
2.
Koszty podróży służbowej pracownika
Zasady ujmowania wydatków w podatkowej księdze Podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy (...)
str. 43
3.
W której kolumnie podatkowej księgi ująć koszty materiałów eksploatacyjnych do wynajmowanych urządzeń?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży, wynajmu, dzierżawy i serwisu urządzeń biurowych. W ramach zawieranych umów najmu zapewniam materiały eksploatacyjne do urządzeń, tj. papier, tonery, (...)
str. 46
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie odsetek od pożyczki finansującej zakup środków trwałych oraz należności za usługi rekrutacji pracowników
Czy w świetle umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Austrią: 1) odsetki od pożyczki na rzecz pożyczkodawcy z Austrii (nie posiada w Polsce zakładu, posiada natomiast austriacki certyfikat rezydencji), zaciągniętej (...)
str. 47
2.
Odsetki od zobowiązań zagranicznego oddziału
Spółka z o.o. posiadała w Norwegii oddział mający charakter zakładu w rozumieniu polsko-norweskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, który zlikwidowała. W związku z działalnością (...)
str. 49
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Kiedy zarobki dziecka pozbawiają rodziców prawa do ulgi prorodzinnej?
Młodzi ludzie nierzadko wykazują się inicjatywą w poszukiwaniu zajęć, które pozwolą im zarobić. Gdy dzieci finansują swoje wydatki z własnych dochodów, rodzice odczuwają ulgę w portfelu. Działalność zarobkowa (...)
str. 51
2.
Paragon nie wystarczy, aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej
Czy organ podatkowy może zakwestionować odliczenie wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne w rozumieniu przepisów podatkowych, udokumentowanych wyłącznie paragonem, dokonane przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną? W (...)
str. 53
3.
Zwolnienie od podatku stypendiów naukowych i za wyniki w nauce - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 39 updof może mieć zastosowanie do stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, otrzymywanych na podstawie innych (...)
str. 53
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą
Działalność gospodarcza to popularna forma aktywności zawodowej podatników. Jej prowadzenie wiąże się jednak z ryzykiem utracenia posiadanego majątku. Przedsiębiorca odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za (...)
str. 55
2.
Skutki podatkowe związane ze sprzedażą udziałów spółki z o.o.
Udziałowcy spółki z o.o. (osoby fizyczne) zamierzają sprzedać osobom fizycznym wszystkie swoje udziały za złotówkę. Jakie skutki w podatku dochodowym może spowodować ustalenie ceny zbycia (...)
str. 58
2.1.
Ustalanie przychodu ze sprzedaży udziałów
U osób fizycznych, udziałowców spółki z o.o., odpłatne zbycie udziałów skutkuje uzyskaniem przychodów z kapitałów pieniężnych. Przychodem są należne z tytułu dokonanej transakcji kwoty, nawet (...)
str. 58
2.2.
Przychód u nabywcy z otrzymania świadczenia częściowo odpłatnego
Negatywne konsekwencje podatkowe związane z nabyciem udziałów w spółce z o.o. po cenie niższej od ich wartości rynkowej mogą pojawić się również u nabywcy tych (...)
str. 59
3.
Zaświadczenie o korzystaniu z pomocy de minimis w formie jednorazowej amortyzacji środka trwałego
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W ubiegłym roku spełniałem warunki do zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego i skorzystałem z tej możliwości w odniesieniu do nowo zakupionego środka (...)
str. 59
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia kosztu zakupu paliwa za granicą
Spółka cywilna za paliwo tankowane za granicą otrzymuje faktury wystawione w walucie obcej. Na każdej fakturze wymienione są daty poszczególnych tankowań oraz ich wartość. Spółka prowadzi (...)
str. 61
2.
Podatek od wartości dodanej zapłacony w krajach Unii Europejskiej
W związku ze świadczeniem usług na rzecz zagranicznych partnerów biznesowych ponosimy na terenie UE koszty zakupu paliwa, a także napraw samochodów firmowych. Czy kwota podatku od wartości (...)
str. 61
3.
Zakup licencji na film
Spółka z o.o. zakupiła materiał filmowy od kontrahenta zagranicznego. W związku z tym została obciążona opłatami za licencję (na okres 2 lat), video clipy oraz kosztami za tłumaczenie (...)
str. 62
4.
Ustalenie wartości początkowej składników majątku objętych współwłasnością
Podatniczka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Na jej potrzeby zamierza wykorzystywać składniki majątku, które - w drodze spadku po mężu - nabyła na współwłasność wraz ze swoimi (...)
str. 63
5.
Wycena nieruchomości w celu oceny planowanej inwestycji
Podatnik, kierując się zasadą racjonalnego gospodarowania, zlecił niezależnemu biegłemu dokonanie wyceny nieruchomości, którą zamierza nabyć na potrzeby działalności gospodarczej. Czy w sytuacji gdy transakcja nie dojdzie (...)
str. 64
6.
Stałe koszty funkcjonowania firmy, gdy przedsiębiorca przebywa na zwolnieniu lekarskim
Podatnik prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą. Od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie osiąga przychodów z tej działalności. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć stałe (...)
str. 64
7.
Pośredniczenie w rozliczeniu kosztów przesyłki a przychody sklepu internetowego
Podatnik prowadzi sklep internetowy. Warunkiem dokonania zakupów jest akceptacja regulaminu sklepu. Na podstawie jego postanowień kupujący są zobowiązani do poniesienia kosztów przesyłki towarów i jednocześnie udzielają (...)
str. 65
XII.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - LUTY 2013 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.02.2013 r. (czwartek) - wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za styczeń 2013 r. - 20.02.2013 r. (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.