Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 2 (332) z dnia 10.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe dwóch wypłat dokonanych w danym miesiącu
Na początku grudnia 2012 r. pracownik "niepełnoetatowy" uzyskał wynagrodzenie za listopad, a pod koniec tego miesiąca nagrodę. Dotąd składkę na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od wynagrodzenia (...)
str. 4
2.
Dofinansowanie do ferii zimowych dzieci pracowników a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Dzieciom pracowników w wieku 7-14 lat pracodawca ze środków obrotowych dofinansuje pobyt do zimowiska. Czy kwotę dofinansowania doliczyć do pozostałych przychodów pracowników podlegających oskadkowaniu i (...)
str. 6
3.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika będącego wcześniej bezrobotnym
Zatrudniamy w pełnym wymiarze czasu pracy pracownika będącego wcześniej osobą bezrobotną i w związku z tym korzystamy ze zwolnienia z opłacania za niego składek na (...)
str. 9
4.
Wynagrodzenie dla płatnika wypłacającego świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
Od bieżącego roku jesteśmy płatnikiem zasiłków finansowanych z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Podobno za wypłacanie tych świadczeń mamy prawo do wynagrodzenia. Jeśli tak, to jaka jest (...)
str. 10
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.1.
Płatnicy składek zobowiązani do sporządzenia informacji ZUS IWA
W terminie do 31 stycznia 2013 r. płatnik składek jest obowiązany przekazać do ZUS informację ZUS IWA za 2012 r. Obowiązek ten dotyczy płatnika, który: (...)
str. 11
1.2.
Wypełnianie informacji ZUS IWA
Formularz ZUS IWA - "Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (...)
str. 13
1.3.
Sankcje w razie nieprzekazania informacji ZUS IWA
Jeżeli płatnik składek nie przekaże danych w informacji ZUS IWA lub przekaże w tej informacji nieprawdziwe dane, co spowoduje zaniżenie stopy procentowej składki wypadkowej, ZUS (...)
str. 15
2.
Oświadczenie dla celów potwierdzenia prawa do świadczeń zdrowotnych
Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń zdrowotnych można potwierdzić na podstawie dokumentu elektronicznego sporządzonego przez NFZ dla świadczeniodawcy lub niebędącej świadczeniodawcą osoby uprawnionej. (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Czy dodatek ryczałtowy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków?
Pracownicy wykonujący pracę w terenie otrzymują miesięczny dodatek ryczałtowy, którego wysokość jest zróżnicowana w zależności od liczby dni pracy w terenie. W przepisach płacowych umieszczono (...)
str. 17
2.
Urlop bezpłatny a ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik w okresie 12 miesięcy poprzedzających chorobę przez dwa miesiące korzystał z urlopu bezpłatnego? Do (...)
str. 18
3.
Zasiłek opiekuńczy za okres pracy wykonywanej w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Pracownica łącząca dodatkowy urlop macierzyński z pracą na 1/4 etatu, złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym nowo narodzonym (...)
str. 20
4.
Prowizja w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownicy zatrudnieni jako kierowcy zajmują się jednocześnie dystrybucją gazu w butlach. Obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymują prowizję naliczaną kwotowo za każdą butlę sprzedaną (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Dowody do ustalenia prawa i wypłaty zasiłków
Od 2013 r. jesteśmy płatnikiem zasiłków. Proszę o wskazanie dokumentacji przedkładanej przez pracowników w celu wypłaty różnego rodzaju zasiłków. Zasady dokumentowania prawa do zasiłków i (...)
str. 22
1.1.
Zasiłek chorobowy
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego (tak jak wynagrodzenia chorobowego) jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Jeżeli niezdolność pracownika do pracy zostanie orzeczona podczas (...)
str. 22
1.2.
Świadczenie rehabilitacyjne
Podstawą do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego przez pracodawcę jest decyzja ZUS wydana w oparciu o orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana, przekazując (...)
str. 23
1.3.
Zasiłek macierzyński
Dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego przypadającego przed porodem jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu. (...)
str. 23
1.4.
Zasiłek opiekuńczy
Do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego każdorazowo służy oświadczenie na druku ZUS Z-15 (załącznik nr 6 do rozporządzenia). Tego oświadczenia nie składa się, jeśli opieka (...)
str. 25
2.
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy z tytułu wypadku przy pracy
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie doradztwa informatycznego i serwisu sprzętu komputerowego. Z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W grudniu ubiegłego roku, w (...)
str. 26
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Świadczenie przedemerytalne po rozwiązaniu stosunku pracy z winy pracodawcy
Posiadam 41 lat pracy. Firma, w której pracuję od kilkunastu lat, od 2 miesięcy zalega z wypłatą wynagrodzenia. Chciałbym rozwiązać stosunek pracy na mocy art. 55 § 11 (...)
str. 28
2.
Podwyższenie wieku emerytalnego a prawo do świadczenia przedemerytalnego
Czy w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego podwyższono wiek uprawniający do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne? Nie. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która spełnia (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Przedłużenie do dnia porodu umowy zawartej podczas urlopu wychowawczego
Pracownicy zatrudnionej od kilku lat na pełen etat udzielono 3-letniego urlopu wychowawczego. W trakcie tego urlopu podjęła ona w tej samej firmie pracę innego rodzaju w formie telepracy (...)
str. 31
2.
Czy umowa o pracę może zostać rozwiązana w niedzielę?
Pracownik zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy (praca od poniedziałku do piątku) wystąpił z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Umowa miałaby (...)
str. 32
3.
Rozwiązanie umowy z pracownikiem nieposiadającym wymaganych kwalifikacji
Pracownica zatrudniona do opieki nad dziećmi w żłobku, posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe, w wyniku zmian przepisów została zobowiązana do uzupełnienia wykształcenia. Ostatnio oświadczyła, że nie (...)
str. 33
4.
Wypowiedzenie umowy na czas określony
Strony łączyła umowa na czas określony zawarta na 2 lata, niezawierająca klauzuli o dopuszczalności jej wypowiedzenia. Mimo to pracownik złożył oświadczenie o jej rozwiązaniu w tym trybie. Jak (...)
str. 34
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia w razie urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego w danym miesiącu
Jak należy obliczyć wynagrodzenie stałe miesięczne pracownicy, która w danym miesiącu nie przepracowała ani jednego dnia, gdyż przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie na urlopie (...)
str. 35
2.
Wynagrodzenie urlopowe oraz ekwiwalent za urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej
1) Od 12 kwietnia 2012 r. zatrudniamy pracownika tymczasowego. Jak obliczyć jego wynagrodzenie urlopowe? Nadmieniamy, że w tym okresie pracownik otrzymywał wynagrodzenie chorobowe oraz korzystał (...)
str. 36
3.
Dodatek stażowy dla samorządowca w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik samorządowy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne. Czy w tym czasie należy mu wypłacać dodatek za wieloletnią pracę? Nie, pracownik zachował prawo do (...)
str. 37
4.
Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku oraz zbieg zajęć komorniczych
1) Wynagrodzenie oraz wierzytelności zasiłku chorobowego pracownika zatrudnionego na część etatu są zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Jak ustalić kwotę potrącenia w miesiącu, w którym (...)
str. 38
5.
Obowiązek wypłacenia odprawy rentowej po umowie terminowej
Pracodawca zatrudniał na czas określony pracownika, który po kilku miesiącach pracy zachorował i korzystał nieprzerwanie ze zwolnienia lekarskiego. Umowa o pracę rozwiązała się z upływem okresu na jaki (...)
str. 40
6.
Dieta i posiłek regeneracyjny w podróży służbowej
Czy pracownikowi delegowanemu do pracy za granicę, otrzymującemu pełną dietę, przysługują posiłki regeneracyjne? Naszym zdaniem tak, gdyż wskazane świadczenia przysługują z różnych tytułów, które się (...)
str. 41
7.
Przedawnienie roszczenia o wynagrodzenie za nadgodziny
W firmie obowiązywał wynikający z układu zbiorowego pracy czteromiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Natomiast wynagrodzenie było wypłacane 10 dnia kolejnego miesiąca. W dniu 12 listopada (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop pracownika zatrudnionego na część etatu
1) Zatrudniamy pracowników w niższych niż pełen wymiarach czasu pracy. Jak ustalać liczbę dni przysługującego im urlopu i jak go udzielać, jeśli wykonują oni pracę przez część (...)
str. 43
2.
Kolejność wykorzystania urlopów
Pracownica zatrudniona w firmie od 2007 r. z końcem października 2012 r. odeszła na emeryturę. W każdym roku wykorzystywała po kilka (najwyżej kilkanaście) dni urlopu, (...)
str. 46
3.
Dane dotyczące urlopu wypoczynkowego w informacji o warunkach zatrudnienia
Jakie dane z zakresu urlopu wypoczynkowego należy podać pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia? Stosownie do art. 29 K.p. obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika w (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Pracownik na świadczeniu rehabilitacyjnym we wniosku Wn-D
Pracownik pełnosprawny przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracodawca powinien wykazać go we wniosku Wn-D w poz. 37, 39 i 41? Pracownika, o którym mowa w (...)
str. 49
2.
Odpowiedzialność karna pracodawców
Jakie uchybienia pracodawcy wobec pracowników uzasadniają jego odpowiedzialność na podstawie prawa karnego? Odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową regulują przepisy rozdziału XXVIII (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
BHP przy odśnieżaniu dachów
Jakie warunki bezpieczeństwa należy zagwarantować pracownikom zatrudnionym przy odśnieżaniu dachów? Prace, o których mowa w pytaniu, jako prace wysokościowe, należą do grupy prac szczególnie niebezpiecznych, (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Postępowanie pracodawcy w razie nadpłaty składek ZUS
1) Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych za październik 2012 r. mamy w ZUS nadpłatę składek na ubezpieczenia społeczne. Czy ZUS dokona zwrotu nadpłaty, czy też musimy wystąpić (...)
str. 54
2.
Deklarowanie przez przedsiębiorcę wyższej niż minimalna podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
1) Osoba prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą zamierza od stycznia 2013 r. opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od wyższej podstawy niż minimalna. Do jakiej wysokości może podwyższyć (...)
str. 55
3.
Ustalanie okresu zasiłkowego
1) Pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby powstałej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przyczyną niezdolności do pracy jest to samo schorzenie, z tytułu którego wyczerpała (...)
str. 56
4.
Obliczanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) W grudniu 2012 r. pracownicy otrzymali podwyżkę wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 września 2012 r. Czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru i wyrównać wysokość świadczeń chorobowych wypłacanych po podwyżce? Tak, (...)
str. 57
5.
Nagroda jubileuszowa, w tym dla pracownika samorządowego
1) W lutym 2013 r. pracownik samorządowy przechodzi na emeryturę. W momencie rozwiązania umowy o pracę do 30-letniego stażu będzie mu brakowało mniej niż 12 miesięcy. Czy należy wypłacić (...)
str. 58
6.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego
1) Pracownik posiadający ponad 10-letni staż urlopowy zmarł w listopadzie 2012 r. po długiej chorobie i nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego za ten rok. Za ile dni urlopu należało (...)
str. 59
XII.
Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy
Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy powoduje, że pracodawca musi dopełnić wobec niego szeregu obowiązków wynikających nie tylko z Kodeksu pracy, ale również z ustawy z (...)
str. 60
1.
Obowiązki wynikające z ogólnych przepisów prawa
Wśród ogólnych powinności pracodawcy, które wystąpią w przypadku każdego, nowo zatrudnionego kierowcy, należy wymienić przede wszystkim zawarcie umowy o pracę. Co do zasady nie różni się ona (...)
str. 60
2.
Obowiązki szczególne dotyczące tylko kierowców
2.1. Ustalenie posiadanych kwalifikacji Wykonywanie pracy kierowcy wiąże się z koniecznością posiadania przez pracownika określonych kwalifikacji. Podstawowym dokumentem jest prawo jazdy, które potwierdza możliwość powierzenia (...)
str. 61
2.1.
Ustalenie posiadanych kwalifikacji
Wykonywanie pracy kierowcy wiąże się z koniecznością posiadania przez pracownika określonych kwalifikacji. Podstawowym dokumentem jest prawo jazdy, które potwierdza możliwość powierzenia pracownikowi wykonywania zadań kierowcy. (...)
str. 61
2.2.
Badania kierowców zawodowych
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku dokumentów potwierdzających uprawnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju, zakres badań lekarskich kierowców jest uzależniony od rodzaju pojazdu, którym (...)
str. 62
2.3.
Informacja o przepisach z zakresu czasu pracy
Pracodawca jest obowiązany poinformować zatrudnianych kierowców o obowiązujących ich przepisach dotyczących czasu pracy. Zakres tej informacji również zależy od rodzaju pojazdu, którym kierowca wykonuje swoje (...)
str. 63
3.
Oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu kierowcy
Zatrudnienie kierowcy wiąże się również z koniecznością odebrania od niego oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu. Zgodnie z art. 24 pkt 2 ustawy o czasie pracy kierowców (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Ogłoszenie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 24 grudnia 2012 r., pod poz. 1456 opublikowana została ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw (...)
str. 67
2.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2013 r.
Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2013 wynosi 111.390 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota przeciętnego wynagrodzenia (...)
str. 67
3.
Limit wpłat na IKE i na PPE w 2013 r.
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 listopada 2012 r.: w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w roku (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.