Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 1 (792) z dnia 01.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Mała zmiana ustawy o rachunkowości - mniej danych na dowodach księgowych
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2012 r., pod poz. 1342, opublikowano ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w (...)
str. 4
2.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur
W Dzienniku Ustaw z 18 grudnia 2012 r., pod poz. 1428, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
3.
Od 1 stycznia 2013 r. zmiana poziomu dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników
Z dniem 1 stycznia br. wchodzi w życie kolejna zmiana w zakresie poziomu dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej (...)
str. 5
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Odliczanie VAT z faktury dotyczącej roku poprzedniego
Zasadniczo, prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury zakupowej przysługuje w rozliczeniu za okres (miesiąc/kwartał), w którym podatnik otrzymał tę fakturę. Jeżeli podatnik nie odliczy (...)
str. 6
1.2.
Koszty dotyczące roku poprzedniego - na gruncie podatku dochodowego
Dla celów podatku dochodowego koszty "dzieli się" na bezpośrednio związane z przychodami oraz na koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie). Moment (...)
str. 7
1.3.
Ewidencja księgowa
Zgodnie z zasadą memoriału, wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, koszty (a także przychody) są, co do zasady, przypisywane do okresu sprawozdawczego, (...)
str. 9
2.1.
Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników w świetle przepisów o PFRON
Zasady przyznawania pracodawcom dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (...)
str. 11
2.2.
Otrzymanie dofinansowania a koszty i przychody podatkowe
Otrzymując dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, pracodawca bez wątpienia uzyskuje przysporzenie majątkowe. W obecnie obowiązujących przepisach ustawy o PDOP i ustawy o PDOF brak jest regulacji, które nakazywałyby przysporzenie (...)
str. 12
2.3.
Ewidencja księgowa
Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników odnoszone jest na konto pozostałych przychodów operacyjnych w miesiącu, którego dotyczy, zgodnie z zasadą memoriału. Nie ma więc znaczenia, w (...)
str. 13
III.
PODATEK VAT
1.
Nowe prawo w 2013 r. - zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej w 2013 r.
Zasadą jest, że sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej - osób prywatnych) ewidencjonuje się w kasie rejestrującej. Wynika to z (...)
str. 14
2.
Opodatkowanie usługi transportu osób świadczonej w ramach usługi turystycznej - wyrok TS UE
Własne usługi transportu osób świadczone w ramach usługi turystycznej należy opodatkować według stawki VAT właściwej dla usługi transportowej (tu: 8%). Ustawa o VAT zawiera szczególne (...)
str. 17
3.
Premia pieniężna jest rabatem - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Premia pieniężna (bonus) za zrealizowanie dostaw na odpowiednim poziomie to rabat, który obniża podstawę opodatkowania VAT. (interpretacja ogólna Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., (...)
str. 18
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zakup samochodu na potrzeby działalności a odliczenie VAT
W listopadzie 2012 r. zakupiliśmy na potrzeby związane z działalnością opodatkowaną VAT samochód (pick-up) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Samochód ten posiada świadectwo (...)
str. 20
4.2.
Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego z VAT
Spółka cywilna rozpoczęła działalność gospodarczą w sierpniu 2012 r., wybierając zwolnienie z VAT. Od 1 listopada 2012 r. zrezygnowała ze zwolnienia i zarejestrowała się jako (...)
str. 21
4.3.
Przekazanie firmowej nieruchomości na potrzeby osobiste
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Kilka lat temu kupiłem działkę budowlaną (zakup był bez VAT). Ponieważ na tym gruncie zamierzałem wybudować dom i sprzedać go w (...)
str. 22
4.4.
Prywatny najem lokalu należącego do małżonków będących przedsiębiorcami
Małżonkowie są przedsiębiorcami, oboje mają odrębne firmy i oboje są czynnymi podatnikami VAT. Oprócz działalności oboje wynajmują na cele mieszkalne lokal mieszkalny będący ich współwłasnością. (...)
str. 22
4.5.
Wywóz towaru na targi zagraniczne i jego sprzedaż
Uczestniczymy w targach, które organizowane są w innym, niż Polska, kraju unijnym. Czasami towar wraca do Polski, a niekiedy podczas tych targów jest sprzedawany. Czy (...)
str. 23
4.6.
Obciążenie innego podmiotu kosztami wynagrodzeń a VAT
Uczniowie w celu przygotowania zawodowego są zatrudnieni w naszej firmie, jednak obowiązki w ramach pracy wykonują dla innej firmy. Czy przenosząc koszty ich wynagrodzenia należy (...)
str. 24
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Według jakiego kursu waluty przeliczyć na złote należność zagranicznego kontrahenta, w celu obliczenia podatku u źródła? - wyrok WSA
Na potrzeby obliczenia podatku u źródła, przychód w walucie obcej, od którego podatek ten jest obliczany (i pobierany), powinien być przeliczony na złote według średniego (...)
str. 25
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Podatkowe skutki otrzymania prezentu od kontrahenta i przekazania go nieodpłatnie pracownikowi
Za wieloletnią współpracę Spółka otrzymała od kontrahenta prezent, który następnie przekazała nieodpłatnie swojemu pracownikowi. Czy wartość otrzymanego prezentu stanowi dla spółki przychód podatkowy, a jego (...)
str. 27
2.2.
Uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych
Spółka sprzedaje energię cieplną i objęta została systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Otrzymujemy uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji. (...)
str. 28
2.3.
Czy otrzymane dopłaty zwiększają zadłużenie spółki z o.o.?
Czy do wartości zadłużenia na potrzeby "cienkiej kapitalizacji" należy wliczyć dopłaty? Dopłaty zostały wniesione do Spółki w trybie art. 177-178 K.s.h., a w umowie spółki widnieje zapis, że (...)
str. 30
2.4.
Termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8, gdy spółka zostaje w trakcie roku postawiona w stan likwidacji
Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji z dniem 1 października 2012 r. W jakim terminie będzie zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego za 2012 r. (rok podatkowy spółki pokrywał się (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Kiedy sprzedaż nieruchomości należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej? - wyrok WSA
Jeżeli podatnik podjął działania o charakterze ciągłym i zorganizowanym, mające na celu sprzedaż nieruchomości z zyskiem, to przychód z tej sprzedaży należy rozliczyć w ramach (...)
str. 32
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Sprzedaż przez spółkę jawną udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za aport
Nasza spółka jawna objęła udziały w spółce z o.o. w zamian za aport w postaci prawa ze zgłoszenia znaku towarowego. Prawo ochronne na ten znak zostało wydane już na (...)
str. 33
2.2.
Określenie wartości nagród rzeczowych wygranych w konkursie organizowanym przez firmę
Organizujemy konkursy dla naszych klientów. Wygranymi są nagrody rzeczowe, a konkretnie towary, którymi handlujemy. Czy dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, powinniśmy (...)
str. 35
2.3.
Umowa zlecenia zawarta z prokurentem - skutki w podatku dochodowym i składkach ZUS
Nasza spółka z o.o. powołała jednego z udziałowców do pełnienia funkcji prokurenta. Po jakimś czasie osobę tę zatrudniliśmy także na umowę zlecenia, w ramach której zajmuje się ona (...)
str. 36
2.4.
Refundacja kosztów poniesionych przez pracownika na podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Naszemu pracownikowi (lekarzowi) zrefundowaliśmy część kosztów opłat za przeprowadzenie przewodu doktorskiego. Czy od kwoty zrefundowanej pracownikowi powinniśmy naliczyć podatek (...)
str. 39
3.
Stypendia naukowe - zakres zwolnienia z podatku dochodowego
Minister Finansów, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (...)
str. 41
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Opodatkowanie pożyczek udzielanych przez przedsiębiorców a PCC i VAT
Fakt, że pożyczki udziela przedsiębiorca, nie jest jednoznaczne z udzieleniem jej w ramach działalności gospodarczej. Z kolei ustalenie, czy mamy do czynienia z umową pożyczki (...)
str. 43
2.
Czy zabytkowa kamienica przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Przedsiębiorca zamierza kupić zabytkową kamienicę. Czy będzie ona zwolniona od podatku od nieruchomości? Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia (...)
str. 47
3.
Zaniechanie remontu a podatek od nieruchomości
Budynek użytkowy jest w bardzo złym stanie technicznym. Nie opłaca się go remontować. Nie jest więc wykorzystywany w działalności gospodarczej naszej firmy. W związku z (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja w 2013 roku
Ustawy o podatku dochodowym (zarówno PIT, jak i CIT) umożliwiają podatnikom, którzy wybrali amortyzację według metody liniowej, z zastosowaniem stawek z Wykazu, zmianę wysokości stosowanych (...)
str. 48
2.
Amortyzacja środka trwałego sfinansowanego pożyczką od udziałowców z uwzględnieniem tzw. "cienkiej kapitalizacji"
Jeżeli wartość początkową środka trwałego zwiększyły odsetki od pożyczki, do których stosuje się przepisy o "cienkiej kapitalizacji", to odpis amortyzacyjny takiego środka trwałego, w części (...)
str. 51
3.
Kwalifikacja i amortyzacja bramy wjazdowej
Zakupiliśmy budynek biurowy. Przy budynku znajduje się parking, który spółka użytkuje w ramach bezumownego korzystania, wnosząc opłaty. Parking zabezpiecza brama wjazdowa, którą nabyliśmy za oddzielną (...)
str. 52
4.
Amortyzacja składnika majątku wykorzystywanego wcześniej w spółce osobowej
W 2012 r. zlikwidowaliśmy działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej. W 2013 r. będę prowadził indywidualną działalność gospodarczą. W "nowej" działalności będę wykorzystywał składnik (...)
str. 53
5.
Wydatki na sprzęt biurowy
Spółka do wynajmowanego na budowie, w celach biurowych, kontenera zakupiła ksero, fax, telefony oraz centralę telefoniczną, a także wykonała okablowanie (w listwach mocujących) umożliwiające funkcjonowanie (...)
str. 55
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wyprzedaż materiałów pozostałych po zawieszeniu działalności gospodarczej
Po zawieszeniu działalności gastronomicznej pojawiła się okazja zbycia w jednorazowej transakcji pozostałych materiałów. W razie ich niesprzedania nastąpi utrata przydatności do spożycia i tym samym (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zmiany w ustawie zdrowotnej
Od 1 stycznia 2013 r. zmianie uległy niektóre przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. (...)
str. 57
2.
Każdy ma możliwość przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych
Począwszy od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z (...)
str. 59
3.
Podwyższenie od 1 stycznia 2013 r. najniższej podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków
Pracodawca wypłacający świadczenia chorobowe przysługujące za okres od 1 stycznia 2013 r. powinien pamiętać, że podstawa ich wymiaru nie może być niższa od kwoty najniższej (...)
str. 60
4.
Ustalanie uprawnień do wypłaty zasiłku opiekuńczego
1) Pracownica oświadczyła, że w przedszkolu, do którego uczęszcza jej dziecko, miała miejsce awaria centralnego ogrzewania. W wyniku tej awarii przedszkole zostało zamknięte na kilka (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Długotrwała nieobecność w pracy z powodu choroby a zaległy urlop wypoczynkowy
Pracownik od ponad roku jest nieobecny w pracy - najpierw był na zwolnieniu lekarskim, a później na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z tym ma niewykorzystany (...)
str. 63
2.
Używanie prywatnego samochodu do celów służbowych a wymóg podpisania umowy oraz odbycia dodatkowych badań
1) Zatrudniliśmy pracownika, który będzie wykonywał pracę, korzystając ze swojego samochodu. Czy w związku z tym musimy podpisać z nim umowę na korzystanie z tego (...)
str. 64
3.
Rozliczanie pracy ponadnormatywnej głównego księgowego
1) Zatrudniamy pracownika na stanowisku głównego księgowego, w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku. W przypadku tego pracownika często występuje praca nadliczbowa. Czy przysługuje mu (...)
str. 65
4.
Warunki odwołania i przerwania urlopu wypoczynkowego
Jednemu z naszych pracowników w czasie wykorzystywania przez niego urlopu rozchorowało się dziecko. W związku z tym napisał oświadczenie, w którym odwołuje udzielony mu urlop. (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Przeksięgowanie kwot ujętych na funduszu założycielskim SP ZOZ na rozliczenia międzyokresowe przychodów
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej od 1998 r. Wszystkie nieruchomości gruntowe i budynki otrzymaliśmy od naszego organu założycielskiego w nieodpłatne użytkowanie. Czy dotacje otrzymane (...)
str. 67
2.
Wycena na dzień bilansowy zaliczek otrzymanych w walucie obcej
Otrzymaliśmy zaliczkę w walucie obcej, na którą wystawiliśmy fakturę, na rozrachunkach nie występuje saldo. Kwota zaliczki figuruje na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów. Czy kwota ta podlega (...)
str. 70
3.
Ogłaszanie i publikacja sprawozdań finansowych po 1 stycznia 2013 r.
Począwszy od 1 stycznia 2013 r. (za sprawą zmian wprowadzonych ustawą z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców - (...)
str. 71
4.
Plan finansowy SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Czy mamy obowiązek sporządzenia planu finansowego na 2013 rok w terminie do końca bieżącego roku? Zgodnie z (...)
str. 72
5.
Roczna inwentaryzacja - z pytań Czytelników
1) Posiadamy należności od kontrahenta, od którego jednocześnie kupujemy towary. Czy wysyłając do niego potwierdzenie salda powinniśmy w nim uwzględnić również nasze zobowiązania wobec tego kontrahenta? (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.