Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 23 (329) z dnia 01.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Dwa dodatki za pracę w niedzielę niezrekompensowaną innym dniem wolnym - stanowisko GIP
Pracownikowi, który wykonywał zarówno planową, jak i pozaplanową pracę w niedzielę, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych (...)
str. 4
2.
W grudniu pracodawca dokonuje korekty wpłat na ZFŚS
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Tak stanowi art. 5 ust. 1 (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wypłat dla pracownika na zwolnieniu lekarskim
Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości. W październiku br. przepracował tylko pierwszy dzień, a następnie przez 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które (...)
str. 6
2.
Składki ZUS po wypłacie wyrównania wynagrodzenia za pracę
1) Zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie przy podwyżce wynagrodzenia stwierdziliśmy, że od stycznia br. jego wynagrodzenie jest niższe niż minimalne obowiązujące pracownika (...)
str. 8
3.
Kiedy pracodawca nie opłaca składek na FP i FGŚP za pracownicę powracającą z urlopu macierzyńskiego?
1) Czy w sytuacji gdy pracownica zatrudniona u dwóch pracodawców, którzy udzielili jej urlopu macierzyńskiego, powraca do pracy po wykorzystaniu tego urlopu, to każdemu pracodawcy (...)
str. 10
4.
Składka zdrowotna przedsiębiorcy będącego emerytem
Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej otrzymała decyzję ZUS o przyznaniu emerytury. Ponieważ działalność gospodarcza jest nadal prowadzona, proszę o (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Do kiedy student nie podlega ubezpieczeniom z tytułu wykonywanej umowy zlecenia?
Od połowy marca br. w firmie umowę zlecenia wykonuje osoba w wieku 24 lat. Z tego tytułu nie zgłosiliśmy jej do ubezpieczeń w ZUS, ponieważ (...)
str. 13
2.
Tytuł do ubezpieczeń w ZUS gdy pracownik na urlopie bezpłatnym wykonuje działalność i umowę zlecenia
Pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym od 1 listopada do 31 grudnia 2012 r. W okresie tego urlopu zawarliśmy z nim umowę zlecenia, w której wynagrodzenie (...)
str. 14
3.
Ubezpieczenia z działalności dla pracownicy na urlopie wychowawczym
Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy od czerwca 2012 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy w podstawie wymiaru zasiłku
1) Pracownik zatrudniony od listopada br. pod koniec tego miesiąca dostarczył zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy. Ponieważ posiada okres wyczekiwania, nabył prawo do (...)
str. 16
2.
Wynagrodzenie chorobowe w razie wprowadzenia nowego składnika wynagrodzenia
Od 1 lipca 2012 r. wypłacamy pracownikom kwartalną premię motywacyjną. Zgodnie z regulaminem premia jest zmniejszana procentowo za okresy absencji chorobowej (absencja trwająca powyżej 20 (...)
str. 17
3.
Czy premia zadaniowa zwiększy zasiłek chorobowy?
W umowie o pracę określono pracownikowi wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Ponadto pracodawca wypłaca premie zadaniowe w wysokości 300 zł, których zasady wypłaty nie zostały (...)
str. 18
4.
Prywatne wyjścia z pracy a ustalanie podstawy wymiaru zasiłku
W regulaminie pracy wprowadziliśmy zapis, zgodnie z którym pracownik za zgodą pracodawcy ma prawo do krótkich zwolnień z pracy w celu załatwienia ważnych spraw osobistych. (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego dla 50-latka
1) W październiku 2012 r. pracownik ukończył 50 lat. W 2012 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 15 dni. Obecnie ponownie stał się niezdolny do (...)
str. 20
2.
Zasiłek macierzyński po przedłużeniu umowy do dnia porodu
Z pracownicą w ciąży przedłużyliśmy do dnia porodu umowę zawartą na czas określony. Obecnie wypłacamy jej zasiłek chorobowy. Czy możemy całą wypłatę zasiłku macierzyńskiego przekazać (...)
str. 21
3.
Okres wypłaty zasiłku chorobowego dla zatrudnionego emeryta
Na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony zatrudniamy emeryta. Osoba ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby, która najprawdopodobniej będzie trwała (...)
str. 22
4.
Czy prowadzący działalność może "skrócić" okres pobierania zasiłku?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu, od kilku tygodni pobiera zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Z uwagi na ważne zlecenie zamierza (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Zawieszenie emerytury przyznanej przed 2011 r. z powodu kontynuacji zatrudnienia niezgodne z Konstytucją
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje przepis art. 103a ustawy emerytalnej, dodany przez art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy (...)
str. 24
2.
Kiedy ZUS zweryfikuje świadczenie emerytalno-rentowe?
W wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS zostało stwierdzone, że nieprawidłowo wystawiliśmy świadectwo pracy pracownikowi, który trzy lata temu przeszedł na emeryturę. Czy w wyniku weryfikacji uprawnień (...)
str. 25
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w wieku emerytalnym
W spółce z o.o. zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika, który osiągnął wiek emerytalny i ma ustalone prawo do emerytury. Czy istnieje uproszczony tryb rozwiązania umowy (...)
str. 27
2.
Częściowe niewypłacenie wynagrodzenia przyczyną rozwiązania przez pracownika umowy bez wypowiedzenia
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ze względu na problemy finansowe wypłaciliśmy mu za ostatnie dwa miesiące tylko połowę wynagrodzenia, gwarantując (...)
str. 29
3.
Powierzenie innych obowiązków pracownikowi przywróconemu do pracy prawomocnym wyrokiem
Prawomocnym wyrokiem sądu przywrócono pracownika do pracy. Nie jest jednak możliwe zatrudnienie go na zajmowanym dotychczas stanowisku ze względu na likwidację działu, w którym wcześniej (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozpoczęcie pracy przed godziną przewidzianą w rozkładzie
1) Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku od 700 do 1500. Wyjątkowo w jeden z poniedziałków rozpoczął pracę o 600 i (...)
str. 31
2.
Organizacja pracy pracowników, dla których dzień wolny od pracy przypada w święto Bożego Narodzenia
Pracodawca wprowadził dla części pracowników jako dni wolne z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy środy. W grudniu w taki dzień wolny (...)
str. 33
3.
Ewidencja czasu pracy kierowców
Czy firmy zatrudniające kierowców powinny tworzyć dla nich tradycyjne karty ewidencji czasu pracy, takie jak dla pozostałych pracowników? Z literalnego brzmienia przepisów dotyczących ewidencji czasu (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Obliczanie wynagrodzenia za urlop
W firmie zmieniliśmy termin wypłat wynagrodzeń z ostatniego dnia roboczego danego miesiąca na 10 dzień następnego miesiąca. Jak należy obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy? W (...)
str. 36
2.
Ustalenie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe w różnych systemach płacowych
1) Stosujemy różne systemy płacowe. Pracownicy administracyjni otrzymują wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej, a zatrudnieni na stanowiskach robotniczych są wynagradzani według systemu akordowego. Jak należy (...)
str. 37
3.
Jak obliczyć wynagrodzenie nauczyciela za czas zwolnienia od pracy?
Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum został wezwany do prokuratury rejonowej w celu stawienia się w charakterze świadka. Jak obliczyć jego wynagrodzenie za dany miesiąc oraz ustalić (...)
str. 40
4.
Potrącenia należności egzekwowanych na mocy tytułu wykonawczego i nierozliczonych zaliczek
Czy pracownikowi, którego wynagrodzenie jest zajęte na poczet niespłaconej pożyczki bankowej, można potrącić nierozliczoną zaliczkę? Jeżeli na poczet należności egzekwowanych pracodawca potrąca pełną dopuszczalną kwotę, (...)
str. 42
5.
Współczynnik do obliczenia ekwiwalentu za urlop w 2013 r.
Za niewykorzystany w całości lub części urlop wypoczynkowy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Oblicza się go przy użyciu (...)
str. 43
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Udzielanie urlopu uzupełniającego
Zatrudniamy pracowników, którzy w ciągu roku osiągną staż uprawniający ich do urlopu w wyższym wymiarze. Jak w praktyce oblicza się wymiar urlopu uzupełniającego w sytuacji (...)
str. 44
2.
Wymiar urlopu w razie rozwiązania umowy z powodu przejścia na rentę
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, z którym w trakcie roku rozwiązano umowę o pracę w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą? Nadmieniamy, że (...)
str. 46
3.
Zaliczalność pracy na roli do stażu urlopowego
Od kilku lat zatrudniamy pracownicę, która w momencie podjęcia u nas pracy legitymowała się 5-letnim stażem wynikającym z ukończenia średniej szkoły zawodowej. W ubiegłym roku (...)
str. 47
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zakres informacji o wynagrodzeniu dla komornika
Wypłacamy wynagrodzenia 10 dnia następnego miesiąca. Z którego okresu zarobki należy wskazać w informacji przekazywanej komornikowi, który zajął wynagrodzenie pracownika w trybie egzekucji sądowej? Pracodawca (...)
str. 48
2.
Osoby uprawnione i termin wykorzystania zwolnienia od pracy w związku ze zdarzeniem rodzinnym
1) W okresie, w którym pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego zmarł jego ojciec. Czy okoliczność ta przerwała urlop wypoczynkowy, a jeżeli nie, to czy pracownik (...)
str. 49
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy
Jakimi kryteriami powinien kierować się pracodawca tworzący stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy? Pracodawca jest obowiązany urządzić stanowisko wyposażone w monitor ekranowy w taki sposób, (...)
str. 51
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Od 1 grudnia 2012 r. kolejne zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń niepełnosprawnych
Od 1 grudnia 2012 r. przepis art. 26a ust. 1a1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), (...)
str. 53
2.
W jaki sposób obniżyć wynagrodzenia pracowników?
Pracodawcy w trudnej sytuacji finansowej zamiast ewentualnych zwolnień pracowników mogą skorzystać z możliwości obniżenia ich wynagrodzeń lub też zawieszenia wypłaty niektórych składników wynagrodzenia o charakterze fakultatywnym, tj. takich, (...)
str. 54
2.1.
Aneks do umowy o pracę lub wypowiedzenie warunków płacy
Obniżenie wynagrodzenia ewentualnie rezygnacja z niektórych jego składników o charakterze fakultatywnym należy do zmian treści umowy o pracę dla pracownika niekorzystnych. Można je wprowadzić za (...)
str. 54
2.2.
Zawieszenie aktów prawa wewnętrznego
Kodeks pracy zawiera regulacje pozwalające na czasowe wstrzymanie wypłacania składników wynagrodzenia wprowadzonych fakultatywnie bez konieczności modyfikacji aktów wewnątrzzakładowych. Na podstawie art. 91 K.p. jest możliwe (...)
str. 55
2.3.
Zawieszenie postanowień umownych
Pracodawca, u którego nie obowiązuje układ zbiorowy pracy, a także zatrudniający mniej niż 20 pracowników może zawiesić niektóre warunki zawartych umów o pracę. Taką możliwość (...)
str. 56
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.1.
Podział urlopu
Generalnie pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 1 K.p.). Oznacza to, że należy go udzielać jednorazowo w pełnym przysługującym (...)
str. 57
1.2.
Potwierdzenie udzielenia urlopu
Pracodawca udziela urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem w taki sposób aby zagwarantować równomierne wykorzystywanie urlopów przez pracowników i umożliwić im wcześniejsze zaplanowanie wypoczynku, a także (...)
str. 59
1.3.
Zmiana terminu wykorzystania urlopu
Zmiana ustalonego terminu wykorzystania urlopu jest dopuszczalna w przypadkach określonych w art. 164-167 K.p. Pracodawca może przesunąć planowany termin urlopu: na wniosek pracownika umotywowany ważnymi (...)
str. 61
2.1.
Rodzaje świadczeń oraz sposób ich finansowania
W okresie przedświątecznym wielu pracodawców rozważa możliwość obdarowania pracowników upominkami lub przyznania im dodatkowych świadczeń, które mogą mieć charakter rzeczowy lub pieniężny. Niekiedy też pracodawca (...)
str. 61
2.2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Wartość świadczeń (rzeczowych lub pieniężnych) otrzymanych przez pracownika w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia stanowi przychód pracownika z tytułu stosunku pracy. W niektórych (...)
str. 64
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Refundacja wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych w sześciu nowych zawodach
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 listopada 2012 r., pod poz. 1268 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. (...)
str. 66
2.
Obowiązek zgłaszania pracodawcy do PIP oraz Sanepidu będzie zniesiony
Aktualnie w myśl art. 209 K.p. pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności, zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego (...)
str. 66
3.
ZUS umorzy przedsiębiorcom nieopłacone składki
Sygnalizujemy, że do Senatu została przekazana ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą (...)
str. 67
4.
Roczna informacja o danych wykazanych w raportach kierowanych do ZUS dla osoby ubezpieczonej
Informację o danych zawartych w raportach przesłanych do ZUS płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące - za rok ubiegły w terminie do (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.