Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Inwentaryzacja i podatkowe zasady jej rozliczania
Dodatek nr 36
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 33
z dnia 20.11.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
BILANSOWE ZASADY INWENTARYZACJI
1.
Pojęcie i cel inwentaryzacji
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) zawiera w rozdziale 3 "Inwentaryzacja" (...)
str. 3
2.
Zasady inwentaryzacji stosowane w praktyce
W literaturze fachowej opisującej problematykę inwentaryzacji, jako najważniejsze i najczęściej stosowane zasady inwentaryzacji, są wymieniane: 1) zasada terminowości i częstotliwości - polegająca na przeprowadzaniu inwentaryzacji (...)
str. 4
3.
Częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacji
Zasady oraz terminy inwentaryzacji zostały określone w art. 26 ustawy o rachunkowości. Generalną zasadą jest, że inwentaryzację aktywów i pasywów przeprowadza się na ostatni dzień (...)
str. 5
4.
Metody inwentaryzacji
Ustawa o rachunkowości przypisuje określone metody inwentaryzacji do poszczególnych składników aktywów i pasywów. Metodami inwentaryzacji są: 1) spis z natury, 2) uzyskanie od kontrahentów potwierdzenia (...)
str. 5
4.1.
Spis z natury
Zasady spisu z natury Metodą spisu z natury inwentaryzowane są następujące aktywa (art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości): 1) aktywa pieniężne (tj. (...)
str. 5
4.2.
Inwentaryzacja w drodze uzyskania potwierdzenia sald
Metodą uzyskania od kontrahentów potwierdzenia sald inwentaryzowane są następujące aktywa (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości): 1) aktywa finansowe zgromadzone na rachunkach (...)
str. 10
4.3.
Weryfikacja poprzez porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami
Metodą polegającą na weryfikacji poprzez porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami inwentaryzowane są aktywa i pasywa (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o (...)
str. 11
5.
Tabelaryczne ujęcie metod oraz terminów inwentaryzacji
Metoda inwentaryzacji Rodzaj składnika majątku Termin inwentaryzacji Spis z natury - aktywa pieniężne, czyli krajowe środki płatnicze, waluty obce i dewizy (z wyjątkiem gromadzonych na (...)
str. 13
II.
ROZLICZENIE RÓŻNIC INWENTARYZACYJNYCH
1.
Rozliczenie bilansowe
Zakończenie (ostatni etap) inwentaryzacji obejmuje czynności dotyczące zgromadzenia dokumentów (arkuszy spisowych, protokołów z uzgodnień i porównań danych, protokołów komisji inwentaryzacyjnej dotyczących ustalenia różnic) i ich (...)
str. 14
2.
Rozliczenie podatkowe
2.1.
Niedobory towarów - skutki w VAT
Opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że niedobory, zarówno te zawinione, jak i niezawinione, nie (...)
str. 19
2.2.
Skutki w podatku dochodowym rozliczenia niedoborów i nadwyżek
Kiedy niedobory zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów? Ustawy o podatku dochodowym nie odnoszą się do kwestii ujmowania w kosztach uzyskania przychodów stwierdzonych niedoborów. Jednakże (...)
str. 20
III.
INWENTARYZACJA ROCZNA U PODATNIKÓW PROWADZĄCYCH PODATKOWĄ KSIĘGĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
Sporządzenie spisu z natury na koniec roku podatkowego Na dzień 31 grudnia podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z (...)
str. 21
IV.
PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Odpowiedzialność kierownika jednostki za spis z natury
Czy zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zarząd spółki z o.o. może skutecznie powierzyć innej osobie (np. głównemu księgowemu) przeprowadzenie inwentaryzacji w (...)
str. 24
2.
Kto może uczestniczyć w spisie z natury?
Kto może przeprowadzać spis z natury? Czy mogą to być osoby odpowiedzialne materialnie za powierzone im składniki majątku? Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają ani (...)
str. 25
3.
Ostateczny termin ujęcia w księgach skutków rozliczenia inwentaryzacji
Jaki jest ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych i ujęcia ich w księgach? Rozliczenia inwentaryzacji należy dokonać w księgach rachunkowych tego roku, na który przypadał termin (...)
str. 25
4.
Brak odpowiedzi na wystąpienie o potwierdzenie salda należności
Jak postąpić w sytuacji, gdy kontrahent ignoruje wysłane do niego potwierdzenie salda naszej wierzytelności? Czy można zaakceptować "milczące" potwierdzenie salda? Zgodnie z art. 26 ust. (...)
str. 26
5.
Potwierdzenie sald zobowiązań wobec zagranicznych kontrahentów
Czy mamy obowiązek uzgodnienia sald naszych zobowiązań wobec zagranicznych kontrahentów? Co do zasady, inwentaryzacji w drodze uzgodnienia i uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w (...)
str. 27
6.
Potwierdzenie salda należności wyrażonej w walucie obcej
W jaki sposób zinwentaryzować salda należności od kontrahentów z tytułu dostaw i usług? Jeśli posiadamy należność w walucie obcej, to należy potwierdzić kwotę waluty, czy (...)
str. 27
7.
Przeprowadzenie inwentaryzacji kasy
W jaki sposób przeprowadza się inwentaryzację kasy? Obowiązek zinwentaryzowania środków pieniężnych przypada na ostatni dzień każdego roku obrotowego. W przypadku jednostek, których rok obrotowy jest (...)
str. 29
8.
Rozliczenie niedoborów i nadwyżek w kasie w obrocie detalicznym
Jak prawidłowo powinny być zaewidencjonowane i rozliczone nadwyżki i niedobory powstałe w raporcie kasowym w obrocie detalicznym? Czy można na koniec roku sumę wszystkich niedoborów (...)
str. 31
9.
Jak wycenić nadwyżkę w kasie walutowej?
W maju 2012 r., w trakcie badania sprawozdania za 2011 r., biegły rewident zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji kasy walutowej prowadzonej w euro. Inwentaryzacja ujawniła nadwyżkę na (...)
str. 33
10.
Jak często przeprowadzać inwentaryzację materiałów (towarów, wyrobów), które są odpisywane bezpośrednio w koszty?
Jak często powinniśmy inwentaryzować materiały, towary i wyroby gotowe, jeśli odpisujemy je bezpośrednio w koszty w dniu ich zakupu lub w momencie ich wytworzenia? Jedną (...)
str. 34
11.
Okresowa inwentaryzacja środków trwałych oraz zapasów
Czy stan środków trwałych oraz zapasów, które podlegają okresowej inwentaryzacji (odpowiednio raz w ciągu 4 i 2 lat), powinien być również sprawdzany corocznie w drodze (...)
str. 35
12.
W jaki sposób przeprowadza się inwentaryzację obcych środków trwałych?
Jesteśmy spółką z o.o., która korzysta z obcych środków trwałych na podstawie umowy najmu. Przedmiotem umowy są urządzenia techniczne oraz maszyny zlokalizowane na terenie strzeżonym. (...)
str. 36
13.
Inwentaryzacja składników majątku o wartości poniżej 3.500 zł
Zgodnie z polityką rachunkowości, środki trwałe o jednostkowej cenie niższej niż 3.500 zł traktujemy jak materiały i odnosimy w koszty z chwilą ich zakupu. Dodatkowo (...)
str. 36
14.
Czy grunt zakupiony przez dewelopera ujmuje się w spisie z natury?
Czy zakupione przez dewelopera grunty pod zabudowę wielorodzinną podlegają na koniec roku ujęciu w spisie z natury? W jednostkach prowadzących księgę podatkową W działalności deweloperskiej, (...)
str. 37
15.
Przeprowadzenie inwentaryzacji należności spornych
W jaki sposób przeprowadzić oraz udokumentować inwentaryzację należności spornych? Inwentaryzację należności spornych i wątpliwych przeprowadza się drogą weryfikacji, co wynika wprost z art. 26 ust. (...)
str. 38
16.
Obciążenie pracownika wartością towarów w cenie sprzedaży brutto
Jak zaksięgować niedobór towarów zawiniony przez pracownika, jeśli kierownik jednostki zdecydował o obciążeniu pracownika wartością towarów ustaloną na poziomie ceny sprzedaży brutto? Pracownik wyraził zgodę (...)
str. 39
17.
Czy konieczna jest kompensata nadwyżki i niedoboru towaru?
W wyniku spisu z natury stwierdzono różnice inwentaryzacyjne towarów - są to zarówno nadwyżki i niedobory. Zostały one uznane za niezawinione. Czy muszę koniecznie przeprowadzić (...)
str. 40
18.
Niedobór towaru w granicach normy a skutki w VAT
W toku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono niedobór towarów. Powstał on w wyniku drobnych pomyłek przy wydawaniu towaru. Uznano, że niedobór mieści się w granicach normy (0,5% (...)
str. 41
19.
Inwentaryzacja towarów w hurtowni
Jesteśmy spółką z o.o., która prowadzi hurtownię artykułów przemysłowych, sprzedając towary osobom fizycznym oraz jednostkom gospodarczym. Budynek hurtowni jest chroniony przez profesjonalną firmę ochroniarską. Czy (...)
str. 42
20.
Inwentaryzacja w handlu detalicznym
W jaki sposób przeprowadza się inwentaryzację w sklepach detalicznych, w których prowadzona jest ewidencja wartościowa w cenach sprzedaży brutto? Towary handlowe zaliczane do rzeczowych aktywów (...)
str. 43
V.
WYJAŚNIENIA ORGANÓW PODATKOWYCH DOTYCZĄCE INWENTARYZACJI
1.
Uwzględnienie w spisie z natury usług w toku realizacji
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 czerwca 2011 r., nr ITPB1/415-293/11/DP; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) Zestawiając (…) przepisy art. (...)
str. 46
2.
Czy ujmować w spisie z natury paliwo znajdujące się w baku samochodu?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 lutego 2012 r., nr IBPBI/1/415-1176/11/BK; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) W myśl przepisów rozporządzenia (...)
str. 46
3.
Części składowe pojazdu - czy ujmować je w spisie z natury?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 września 2011 r., nr IBPBI/1/415-584/11/BK; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) Wnioskodawca w związku z (...)
str. 47
4.
Możliwość sporządzenia spisu z natury w trakcie roku podatkowego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 sierpnia 2011 r., nr IBPBI/1/415-526/11/KB; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) O zamiarze sporządzenia spisu (...)
str. 49
5.
Sposób wyceny budynku mieszkalnego przez podatnika prowadzącego działalność deweloperską
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 maja 2011 r., nr IBPBI/1/415-171/11/BK; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (...)
str. 49
6.
Obowiązek korekty VAT naliczonego w przypadku niedoborów zawinionych
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 lutego 2012 r., nr ILPP2//43-1603/11-4/AK; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) zdaniem tut. Organu, niedobory, (...)
str. 50
7.
Rozliczenie niedoborów i nadwyżek magazynowych w świetle podatku dochodowego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 grudnia 2010 r., nr ILPB3/423-804/10-3/JG; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) w toku przeprowadzonej przez (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.