Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przychody zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych
Dodatek nr 34
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 32
z dnia 10.11.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z ODDELEGOWANIEM PRACOWNIKÓW DO PRACY W INNEJ MIEJSCOWOŚCI
Kiedy pracownik jest "oddelegowany"? Czasem powstają wątpliwości, czy wyjazd pracownika w celu wykonywania pracy w innej miejscowości stanowi podróż służbową, czy oddelegowanie. Kwestia ta ma (...)
str. 4
1.
Podróż służbowa
Definicję "podróży służbowej" zawiera art. 775 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której (...)
str. 4
1.1.
Zwrot kosztów noclegu pracownika w zagranicznej podróży służbowej przekraczający wartość limitu
Zwrot kosztów faktycznie poniesionych przez pracownika na nocleg w hotelu, w kwocie przekraczającej limit określony w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących z tytułu podróży służbowej (...)
str. 4
1.2.
Wartość zwróconych pracownikowi prowizji z tytułu wypłat gotówki z bankomatu
Prowizje z tytułu wypłat z bankomatów, dokonywanych w związku z regulowaniem wydatków w trakcie zagranicznej podróży służbowej, należą do innych należności za czas podróży służbowej. (...)
str. 5
1.3.
Zwrot kosztów na zakup wizy i polisy ubezpieczeniowej
Jeżeli pracownik wykonujący polecenie służbowe pracodawcy zmuszony jest ponieść dodatkowy wydatek związany z wykupieniem wizy, niezbędnej do przekroczenia granicy kraju i odbycia podróży służbowej poza (...)
str. 6
1.4.
Kwoty zwrócone pracownikowi z tytułu poniesionych przez niego opłat parkingowych w trakcie podróży służbowej
Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PDOF, opłaty te zwolnione są z opodatkowania. Ustalając limit zwolnienia, przepis ten odwołuje się do (...)
str. 7
2.
Oddelegowanie
Natomiast jeżeli określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy zostało zmienione (za porozumieniem stron albo w trybie wypowiedzenia zmieniającego), to taką sytuację określa się (...)
str. 8
2.1.
Zakwaterowanie pracownika oddelegowanego do pracy w innej miejscowości
Wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika oddelegowanego do wykonywania pracy w innej miejscowości (w kraju lub za granicą) jest zwolniona z opodatkowania (...)
str. 8
2.2.
Dodatek za rozłąkę
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., wolny od podatku dochodowego jest dodatek (...)
str. 9
2.3.
Równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą
Jeżeli pracownik został oddelegowany do pracy za granicą, to w takiej sytuacji przysługuje mu zwolnienie od podatku określone w art. 21 ust. 1 pkt 20 (...)
str. 10
II.
BILETY NA PRZEJAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ SFINANSOWANE PRZEZ PRACODAWCĘ
W pewnych sytuacjach wartość biletów na przejazdy komunikacją miejską, które pracodawca sfinansował swoim pracownikom, nie powoduje powstania u tych osób przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. (...)
str. 10
III.
ŚWIADCZENIA Z ZFŚS
1.
Przyznawanie świadczeń z ZFŚS
Przyznawanie świadczeń z ZFŚS powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (tzw. kryterium socjalne). Zasady zaś przeznaczania (...)
str. 13
2.
Dofinansowanie do wypoczynku pracowników
Źródło dofinansowania a przychód u pracowników Otrzymane dofinansowanie do wypoczynku pracownika (a także członków jego rodziny) stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, który niekiedy (...)
str. 15
3.
Dofinansowanie do wyprawki szkolnej dziecka pracownika
Jeżeli otrzymane przez pracownika pieniądze na zakup wyprawki szkolnej będą pochodziły ze środków obrotowych, wówczas ich wartość podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu. Natomiast kwoty dofinansowań przyznane (...)
str. 17
4.
Wypłacenie zapomogi
4.1.
Zapomoga wypłacona pracownikowi w związku z trudną sytuacją materialną
Wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym (...)
str. 18
4.2.
Zapomoga wypłacona emerytowi
Zapomoga wypłacona emerytowi ze środków ZFŚS korzysta - łącznie z innymi świadczeniami otrzymanymi przez emeryta w danym roku - ze zwolnienia z opodatkowania do kwoty (...)
str. 19
IV.
IMPREZA INTEGRACYJNA A PRZYCHÓD PRACOWNIKA
Wiele firm organizuje dla swoich pracowników tzw. imprezy integracyjne (np. spotkania w restauracji z programem artystycznym, przyjęcia okolicznościowe, pikniki, wyjazdy turystyczne, itp.). Kwestia, czy pracownicy (...)
str. 20
1.
Czy pracownik, który bierze udział w imprezie integracyjnej, uzyskuje przychód ze stosunku pracy?
W świetle przepisów ustawy o PDOF, co do zasady, każde przysporzenie majątkowe uzyskane przez pracownika od pracodawcy w związku z zawartą umową o pracę (w (...)
str. 20
2.
Czy samo zaproszenie na imprezę integracyjną powoduje powstanie przychodu u pracownika?
Nie. Obecnie organy podatkowe są zgodne co do tego, że o powstaniu przychodu ze stosunku pracy decyduje fakt uczestniczenia w imprezie okolicznościowej finansowanej przez pracodawcę. (...)
str. 21
3.
Kiedy przychód pracownika korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?
Jeżeli źródłem sfinansowania przez pracodawcę imprezy integracyjnej w całości są środki pochodzące z ZFŚS, to w takiej sytuacji świadczenie otrzymane przez pracownika może być zwolnione (...)
str. 22
V.
NAGRODY, PREMIE I DROBNE UPOMINKI OTRZYMYWANE W RAMACH DZIAŁAŃ PROMOCYJNO-MARKETINGOWYCH
W celu umocnienia swojej pozycji rynkowej przedsiębiorcy podejmują różnego rodzaju działania promocyjno-marketingowe. Często mają one formę nagród, premii i drobnych upominków dla faktycznych i potencjalnych (...)
str. 23
1.
Wygrane w konkursach oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową
W myśl postanowień art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PDOF, wolna od podatku dochodowego jest wartość: wygranych w konkursach i grach organizowanych i (...)
str. 23
2.
Drobne upominki, których wartość nie przekracza 200 zł
Różnego rodzaju drobne upominki i gadżety reklamowe, których jednorazowa wartość nie przekracza 200 zł, otrzymane od przedsiębiorcy w związku z promocją lub reklamą jego towarów (...)
str. 26
VI.
PODNOSZENIE KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH PRACOWNIKÓW
1.
Pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych
Przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zasady podnoszenia kwalifikacji oraz świadczenia przysługujące pracownikom z tego tytułu zostały określone w art. (...)
str. 27
2.
Świadczenia dla pracownika, który podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą
Na podstawie unormowań K.p., pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą przysługują z mocy ustawy: urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości (...)
str. 28
3.
Świadczenia na rzecz pracownika, który podjął naukę z własnej inicjatywy
Pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, ale bez zgody pracodawcy, może być przyznane jedynie zwolnienie z całości lub części dnia (...)
str. 29
4.
Świadczenia dla pracownika, który rozpoczął podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r.
Do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r., stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed dniem (...)
str. 30
VII.
ŚWIADCZENIA PRZYSŁUGUJĄCE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O BEZPIECZEŃSTWIE I HIGIENIE PRACY
1.
Wydawanie pracownikom napojów i posiłków profilaktycznych
Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić, oprócz (...)
str. 31
2.
Zwrot pracownikowi wydatków na zakup okularów do pracy przy komputerze
Zwrot pracownikowi wydatków za zakup okularów korygujących wzrok, niezbędnych do pracy przy monitorze ekranowym, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, pod warunkiem, że konieczność ich stosowania (...)
str. 33
3.
Zapewnienie środków higieny osobistej dla pracujących w dużym zapyleniu
Nasi pracownicy pracują w warunkach szkodliwych, gdzie występuje duże zapylenie czynnikami szkodliwymi dla zdrowia. Czy możemy im wydawać pastę do zębów, szczoteczki i kubki, aby (...)
str. 34
4.
Świadczenia na rzecz zleceniobiorców
Na gruncie ustawy o PDOF, przychody z tytułu wykonywania umowy zlecenia, uzyskane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą bądź od osoby prawnej przez zleceniobiorców, którzy (...)
str. 35
VIII.
ODSZKODOWANIA WYPŁACANE PRACOWNIKOM
Odszkodowania otrzymane przez pracowników z tytułu stosunku pracy, co do zasady, są zwolnione od podatku dochodowego, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z (...)
str. 37
1.
Odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę
Odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę jest zwolnione od opodatkowania i oskładkowania. W przypadku ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas (...)
str. 37
2.
Odszkodowanie wypłacone w związku z niewydaniem w terminie świadectwa pracy
Odszkodowanie za niewydanie w terminie świadectwa pracy nie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu. Zgodnie z art. 99 § 1 i 2 K.p., pracownikowi przysługuje roszczenie o (...)
str. 38
3.
Odszkodowanie wypłacone pracownikom przez spadkobiercę zmarłego pracodawcy
Od kwot wypłaconych pracownikom odszkodowań z tytułu śmierci pracodawcy nie należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy i składek ZUS. Umowy o pracę wygasają z dniem (...)
str. 38
IX.
OPODATKOWANIE ALIMENTÓW
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są alimenty: a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 (...)
str. 39
X.
WNIESIENIE APORTEM PRZEDSIĘBIORSTWA OSOBY FIZYCZNEJ DO SPÓŁKI OSOBOWEJ
Podatnik, który jako osoba fizyczna prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą, może wnieść całe swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki osobowej. Taka czynność nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty (...)
str. 40
XI.
DOTACJE DLA OSÓB BEZROBOTNYCH Z FUNDUSZU PRACY
Dotacje dla osób bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej Zasady przyznawania dotacji z Funduszu Pracy na rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej regulują przepisy ustawy z dnia (...)
str. 40
XII.
DOCHODY UZYSKANE Z PROWADZENIA NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA
Dochody osiągnięte z prowadzenia niepublicznego przedszkola mogą korzystać ze zwolnienia od podatku, na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 36 i ust. 7 (...)
str. 43
XIII.
STYPENDIA WYPŁACANE DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Naszym zdaniem, stypendia wypłacane przedszkolakom mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PDOF, o ile (...)
str. 44
XIV.
WYBRANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH ORAZ ORZECZNICTWO
1.
Finansowane dla pracowników zajęcia sportowo-rekreacyjne
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lipca 2011 r., nr IPPB2/415-421/11-4/AS, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Spółka z o.o. (dalej (...)
str. 45
2.
Karty MultiSport, kupony biletowe, bony podarunkowe i inne sfinansowane ze środków ZFŚS
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 kwietnia 2012 r., nr IPPB4/415-124/12-2/JK3, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Zgodnie z ustawą o (...)
str. 47
3.
Ubiór służbowy dla pracowników
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 maja 2012 r., nr ITPB2/415-246/11/12-S/IB, uwzględniająca wyrok WSA w Bydgoszczy z 1 grudnia 2011 r., sygn. (...)
str. 48
4.
Koszty podróży i zakwaterowania zagranicznych członków zarządu finansowane przez spółkę
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lipca 2011 r., nr IPPB4/415-337/11-4/SP, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Podatnik, będący polskim nierezydentem, (...)
str. 50
5.
Nagrody wygrywane w konkursach organizowanych i emitowanych w sieci Internet
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2011 r., nr IPPB2/415-342/11-4/MK, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Płatnik - Spółka z (...)
str. 51
6.
Faktura za szkolenie wystawiona na pracownika a zwolnienie z podatku
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 grudnia 2011 r., nr IPPB4/415-744/11-3/MP, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) Wnioskodawca, jako pracodawca, finansuje (...)
str. 52
7.
Odszkodowanie za szkodę rzeczywistą (stratę, uszczerbek)
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 czerwca 2012 r., nr IPTPB2/415-183/12-4/TS, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(…) W myśl art. 21 (...)
str. 53
8.
Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2012 r., nr IPTPB2/415-7/12-2/AK, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "(...) W (...) 1971 r. (...)
str. 54
9.
Wypłata należności z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego
(pismo podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 24 marca 2011 r., nr DD2/0602/8/MWJ/2011/BMI9-2898, zamieszczone w Biuletynie Skarbowym nr 2/2011) "(...) Zasady wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa (...)
str. 55
10.
Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania i przeznaczone na spłatę kredytu refinansowego
Spłata kredytu refinansowego pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania, który został zaciągnięty na spłatę uzyskanego wcześniej w banku kredytu mieszkaniowego, służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. W konsekwencji, (...)
str. 56
11.
Zwrot dopłat wniesionych do spółki z o.o.
(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 65/10; źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych) "Unormowanie wynikające z art. 21 (...)
str. 57
12.
Prawo do ulgi meldunkowej, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków
(interpretacja ogólna Ministra Finansów z 7 października 2011 r., nr DD2/033/66/KOI/2011/DD-433, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) "W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisów (...)
str. 58
13.
Ulga meldunkowa dotyczy budynku wraz z gruntem
(uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FPS 3/11; źródło: Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych) "Tzw. ulga (...)
str. 59
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.