Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 29 (784) z dnia 10.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawie o rehabilitacji
1.1. Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników - obowiązek terminowego ponoszenia kosztów płacy Z dniem 15 września br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Zasady anulowania i korygowania sprzedaży według przepisów o VAT
Czynności opodatkowane VAT, wykonane dla innego przedsiębiorcy, generalnie dokumentuje się fakturą VAT. Dokument ten potwierdza zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego (np. sprzedaż towaru, wykonanie usługi). Szczegółowe (...)
str. 6
1.2.
Moment ujęcia korekty sprzedaży według przepisów o podatku dochodowym
Jak wynika z art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku (...)
str. 7
1.3.
Ewidencja księgowa
Anulowanie faktury ewidencjonowane jest w księgach rachunkowych z uwzględnieniem treści art. 25 ustawy o rachunkowości, regulującym sposób poprawiania błędów w zapisach księgowych. W związku z (...)
str. 8
2.
Karnety sportowe finansowane pracownikom ze środków obrotowych firmy - podatki, składki ZUS, ewidencja księgowa
Spółka kupuje ze środków obrotowych karnety sportowe, które następnie przekazuje swoim pracownikom za częściową odpłatnością, po cenie niższej od ceny ich zakupu. Jak dofinansowanie do (...)
str. 10
2.1.
Dofinansowanie do karnetów sportowych a przychód pracownika
Do przychodów pracownika zalicza się nie tylko wynagrodzenia ze stosunku pracy, ale także wartość innych świadczeń uzyskanych od pracodawcy, m.in. wartość świadczeń pieniężnych ponoszonych za (...)
str. 10
2.2.
Składki ZUS
Z reguły przychody pracownika uzyskane ze stosunku pracy stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne. Od zasady tej są jednak (...)
str. 11
2.3.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Dofinansowanie do karnetów sportowych pracowników zazwyczaj jest wydatkiem pozostającym w związku (pośrednim) z przychodami pracodawcy, gdyż wpływa motywacyjnie na pracowników. Niemniej jednak wydatek ten nie (...)
str. 11
2.4.
VAT należny od karnetów przekazanych pracownikom
Nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników podatnika, w tym byłych pracowników i wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (...)
str. 12
2.5.
Ewidencja księgowa
Gdy pracodawca dofinansowuje swoim pracownikom karnety sportowe ze środków obrotowych, wówczas kwotę tego dofinansowania księguje się w kosztach działalności operacyjnej, np. na koncie 40-5 "Ubezpieczenia (...)
str. 12
3.1.
Faktury elektroniczne w świetle przepisów o VAT
Przesyłanie/otrzymywanie faktur drogą elektroniczną Faktury mogą być przesyłane drogą tradycyjną, czyli w formie papierowej lub drogą elektroniczną (np. w formie pliku pdf). Ten drugi sposób (...)
str. 13
3.2.
Faktury elektroniczne w świetle prawa bilansowego
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Podstawą (...)
str. 15
III.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Brak oryginału faktury i jej duplikatu może pozbawić prawa do odliczenia VAT - wyrok NSA
Jeżeli podatnik dokonał odliczenia VAT z oryginału faktury, lecz faktura ta zaginęła (np. na skutek kradzieży), podatnik powinien wystąpić o jej duplikat. Brak tego dokumentu (...)
str. 17
1.2.
Prawo do odliczenia VAT z faktury otrzymanej od nieuczciwego kontrahenta - wyrok NSA
Kwestionując prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez nieuczciwego kontrahenta organy podatkowe muszą udowodnić, że podatnik nie dochował należytej staranności w celu zdobycia wiedzy, (...)
str. 18
2.
Nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT
Zmiana zasad ustalania terminu powstania obowiązku podatkowego w VAT Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 2013 r. miała zmienić się m.in. ogólna zasada (...)
str. 20
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Rozliczenie VAT od mediów związanych z usługą najmu
Wynajmujemy lokal użytkowy. Za media za dany miesiąc obciążamy najemców w kolejnym miesiącu, po otrzymaniu faktur pierwotnych. Czy VAT należny od mediów powinien być wykazany (...)
str. 22
3.2.
Dofinansowanie do biletu miesięcznego dla zleceniobiorcy - jak rozliczyć VAT?
Spółka kupuje bilety miesięczne dla zleceniobiorców (faktura jest na spółkę). Czy obciążając zleceniobiorców kosztami tych biletów należy wystawić fakturę VAT, skoro nie prowadzą oni działalności (...)
str. 24
3.3.
Termin wystawienia faktury dokumentującej WDT
Czy faktury dokumentujące dostawy wewnątrzwspólnotowe należy wystawiać w terminie 7 dni od dokonania dostawy, czy do 15. dnia miesiąca następnego? Faktury dokumentujące WDT należy wystawić (...)
str. 25
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dzień poniesienia kosztu w świetle prawa podatkowego - wyrok WSA
Przez dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów należy rozumieć dzień wpisania wydatku do ksiąg rachunkowych na podstawie faktury, a nie dzień ujęcia wydatku jako kosztu w (...)
str. 26
2.
Wydatki na reprezentację - w orzecznictwie i interpretacjach organów podatkowych
Koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, co wprost wynika z art. (...)
str. 27
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Sfinansowanie akcjonariuszom dojazdu na walne zgromadzenie a koszty uzyskania przychodów spółki
Spółka akcyjna ponosi koszty związane z organizacją walnego zgromadzenia akcjonariuszy, m.in. finansuje akcjonariuszom dojazd na walne zgromadzenie. Czy tego rodzaju wydatki może zaliczyć do kosztów (...)
str. 29
3.2.
Kurs waluty obcej stosowany do wyceny operacji na rachunku walutowym - według metody rachunkowej
Dla celów podatku dochodowego spółka ustala różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości. Jaki kurs waluty obcej powinna stosować do wyceny operacji na rachunku walutowym (...)
str. 30
3.3.
Czy kara umowna za odstąpienie od umowy może być kosztem podatkowym?
Spółka miała zorganizować szkolenie dla klientów, jednak nie zebrała wystarczającej liczby chętnych. Z tego względu odwołała rezerwację na obsługę techniczną wynajmowanej sali, co skutkowało koniecznością (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Jakie świadczenia dla pracowników oddelegowanych do pracy w innej miejscowości są wolne od PDOF?
Kiedy pracownik jest "oddelegowany"? Czasem powstają wątpliwości, czy wyjazd pracownika w celu wykonywania pracy w innej miejscowości stanowi podróż służbową, czy oddelegowanie. Kwestia ta ma (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Moment zaliczenia do kosztów składek ZUS przedsiębiorcy
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W którym miesiącu powinienem ujmować w kosztach uzyskania (...)
str. 36
2.2.
Zatrudnienie członków rodziny a rozliczenie podatku dochodowego wspólników spółki cywilnej
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Dla potrzeb tej działalności zamierzamy formalnie zatrudnić osoby, które są członkami naszej najbliższej rodziny. Jakie spowoduje to skutki (...)
str. 37
2.3.
Świadczenia przyznane pracownikowi w związku z jego udziałem w kursie
Pracownik, za zgodą pracodawcy, uczestniczył w specjalistycznym kursie, którego tematyka była zbieżna z wykonywaną przez niego pracą. Kurs ten odbywał się w innym mieście. Pracodawca zwrócił pracownikowi zarówno (...)
str. 39
2.4.
Opodatkowanie wynagrodzenia wypłacanego cudzoziemcowi na podstawie umowy zlecenia
Nasza firma na podstawie umowy zlecenia zatrudniła osobę, która jest obywatelem innego państwa. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy od wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcy powinniśmy (...)
str. 40
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek podlega opodatkowaniu dopóki faktycznie istnieje
Firma posiada budynek, który ze względu na stan techniczny (głównie uszkodzony dach i schody) nie był przez ostatnie lata wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. (...)
str. 43
2.
Wnoszenie wpłat na PFRON, gdy 20. wypada w sobotę
Firma od czterech miesięcy reguluje wpłaty na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tym miesiącu 20. wypada w sobotę. Czy w związku z tym (...)
str. 44
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Koszt z tytułu likwidacji nie w pełni zamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym - wyrok WSA
Strata powstała na skutek likwidacji nie w pełni zamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Likwidacja taka musi jednak (...)
str. 45
2.
Kolejne ulepszenie powodujące przekroczenie 3.500 zł w roku podatkowym
W maju br. ponieśliśmy wydatki na ulepszenie środka trwałego nieprzekraczające 3.500 zł. We wrześniu ponownie dokonaliśmy ulepszenia (tego samego środka trwałego), które łącznie z poprzednim (...)
str. 46
3.
Nakłady poniesione na rozbudowę składników majątku niezaliczonych do środków trwałych ze względu na niską wartość
Nabyliśmy urządzenie, które ze względu na wartość odpisaliśmy jednorazowo w koszty, nie zaliczając go do środków trwałych. Następnie za kwotę przewyższającą 3.500 zł dokonaliśmy jego (...)
str. 47
4.
Ewidencja środków trwałych u "ryczałtowców"
Czy osoba fizyczna "na ryczałcie" ma obowiązek prowadzić ewidencję środków trwałych i wykazywać ich amortyzację? Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (...)
str. 48
5.
Wydatki na przerejestrowanie pojazdu a jego wartość początkowa
Czy opłaty na przerejestrowanie samochodu (tablice rejestracyjne, opłata skarbowa), w związku jego nabyciem, poniesione po oddaniu do używania, zwiększają wartość początkową samochodu, czy mogą być (...)
str. 49
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Jak należy prawidłowo naliczać odsetki za zwłokę w opłacaniu składek do ZUS?
Każdy płatnik składek powinien w terminie i w obowiązującej wysokości opłacać należności z tytułu składek ubezpieczeniowych do ZUS. Płatnik składek (będący przedsiębiorcą) przesyła dokumenty rozliczeniowe (...)
str. 50
2.
Wynagrodzenie za czas niezdolności przypadającej w dniach wolnych od pracy
Pracownik zatrudniony w równoważnym czasie pracy, po przepracowaniu obowiązującego w danym miesiącu czasu pracy, dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Orzeczona w nim niezdolność do pracy (...)
str. 53
3.
Świadczenia chorobowe dla pracownika pobierającego rentę inwalidzką
1) Zatrudniliśmy na 1/3 etatu pracownika, który od kilku lat pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Po kilku dniach pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie o (...)
str. 55
IX.
PRAWO PRACY
1.1.
Przy minimalnym nie zawsze można potrącić
Otrzymaliśmy pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia jednego z pracowników z tytułu należności niealimentacyjnych (spłata kredytu). Osoba ta jest zatrudniona na pełnym etacie, a jej (...)
str. 56
1.2.
Nagroda z zysku a potrącenia niealimentacyjne
Dokonując potrącenia z tytułu należności niealimentacyjnych zajęliśmy pracownikowi całą wypłaconą nagrodę z zysku, tak jak w przypadku pracowników płacących alimenty. Teraz dowiadujemy się, że prawdopodobnie (...)
str. 57
1.3.
Jakie informacje w świadectwie pracy?
Czy w związku z nowelizacją K.p.c. od 3 maja 2012 r. zmienił się zakres informacji, które powinny być podane w świadectwie pracy w punkcie zawierającym (...)
str. 57
2.
Czy niepełnoetatowiec może pracować tylko przez część miesiąca?
Czy pracownik zatrudniony na 1/2 etatu w systemie podstawowym może pracować od poniedziałku do czwartku po 8 godzin dziennie i w piątek 7 godzin, aż (...)
str. 57
3.
Jakie wynagrodzenie za pracę w wolną sobotę?
Pracownik zatrudniony jest w podstawowym wymiarze czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w jednomiesięcznym okresie (...)
str. 59
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych
Podstawy prawne i ogólne zasady aktualizacji środków trwałych Środki trwałe to - zgodnie z definicją określoną w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o (...)
str. 60
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ewidencja dotacji unijnej na zakup usług i materiałów szkoleniowych
Otrzymaliśmy pierwszą transzę dotacji unijnej na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt dotyczy podnoszenia kwalifikacji zawodowych własnych pracowników. Otrzymane środki przeznaczone będą głównie (...)
str. 63
2.2.
Ewidencja przychodów i kosztów wspólnoty mieszkaniowej
Prosimy o przedstawienie zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych przez wspólnotę mieszkaniową, w tym w szczególności przychodów i kosztów oraz o omówienie zakończenia roku we wspólnotach mieszkaniowych oraz ich wpływu na rozliczenie (...)
str. 65
2.3.
Wynagrodzenie za zabezpieczenie kredytu
Jak ująć w księgach rachunkowych (usługodawcy, jak i usługobiorcy) fakturę dotyczącą wynagrodzenia za ustanowienie hipoteki celem zabezpieczenia kredytu innego podmiotu? Przychody, jak i koszty dotyczące usługi zabezpieczenia kredytu (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.