Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 26 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.204 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Rozrachunki w walucie obcej - podatkowe i bilansowe zasady ustalania i rozliczania różnic kursowych
Dodatek nr 29
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 28
z dnia 01.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY WYCENY NA DZIEŃ BILANSOWY ORAZ ROZLICZANIE RÓŻNIC KURSOWYCH Z WYCENY BILANSOWEJ
1.
Bilansowe zasady wyceny środków pieniężnych i rozrachunków w walutach obcych
Ustawa o rachunkowości w art. 9 stanowi, iż księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. A zatem jednostki, które przeprowadzają operacje (...)
str. 3
2.
Jak rozliczyć różnice kursowe z wyceny bilansowej?
Na 31 grudnia 2011 r. dokonaliśmy wyceny rozrachunków oraz środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej. W księgach 2012 r. chcemy rozliczyć naliczone na dzień bilansowy (...)
str. 6
II.
ROZRACHUNKI W WALUCIE OBCEJ, GDY JEDNOSTKA NIE POSIADA RACHUNKU WALUTOWEGO ANI KASY WALUTOWEJ
Należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyrażone w walutach obcych przelicza się na dzień ich powstania po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego (...)
str. 10
III.
OPERACJE NA RACHUNKU WALUTOWYM
1.
Problemy z wyceną operacji przeprowadzanych za pośrednictwem firmowego rachunku walutowego
Od 1 stycznia 2012 r. zmianie uległy przepisy obu ustaw o podatku dochodowym dotyczące rozliczania różnic kursowych. Pomimo tego, kwestia wyceny operacji przeprowadzanych za pośrednictwem (...)
str. 12
2.
Przelew waluty obcej pomiędzy rachunkami walutowymi
1) Spółka posiada rachunki walutowe (euro) w kilku różnych bankach. Czy w świetle zmian w ustalaniu różnic kursowych, obowiązujących od początku bieżącego roku, przelewając środki (...)
str. 15
3.
Wypłata euro z rachunku walutowego i wpłata na rachunek złotówkowy
Właściciel pobrał euro z rachunku walutowego. Następnie sprzedał je w kantorze i uzyskane złotówki wpłacił na rachunek bieżący. Jak tę operację wycenić i zaksięgować? W (...)
str. 18
4.
Różnice kursowe od wypłaconej dywidendy
Mam wypłatę dywidendy, wartość w PLN, ale wypłata w euro z rachunku walutowego. Biorę kurs NBP z dnia poprzedniego. Powstają mi różnice na rozrachunkach z (...)
str. 19
IV.
OPERACJE W KASIE WALUTOWEJ
1.
Otrzymanie zapłaty do kasy walutowej a różnice kursowe
Wystawiliśmy rachunek w euro za sprzedaż towarów. Czy jeśli kontrahent zapłaci nam do kasy walutowej (zamiast na rachunek walutowy), to powstaną różnice kursowe, które będziemy (...)
str. 20
2.
Rozliczenie i ewidencja kosztów podróży służbowej poza granicami kraju
Zaliczka na pokrycie kosztów podróży W związku z podróżą służbową, na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej. (...)
str. 21
3.
Zapłata za zobowiązanie z kasy walutą pobraną z rachunku walutowego
Od 1 stycznia 2012 r. rozchód waluty z rachunku walutowego należy wyceniać po średnim kursie NBP obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień rozchodu waluty. Czy chodzi (...)
str. 24
V.
ZALICZKI W WALUCIE OBCEJ
1.
Podatkowe i bilansowe zasady rozliczania zaliczek otrzymanych w walucie obcej
1.1.
Zaliczka w walucie obcej a różnice kursowe
Mimo iż - na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o PDOP i art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PDOF - (...)
str. 25
1.2.
Zaliczka w walucie obcej - w księgach rachunkowych
Również w świetle przepisów ustawy o rachunkowości otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów lub wykonania usługi (czy to w walucie krajowej, czy w walucie (...)
str. 26
2.
Zaliczenie zaliczki na poczet ceny a różnice kursowe
Klient z UE wpłacił zaliczkę w walucie obcej (nie wystawiliśmy faktury VAT), na poczet dostawy, która zrealizowana została w późniejszym terminie. Zaliczka nie została zaliczona (...)
str. 28
3.
Otrzymanie zaliczki na zakup towarów i jej częściowy zwrot
Otrzymaliśmy od kontrahenta zaliczkę na zakup towarów. Zaliczka jest w euro, z tym że część zaliczki wpłynęła na rachunek walutowy w euro, a część na (...)
str. 30
4.
Wpłata zaliczki na zakup środka trwałego potwierdzona fakturą zaliczkową
Spółka wpłaciła zaliczkę na zakup środka trwałego. Otrzymała fakturę zaliczkową. Jak zaksięgować taką operację? Wpłaconą zaliczkę na zakup środka trwałego, potwierdzoną fakturą zaliczkową, do czasu (...)
str. 31
VI.
KOMPENSATA ROZRACHUNKÓW W WALUCIE OBCEJ
Jaki kurs Spółka powinna zastosować w przypadku kompensaty należności i zobowiązań wyrażonych w euro? Kurs poprzedzający dzień kompensaty, czy niższy kurs, jaki wynika z należności (...)
str. 33
VII.
FAKTURY W WALUCIE OBCEJ
1.
Jak przeliczać kwoty z faktury wystawionej w walucie obcej?
Wystawiamy faktury w walucie obcej. Jedna faktura zawiera kilka pozycji. Czy trzeba przeliczać każdą pozycję na PLN, czy można jedynie przeliczyć łączną wartość faktury? Nie (...)
str. 34
2.
Podatkowe różnice kursowe, gdy data wystawienia faktury jest inna niż data sprzedaży
Spółka z o.o. otrzymała od polskiego dostawcy fakturę, gdzie wartość netto wykazano w euro, a kwotę VAT - w złotówkach. Na fakturze data sprzedaży była (...)
str. 36
VIII.
POŻYCZKI W WALUCIE OBCEJ POMIĘDZY KRAJOWYMI FIRMAMI NIEPROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE UDZIELANIA POŻYCZEK
Udzielenie pożyczki - podstawa opodatkowania VAT Jeżeli pożyczka została udzielona w walucie obcej i w tej walucie są też płacone odsetki, przeliczenia podstawy opodatkowania VAT (...)
str. 36
IX.
ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Przewalutowanie kredytu nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych
Spółka zaciągnęła kredyt w walucie obcej i planuje go przewalutować na złote. Czy prawdą jest, że na skutek tego przewalutowania nie powstaną podatkowe różnice kursowe (...)
str. 40
2.
Różnice kursowe na podatku VAT a przychody i koszty podatkowe
Dla celów podatku dochodowego spółka ustala różnice kursowe metodą podatkową. Czy różnice kursowe od należności lub zobowiązań, w części dotyczącej VAT, uwzględniane są w rachunku (...)
str. 41
3.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru u ryczałtowca będącego czynnym podatnikiem VAT a różnice kursowe
Jestem podatnikiem opodatkowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy przy nabyciu towarów w ramach WNT powinienem ustalać różnice kursowe? Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego (...)
str. 43
4.
Moment ujęcia różnic kursowych w księdze przychodów i rozchodów
Faktury dokumentujące zakup towarów i usług od kontrahentów zagranicznych, wyrażone w walucie obcej, zostały ujęte w księdze przychodów i rozchodów w 2011 r. Czy skoro (...)
str. 45
5.
Jaki kurs waluty zastosować do obciążenia kontrahenta zagranicznego karą umowną?
Za nieterminową realizację usługi obciążyliśmy kontrahenta zagranicznego - na podstawie umowy - karą umowną w euro. Jaki kurs przyjąć do wyceny przychodu oraz do wpływu (...)
str. 45
6.
Po jakim kursie wycenić korektę faktury w walucie obcej?
W jaki sposób należało przeliczyć na złote korektę faktury sprzedaży wystawionej w walucie obcej, jeśli w marcu br. wystawiliśmy fakturę pierwotną za sprzedane towary, a (...)
str. 47
7.
Wartość początkowa środka trwałego, gdy zobowiązanie w walucie obcej płacone jest w ratach
Zakupiliśmy środek trwały (maszynę produkcyjną) od kontrahenta unijnego. Na podstawie otrzymanej faktury dokonamy płatności w dwóch ratach (nie posiadamy własnego rachunku walutowego). Jak ustalić jego (...)
str. 49
8.
Zapłata gotówkowa w walucie obcej ujęta w kasie fiskalnej - sposób ewidencjonowania a różnice kursowe
Nasi klienci mają możliwość zapłaty za oferowane towary walutą obcą. Sprzedaż taka ujmowana jest w kasie fiskalnej, która ma ustalony przez nas transakcyjny kurs waluty (...)
str. 51
X.
WYBRANE ORZECZNICTWO
1.
Do wpływów i rozchodów waluty z własnego rachunku walutowego należy przyjmować kurs średni
"(…) Z jednej strony prezentowany był pogląd, podzielany przez organy podatkowe (także w rozpatrywanej sprawie) według którego, "faktycznie zastosowany kurs waluty" nie jest kursem faktycznie (...)
str. 52
2.
Należności i zobowiązania walutowe przejęte w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa a różnice kursowe
"(…) Mimo braku sukcesji generalnej w Ordynacji podatkowej, w przypadku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa regulacja ta nakazuje podatnikowi ujęcie otrzymanych składników majątku według ściśle określonych (...)
str. 53
3.
Różnic kursowych na kwocie VAT nie uwzględnia się w rachunku podatkowym
"(…) to, że różnice w wycenie kwot podatku od towarów i usług, wynikające z ryzyka kursowego nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. (...)
str. 54
4.
W wartości początkowej środka trwałego nie uwzględnia się różnic kursowych naliczonych a niezrealizowanych
"(…) W przypadku zapłaty ceny nabycia po przekazaniu środka trwałego ewentualne różnice kursowe powiększą odpowiednio przychody podatnika lub koszty ich uzyskania, zgodnie z zasadą wynikającą (...)
str. 55
5.
Różnice kursowe należy ustalać oddzielnie dla każdej operacji
"(…) Nie powinno być wątpliwości co do tego, że operując pojęciem przychodów i kosztów ich uzyskania (zwiększenia przychodów albo kosztów, o których mowa), ustawodawca posłużył (...)
str. 55
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.