Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ewidencje prowadzone na potrzeby VAT i rodzaje deklaracji VAT
Dodatek nr 28
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 27
z dnia 20.09.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Ewidencje prowadzone przez czynnych podatników VAT
1.1.
Ewidencja zakupów i sprzedaży
Podatnicy VAT czynni, czyli rozliczający VAT, muszą prowadzić szczegółową ewidencję dla potrzeb tego podatku. Powinna ona zawierać: kwoty określone w art. 90 ustawy o VAT, (...)
str. 3
1.2.
Ewidencja u podatników prowadzących działalność mieszaną
Podstawową zasadą w VAT jest prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Jeżeli natomiast wydatek związany jest z czynnościami zwolnionymi - prawo (...)
str. 5
1.3.
Ewidencja przekazanych nieodpłatnie prezentów o małej wartości
Generalnie opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Z odpłatną dostawą towaru - na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT - zostały jednak (...)
str. 6
1.4.
Uproszczona ewidencja u podatników świadczących usługi w zakresie handlu i gastronomii
Z art. 84 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy: 1) dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku (...)
str. 6
2.
Ewidencje prowadzone przez podatników, którzy nie rozliczają VAT
2.1.
Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT
Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na uzyskiwanie niewielkich obrotów (limit ww. zwolnienia to 150.000 zł), są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży (...)
str. 8
2.2.
Podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT
Przepisy nie wskazują wprost na obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatników zwolnionych przedmiotowo z VAT (zwolnienie ze względu na rodzaj wykonywanych czynności). Wprost przeciwnie - (...)
str. 10
2.3.
Ewidencja towarów zakupionych w innych krajach Unii prowadzona przez podmioty nierozliczające VAT
Podatnicy, którzy - co do zasady - nie rozliczają VAT, ale dokonują nabyć towarów z innych krajów Unii, muszą prowadzić ewidencję, na podstawie której można (...)
str. 10
3.
Ewidencje związane z przemieszczaniem własnych towarów między krajami unijnymi
3.1.
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym
Generalnie przywóz towarów z innego kraju Unii do Polski jest dla podatnika wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru. Dotyczy to również przemieszczenia przez podatnika unijnego (lub na jego (...)
str. 10
3.2.
Przemieszczenie towarów do innych krajów unijnych w celu ich używania
Odpowiednią ewidencję dla celów VAT muszą prowadzić również podatnicy podatku od wartości dodanej, którzy przemieszczają towary do Polski w celu ich czasowego używania. Dotyczy to (...)
str. 11
3.3.
Przemieszczenie towaru do magazynu konsygnacyjnego
Zgodnie z art. 2 pkt 27c ustawy o VAT, magazyn konsygnacyjny to wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE miejsce przechowywania na terytorium kraju (...)
str. 11
4.
Przechowywanie ewidencji VAT
Podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania VAT oraz wszystkie dokumenty związane z tym rozliczeniem (np. faktury, wyciągi bankowe - jeżeli np. obowiązek (...)
str. 12
5.
Ewidencjonowanie obrotu w kasie rejestrującej
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas (...)
str. 12
5.1.
Rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej
Zgłoszenie kasy do urzędu skarbowego Podatnicy zobowiązani są dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy (art. 111 ust. (...)
str. 13
5.2.
Obowiązki podatników ewidencjonujących obrót w kasie rejestrującej
Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani: dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać (...)
str. 15
5.3.
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących
Nie wszyscy podatnicy, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych muszą obowiązkowo stosować kasę rejestrującą. Przewidziano (...)
str. 16
5.4.
Sprzedaż towarów w systemie marży - sposób rejestracji transakcji w kasie rejestrującej
Zgodnie z art. 111 ust. 3b ustawy o VAT (i odpowiednio § 7 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w (...)
str. 21
5.5.
Czy czynności nieodpłatne trzeba ewidencjonować w kasie rejestrującej?
Nieodpłatne przekazania towarów, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, są dla celów VAT traktowane analogicznie jak sprzedaż, czyli zazwyczaj czynność ta jest opodatkowana. (...)
str. 22
6.
Ewidencje u podatników rozliczających VAT według procedur szczególnych
6.1.
Usługi turystyki
Usługi turystyki opodatkowane są na zasadach szczególnych. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 119 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota (...)
str. 24
6.2.
Ewidencja VAT u rolnika
Dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego jest zwolniona z VAT (art. 43 (...)
str. 25
6.3.
Jakie dane powinna zawierać ewidencja prowadzona przez podatnika dokonującego dostawy złota inwestycyjnego?
Generalnie dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, jest zwolniona od podatku. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera 121-125 ustawy o VAT. Na potrzeby tych (...)
str. 26
6.4.
Ewidencja u podatników świadczących usługi elektroniczne
Ustawa o VAT nie definiuje wprost usług elektronicznych, lecz odsyła w tym zakresie do przepisów unijnych. Jak bowiem wynika z art. 2 pkt 26 ustawy (...)
str. 27
6.5.
Świadczenie usług międzynarodowego przewozu drogowego osób
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują "nowe" przepisy, które ułatwią rejestrację i rozliczanie podatku przedsiębiorcom unijnym świadczącym wyłącznie usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegające na okazjonalnym (...)
str. 27
6.6.
Uproszczona procedura trójstronna
Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której spełnione są łącznie następujące warunki: (...)
str. 28
7.
Zaokrąglenia w VAT
7.1.
Zaokrąglenia w rejestrach prowadzonych na potrzeby VAT i w deklaracji VAT
Kwoty wykazane na fakturach VAT ujmowane są odpowiednio w ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu. Ponieważ kwoty na fakturach wykazywane są w zaokrągleniu do jednego grosza, (...)
str. 31
7.2.
Różnice groszowe wynikające z zaokrągleń VAT a przychody i koszty podatkowe
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie odnoszą się do kwestii ujmowania w przychodach i kosztach ich uzyskania różnic groszowych powstałych w wyniku zaokrągleń, dokonywanych w (...)
str. 32
7.3.
Zaokrąglenia VAT a ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych zaokrąglenia w VAT należy wyksięgować odpowiednio w przychody lub koszty pozostałej działalności operacyjnej, co zaprezentujemy na przykładzie. Przykład Przyjęto dane z poprzedniego (...)
str. 32
8.
Wykorzystywanie ewidencji VAT dla celów podatku dochodowego
8.1.
Ewidencja dla celów VAT jako podstawa zapisu w księdze przychodów i rozchodów
Sposób ujmowania zdarzeń gospodarczych (w tym - przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych, środków trwałych, itp.) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów szczegółowo określa rozporządzenie (...)
str. 33
8.2.
Kiedy ewidencja sprzedaży VAT może zastąpić ewidencję przychodów prowadzoną przez ryczałtowców?
Podatnik, który dla celów podatku dochodowego stosuje ryczałt ewidencjonowany, zobowiązany jest generalnie prowadzić m.in. ewidencję przychodów. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera rozporządzenie Ministra Finansów (...)
str. 35
9.
Ujęcie VAT w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym
9.1.
Ujęcie VAT należnego w księgach rachunkowych
Do ewidencji VAT należnego z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych służy konto 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego". Jest to konto bilansowe pasywne. (...)
str. 35
9.2.
VAT naliczony w księgach rachunkowych
Do ewidencji i rozliczania VAT naliczonego służy konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie". Jest to konto bilansowe aktywne. Ujmuje się na nim kwotę VAT (...)
str. 36
9.3.
Ujęcie VAT w sprawozdaniu finansowym
Kwoty podatku naliczonego i należnego, wynikające odpowiednio z faktur zakupu, faktur sprzedaży oraz faktur wewnętrznych, ewidencjonuje się w ciągu danego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału) (...)
str. 37
10.
Deklaracje i informacje składane przez podatników VAT
Obecnie obowiązujące wzory deklaracji VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i (...)
str. 39
10.1.
Deklaracje składane przez czynnych podatników VAT
Podatnicy VAT czynni to podatnicy, którzy rozliczają podatek od towarów i usług. Muszą oni co miesiąc (lub co kwartał - jeżeli wybrali rozliczenie kwartalne) składać (...)
str. 40
10.2.
Jakie deklaracje składają podatnicy zwolnieni z VAT?
Co do zasady, podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT ze względu na niewielkie obroty (do 150.000 zł rocznie) lub wykonujący jedynie czynności zwolnione z VAT, (...)
str. 44
10.3.
Deklaracje (dokumenty, itp.) związane z zakupem lub sprzedażą środków transportu w ramach obrotu z innymi krajami Unii
Zakup i sprzedaż nowego środka transportu przez podmiot niebędący podatnikiem VAT Jeżeli dany podmiot kupuje nowy środek transportu z innego kraju Unii, musi rozliczyć VAT (...)
str. 46
10.4.
Pozostałe deklaracje VAT
Deklaracje składane przez podatników świadczących usługi taksówkowe opodatkowane w formie ryczałtu (druk VAT-12) Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych mogą wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu. W (...)
str. 50
10.5.
Informacje podsumowujące
Podatnicy, którzy dokonują transakcji z kontrahentami unijnymi, zobowiązani są składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje podsumowujące. W informacjach tych podaje się dane o dokonanych: 1) (...)
str. 53
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.