Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Najciekawsze orzecznictwo z prawa pracy
Dodatek nr 26
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 25
z dnia 01.09.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Nawiązywanie stosunku pracy
1.1.
Umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy
"(…) z ustaleń poczynionych w niniejszej sprawie wynika, iż umowa o pracę (…) została zawarta na czas pełnienia przez odwołującego się funkcji prezesa zarządu zainteresowanej (...)
str. 3
1.2.
Umowa o pracę zawarta w sposób dorozumiany
"(…) Zasadniczym problemem niniejszej sprawy było rozstrzygnięcie kwalifikacji świadczenia pracy przez powoda po rozwiązaniu umowy na okres próbny. W umowie tej strony postanowiły, że w (...)
str. 3
1.3.
Przekształcenie umowy terminowej w umowę na czas nieokreślony
"(…) Zgodnie z art. 251 § 1 k.p., zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o (...)
str. 5
1.4.
Zawarcie długoterminowej umowy musi być uzasadnione
"(…) powód otrzymał od pozwanej pisemną decyzję o rozwiązaniu z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia (…). Pozwana nie wskazała (...)
str. 6
1.5.
Umowa o pracę zawarta w celu obejścia prawa
"(…) Spór w niniejszej sprawie dotyczy objęcia wnioskodawczyni ubezpieczeniem społecznym (…) z tytułu umowy o pracę zawartej przez wnioskodawczynię (…) z płatnikiem składek prowadzącym działalność (...)
str. 8
2.
Rozwiązywanie stosunku pracy
2.1.
Konkretność przyczyny wypowiedzenia nie polega na jej opisie
"(…) Zaproponowane warunki pracy i płacy nie były (…) dyskryminujące pracownika i nie naruszały art. 78 KP (zgodnie z tym przepisem, wynagrodzenie za pracę powinno (...)
str. 9
2.2.
Wskazana przyczyna wypowiedzenia jest wiążąca w postępowaniu sądowym
"(…) Analizę prawidłowości zaskarżonego orzeczenia rozpocząć wypada od stwierdzenia, że wynikający z art. 45 § 1 k.p. wymóg zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na (...)
str. 10
2.3.
Obowiązek pracodawcy poinformowania pracownika o możliwości odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy
"(…) Stosownie do art. 30 § 3, § 4 i § 5 k.p., oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie, powinno wskazywać (...)
str. 11
2.4.
Czy nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego?
"(...) Zgodna z prawem odmowa pracodawcy udzielenia powódce urlopu wypoczynkowego za 2009 r. oznacza, że nieobecność powódki w pracy po 27.02.2009 r. była nieusprawiedliwiona. Spełniony (...)
str. 12
2.5.
Wypowiedzenie zmieniające tylko w przypadku istotnych zmian warunków płacy i pracy
"(…) uregulowaną w art. 42 k.p. instytucją wypowiedzenia zmieniającego można objąć zarówno warunki pracy i płacy, jak i jeden z tych elementów treści stosunku pracy. (...)
str. 14
2.6.
Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy
"(…) Przedmiotem sprawy jest spór dotyczący wykładni art. 45 § 1 k.p. Przepis ten stanowi, że w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej (...)
str. 15
2.7.
Nieobecność w pracy spowodowana ciążą a możliwość wypowiedzenia umowy o pracę
"(…) Zdarzenie, jakim jest ciąża (która może okazać się zagrożona, co uzasadnia zwolnienie lekarskie przez czas jej trwania aż do porodu), nie powinno być traktowane (...)
str. 16
2.8.
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku emerytalnym
"(…) Problem osiągnięcia wieku emerytalnego jako przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy przez pracodawcę budził wcześniej wiele wątpliwości. Zostały one rozstrzygnięte w uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego (...)
str. 17
2.9.
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi zajmującemu stanowisko kierownicze
"(…) powódka (...) nie należała do kadry zarządzającej zakładem w rozumieniu art. 31 § 1 k.p., jednakże sprawowała funkcję kierowniczą w tym sensie, iż organizowała (...)
str. 17
2.10.
Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy
"(…) Zgodnie z art. 55 § 11 k.p., pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec (...)
str. 19
2.11.
Wypowiedzenie umowy o pracę, w której data rozpoczęcia pracy jest późniejsza od daty zawarcia umowy
"(…) W pierwszej kolejności należy zauważyć, że zdefiniowany w art. 22 § 1 k.p. stosunek pracy nawiązuje się - w myśl art. 26 k.p. - (...)
str. 20
2.12.
Okres wypowiedzenia wliczany jest do okresu zatrudnienia
"(…) Zgodnie z treścią art. 36 § 1 KP, długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniona od okresu zatrudnienia u (...)
str. 22
2.13.
Błędna oceny pracodawcy co do istnienia wystarczającej przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę
"(…) Ocena co do konieczności rozwiązania z pracownikami stosunków pracy leży w sferze motywacyjnej pracodawcy i uzależniona jest od jego przeświadczenia o istnieniu okoliczności wymuszających (...)
str. 23
3.
Wynagrodzenia za pracę i inne świadczenia
3.1.
Pojęcie wynagrodzenia godziwego
"(…) w sposób niezrozumiały Sąd Apelacyjny powiązał pojęcie godziwości wynagrodzenia z godnością pracownika przez założenie, że wynagrodzenie niegodziwe narusza godność pracownika, a wynagrodzenie nienaruszające godności (...)
str. 24
3.2.
Roszczenie o wynagrodzenie za czas gotowości do pracy
"(…) Cechami charakterystycznymi gotowości pracownika do wykonywania pracy są: 1) zamiar wykonywania pracy, 2) faktyczna zdolność do świadczenia pracy, 3) uzewnętrznienie gotowości do wykonywania pracy (...)
str. 25
3.3.
Wykonywanie dodatkowych czynności w godzinach pracy a wynagrodzenie
"(…) powódka wykonywała - na podstawie pisemnej umowy - pracę magazyniera, a dodatkowo - na podstawie ustnego polecenia prezesa zarządu spółki - pracę sprzątaczki, która (...)
str. 27
3.4.
Roszczenie o zwrot nienależnie pobranego przez pracownika wynagrodzenia
"(…) W ocenie Sądu Najwyższego, roszczenie o zwrot nienależnie pobranego przez pracownika wynagrodzenia za pracę jest roszczeniem pracodawcy ze stosunku pracy (por. uchwałę Sądu Najwyższego (...)
str. 28
3.5.
Czy wyższe zarobki pracownika kadry menedżerskiej mogą stanowić naruszenie zasad współżycia społecznego?
"(…) wypada podkreślić, że nie stanowi bariery dla zastosowania wobec czynności prawnej spółki prywatnej art. 58 § 2 k.c. w związku z art. 300 k.p., (...)
str. 30
3.6.
Czy nieprzyznanie pracownikowi nagrody może być dyskryminacją w zatrudnieniu?
"(…) Powód wniósł o zasądzenie od pozwanej kwoty (…) tytułem niewypłaconej premii rocznej (tzw. bonusu) za 2006 r. Zdaniem powoda, zostały spełnione wszystkie kryteria wymagane (...)
str. 31
3.7.
Prawo do odszkodowania w wyniku przywrócenia pracownika do pracy przez sąd
"(…) Z art. 47 k.p. wynika, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej (...)
str. 33
3.8.
Prawo do odprawy w przypadku wypowiedzenia umowy w oparciu o ustawę o zwolnieniach grupowych
"(...) Przesłankami prawa do odprawy przysługującej na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych (mowa o (...)
str. 34
4.
Urlopy pracownicze
4.1.
Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
"(…) Z treści art. 163 § 3 k.p. wynika, że na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przepis ten stanowi (...)
str. 36
4.2.
Skierowanie pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
"(…) art. 1671 k.p. (…) stanowi, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca (...)
str. 37
4.3.
Termin zgłoszenia urlopu "na żądanie"
"(…) Problem prawny ujawniony w rozpoznawanej sprawie dotyczy wykładni art. 1672 k.p. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w (...)
str. 39
5.
Czas pracy
5.1.
Organizacja czasu pracy uprawnieniem pracodawcy
"(…) stosowanie czterobrygadowej organizacji pracy przewidywał wprost art. 132 k.p., uchylony z dniem 1 stycznia 2004 r. Zgodnie z tym przepisem, w ruchu ciągłym, jak (...)
str. 40
5.2.
Stosowanie przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych a zadaniowy system czasu pracy
"(…) Z ustaleń Sądu drugiej instancji wynika, że przełożeni powoda wiedzieli, iż ze względu na zakres obowiązków, nie mógł on wykonać powierzonych zadań w normalnym (...)
str. 41
5.3.
"Mieszany czas pracy"
"(…) Bezpodstawny i bezzasadny był kasacyjny zarzut skarżącego pracodawcy o stosowaniu wobec powódki "systemu mieszanego, obejmującego także elementy zadaniowego czasu pracy", już dlatego, że prawo (...)
str. 42
5.4.
Czas wolny od pracy w zamian za godziny nadliczbowe
"(…) Czas wolny od pracy udzielony na pisemny wniosek pracownika w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych (art. 1512 § 1 k.p.) nie jest (...)
str. 42
5.5.
Czas dojazdu pracownika do miejsca rozpoczęcia pracy
"(…) Nie ma racji skarżąca, zarzucając niewłaściwą wykładnię art. 128 § 1 k.p., przyjętą w zaskarżonym wyroku. Przepis ten stanowi, że czasem pracy jest czas, (...)
str. 43
5.6.
Czy zaliczyć czas szkolenia do czasu pracy?
"(…) By można było przyjąć istnienie umowy o szkolenie, jej szkoleniowy cel musi być wyraźny i dominujący względem nie tylko szkolenia teoretycznego, ale i praktycznego (...)
str. 44
6.
Podróże służbowe pracowników
6.1.
"Ruchome" miejsce pracy a podróż służbowa
"(…) Sposób określenia miejsca pracy musi być (…) powiązany z rodzajem pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 kwietnia 2001 r., I PKN 350/00…). (...)
str. 45
6.2.
Czas pracy a podróż służbowa
"Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu (...)
str. 48
7.
Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika
7.1.
Poddanie się badaniom lekarskim jako jeden z podstawowych obowiązków pracownika
"(…) W art. 211 pkt 5 k.p. wskazuje się, że pracownik ma obowiązek poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i (...)
str. 50
7.2.
Obowiązek pracodawcy zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy
"(…) Choć zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych wymogów prawa pracy (art. 15 k.p. i art. 94 pkt 4 k.p.), (...)
str. 51
7.3.
Przeniesienie pracownika na inne stanowisko jako polecenie służbowe
"(…) Treść przepisu art. 230 § 1 KP nie pozostawia wątpliwości, iż w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca obowiązany (...)
str. 52
7.4.
Niedopełnienie przez pracownika obowiązków służbowych a szkoda w mieniu pracodawcy
"(…) Zgodnie z art. 291 § 2 k.p., roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu (...)
str. 52
7.5.
Odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy
"(…) W odniesieniu do centralnego zagadnienia podniesionego w skardze, czyli oznaczenia terminu odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, orzecznictwo Sądu Najwyższego (...)
str. 53
7.6.
Umowy z pracownikami zawierające obowiązek "odpracowania"
"(…) Pozwana (…) zwróciła się do zarządu powodowej spółki o wyrażenie zgody na podjęcie nauki (…). Jednocześnie wniosła o udzielenie jej pomocy w finansowaniu opłat (...)
str. 55
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.