Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 16 (328) z dnia 20.08.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Niezamortyzowana inwestycja w obcym środku trwałym może być kosztem podatkowym
Strata powstała w wyniku likwidacji (z przyczyn innych niż zmiana rodzaju działalności) nie w pełni umorzonej inwestycji w obcym środku trwałym może być kosztem, jeśli (...)
str. 4
1.2.
Licząc stratę ze sprzedaży wierzytelności, uwzględniamy VAT
Stratę ze zbycia wierzytelności, która wcześniej była zarachowana jako przychód należny, oblicza się jako różnicę pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a wartością wierzytelności z należnym (...)
str. 7
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Nie będzie zmian przepisów w zakresie kosztów reprezentacji - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów nie zamierza wprowadzić do przepisów ustaw o PIT i CIT możliwości zaliczania w ciężar kosztów podatkowych funduszu reprezentacyjnego, określanego w proporcji do przychodów (...)
str. 9
2.
Zmiana strony umowy leasingu operacyjnego - problem rozliczania kosztów przez nowego korzystającego
Skutki podatkowe przejęcia praw i obowiązków przez nowego korzystającego nie zostały prawnie określone. Jak zwykle w takich przypadkach, w zakresie stosowania przepisów podatkowych pojawiają się (...)
str. 10
2.1.
Zasady rozliczania kosztów przez przedsiębiorcę korzystającego z przedmiotu leasingu
Pojęciem umowy leasingu, na gruncie obu ustaw o podatku dochodowym, określa się umowę nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której (...)
str. 10
2.2.
Cesja umowy leasingu
Według organów podatkowych umowne przekazanie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu wywołuje skutki jedynie w sferze stosunków cywilnoprawnych. Natomiast nie jest możliwe w drodze (...)
str. 11
2.3.
Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej lub kapitałowej
Korzystne dla podatników jest z kolei stanowisko fiskusa w kwestii kontynuowania zasad rozliczania kosztów wynikających z umowy leasingu operacyjnego przejętej przez spółkę niemającą osobowości prawnej. (...)
str. 12
2.4.
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową
Możliwość przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową pojawiła się w wyniku zmian wprowadzonych do Kodeksu spółek handlowych przez ustawę z dnia 25 marca 2011 r. (...)
str. 13
3.
Podatkowe rozliczenie kosztów związanych z usunięciem drzew lub krzewów
Może się zdarzyć, że przedsiębiorca będzie zmuszony dokonać wycinki drzew lub krzewów. Takie zdarzenie wiąże się z poniesieniem istotnych wydatków. Gdy celem ich poniesienia jest (...)
str. 14
4.
Opłata wstępna do umowy leasingu - skutki zmiany stanowiska organów podatkowych
Do tej pory opłaty wstępne leasingowe ujmowaliśmy w kosztach podatkowych proporcjonalnie do okresu trwania danej umowy. Z pisma Ministerstwa Finansów z 5 grudnia 2011 r., (...)
str. 17
5.
Polisa ubezpieczenia upraw rolnych w kosztach kontraktującego
Przedsiębiorca zawiera umowy kontraktacyjne z rolnikami. Często niemożliwe jest wyegzekwowanie przez niego od nich kar umownych za niedostarczenie zakontraktowanych płodów rolnych. Tymczasem sam ponosi tego (...)
str. 18
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczenia urlopowego wypłaconego w kwocie wyższej niż odpis podstawowy na ZFŚS
Wypłaciłem pracownikowi świadczenie urlopowe w kwocie wyższej niż odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zaznaczam, że nie tworzę ZFŚS. Czy cała wypłacona kwota podlega (...)
str. 20
2.
Sfinansowanie pracownikowi kosztów przelotów do miejsca oddelegowania i z powrotem - skutki podatkowe
Pracownik został oddelegowany do pracy w spółce powiązanej w grupie kapitałowej z siedzibą w USA. Spowodowało to zmianę określonego w umowie o pracę stałego miejsca (...)
str. 22
3.
Odprawa pieniężna dla zwalnianego pracownika opodatkowana z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów
Zwalnianemu pracownikowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym wypłaciliśmy odprawę pieniężną. Czy obliczając zaliczkę na podatek od tej odprawy, obowiązani byliśmy zastosować koszty uzyskania przychodów? Obliczenie zaliczki (...)
str. 24
4.
Opodatkowanie świadczeń przekazywanych emerytom w czasie i po ustaniu stosunku pracy - pytania i odpowiedzi
1) Zakład pracy pracownikowi przechodzącemu na emeryturę obowiązany jest wypłacić odprawę emerytalną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Czy odprawę tę należy opodatkować według skali podatkowej, niezależnie (...)
str. 26
5.
Zakup przez pracodawcę preparatów przeciw owadom a przychód pracownika
Nadleśnictwo kupuje dla swoich pracowników (leśniczych, nadleśniczych i pozostałych wykonujących pracę w terenie) preparaty przeciw kleszczom i komarom. Czy wartość otrzymanych przez pracowników preparatów stanowi (...)
str. 28
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Jak nabywca ustala wartość początkową lokalu, który wcześniej użytkował na podstawie umowy najmu?
Zamierzamy kupić lokal użytkowy na potrzeby działalności gospodarczej. Przed sfinalizowaniem transakcji lokal ten wynajęliśmy na ok. 2 miesiące. Lokal nie wymagał żadnych przeróbek ani remontów, (...)
str. 30
2.
Jak przyspieszyć amortyzację środka trwałego?
Kupiliśmy telewizor do biura. Czy możemy przyspieszyć amortyzację tego telewizora, gdyż za dwa lata jego wartość znacznie spadnie? Obserwując postęp techniczny, który towarzyszy produkcji telewizorów, (...)
str. 31
3.
Samochód osobowy w firmie - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[650518] Samochód osobowy zakupiony w 2010 roku na osobę fizyczną, dotychczas używany w firmie (jednoosobowa działalność) na podstawie EPP - jakie "formalności" należy wykonać, aby (...)
str. 33
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jak na podstawie podatkowej księgi ustalić zaliczkę na podatek?
Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dochody z tej działalności opodatkowane są według skali podatkowej. Jak powinnam ustalać (...)
str. 35
1.1.
Ustalenie dochodu
U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów podstawą wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest dochód uzyskany z prowadzonej działalności gospodarczej. Dochodem jest różnica pomiędzy (...)
str. 35
1.2.
Obliczenie zaliczki
Co do zasady podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej obowiązani są wpłacać zaliczki miesięczne (art. 44 ust. 3 updof). Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od (...)
str. 35
1.3.
Ustalenie dochodu i wyliczenie zaliczki z uwzględnieniem spisu z natury
Spis z natury sporządza się w trakcie roku w celu ustalenia rzeczywistego dochodu osiągniętego przez podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik na koniec miesiąca (...)
str. 37
2.1.
Strata z lat ubiegłych
W przypadku rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pojęcie straty w zasadzie nie występuje. Strata w ujęciu podatkowym rozumiana (...)
str. 39
2.2.
Składki na ubezpieczenia społeczne
Z art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że ryczałtowiec może odliczyć od przychodu także wydatki określone w art. 26 ust. 1 (...)
str. 39
2.3.
Zasady dokonywania odliczeń
Wymienione wcześniej odliczenia podatnik może uwzględniać już za poszczególne miesiące przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 21 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). (...)
str. 40
3.
Ujęcie w podatkowej księdze odsetek od należności
Kontrahent zalegał nam z zapłatą należności za zakupiony towar. Za niedotrzymanie terminu zapłaty obciążyliśmy go odsetkami. W tym miesiącu kontrahent dokonał spłaty zaległej należności oraz (...)
str. 41
4.
Zapisy w poszczególnych kolumnach księgi - część IV - kolumny od 12 do 14
Kolumna 12 "wynagrodzenia w gotówce i w naturze" Kolumna ta przeznaczona jest do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłaconych pracownikom - zarówno w gotówce, jak i w (...)
str. 42
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Zmiany w umowach podatkowych z Islandią i Luksemburgiem
Resort finansów konsekwentnie realizuje zapowiadane zmiany umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na łamach naszego czasopisma sukcesywnie informujemy o realizowanych zmianach najważniejszych umów podatkowych. O planach (...)
str. 46
1.1.
Umowa z Islandią
Polska 16 maja 2012 r. podpisała protokół zmieniający umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polska a Islandią. Protokół przewiduje zmianę artykułu 23 "Unikanie podwójnego opodatkowania" (...)
str. 46
1.2.
Konwencja z Luksemburgiem
Dnia 7 czerwca 2012 r. został podpisany protokół o zmianie konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania z Luksemburgiem. Najważniejsze zmiany wprowadzone protokołem do konwencji obejmują: zmianę (...)
str. 46
2.
Prawa z ustawy abolicyjnej nie przechodzą na następców prawnych - wyrok NSA
Prawo do żądania zwrotu podatku wynikające z ustawy abolicyjnej nie przechodzi na spadkobiercę. Tak wynika z wyroku NSA z 3 kwietnia 2012 r., sygn. akt (...)
str. 48
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Preferencje podatkowe dla oszczędzających na IKE lub IKZE
Osoby fizyczne mogą oszczędzać na emeryturę w ramach III filaru w formie: indywidualnego konta emerytalnego (IKE), indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Każda z tych form (...)
str. 49
1.1.
Podstawowe zasady oszczędzania
Prowadzenie IKE i IKZE oparte jest na zbliżonych zasadach. Podstawę gromadzenia oszczędności stanowi umowa zawarta przez oszczędzającego z jedną z następujących instytucji finansowych: z funduszem (...)
str. 49
1.2.
Korzyści podatkowe
Oszczędzanie na IKE nie daje bieżących korzyści podatnikom. Wpłaty na IKE finansują oni bowiem z własnych środków już opodatkowanych, a z dokonywaniem wpłat nie wiążą (...)
str. 50
1.3.
Naruszenie warunków oszczędzania lub rezygnacja z inwestowania - skutki podatkowe
Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego zakazuje (z nielicznymi wyjątkami) równoczesnego gromadzenia środków przez oszczędzającego na więcej niż jednym IKE lub (...)
str. 52
1.4.
Pobór podatku od zgromadzonych środków
Instytucje finansowe prowadzące IKE zobowiązane są w trakcie roku do: poboru zryczałtowanego podatku od dochodów oszczędzającego w tej formie, z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu (...)
str. 52
2.
Czy przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczone na zakup mebli korzystają ze zwolnienia od podatku?
W maju 2012 r. sprzedałem lokal mieszkalny nabyty w 2009 r. Środki uzyskane ze sprzedaży lokalu zamierzam przeznaczyć na remont budynku mieszkalnego, w tym m.in. (...)
str. 53
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Zwolnienia od podatku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych - część III
W części tej omówiony zostanie stan prawny dotyczący zwolnień podatkowych przysługujących przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych, dalej sse, na podstawie ustaw (...)
str. 54
1.1.
Ustalenie dochodów podlegających zwolnieniu od podatku
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 updop oraz art. 21 ust. 1 pkt 63a updof, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z (...)
str. 54
1.2.
Odliczanie strat z działalności gospodarczej
Również zasady ogólne dotyczące ustalania dochodu podlegającego opodatkowaniu czy też zwolnionego od podatku dochodowego należy stosować w kwestii określenia możliwości odliczania strat poniesionych przez przedsiębiorców (...)
str. 55
1.3.
Pytania i odpowiedzi
1) Spółka uzyskała zezwolenie na wykonywanie w sse działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej w zakresie następujących wyrobów wytworzonych na terenie strefy: maszyn specjalnego przeznaczenia oraz (...)
str. 56
2.
Przywileje podatkowe w PIT u "małego podatnika" i ich utrata
W obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych, status "małego podatnika" przysługuje podatnikowi, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie (...)
str. 59
3.
Nakłady poniesione na sprzedaną nieruchomość nie są kosztami z jej odpłatnego zbycia
Podpisując umowę sprzedaży budynku mieszkalnego, zobowiązałem się wobec nabywców do przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych. Wydatki z tym związane sfinansuję środkami otrzymanymi ze sprzedaży tego budynku. Czy (...)
str. 60
4.
Umorzenie zaległości podatkowej jest zdarzeniem neutralnym podatkowo - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Umorzenie zaległości podatkowej nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 61
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Otrzymanie przedpłaty nie oznacza powstania przychodu
Firma zajmuje się prowadzeniem szkoleń. Zdarza się, że uczestnik kursu rezerwuje sobie udział w kolejnym szkoleniu, wnosząc przedpłatę przed terminem jego rozpoczęcia. Przyjęcie przedpłaty potwierdza faktura. (...)
str. 62
2.
Opłata za korzystanie ze środowiska może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów
Czy jest kosztem uzyskania przychodu opłata za korzystanie ze środowiska uiszczana na rzecz urzędu marszałkowskiego? Opłata za korzystanie ze środowiska jest kosztem uzyskania przychodów. Obowiązek (...)
str. 62
3.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego po wygaśnięciu współwłasności
W działalności gospodarczej wykorzystuję budynek, w którym początkowo posiadałem 50% udziału. Drugi współwłaściciel budynku sprzedał mi swój udział w budynku. Czy w tej sytuacji powinienem podnieść wartość początkową środka (...)
str. 63
4.
Moment powstania przychodu u lekarza na kontrakcie z NFZ
W ramach działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi zdrowotne. Umowa z NFZ zobowiązuje go do wystawiania rachunków za świadczone usługi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zostały wykonane. Jednak (...)
str. 64
5.
Przychód wspólnika z wynajęcia budynku spółce może być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym
Podatnik zamierza wynająć budynek spółce osobowej. Czy fakt, że jest wspólnikiem tej spółki, wyłącza możliwość wyboru opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Nie, (...)
str. 65
6.
Koszty używania samochodu dla potrzeb związanych z najmem lokalu są kosztami podatkowymi
Podatnik wynajął mieszkanie. Z najemcą uzgodnił, że należny czynsz będzie odbierał osobiście w wynajmowanym lokalu. Przy okazji będzie kontrolował, w jakim stanie utrzymany jest lokal. Wiąże się to (...)
str. 66
X.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - WRZESIEŃ 2012 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.09.2012 r. (piątek) − wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za sierpień 2012 r. - 20.09.2012 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.