Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 22 (777) z dnia 01.08.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej
Dość często w momencie likwidacji działalności gospodarczej przedsiębiorca posiada jeszcze różnego rodzaju składniki firmowego majątku (środki trwałe, wyposażenie, towary, itp.). Jeżeli likwidacja działalności gospodarczej nastąpiła (...)
str. 4
1.2.
Kiedy powstanie przychód podatkowy?
Sam fakt sporządzenia omawianego wykazu składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej jest neutralny na gruncie podatku dochodowego. Skutków w podatku dochodowym nie powoduje (...)
str. 4
1.3.
Jak ustalić dochód ze sprzedaży składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej?
Dochód ze sprzedaży składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności oblicza się jako różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wydatkami na nabycie zbywanych składników (...)
str. 5
1.4.
Zaliczka na podatek dochodowy i roczne zeznanie podatkowe
Od przychodu podatkowego uzyskanego z odpłatnego zbycia składnika majątku pozostałego na dzień likwidacji działalności gospodarczej, podatnik powinien zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy, według takich zasad, (...)
str. 6
1.5.
Sprzedaż towarów po likwidacji działalności gospodarczej - skutki w VAT
Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, a także zaprzestanie przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu wywołuje również określone konsekwencje w VAT. Zobowiązuje (...)
str. 7
2.1.
Skutki w VAT
Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania usługi, a gdy transakcja powinna być potwierdzona fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie (...)
str. 8
2.2.
Ustalenie terminu powstania przychodu podatkowego
Zasadniczo przychód z działalności gospodarczej powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż w (...)
str. 10
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych przedwcześnie wystawionej faktury zaliczkowej i jej późniejsze rozliczenie
Również dla celów bilansowych wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zaliczki (przedpłaty) na poczet usługi wykonanej w następnych okresach rozliczeniowych, a także późniejsze otrzymanie zaliczki (przedpłaty) (...)
str. 12
II.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Wykonanie infrastruktury towarzyszącej poza bryłą budynku mieszkalnego z preferencyjną stawką VAT - wyrok WSA
Nieuzasadnione jest twierdzenie, że opodatkowanie usługi wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych do budynku mieszkalnego uzależnione jest jedynie od tego, czy czynności wykonywane są w bryle budynku, czy (...)
str. 12
1.2.
Definicja powierzchni użytkowej dla celów VAT - wyrok WSA
Przy określaniu prawidłowej stawki VAT na sprzedaż budynku mieszkalnego należy uwzględnić definicję powierzchni użytkowej stosowaną dla celów podatku od nieruchomości. (wyrok WSA w Warszawie z (...)
str. 14
2.
Zasady ustalania terminu powstania obowiązku podatkowego w świetle proponowanych zmian przepisów
Ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego jest bardzo istotne, gdyż w miesiącu (kwartale), w którym powstaje ten obowiązek, daną transakcję wykazuje się w deklaracji VAT. Do (...)
str. 15
3.
Rozliczenie eksportu, gdy celną procedurę wywozu rozpoczęto poza Polską
Generalnie eksportem towaru jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych (...)
str. 18
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Refakturowanie usług turystycznych
Zamierzamy kupować usługi turystyczne (na fakturę VAT-marża). Kosztami tych usług będziemy obciążać kontrahenta, na zasadzie refakturowania, lub będziemy przekazywać je kontrahentom nieodpłatnie (w ramach nagrody (...)
str. 20
4.2.
Otrzymanie i zatrzymanie kaucji - rozliczenie VAT
Wynajmujemy lokale użytkowe. W momencie podpisania umowy pobieramy kaucje, które mają zabezpieczać interesy naszej firmy przed ewentualnym zniszczeniem lokalu czy niezapłaceniem czynszu przez najemcę. Jakie (...)
str. 21
4.3.
Zakup towaru od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej i dalsza jego sprzedaż
W celach handlowych kupiłem maszynę na umowę kupna-sprzedaży o wartości przekraczającej 1.000 zł. Czy od tego zakupu muszę zapłacić PCC, skoro jestem czynnym podatnikiem VAT, (...)
str. 22
5.
Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej sprzedaż o charakterze ciągłym? - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 647725) W umowie (dotyczącej usługi dzierżawy - przyp. red.) mamy zaznaczone, że faktura za czynsz będzie wystawiana za okresy kwartalne. W związku z tym, (...)
str. 24
III.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową niepodzielone zyski osiągnięte przed 1 stycznia 2009 r. nie podlegają opodatkowaniu - wyrok NSA
Obowiązek opodatkowania niepodzielonych zysków, w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową, dotyczy zysków wypracowanych wyłącznie od dnia 1 stycznia 2009 r., tj. dnia (...)
str. 25
2.
Odsetki od kredytu na budowę budynku mieszkalnego stanowią koszt uzyskania przychodu gospodarki zasobami mieszkaniowymi - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Odsetki od kredytu, zaciągniętego na wybudowanie budynków mieszkalnych, spłacane z czynszów najemców mieszkań (po oddaniu budynków do używania), to koszt uzyskania przychodów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. (...)
str. 26
3.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Zasadniczo odszkodowania, wypłacane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych, pod warunkiem jednak, że celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów (...)
str. 28
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zmiana waluty obcej z euro na dolary - czy powstają różnice kursowe?
Dokonaliśmy zamiany waluty obcej z euro na dolary. Czy w świetle stanowiska organów podatkowych, że do rozchodu waluty obcej z rachunku walutowego nie można stosować (...)
str. 30
4.2.
Niepodzielony zysk nie powoduje powstania przychodu podatkowego
Zysk netto spółki z o.o. za 2011 r. został częściowo przeznaczony na kapitał rezerwowy i na nagrody dla pracowników, a część nie została podzielona (pozostawiliśmy (...)
str. 31
4.3.
VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe
Czy VAT naliczony od wydatków na reprezentację może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? VAT naliczony od wydatków na reprezentację, jeżeli nie podlega odliczeniu, może (...)
str. 32
4.4.
Nagrody dla pracowników wypłacone z zysku netto a koszty uzyskania przychodów
Zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, spółka wypłaciła swoim pracownikom nagrody z zysku netto. Czy wartość tych nagród spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Nie. (...)
str. 33
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Nie będzie nowych ustaw o podatku dochodowym - odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską
Nie są obecnie prowadzone prace zmierzające do przyjęcia jednolitych zasad opodatkowania dochodów przedsiębiorców poprzez wprowadzenie nowych ustaw o podatku dochodowym. Tak poinformował resort finansów w (...)
str. 35
2.
Zaliczki (zadatki) otrzymane na poczet sprzedaży prywatnej nieruchomości - rozliczenie PIT
Odpłatne zbycie (sprzedaż) nieruchomości (udziału w nieruchomości) dokonywane poza działalnością gospodarczą (tj. sprzedaż majątku prywatnego) powoduje powstanie przychodu podatkowego, jeżeli zostanie dokonane przed upływem 5 (...)
str. 36
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Problemy z wyceną operacji przeprowadzanych za pośrednictwem firmowego rachunku walutowego
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W jaki sposób powinienem w 2012 (...)
str. 37
3.2.
Podział firmy i utworzenie dwóch odrębnych podmiotów gospodarczych
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, a 19% liniowy podatek dochodowy rozliczamy na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Mamy zamiar podzielić dotychczasową firmę na dwa (...)
str. 41
3.3.
Przesunięcie składnika majątku między firmami małżonków
W oparciu o majątek wspólny prowadzimy z żoną dwie indywidualne działalności gospodarcze. Do celów mojej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który wykupiłem z leasingu operacyjnego. Obecnie zamierzam samochód ten przesunąć (...)
str. 44
3.4.
Kiedy likwidacja nieprzydatnych towarów handlowych może być ujęta w kosztach?
Posiadamy na stanie towary handlowe, które miały zostać sprzedane, jednak są zniszczone i nie nadają się do sprzedaży. W jaki sposób udokumentować ich likwidację i (...)
str. 46
V.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Czy obiekt budowlany bez przegród to budynek, czy budowla? - podatek od nieruchomości
Czy obiekt budowlany niemający przegród budowlanych ze wszystkich stron, będący własnością przedsiębiorcy, należy opodatkować podatkiem od nieruchomości jako budynek, czy jako budowlę? Obiekt budowlany, o (...)
str. 47
2.
Miejsce zamieszkania czy siedziba zakładu? - podatek od środków transportowych
Osoba fizyczna prowadzi przedsiębiorstwo transportowe, które ma siedzibę na terenie innej gminy niż miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Środki transportowe są zarejestrowane na tę osobę i stanowią (...)
str. 49
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wartość początkowa ulepszonego samochodu nabytego wcześniej do celów prywatnych
Wartość początkową środka trwałego wprowadzanego do działalności gospodarczej należy ustalić na podstawie faktury zakupu. Wartość tę zwiększa się o koszty ulepszeń, w tym również dokonanych (...)
str. 50
2.
Wybór stawki amortyzacyjnej dla inwestycji w obcym środku trwałym
Jak ustalić stawkę amortyzacyjną inwestycji w obcym środku trwałym? Czy można dokonać odpisu jednorazowego? Ustalenia stawek amortyzacyjnych inwestycji w obcym środku trwałym dokonuje się na (...)
str. 51
3.
Amortyzacja środków trwałych używanych sezonowo
W związku ze specyfiką prowadzonej działalności część naszych środków trwałych użytkujemy wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Czy dopuszczalne jest, aby odpisy amortyzacyjne od takich środków trwałych (...)
str. 52
4.
Rozliczenie oraz amortyzacja wydatków na ulepszenie środka trwałego
Dokonaliśmy modernizacji w całości zamortyzowanego środka trwałego. Jak rozliczyć takie prace? Czy zwiększając jego wartość początkową o poniesione nakłady nie doprowadzimy do ponownej amortyzacji części (...)
str. 53
5.
Odsetkowa część opłaty w leasingu finansowym
Jak należy zaksięgować część odsetkową w leasingu finansowym (zarówno podatkowo, jak i bilansowo)? Czy odsetki te stanowią koszty podatkowe? Odsetki dotyczące spłaty raty leasingu finansowego (...)
str. 55
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zgłoszenie pracownika w ZUS - z datą nawiązania umowy o pracę czy z datą rozpoczęcia pracy?
Zawarłam z pracownikiem umowę o pracę w sobotę 28 lipca br. Jednocześnie jako dzień rozpoczęcia przez pracownika pracy wskazałam poniedziałek 30 lipca br. Od którego (...)
str. 57
2.
Zapłata składek ZUS po terminie bez wpływu na ubezpieczenie chorobowe pracowników
Z powodu chwilowych problemów finansowych w firmie księgowa poinformowała nas, że nie będzie w stanie opłacić w terminie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (...)
str. 58
3.
Do jakich ubezpieczeń w ZUS zgłasza się byłego męża zatrudnionego na umowę o pracę?
Do pomocy przy prowadzonej działalności gospodarczej od połowy sierpnia br. do końca tego roku zatrudnię na podstawie umowy o pracę byłego męża. Mamy orzeczony rozwód (...)
str. 58
4.
Umowa ze szkołą o zajęcia praktyczne
Zawarliśmy umowę ze szkołą zawodową o przyjęcie ich ucznia na praktykę zgodnie z trzyletnim okresem nauki. Pracownik ten ma ukończone 18 lat. Zgłosiliśmy go do (...)
str. 59
5.
Ustalanie prawa do wynagrodzenia chorobowego
W jaki sposób ustalić, czy nowo zatrudniony pracownik jest uprawniony do wynagrodzenia chorobowego? Pracownik, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w (...)
str. 60
6.
Nowy składnik wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków
Pracownik w maju br. nabył prawo do dodatku za staż pracy w wysokości 5% płacy zasadniczej. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, dodatek jest proporcjonalnie zmniejszany za (...)
str. 62
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Refundacja kosztów odwołania z urlopu
W naszym zakładzie przyjęło się, że w przypadku odwołania pracownika z urlopu i nieprzedstawienia przez niego rachunków potwierdzających wydatki z tego tytułu, zwracamy koszty odwołania (...)
str. 63
2.
Przerwanie urlopu wychowawczego z powodu zaprzestania opieki nad dzieckiem
Jedna z naszych pracownic przebywa od ponad roku na urlopie wychowawczym udzielonym jej na 3 lata. Pracodawca dowiedział się, że dziecko, na które pracownica wykorzystuje (...)
str. 64
3.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie etatu
Pracodawca zatrudniał pracownika przez kilka miesięcy na pół etatu, a następnie zwiększył mu wymiar etatu do pełnego. Jak ustalić wymiar przysługującego mu urlopu, jeżeli posiada (...)
str. 65
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - jak się przygotować?
Zdanie egzaminu państwowego, przeprowadzanego przez komisję egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Finansów, stanowi jedną z dróg prowadzących do wydania certyfikatu księgowego. Zainteresowane egzaminem są przede wszystkim (...)
str. 67
2.
Produkcja roślinna w księgach rachunkowych
W rachunkowości działalność rolnicza polegająca na produkcji roślinnej jest traktowana i rozliczana analogicznie jak działalność produkcyjna, zaś zapasy produktów pochodzące z tej produkcji zalicza się do produktów gotowych (...)
str. 69
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Okres przechowywania ksiąg rachunkowych i dowodów księgowych
Dokumentację księgową należy przechowywać przez okres 5 lat. Czy to oznacza, że mogę już wyrzucić dokumenty dotyczące 2007 r.? Nie. Księgi rachunkowe oraz dowody księgowe (...)
str. 72
3.2.
Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie stanowi praktyki w księgowości
Od 4 lat prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku innym niż rachunkowość, ale dodatkowo ukończyłam studia podyplomowe z listy Ministerstwa Finansów o kierunku (...)
str. 74
3.3.
Czy kserokopia rachunku może być podstawą zapisów w księgach rachunkowych?
Pracownik zagubił rachunek za pobyt w hotelu podczas zagranicznej podróży służbowej. Czy otrzymana od zagranicznego dostawcy kserokopia tego dokumentu może stanowić podstawę ujęcia w księgach rachunkowych wydatku (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.