Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 14 (320) z dnia 10.07.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po otrzymaniu decyzji o chorobie zawodowej
Pracownik chorował przez kilkanaście dni kwietnia br. i za ten okres otrzymał, obok wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. (...)
str. 4
2.
Składki ZUS za brata zatrudnionego przez przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić brata na podstawie umowy o pracę? Jeśli tak, to czy podlega on ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca? (...)
str. 7
3.
Rozliczenie składek ZUS i podatku od wynagrodzenia wypłaconego po śmierci pracownika
Na początku lipca br. po godzinach pracy zmarł nagle nasz pracownik. Wynagrodzenie za ten miesiąc wypłacimy jego żonie. Jak należy rozliczyć składki ZUS od tego (...)
str. 8
4.
Wymogi formalne odwołania od decyzji ZUS
ZUS wydał decyzję zobowiązującą naszą spółkę do uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne od przyznanych pracownikom bonów towarowych. Nie zgadzamy się z tym i chcemy złożyć (...)
str. 10
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Maksymalna podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych dla korzystającej z urlopu wychowawczego
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym od 6 września 2011 r. W jaki sposób należało od 1 stycznia br. ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (...)
str. 11
2.
Wynagrodzenie pracownika z tytułu praw autorskich w podstawie wymiaru składek ZUS
Czy dochody z praw autorskich stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika? Jaki wpływ na wymiar składek ma zawarcie z pracownikiem (...)
str. 13
3.
Zwrot kosztów podróży otrzymywany przez zakładowych działaczy związkowych a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Spółka z o.o., mimo braku wewnątrzzakładowych regulacji, zamierza zwracać przewodniczącemu związku zawodowego, jego zastępcy, skarbnikowi oraz sekretarzowi koszty podróży związanej z działalnością związkową. Zwrot następowałby (...)
str. 14
4.
Czy oskładkować i opodatkować wynagrodzenie prokurenta?
Osoba zatrudniona w spółce z o.o. na stanowisku głównego księgowego została powołana na podstawie uchwały zarządu spółki do pełnienia funkcji prokurenta. Z tego tytułu otrzymuje (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Podstawa wymiaru zasiłków z uwzględnieniem premii przyznawanej za szczególne osiągnięcia
Pracodawca w regulaminie wynagradzania zamieścił zapis, w myśl którego pracownikom może zostać przyznana premia za szczególne osiągnięcia. Decyzję dotyczącą przyznania premii oraz określenia jej wysokości (...)
str. 17
2.
Wynagrodzenie za urlop w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przez kilka dni przebywał na urlopie wypoczynkowym. W jaki sposób uzupełnić to (...)
str. 18
3.
Ustalenie okresu, z którego zarobki przyjmuje się do obliczenia zasiłku dla pracownika z krótkim stażem
1) Od 2 kwietnia 2012 r. zatrudniamy pracownika, któremu w umowie o pracę określiliśmy wynagrodzenie w stawce godzinowej. W lipcu br. pracownik zachorował. Czy do (...)
str. 19
4.
Obliczanie zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo powstało po długotrwałej chorobie
1) Pracownica bezpośrednio przed porodem korzystała z zasiłku chorobowego, a następnie pobierała świadczenie rehabilitacyjne. Jak obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego? Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Świadczenia chorobowe po wypadku przy pracy z winy pracownika
Na podstawie protokołu wypadkowego wypłacamy pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. W protokole zaznaczono, że pracownik przyczynił się do wypadku poprzez swoją nieuwagę. Czy będziemy (...)
str. 22
2.
Zasiłek chorobowy czy macierzyński na dwa tygodnie przed urodzeniem dziecka
Pracownica jest niezdolna do pracy od kilku miesięcy (niezdolność przypada na okres ciąży). Lekarz leczący odmówił wydania kolejnego zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy ZUS (...)
str. 23
3.
Wypłata zasiłku opiekuńczego za okres opieki nad noworodkiem, którego matka pozostaje w szpitalu
Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad kilkudniowym dzieckiem, które zostało wypisane ze szpitala. Matka dziecka, przebywająca na urlopie macierzyńskim, pozostaje (...)
str. 24
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych a prawo do świadczenia przedemerytalnego
Osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych zamierza wnioskować o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Obecnie otrzymała propozycję zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych. Czy po ustaniu tego zatrudnienia nadal (...)
str. 25
2.
Zgłoszenie wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego
W czerwcu 2012 r. zgłosiłam wniosek o świadczenie przedemerytalne, z tym że zaświadczenie z urzędu pracy przedłożyłam na początku lipca br. Od kiedy ZUS powinien (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zatrudnienie pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę na czas określony
W bieżącym roku przejęliśmy wraz z firmą pracowników, w tym pracownika, z którym poprzedni pracodawca pierwszą umowę na czas określony zawarł jeszcze w 2004 r., (...)
str. 29
2.
Przekazanie pracowników do nowego pracodawcy
Dwóch pracodawców zamierza podpisać porozumienie o przekazaniu kilkudziesięciu pracowników zatrudnionych w firmie jednego z nich. Nowy pracodawca nie przejmuje majątku firmy ani jej zadań, nastąpi (...)
str. 32
3.
Sposób rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem przechodzącym na rentę
Kiedy i w jaki sposób możemy rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która po okresie zasiłkowym i świadczeniu rehabilitacyjnym została skierowana na rentę? Jak sformułować (...)
str. 34
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Dopuszczalność stosowania ruchomego czasu pracy
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym z ważnych powodów rodzinnych wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec niego ruchomego czasu pracy, polegającego na elastycznej porze rozpoczynania pracy. (...)
str. 36
2.
Zmiana rozkładu czasu pracy a choroba pracownika
W zakładzie pracy stosowany jest podstawowy system czasu pracy od poniedziałku do piątku i jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W czerwcu br., w drodze zmian regulaminowych, ustanowiono (...)
str. 37
3.
Indywidualny rozkład czasu pracy niepełnoetatowca
1) Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym pracuje według indywidualnego rozkładu czasu pracy, w niektóre wyznaczone dni tygodnia. Ponieważ ma z góry (...)
str. 38
4.
Czy zatrudniony w pracowni RTG może świadczyć pracę w równoważnym czasie pracy?
Pracownik jest zatrudniony w pracowni RTG. Czy może wykonywać pracę w systemie równoważnym, jeżeli w skali miesiąca nie przekracza obowiązujących norm czasu pracy? Do niedawna (...)
str. 40
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia za pracę nadliczbową
1) Jak należy obliczyć wynagrodzenie i dodatki za pracę nadliczbową pracownikowi zatrudnionemu w systemie podstawowym od wtorku do soboty, który wykonywał dodatkową pracę zarówno w (...)
str. 42
2.
Czy wyrównać wynagrodzenie do stawki minimalnej w razie choroby pracownika przez część miesiąca?
Czy pracownikowi, który przez część miesiąca chorował i z powodu obniżenia wynagrodzenia miesięcznego za ten okres, nie otrzymał gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego w przeliczeniu na godzinę (...)
str. 44
3.
Obliczenie dodatku wyrównawczego pracownicy przeniesionej do innej pracy
Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego przysługującego pracownicy przeniesionej do innej pracy? Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem (...)
str. 45
4.
Wysokość podstawy wymiaru odprawy w razie płatnych nieobecności w pracy
Jak obliczyć odprawę z tytułu zwolnień grupowych lub emerytalną, jeżeli pracownik w miesiącach poprzedzających nabycie do niej prawa był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (...)
str. 46
5.
Wypłata ekwiwalentu za urlop i odprawy dla pracownicy przechodzącej na rentę
1) Pracownica, z którą rozwiążemy umowę na podstawie art. 53 K.p. nabyła prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy w jego podstawie należy uwzględnić przeprowadzoną (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Treść i doręczenie świadectwa pracy
1) Pracownik, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę z powodu długotrwałej niezdolności do pracy, odbierając świadectwo pracy zakwestionował jego treść. W dokumencie podano bowiem, że (...)
str. 49
2.
Usprawiedliwiona nieobecność w związku z zatrzymaniem przez policję
Pracownik, do którego jak dotąd nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń nie stawił się w pracy jednego dnia, a drugiego spóźnił się 4 godziny przedkładając policyjny protokół (...)
str. 51
3.
Termin na zajęcie stanowiska przez organizację związkową w sprawie zwolnienia pracownika
Zamierzamy wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Powiadomiliśmy o tym fakcie zakładową organizację związkową, która nie zajęła stanowiska w ciągu 5 dni (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zapewnienie odpowiednich warunków pracy podczas upałów
Jakie obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ciążą na pracodawcach w związku z wysokimi temperaturami powietrza? Obowiązki pracodawców z zakresu bhp w sezonie letnim (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Składki ZUS za prowadzącego działalność gospodarczą i osobę z nim współpracującą
1) Od 1 czerwca br. przy prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje córka przedsiębiorcy. Czy z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli ma ustalone prawo (...)
str. 55
2.
Prawo do świadczeń chorobowych i wypadkowych
1) Od 1 czerwca 2012 r. zatrudniamy pracownika, który w dniu 2 lipca br. dostarczył zwolnienie lekarskie. Jak ustalić okres wyczekiwania na prawo pracownika do wynagrodzenia chorobowego? (...)
str. 57
3.
Rozwiązywanie umów, wynagrodzenie, diety z tytułu podróży służbowej, świadectwo pracy
1) W okresach przedświątecznych (dwa razy do roku) wypłacamy pracownikom premie świąteczne, zwykle w tej samej dla wszystkich kwocie. Czy wchodzą one do podstawy wynagrodzenia urlopowego? Z określonej (...)
str. 59
1.
Ochrona stosunku pracy
Generalnie pracownik w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu podlega ochronie, a pracodawca nie może wypowiedzieć ani (...)
str. 61
2.
Wcześniejszy powrót do pracy
Pracownik, który złożył wniosek o udzielnie urlopu wychowawczego, może się z niego skutecznie wycofać, pod warunkiem, że nastąpi to nie później niż na 7 dni (...)
str. 63
3.
Gwarancja zatrudnienia i wynagrodzenia
Pracownik powracający do pracy po urlopie wychowawczym korzysta z ustawowej gwarancji zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. W sytuacji gdy (...)
str. 63
4.
Kiedy urlop wychowawczy wpłynie na wymiar urlopu wypoczynkowego?
Przed urlopem wychowawczym pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym należnym wymiarze. Natomiast po powrocie z urlopu wychowawczego, urlop wypoczynkowy w roku podjęcia pracy (...)
str. 64
5.
Ustalenie prawa i podstawy wymiaru zasiłków w razie niezdolności do pracy po urlopie wychowawczym
W okresie urlopu wychowawczego pracownicy nie przysługują świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa za wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego. Jeśli jednak niezdolność do pracy z powodu choroby (...)
str. 65
6.
Okres zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP
Składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) pracodawca nie opłaca za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.