Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 18 (773) z dnia 20.06.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Źródło dofinansowania a przychód u pracowników
Otrzymane dofinansowanie do wypoczynku pracownika (a także członków jego rodziny) stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, który niekiedy może korzystać ze zwolnienia od podatku. (...)
str. 4
1.2.
Oskładkowanie dofinansowania uzależnione od źródła finansowania
Co do zasady, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o PDOF, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Podstawy (...)
str. 6
1.3.
Dofinansowanie wypoczynku pracownika a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, za wyjątkiem świadczeń (...)
str. 7
1.4.
Świadczenia z Funduszu a VAT
Na temat skutków w VAT przy finansowaniu (dofinansowywaniu) świadczeń ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 17 z 10 czerwca 2012 (...)
str. 7
1.5.
Ewidencja księgowa
Dofinansowanie do wypoczynku pracowników (i członków ich rodzin) może zostać ujęte w księgach rachunkowych pracodawcy w następujący sposób: • Dofinansowanie wypoczynku ze środków ZFŚS 1. (...)
str. 7
2.
Wydatki na zakup kawy i herbaty - skutki podatkowe i ujęcie księgowe
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Od czasu do czasu kupuję kawę (...)
str. 8
2.1.
Wydatki na zakup kawy i herbaty a koszty uzyskania przychodów
W świetle dotychczasowej, ugruntowanej wykładni organów podatkowych wydatki poniesione na zakup kawy i herbaty, które są dostępne dla pracowników w miejscu pracy, a także dla (...)
str. 8
2.2.
Zakup kawy i herbaty - skutki w VAT
Podstawową zasadą w VAT jest prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z działalnością opodatkowaną. Jeżeli zatem podatnik taką działalność wykonuje, ma prawo do odliczenia (...)
str. 10
2.3.
Ewidencja księgowa
Zakup kawy, herbaty czy innych napojów przekazywanych do spożycia pracownikom, a także na potrzeby sekretariatu, księgowany jest na konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii" lub (...)
str. 12
3.1.
Zasady dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wynikające z przepisów o PFRON
Kwestie związane z dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych uregulowane zostały w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu (...)
str. 12
3.2.
Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników - skutki w podatku dochodowym
Niewątpliwie, otrzymując z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników pracodawca uzyskuje przysporzenie majątkowe. Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie zawierają regulacji, na podstawie których przysporzenie (...)
str. 14
3.3.
Ewidencja księgowa
W obecnym stanie prawnym dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ujmowane jest w księgach rachunkowych na tych samych zasadach jak dotacje. Nie zmniejsza ono zatem kosztów (...)
str. 15
II.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Od wadium zaliczonego na poczet ceny trzeba rozliczyć VAT - wyrok NSA
Zaliczenie wadium na poczet przyszłej sprzedaży należy potraktować jak zaliczkę i opodatkować już w momencie wyboru i zatwierdzenia oferenta. (wyrok NSA z 20 marca 2012 (...)
str. 16
1.2.
Następstwo prawne przy nabyciu aportem całego przedsiębiorstwa - wyrok WSA
Przy aporcie całego przedsiębiorstwa nabywca przedsiębiorstwa staje się następcą prawnym zbywcy. Wstępuje zatem we wszystkie prawa i obowiązki zbywcy. Oznacza to, że jeżeli przy nabyciu (...)
str. 17
1.3.
Sprzedaż działki przeznaczonej pod zabudowę drogi trzeba opodatkować - wyrok WSA
Przy sprzedaży działki przeznaczonej pod budowę drogi nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia z VAT, jakie przysługuje przy sprzedaży terenów niezabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę. (wyrok (...)
str. 19
2.
Opodatkowanie VAT czynności nieodpłatnych w świetle proponowanych zmian przepisów
Co do zasady - opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Jednak również niektóre nieodpłatne przekazania (zużycia) towarów są opodatkowane. Szczegółowe regulacje w tym zakresie (...)
str. 20
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Jak małżonkowie dokumentują najem prywatny?
Wraz z mężem zamierzamy wynająć mieszkanie na biuro. VAT od obrotu uzyskanego z najmu będziemy rozliczali po połowie (oboje prowadzimy indywidualne działalności gospodarcze jako czynni (...)
str. 22
3.2.
Zakup i sprzedaż w innym kraju Unii towaru, który nie jest przywożony do Polski - opodatkowanie i udokumentowanie
Kupujemy towary od kontrahenta z Niemiec, a następnie sprzedajemy je do innego podatnika niemieckiego. Towary te nie są przywożone do Polski, lecz od razu są (...)
str. 23
3.3.
Kiedy przysługuje zwrot VAT w terminie 25 dni?
Czy jeżeli chcę ubiegać się o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, muszę zapłacić wszystkie należności do końca miesiąca, za który (...)
str. 26
3.4.
VAT u rozpoczynającego działalność gospodarczą
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego. Czy będę mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Tak. Podatnik wykonujący usługi rzeczoznawcy majątkowego może korzystać (...)
str. 28
III.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przy cesji umowy leasingu operacyjnego nie liczy się okresu umowy od nowa - wyrok NSA
W przypadku cesji umowy leasingu operacyjnego "nowy" korzystający rozlicza tę umowę dla celów podatkowych podobnie jak dotychczasowy korzystający, także wtedy, gdy okres używania przez niego (...)
str. 29
2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - darowizny i ofiary
Darowizny oraz wszelkiego rodzaju ofiary nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie (zob. art. 16 ust. 1 pkt 14 (...)
str. 31
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione po zakończeniu roku podatkowego - czy trzeba korygować CIT?
W maju br. spółka otrzymała fakturę dokumentującą koszty bezpośrednio związane z przychodami 2011 roku. Są to koszty nieistotne, poniesione po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ubiegły (...)
str. 33
3.2.
Skutki podatkowe zwrotu dotacji otrzymanej w roku poprzednim
Jak wykazać w CIT zwrot dotacji otrzymanej w 2011 r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z powodu jej niewykorzystania? Podatkowe skutki zwrotu dotacji uzależnione są od tego, czy wydatki (...)
str. 34
3.3.
Jaki wpływ na podatek dochodowy ma wejście w życie ustawy deweloperskiej?
W związku z wejściem w życie ustawy deweloperskiej od dnia 29.04.2012 r. proszę o opisanie zmian rozliczania w zakresie CIT umów deweloperskich. Wejście w życie ww. ustawy deweloperskiej pozostanie bez wpływu (...)
str. 36
3.4.
Odpis na ZFŚS gdy nie ma obowiązku jego tworzenia a koszty uzyskania przychodów
Zakład zatrudnia na umowę o pracę 5 osób i od samego początku istnienia tworzy odpis na ZFŚS. Czy odpis ten, mimo że zakład nie jest (...)
str. 37
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Aport do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu podatkowego - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wniesienie aportu do spółki osobowej (lub cywilnej) nie jest odpłatnym zbyciem i nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie wnoszącego aport. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów (...)
str. 38
2.
Nagroda uzyskana w programie motywacyjnym podlega opodatkowaniu według skali podatkowej - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Otrzymanie nagrody za najlepsze wyniki uzyskane w związku z uczestnictwem w programie motywacyjnym powoduje po stronie zwycięzcy powstanie przychodu z innych źródeł. Przychód ten zwycięzca (...)
str. 39
3.
Ujęcie przychodów ze sprzedaży w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Zasady ujmowania zdarzeń gospodarczych (w tym - przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych, środków trwałych, itp.) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów szczegółowo określa rozporządzenie (...)
str. 41
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Opodatkowanie przychodów z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą mieszkającą za granicą i tam wykonującą zleconą jej pracę
Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę zamieszkałą na Litwie. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Jej praca na rzecz naszej firmy będzie (...)
str. 45
4.2.
Rozpoczęcie działalności w trakcie roku 2012 - wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą (wykonywanie usług rzeczoznawcy majątkowego - PKWiU 68.31). W jakiej formie mogą być opodatkowane moje przychody (ryczałt, zasady ogólne, itp.)? Podatnik rozpoczynający (...)
str. 48
V.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Użytkowanie części budynku a podatek od nieruchomości
Przedsiębiorca od 2011 r. użytkuje tylko jedną kondygnację nowego budynku. Wstrzymał się z wykończeniem dalszych pięter ze względu na brak środków finansowych. Według jakiej stawki (...)
str. 50
2.
SP ZOZ pożycza od gminy - podatek od czynności cywilnoprawnych
Czy SP ZOZ, którego podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, od otrzymanej pożyczki przyznanej przez radę miasta (podmiot tworzący) zobowiązana jest zapłacić podatek od czynności (...)
str. 51
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wpływ opłaty za rejestrację samochodu na jego wartość początkową - wyrok NSA
Opłata rejestracyjna zwiększa wartość początkową samochodu, a tym samym nie może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca (...)
str. 51
2.
Przyspieszamy amortyzację budynków niemieszkalnych
W jakich przypadkach można podwyższać stawki amortyzacyjne na firmowe budynki? Generalnie, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających (...)
str. 52
3.
Ostatni odpis amortyzacyjny w związku ze sprzedażą środka trwałego
Zamierzamy sprzedać środek trwały. Czy ostatni odpis amortyzacyjny powinien być dokonany w miesiącu jego sprzedaży? Jakich księgowań dokonać w związku z tą operacją w księgach (...)
str. 54
4.
Nakłady na wykończenie budowy budynku administracyjnego
Kończymy budowę własnego budynku administracyjnego. W pokojach wykonano instalacje oraz podłączono telefony, sprzęt informatyczny, monitoring oraz ustawiono szafy i biurka. Jak rozliczyć te nakłady - (...)
str. 55
5.
Amortyzacja znaku towarowego
Posiadamy znak towarowy, który kwalifikujemy do wartości niematerialnych i prawnych. Nie jesteśmy w stanie określić czasu użytkowania posiadanego znaku towarowego; zależy to od warunków rynkowych. (...)
str. 56
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Obowiązek opłacania za pracowników składki na FEP - wyjaśnienie ZUS
Począwszy od 1 stycznia 2010 r., pracodawcy opłacają za swoich pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) w wysokości 1,5% podstawy wymiaru. Składkę na ten (...)
str. 57
2.
Współpraca w firmie i dodatkowe zatrudnienie
Pomagam żonie przy prowadzeniu działalności gospodarczej i podlegam z tego tytułu ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca. W przyszłym miesiącu podejmę dodatkowe zatrudnienie na podstawie (...)
str. 59
3.
Umowa zlecenia w czasie urlopu bezpłatnego
Z własnym pracownikiem, obecnie przebywającym na dwumiesięcznym urlopie bezpłatnym, zawarliśmy umowę zlecenia. Wynagrodzenie za wykonaną pracę w ramach tej umowy wypłacimy mu w okresie przebywania (...)
str. 59
4.
Jak ustalić, czy premię uznaniową należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłków?
Wypłacamy pracownikom miesięczne premie uznaniowe, do których prawo oraz ich wysokość zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Pracownik może otrzymać premię obniżoną za dni choroby, ale (...)
str. 60
5.
Wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) Pracownik zachorował po przepracowaniu kilku dni. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Zakładając, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, posiada 30-dniowy (...)
str. 62
VII.
PRAWO PRACY
1.
Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego
Prawo do wynagrodzenia urlopowego i jego podstawa Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą (...)
str. 63
2.
Rekompensata za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym
1) W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, aktualnie od 1 kwietnia do końca czerwca 2012 r. W kwietniu br. jeden z pracowników przepracował 8 (...)
str. 66
3.
Refundacja okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze
Pracuję jako księgowa przy komputerze na pełny etat. Pracodawca odmówił mi refundacji zakupu okularów korekcyjnych (przepisanych przez lekarza medycyny pracy) twierdząc, że takiej refundacji nie (...)
str. 67
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Odpowiedzialność za rachunkowość
Co do zasady, pełną odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe ponosi kierownik jednostki. Odpowiedzialność i obowiązki w zakresie rachunkowości - (...)
str. 68
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Opłaty leasingowe
Nasza spółka z o.o. posiada samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Leasingodawca nie przenosi na nas całego ryzyka i pożytków z tytułu posiadania przedmiotu leasingu. Czy ujmujemy w księgach rachunkowych ten (...)
str. 70
2.2.
Długoterminowa rezerwa z tytułu świadczeń emerytalnych
Podczas badania sprawozdania finansowego naszej spółki z o.o. za 2011 r. powstała rozbieżność zdań z biegłym rewidentem. Różnica dotyczy ujęcia w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym części długoterminowej rezerwy na (...)
str. 71
2.3.
Pożyczka udzielona spółce z o.o. przez spółkę osobową, gdy obie spółki należą do tych samych wspólników
Udziały w spółce z o.o. oraz w spółce jawnej należą do tych samych osób fizycznych. W spółce z o.o. występują okresowe problemy z płynnością finansową. Czy w związku z tym spółka z o.o. może (...)
str. 73
2.4.
Potrącenie komornicze z wynagrodzenia pracownika
W maju 2012 r. pobraliśmy z wynagrodzenia pracownika zbyt wysoką kwotę z tytułu egzekucji komorniczej. Ponieważ była to ostatnia rata, zwrócimy pracownikowi nadpłatę w gotówce. Komornikowi jeszcze nie przekazaliśmy (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.