Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Wydatki na nabycie i ulepszenie środków trwałych
Dodatek nr 19
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 16
z dnia 01.06.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYDATKI NA NABYCIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Zakup gruntu
1.1.
Nakłady związane z nabyciem gruntu
Zakupiony grunt, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok, ujmowany jest w ewidencji księgowej jako środek trwały. Wprowadza się go (...)
str. 3
1.2.
Wykup gruntu użytkowanego na podstawie prawa wieczystego użytkowania
Dla celów bilansowych zarówno prawo wieczystego użytkowania gruntu, jak i grunt, zaliczane są do środków trwałych (jeżeli spełniają przesłanki, o których mowa w art. 3 (...)
str. 5
2.
Wydatki na zakup dodatkowej (rozszerzonej) gwarancji serwisowej a wartość początkowa drukarki
Wydatki na nabycie dodatkowej, rozszerzonej gwarancji serwisowej, poniesione jednocześnie z nabyciem środka trwałego, powinny zwiększyć jego wartość początkową. Jest to kwota należna sprzedającemu oraz wydatek (...)
str. 7
3.
Koszty szkolenia związane z zakupem środka trwałego nie są wydatkami na jego nabycie
Koszty szkoleń pracowników przygotowujące ich do obsługi nabytego urządzenia (środka trwałego) nie stanowią kosztów związanych z zakupem, a więc nie powinny zwiększać jego wartości początkowej. (...)
str. 7
4.
Wydatki na zakup kilku środków trwałych
4.1.
Koszty kredytu zaciągniętego na zakup kilku środków trwałych
Koszty kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego, poniesione przed przyjęciem go do używania, składają się na cenę jego nabycia. Gdy z kredytu bankowego został sfinansowany (...)
str. 8
4.2.
Jak ustalić wartość poszczególnych obiektów, gdy w akcie notarialnym jest jedna łączna cena?
Gdy w akcie notarialnym zostanie podana cena zakupu budynku i gruntu w łącznej cenie, wówczas podatnik ma problem z ustaleniem kwoty należnej zbywcy, przypadającej na (...)
str. 9
5.
Wydatki na nabycie niskocennych środków trwałych (drukarek)
Sposób ujęcia zakupionych składników majątkowych (w tym przypadku drukarek) zależy od tego, czy spełniają one warunki dla zakwalifikowania ich w ewidencji bilansowej do środków trwałych. (...)
str. 11
II.
WYDATKI NA ULEPSZENIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Kiedy nakłady na budynek powodują ulepszenie środka trwałego?
Dokonując różnego rodzaju prac w budynku, stanowiącym środek trwały, podatnik musi ustalić, czy prace te mają charakter remontu, czy też powodują ulepszenie. Kwalifikacji, czy przeprowadzone (...)
str. 13
2.
Wydatki na ulepszenie budynku, którego wartość początkową ustalono metodą uproszczoną
Wydatki na ulepszenie budynku mieszkalnego, którego wartość początkową ustalono w sposób uproszczony, nie zwiększają jego wartości początkowej. Mogą być one zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania (...)
str. 14
3.
Wydatki na ulepszenie cudzego środka trwałego
3.1.
Przystosowanie najętego lokalu do prowadzonej działalności gospodarczej
W ustawach o podatku dochodowym nie określono wprost definicji inwestycji w obcym środku trwałym. Zapisano jedynie, że amortyzacji podatkowej podlegają m.in. przyjęte do używania inwestycje (...)
str. 15
3.2.
Ponowne ulepszenie obcego środka trwałego
Przepisy podatkowe nie odnoszą się do ulepszenia inwestycji w obcym środku trwałym. Z uwagi jednak na to, iż taka inwestycja (bilansowo - ulepszenie) zaliczana jest (...)
str. 16
III.
AMORTYZACJA ŚRODKÓW TRWAŁYCH PO ICH ULEPSZENIU
1.
Od kiedy rozpoczyna się dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od powiększonej wartości początkowej środka trwałego?
Ulepszenie środka trwałego (w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji) powoduje konieczność powiększenia jego wartości początkowej o wartość nakładów poniesionych na to ulepszenie. Zwiększenie (...)
str. 17
2.
Wydatki na ulepszenie środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną
Amortyzacja za pomocą metody degresywnej może być dokonywana od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT oraz środków transportu (z (...)
str. 19
3.
Po ulepszeniu środka trwałego kontynuuje się przyjętą wcześniej indywidualną stawkę amortyzacyjną
Po ulepszeniu środka trwałego należy kontynuować stosowanie przyjętej wcześniej stawki amortyzacyjnej. Podatnicy przed rozpoczęciem amortyzacji dokonują bowiem wyboru metody amortyzacji i metodę tę mają obowiązek (...)
str. 21
IV.
WYDATKI NA NABYCIE I ULEPSZENIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH - ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Jak ustalić wartość początkową samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) po zakończeniu leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych) wykupiła samochód ciężarowy. Czy wartość początkową tego środka trwałego (...)
str. 22
2.
Kiedy różnice kursowe od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego wpływają na jego wartość początkową?
Spółka zaciągnęła kredyt w walucie obcej na zakup środka trwałego. Czy różnice kursowe od tego kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego, korygują jego wartość (...)
str. 24
3.
Zakup środka trwałego przez spółkę jawną od jednego z jej wspólników
Spółka zamierza kupić od wspólnika używany samochód osobowy, który ponad pół roku temu sprzedała jako towar wspólnikowi na jego cele prywatne (spółka handluje używanymi samochodami). (...)
str. 25
4.
Odsetki od kredytu przewyższającego wartość kupionego środka trwałego
Na zakup środka trwałego otrzymaliśmy kredyt w wysokości wyższej niż wynosi jego cena nabycia. Jak rozliczać prowizj? i odsetki od takiego kredytu? Prowizja oraz odsetki (...)
str. 26
5.
Zakup środka trwałego z zastrzeżeniem prawa własności - kiedy można rozpocząć amortyzację?
Spółka podpisała umowę na zakup maszyny (środka trwałego). Zgodnie z nią, transakcja ta będzie dokumentowana kilkoma fakturami, wystawianymi w odstępach miesięcznych. Łączna wartość faktur będzie (...)
str. 27
6.
Koszty delegacji pracowników odbywających podróż służbową w celu odbioru środka trwałego
Spółka kupiła środek trwały od kontrahenta zagranicznego. Czy jego wartość początkową zwiększają koszty podróży służbowej pracowników spółki, odbytej w celu odbioru maszyny oraz wynikające z (...)
str. 29
7.
Wycena nakładów na ulepszenie środka trwałego
Od kilku lat amortyzujemy budynki magazynowe. W nieruchomościach tych dokonano licznych prac modernizacyjnych. Czy poniesione w związku z tym nakłady (w tym praca własna) mogą (...)
str. 30
8.
Nakłady na składnik majątku, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca wybudował budynek, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych, mimo że wykorzystywał go do potrzeb tej działalności. Obecnie (...)
str. 31
9.
Wydatki na przebudowę zjazdu z drogi publicznej nie są inwestycją w obcym środku trwałym
Spółka zamierza wybudować budynek (halę magazynową), który będzie w przyszłości jej środkiem trwałym. W celu umożliwienia dojazdu do tego budynku ponosi nakłady na przebudowę zjazdu (...)
str. 33
10.
Czy wydatki na baner reklamowy to ulepszenie budynku, czy nakłady na nabycie odrębnego środka trwałego?
Spółka kupiła baner reklamowy z logo firmy o wartości przekraczającej 3.500 zł i przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Baner został zamontowany na ścianie budynku (...)
str. 34
11.
Nakłady na budynek, który tylko w części będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą kupiła budynek mieszkalny w stanie surowym i poniosła nakłady na jego wykończenie. Tylko część tego budynku będzie wykorzystywana na potrzeby (...)
str. 36
12.
Czy wymiana pokrycia dachowego to ulepszenie środka trwałego?
Zamierzamy wymienić pokrycie dachowe na budynku stanowiącym nasz środek trwały. Prace będą polegały na zdjęciu starego eternitu i położeniu innego pokrycia, np. z blachy, a (...)
str. 37
13.
Zabezpieczenie budynku przed zalaniem - ulepszenie czy remont?
Spółka zamierza przeprowadzić prace zabezpieczające budynek przed zalewaniem wodą gruntową, tj. odkopanie, ocieplenie i izolację fundamentów na zewnątrz budynku, ocieplenie i izolację fundamentów wewnątrz, położenie (...)
str. 38
14.
Wydatki na budynek, który został oddany do używania tylko w części
Spółka, będąca właścicielem połowy budynku (zaliczonego do środków trwałych), dokupiła jego drugą część. Rozpoczęto remont całego dachu. Jak potraktować wydatki na ww. remont, skoro dokupiona (...)
str. 39
V.
WYDATKI NA NABYCIE I ULEPSZENIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH W ORZECZNICTWIE I INTERPRETACJACH ORGANÓW PODATKOWYCH
1.
W wartości początkowej środka trwałego nie uwzględnia się niezrealizowanych różnic kursowych
"(...) spółka (...) rozważa nabycie za granicą składnika majątku, który będzie dla niej w przyszłości stanowił środek trwały. Wraz z jego nabyciem otrzyma fakturę dokumentującą (...)
str. 40
2.
Wartość początkowa środka trwałego nabytego uprzednio dla celów prywatnych
"(...) Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, do której niezbędny będzie m.in. samochód osobowy i komputer. (...)
str. 41
3.
Do którego momentu odsetki od pożyczki na nabycie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową?
"(...) Do jakiego momentu odsetki i różnice kursowe wykazywane w księgach rachunkowych Spółki, ponoszone w związku z finansowaniem (...) inwestycji, powinny być zaliczane do wartości (...)
str. 42
4.
Zakup środka trwałego na raty a jego wartość początkowa
"(...) Wnioskodawca, jako wspólnik spółki cywilnej, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach tej działalności wykorzystuje maszynę - linię produkcyjną do zbijania palet. Ww. maszyna była (...)
str. 43
5.
Wydatki na nabycie samochodu poniesione przed wprowadzeniem go do działalności gospodarczej
"(...) Czy prawidłowym jest ustalenie wartości początkowej jako ceny nabycia zwiększonej o koszty związane z zarejestrowaniem pojazdu, koszty prowizji bankowych, koszty odsetek od zaciągniętego kredytu (...)
str. 44
6.
Odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup gruntu nie zwiększają wartości początkowej budowanego na tym gruncie budynku
"(...) W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka (...) aktem notarialnym zakupiła nieruchomość gruntową (...). W przyszłości Spółka planuje na tym gruncie wybudować centrum handlowe i (...)
str. 45
7.
Remont przed przyjęciem środka trwałego do używania a jego wartość początkowa
"(...) Przedstawiając stan faktyczny spółka wskazała, iż dokonała zakupu nieruchomości, w celu podjęcia w niej działalności produkcyjnej. Przed oddaniem obiektu do używania spółka przeprowadziła remont (...)
str. 45
8.
Wydatki na ulepszenie środka trwałego
"(...) Spółka jest właścicielem lokalu użytkowego oraz nieruchomości zabudowanych budynkami usługowo-handlowymi, które są wynajmowane dla podmiotów gospodarczych, między innymi do prowadzenia działalności gastronomicznej. Wynajem lokali (...)
str. 47
9.
Czy wydatki na wymianę nawierzchni placu manewrowego to nakłady na jego ulepszenie?
"(...) Spółka w 2001 r. z cementu i pospółki wytworzyła plac składowo-manewrowy obsługujący hale magazynową, produkcyjną, suszarnie i przyjęła do środków trwałych. (...) Na skutek (...)
str. 48
10.
Wymiana dachu, który uległ uszkodzeniu na skutek wichury, nie stanowi ulepszenia środka trwałego
"(...) Na skutek wichury, budynek wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiący środek trwały, uległ zniszczeniu, a mianowicie uszkodzony został dach. Wnioskodawczyni dokonała we wrześniu 2011 (...)
str. 49
11.
Warunkiem rozpoczęcia amortyzacji środka trwałego jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych, spełniającej wymogi ustawowe
"(...) istota sporu sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy organy podatkowe prawidłowo zakwestionowały prawo skarżącego do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów (...) odpisów amortyzacyjnych w (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.