Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.061 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Zasady rozliczania czasu pracy w 2012 r.
Dodatek nr 18
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 15
z dnia 20.05.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PODSTAWOWE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z ROZLICZANIEM CZASU PRACY
1.
Pojęcie czasu pracy
Pod pojęciem czasu pracy należy rozumieć - w myśl art. 128 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze (...)
str. 3
2.
Jakie okresy zalicza się do czasu pracy?
2.1.
Okresy nieświadczenia pracy zaliczane do czasu pracy
Okresy, w których pracownicy nie świadczą pracy, a które są zaliczane do czasu pracy (z wyjątkiem przestoju), są to przerwy w pracy: na posiłek oraz (...)
str. 3
2.2.
Okresy niebędące czasem pracy
Czasem pracy nie są przerwy stosowane w ramach przerywanego czasu pracy, a także przerwa wprowadzona przez pracodawcę w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczona na spożycie (...)
str. 4
3.
Normy czasu pracy
Zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w (...)
str. 5
4.
Ewidencja czasu pracy
4.1.
Prowadzenie ewidencji czasu pracy
W myśl art. 149 K.p. pracodawca ma obowiązek założenia i prowadzenia odrębnie dla każdego pracownika ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i (...)
str. 5
4.2.
Ewidencja czasu pracy przy umowie zlecenia z własnym pracownikiem
Czy z własnym pracownikiem możemy podpisać dodatkową umowę zlecenia, a jeżeli tak, to jak w tej sytuacji powinniśmy ewidencjonować czas pracy wynikający z obu tych (...)
str. 6
II.
ORGANIZOWANIE CZASU PRACY - SYSTEMY I ROZKŁADY
1.
Okresy rozliczeniowe
Pojęcie okresu rozliczeniowego nie zostało zdefiniowane w prawie pracy. Przyjmuje się, że okres rozliczeniowy to określone przez pracodawcę na podstawie obowiązujących przepisów normy czasowe, w (...)
str. 7
2.
Rozkłady czasu pracy
Ustalenie obowiązującego pracowników rozkładu czasu pracy należy do zadań pracodawcy. Zaplanowanie pracy dla pracowników odzwierciedlają rozkłady czasu pracy, zwane inaczej grafikami lub harmonogramami, sporządzane na (...)
str. 8
3.
Systemy czasu pracy
Kodeks pracy nie zawiera definicji pojęcia systemu czasu pracy, przy czym w jego regulacjach wskazane zostały konkretne typy systemów ze szczegółowym podaniem zasad, które obowiązują (...)
str. 8
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Dzień wolny w podstawowym systemie czasu pracy
Zatrudniamy pracowników w normach podstawowych, od poniedziałku do piątku (sobota jest wolna), w ramach jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego. W jednym dniu tygodnia pracownicy przyszli w sobotę (...)
str. 11
4.2.
Niedopuszczalność pracy przez 7 dni w tygodniu
Zatrudniliśmy pracownika, którego obecność jest konieczna w zakładzie przez cały tydzień. Pracownik ten będzie pracował w równoważnym systemie czasu pracy. Czy możemy mu ustalić harmonogram (...)
str. 12
4.3.
Warunki wprowadzenia skróconego systemu czasu pracy
Jeden z naszych pracowników kontynuuje naukę na zaocznych studiach wyższych. Z uwagi na uciążliwość zajęć w weekendy i konieczność częstego zwalniania się, zawnioskował o skrócony (...)
str. 13
4.4.
Mieszany system czasu pracy
Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na pełny etat w ramach norm podstawowych, złożył wniosek o zmianę organizacji jego pracy. Miałaby ona polegać na dalszej pracy (...)
str. 13
4.5.
Organizacja czasu pracy dla pracownika zatrudnionego jednocześnie w innej firmie
Zatrudniamy w firmie cateringowej pracownika na pełny etat, w normach podstawowych. Jest on równolegle zatrudniony w innej firmie, również na pełny etat. Chcielibyśmy zmienić mu (...)
str. 14
4.6.
Weekendowe zatrudnienie na okres sezonu
Prowadzę kawiarnię w turystycznej miejscowości nad morzem. W sezonie letnim mam znacznie więcej klientów, dlatego chciałbym zatrudnić dodatkowo kilka osób, ale tylko na dni weekendu. (...)
str. 16
III.
WYMIAR CZASU PRACY
Przez wymiar czasu pracy należy rozumieć liczbę dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Obliczenia tego wymiaru w przyjętym okresie rozliczeniowym dokonuje (...)
str. 17
IV.
PRAWO PRACOWNIKA DO ODPOCZYNKU
1.
Odpoczynek dobowy i tygodniowy
Pracownikowi w każdej dobie przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Tak stanowi art. 132 § 1 Kodeksu pracy. Powyższy przepis o przysługiwaniu (...)
str. 19
2.
Podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej i udzielenie równoważnego okresu odpoczynku
Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Czasami zdarzają się przypadki, że podejmują oni pracę w tej samej dobie pracowniczej, jednak nie przekraczają ustalonego na (...)
str. 20
3.
Dyżur nie może naruszać prawa do odpoczynku
Z uwagi na charakter prowadzonej działalności często zlecam pracownikom pełnienie dyżuru w domu, pod telefonem. Czy czas takiego dyżuru należy wliczać do czasu pracy i (...)
str. 21
V.
PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH I PORZE NOCNEJ
1.
Wyższy niż ustawowy roczny limit godzin nadliczbowych
Zamierzamy wprowadzić roczny limit godzin nadliczbowych wyższy niż w Kodeksie pracy. Czy możemy w związku z tym zapisać, że wynosi on 416 godzin? Czy urlopy (...)
str. 22
2.
Ile pracownik może przepracować godzin nadliczbowych w miesiącu?
Zatrudniamy pracowników w podstawowej wersji równoważnego systemu czasu pracy. Stosujemy jednomiesięczny okres rozliczeniowy, który w lecie może być wydłużony do trzech miesięcy. Czy w ramach (...)
str. 23
3.
Nadgodziny w indywidualnym rozkładzie czasu pracy
Jeden z naszych pracowników wystąpił o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Czy jest to dopuszczalne i jak wygląda wtedy sprawa nadgodzin? Na podstawie (...)
str. 24
4.
Nadgodziny pracownika w systemie zadaniowym
Zatrudniamy przedstawiciela handlowego, który całość swoich zadań wykonuje w terenie. W związku z tym pracownik ten świadczy pracę w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy (...)
str. 25
5.
Rekompensata za pracę w nadgodzinach
Dla pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy ustaliłem roczny limit nadgodzin. Ale nie wiem, jakie zasady obowiązują przy ustalaniu wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny, a (...)
str. 26
6.
Praca ponad dobowy wymiar czasu pracy a prawo do dodatku za nadgodziny
Pracownica, zatrudniona na pełny etat, świadczyła pracę w czwartek w godzinach od 1400 do 2200, a w dniu następnym, zgodnie z poleceniem pracodawcy, rozpoczęła pracę (...)
str. 27
7.
Obliczanie wynagrodzenia za nadgodziny
Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) i wykonuje pracę po 8 godzin dziennie. Zdarza mu się (...)
str. 28
8.
Przeliczenie wynagrodzenia w związku z udzieleniem czasu wolnego za nadgodziny
W kwietniu br. pracownik przepracował kilka godzin nadliczbowych z przekroczenia dobowego, które zostaną zrekompensowane czasem wolnym w maju br. (w firmie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy (...)
str. 29
9.
Zróżnicowanie wysokości dodatku za pracę w nocy w 2012 r.
Zatrudniamy kilku pracowników, którzy pracują w porze nocnej. Z tego tytułu mają wypłacane dodatki za pracę w nocy w wysokości ustawowej. Jak powinna kształtować się (...)
str. 31
VI.
ROZLICZANIE CZASU PRACY NIEPEŁNOETATOWCÓW ORAZ PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH
1.
Wyznaczenie limitu godzin w umowie dla niepełnoetatowca
Zatrudniliśmy pracownika na 5/8 etatu. W umowie o pracę musimy wskazać liczbę godzin pracy, powyżej której pracownik będzie miał płacony dodatek jak za nadgodziny. W (...)
str. 32
2.
Dodatki jak za pracę nadliczbową dla niepełnoetatowca
Zatrudniamy na 3/4 etatu pracownika, który wykonuje pracę zasadniczo przez cztery dni w tygodniu po 8 godzin, ale do wyczerpania obowiązującego go wymiaru czasu pracy. (...)
str. 33
3.
Zatrudnianie młodocianego w celach zarobkowych
Chcemy zatrudnić młodocianego tylko na kilka miesięcy, nie w celu przygotowania zawodowego, ale zarobkowo. Czy możemy zawrzeć z nim zwyczajną umowę o pracę na czas (...)
str. 34
VII.
ROZLICZANIE CZASU PRACY W ZWIĄZKU Z ODBYWANYMI SZKOLENIAMI I PODRÓŻAMI SŁUŻBOWYMI
1.
Rekompensata za wyjazdowe szkolenie w czasie weekendu
Zatrudniamy pracownika w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku, od godz. 800 do 1600. Pracodawca skierował tego pracownika na wyjazdowe szkolenie związane z (...)
str. 35
2.
Szkolenie bhp w czasie wolnym od pracy
Kilku naszych pracowników pracuje w terenie, poza siedzibą pracodawcy. W związku z tym trudno jest przeprowadzić w ich przypadku szkolenie bhp, które organizowane jest w (...)
str. 36
3.
Czas pracy w podróży służbowej
Zatrudniamy pracownika na stanowisku biurowym, w podstawowych normach czasu pracy, od 700 do 1500. Został on wysłany w krajową podróż służbową, którą odbył w dniu (...)
str. 37
4.
Rekompensata za pracę w czasie podróży służbowej
Zatrudniamy pracownika w podstawowych normach czasu pracy, od poniedziałku do piątku, od 800 do 1600. W niedzielę pracownik został wysłany w podróż służbową, celem naprawienia (...)
str. 38
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.