Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.061 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Leasing operacyjny i finansowy – podatkowe i bilansowe zasady rozliczania
Dodatek nr 13
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 10
z dnia 01.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
LEASING W PRZEPISACH PRAWNYCH
1.
Umowa leasingu według prawa cywilnego
• Tytuł XVII1 Kodeksu cywilnego - Umowa leasingu Art. 7091. Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego (...)
str. 3
2.
Leasing w świetle prawa podatkowego
• Rozdział 4a ustawy o PDOP - Opodatkowanie stron umowy leasingu Art. 17a. Ilekroć w rozdziale jest mowa o: 1) umowie leasingu - rozumie się (...)
str. 5
3.
Umowa leasingu w ustawie o rachunkowości
Art. 3. 4. Jeżeli jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne na mocy umowy, zgodnie z którą jedna ze stron, (...)
str. 9
II.
LEASING OPERACYJNY U LEASINGOBIORCY W UJĘCIU PODATKOWO-BILANSOWYM
1.
Kiedy umowę uznajemy za leasing operacyjny?
Umowa, na podstawie której odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący, jest nazywana leasingiem operacyjnym. Jest ona określona w art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP (i odpowiednio (...)
str. 10
2.
Opłaty leasingowe, eksploatacyjne i inne
Ustalone w umowie leasingu operacyjnego opłaty, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią u niego koszty uzyskania przychodów. Do opłat tych należy wstępna opłata (...)
str. 11
3.
Ewidencja księgowa leasingu operacyjnego
Ujęcie wydatków związanych z leasingiem w księgach rachunkowych uzależnione jest od tego, czy dla celów bilansowych leasing ten uznawany jest za leasing operacyjny, czy finansowy. (...)
str. 11
III.
ZBYCIE PRZEDMIOTU LEASINGU OPERACYJNEGO (SAMOCHODU) PO ZAKOŃCZENIU UMOWY A PODATEK DOCHODOWY
1.
Zakup samochodu przez leasingobiorcę po preferencyjnej cenie
Stosownie do postanowień art. 23a pkt 6, art. 23b ust. 1 i art. 23c ustawy o PDOF (odpowiednio art. 17a pkt 6, art. 17b ust. (...)
str. 12
2.
Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu
W sytuacji, gdy leasingobiorca już wykupi od leasingodawcy po preferencyjnej cenie składnik majątku będący wcześniej przedmiotem umowy leasingu, a następnie dokona jego sprzedaży na rzecz (...)
str. 13
IV.
PRZEDTERMINOWE ROZWIĄZANIE UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO - SKUTKI U LEASINGOBIORCY
• Przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu a koszty poniesione w związku z używaniem przedmiotu leasingu Przypomnijmy, że opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego, ponoszone przez korzystającego (...)
str. 15
V.
LEASING OPERACYJNY W ODPOWIEDZIACH NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Jak amortyzować środek trwały oddany w leasing operacyjny?
Spółka oddała w użytkowanie swój środek trwały w ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych). Według jakich metod środek trwały może być (...)
str. 18
2.
Opłaty z tytułu leasingu operacyjnego samochodu osobowego zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego na używanie samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony (podrodzaj VAN). Nie przeprowadzono dodatkowego badania technicznego stwierdzającego, że jest (...)
str. 19
3.
Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego używanego w ramach leasingu operacyjnego
Spółka z o.o. wzięła w leasing operacyjny (podatkowo i bilansowo) samochód osobowy. Czy do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć całą składkę na ubezpieczenie samochodu osobowego (...)
str. 20
4.
Zakup opon to wydatek na eksploatację leasingowanego samochodu
Do samochodu używanego na podstawie leasingu operacyjnego spółka jawna kupiła opony na sumę przekraczającą 3.500 zł. Czy wydatki na zakup tych opon może ująć bezpośrednio (...)
str. 21
5.
Samochód wykupiony z leasingu, przekazany na cele prywatne przedsiębiorcy
Osoba fizyczna, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, użytkowała samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego. Po upływie podstawowego okresu umowy nastąpił wykup samochodu z leasingu (faktura (...)
str. 22
6.
Koszty ubezpieczenia samochodu ciężarowego wziętego w leasing operacyjny
Spółka z o.o. wzięła w leasing operacyjny (podatkowo i bilansowo) samochód ciężarowy. Czy składka na ubezpieczenie samochodu ciężarowego używanego w ramach leasingu operacyjnego może zostać (...)
str. 23
7.
Wartość początkowa samochodu ciężarowego wykupionego z leasingu operacyjnego
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) po zakończeniu leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych) wykupiła samochód ciężarowy. Czy wartość początkową tego środka trwałego (...)
str. 24
8.
Faktura za ratę leasingową w walucie obcej
W ramach leasingu operacyjnego spółka użytkuje samochód ciężarowy. Faktura za ratę leasingową za marzec została wystawiona w lutym (i w tym też miesiącu wpłynęła do (...)
str. 25
VI.
LEASING FINANSOWY W ODPOWIEDZIACH NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Wartość początkowa składnika majątku wziętego w leasing finansowy
Jako przedsiębiorca w ramach leasingu finansowego zamierzam wziąć w używanie maszynę do produkcji pustaków. W jaki sposób powinienem ustalić jej wartość początkową? Czy okres amortyzacji (...)
str. 26
2.
Okres amortyzacji przedmiotu leasingu finansowego
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. W grudniu 2011 r. zawarłem umowę leasingu na używany ciągnik siodłowy. Umowa ta zarówno dla celów bilansowych (prowadzę księgi rachunkowe), jak (...)
str. 27
3.
Leasing finansowy a jednorazowa amortyzacja
Spółka z o.o. (mały podatnik) zawarła umowę leasingu, na podstawie której używa maszynę produkcyjną (zaliczoną do grupy 5 KŚT). Dla celów podatkowych umowa została zakwalifikowana (...)
str. 28
4.
Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy i jego sprzedaż
Po zakończeniu umowy leasingu finansowego dla celów bilansowych, a dla celów podatkowych - operacyjnego samochodu osobowego dokonaliśmy jego wykupu. Następnie chcemy sprzedać ten samochód wspólnikowi. (...)
str. 30
5.
Kradzież przedmiotu leasingu
W wyniku włamania zostało skradzione urządzenie będące przedmiotem leasingu. Umowa leasingu stanowiła bilansowo leasing finansowy. Ponieważ umowa dobiegała końca, istnieje możliwość jej jednorazowej spłaty. Jak (...)
str. 32
VII.
LEASING W WYJAŚNIENIACH ORGANÓW PODATKOWYCH I ORZECZNICTWIE
1.
Czy kara umowna za przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu może być kosztem podatkowym?
"(...) Istota sporu (...) dotyczy tego, czy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego przed upływem okresu leasingu jest kosztem uzyskania przychodów (...)
str. 33
2.
Nierozliczona kwota opłaty wstępnej w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu
"(...) W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, iż jest stroną umów, podatkowo rozumianych jako umowy leasingowe (tj. spełniające warunki określone w art. 17a pkt (...)
str. 36
3.
Przy wcześniejszym rozwiązaniu umowy leasingu nie należy korygować kosztów
"(...) prowadzi Pan działalność gospodarczą. W 2009 r. dla celów działalności zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem była wycinarka laserowa. Umowa zawarta była na okres (...)
str. 37
4.
Koszty ubezpieczenia OC i AC leasingowanego samochodu o wartości powyżej 20.000 euro
"(...) Spółka zawarła umowę: 1) ramową dotyczącą leasingu operacyjnego samochodu osobowego o wartości początkowej powyżej 20.000 euro. Powyższa umowa zawiera szczegółową umowę leasingu (w której (...)
str. 38
5.
Czy wydatki z tytułu dodatkowego ubezpieczenia umowy leasingu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
"(...) Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę tzw. leasingu operacyjnego oraz dodatkowo umowę pożyczki przeznaczoną na finansowanie przedmiotów leasingu. Zgodnie (...)
str. 39
6.
Amortyzacja leasingowanego samochodu o wartości przekraczającej 20.000 euro
"(...) spółka wskazała, iż prowadzi działalność leasingową. Jednym z rodzajów tej działalności jest nabywanie samochodów osobowych, a następnie oddawanie ich do używania korzystającym na warunkach (...)
str. 40
7.
Moment zaliczenia do kosztów kaucji gwarancyjnej zaliczonej na poczet pierwszej raty leasingowej
"(...) W stanie faktycznym sprawy opisanym przez wnioskodawcę chodzi o kaucję gwarancyjną, która zgodnie z zawartą umową leasingu została zaliczona na poczet pierwszej (wstępnej) raty (...)
str. 41
8.
Wypłata odszkodowania w związku z ponadnormatywnym używaniem leasingowanych maszyn a koszty uzyskania przychodów
"(...) W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka wykorzystuje maszyny budowlane udostępnione jej w ramach leasingu operacyjnego. Przedmiotem umów leasingu zawieranych przez Spółkę z Leasingodawcami (...)
str. 42
9.
Sprzedaż samochodu przeznaczonego na cele prywatne po jego wykupie z leasingu
"(...) Czy sprzedaż samochodu osobowego (...) zakupionego po leasingu, niewprowadzonego na stan majątkowy firmy, wykorzystywanego jedynie do celów osobistych przez okres 12 miesięcy korzysta ze (...)
str. 43
10.
Ustalenie wartości nieodpłatnego świadczenia w przypadku udostępnienia pracownikowi leasingowanego samochodu do celów prywatnych
"(...) Wnioskodawca nieodpłatnie przekaże pracownikom do używania samochody służbowe, użytkowane przez Wnioskodawcę na podstawie umowy leasingu. Niewątpliwie wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia przez pracodawcę (...)
str. 44
11.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem leasingu finansowego
"(...) Umowa leasingu finansowego, której dotyczy art. 23f ust. 1 ustawy (o PDOF - przyp. red.), charakteryzuje się m.in. tym, że z jej zapisów wynika, (...)
str. 45
12.
Zmiana umowy leasingu finansowego na operacyjny a nieumorzona wartość środka trwałego
"(...) Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, umowa leasingu finansowego została przekształcona w umowę leasingu operacyjnego, a co za tym idzie Wnioskodawca stracił (...)
str. 46
13.
Cesja umowy leasingu operacyjnego
"(...) Zasadniczy spór w sprawie dotyczy skutków prawno-podatkowych wstąpienia przez skarżącą Spółkę do umów leasingu operacyjnego w miejsce przedsiębiorstwa przejmowanego (w trybie umownym). (...) w (...)
str. 47
14.
Wydatki z tytułu używania samochodu w leasingu a ewidencja przebiegu pojazdu
"(...) Z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar wydzierżawić samochód osobowy, w oparciu o umowę, która spełniałaby cechy umowy leasingowej. Umowa zawarta (...)
str. 50
15.
Utrata prawa do pełnego odliczenia VAT od umów leasingowych a koszty podatkowe
"(...) Zasadą w podatku dochodowym jest neutralność podatku od towarów i usług. Oznacza to, iż generalnie podatek VAT nie stanowi ani przychodu ani kosztu podatkowego. (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.