Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (319) z dnia 01.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Jaki kurs stosować do wyceny operacji na rachunku walutowym dla celów podatkowych? - odpowiedź Ministerstwa Finansów
W związku z wątpliwościami naszych Czytelników, dotyczącymi wyceny od 1 stycznia 2012 r. dla celów podatkowych transakcji w walucie obcej przeprowadzanych za pośrednictwem rachunku walutowego, (...)
str. 5
2.
Do bilansowej wyceny operacji na rachunku walutowym można stosować kurs średni NBP oraz kurs historyczny
Dla celów bilansowych, do przeliczenia na złote wpływu waluty obcej na rachunek walutowy (np. gdy kontrahent wpłaca należność za sprzedane towary) oraz rozchodu waluty obcej (...)
str. 6
1.
Termin udostępnienia rocznego sprawozdania finansowego wspólnikom i akcjonariuszom spółek kapitałowych
W myśl art. 68 ustawy o rachunkowości, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwa reasekuracji wzajemnej, spółki akcyjne oraz spółdzielnie są zobowiązane do udostępnienia (...)
str. 7
2.
Złożenie sprawozdania w rejestrze sądowym i urzędzie skarbowym
Złożenie sprawozdania finansowego za 2011 r. w rejestrze sądowym Z przepisów art. 69 ustawy o rachunkowości wynika, iż wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z (...)
str. 8
3.
Ogłoszenie sprawozdania finansowego za 2011 r.
Jednostki, które mają obowiązek poddać swoje sprawozdanie finansowe za 2011 r. badaniu przez biegłego rewidenta, mają też obowiązek jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej (...)
str. 9
1.
Co uważa się za błąd w księgach rachunkowych i jak ustala się poziom jego istotności?
Powszechnie uznaje się, że błąd należy rozumieć jako niezgodność z obowiązującymi normami, pomyłkę czy niewłaściwy sposób postępowania. W języku rachunkowości pod pojęciem błędu wskazuje się (...)
str. 10
2.
Jakie zdarzenia nie stanowią korekty błędów?
W praktyce, określenie czy dane zdarzenie jest związane z popełnieniem błędu jest w wielu przypadkach problematyczne. Projekt Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 (KSR nr 7) (...)
str. 11
3.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych skutków korekty błędu
Jeżeli jednostka wykryła w swoich księgach rachunkowych popełniony błąd, to jest ona zobowiązana do jego korekty - najlepiej gdy korekta ta zostanie dokonana jeszcze przed (...)
str. 13
4.
Ewidencja skutków korekty błędów popełnionych w poprzednich latach
Sposób korekty błędu popełnionego w poprzednich latach, uznanego za istotny Skutki korekty błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych, uznanego za istotny, ujmuje się w kapitale (...)
str. 14
5.
Korekta błędów a odroczony podatek dochodowy
Osoby związane z praktyką rachunkowości nie powinny zapominać o tym, że poprawianie błędów w księgach rachunkowych, będzie rodziło określone skutki związane z prawem podatkowym. Dla (...)
str. 16
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
W jakim terminie należy dokonać rozliczenia wyniku finansowego w spółce z o.o.?
Zasady rozliczenia wyniku określone w ustawie o rachunkowości oraz w prawie handlowym Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto spółki z o.o. za dany rok obrotowy (...)
str. 17
2.
Pokrycie straty kapitałem zapasowym lub rezerwowym
Czy spółka z o.o. może rozliczyć powstałą stratę bilansową z kapitałem zapasowym lub rezerwowym? Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co do zasady nie są zobowiązane przepisami (...)
str. 19
3.
Dopłaty wnoszone na pokrycie straty
Czy w przypadku straty wspólnicy spółki z o.o. są zobowiązani do wnoszenia dopłat? Jeśli tak, to jak powinny wyglądać prawidłowe księgowania? Pokrycia straty w spółce (...)
str. 20
4.
Pokrycie straty poprzez obniżenie kapitału zakładowego
Na jakich zasadach można pokryć stratę bilansową za 2011 r. kapitałem zakładowym spółki z o.o.? Chcąc pokryć stratę poprzez obniżenie kapitału zakładowego spółki z o.o. (...)
str. 21
1.
Rabat towarowy otrzymany w momencie zakupu
Kupując pewną ilość towarów jeden dodatkowo dostaliśmy gratis. Jak zaewidencjonować uzyskany rabat towarowy? Otrzymanie rabatu nie wpłynęło na wartość transakcji. Na fakturze zmianie uległa ilość (...)
str. 22
2.
Rabat towarowy otrzymany po wprowadzeniu aktywów do ewidencji
Ze względu na ilość towaru zakupionego w poprzednim miesiącu, na początku lutego sprzedawca udzielił jednostce rabatu towarowego w ilości 40 szt. Przyznanie rabatu sprzedawca udokumentował (...)
str. 23
1.
Zasady wnoszenia i rozliczania wadium
W związku ze sprzedażą majątku organizowany jest przetarg. Na jakim koncie należy zaksięgować wpłacone na poczet tego przetargu wadium? W myśl przepisów art. 704 ustawy (...)
str. 25
2.
Wniesienie i rozliczenie wadium w księgach wpłacającego
Przykład Wpłata wadium i zaliczenie go na poczet zobowiązania I. Założenia: 1. Jednostka zgłosiła swój udział w przetargu na zakup nieruchomości i wpłaciła wadium przetargowe (...)
str. 26
3.
Otrzymanie i rozliczenie wadium w księgach organizatora przetargu
Przykład I. Założenia: 1. W organizowanym przez jednostkę przetargu na sprzedaż samochodu bierze udział 6 uczestników, z których każdy wpłacił wadium w wysokości: 1.000 zł. (...)
str. 28
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty ogólne poniesione w trakcie adaptacji budynku
Spółka z o.o. prowadzi kilka rodzajów działalności. Stosuje konta zespołu 4 i 5. W grudniu 2011 r. zrezygnowała z jednego rodzaju działalności i będzie adoptowała (...)
str. 29
2.
Dotacja otrzymana przez SP ZOZ jako refundacja poniesionych kosztów
Nasz szpital realizował inwestycję sfinansowaną ze środków własnych. Inwestycję zakończyliśmy w 2011 r. i rozpoczęliśmy naliczanie odpisów amortyzacyjnych od obiektu powstałego w ramach tej inwestycji. (...)
str. 30
3.
Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu na rynku wtórnym
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła od spółki z o.o. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości obejmującej dwie działki gruntu. Jak ująć w księgach nabycie takiego prawa? (...)
str. 31
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ogólne zasady ewidencji księgowej pozostałych rozrachunków z pracownikami
Często wypłacamy naszym pracownikom, dokonującym zakupów materiałów biurowych, gospodarczych itp., zaliczki do rozliczenia. Jak powinniśmy udokumentować i zaksięgować wypłacane zaliczki oraz późniejsze ich rozliczenie? Do (...)
str. 34
2.
Wypłata zaliczki pracownikowi na zakupy firmowe
Zaliczkę z firmowej kasy można wypłacić na podstawie druku "Wniosek o zaliczkę" lub też innego dowodu określonego przez jednostkę w instrukcji obiegu dokumentów. Wniosek wypełnia (...)
str. 34
3.
Rozliczenie zaliczki na zakupy firmowe
Do rozliczenia zaliczek pobranych na zakupy firmowe oraz poniesionych wydatków na poczet tych zaliczek można stosować dokument "Rozliczenie zaliczki" przedstawiony poniżej lub inny określony przez (...)
str. 36
1.
Jak ująć w księgach spółki z o.o. dywidendę otrzymaną od innej polskiej spółki kapitałowej?
W księgach rachunkowych przychody z tytułu dywidendy zalicza się do przychodów finansowych jednostki i ujmuje w księgach w kwocie brutto tej dywidendy na koncie 75-0 (...)
str. 38
2.
Jak zaksięgować w spółce z o.o. dywidendę wypłaconą osobie fizycznej?
Podział zysku netto spółki z o.o. może nastąpić dopiero po zbadaniu rocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta (jeżeli spółka miała taki obowiązek) i zatwierdzeniu tego (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Materiały odnoszone w koszty bezpośrednio po zakupie
Jesteśmy jednostką budżetową, w której od 2012 r. przyjęto zasadę odnoszenia zakupionych materiałów w koszty bezpośrednio po zakupie. Czy w związku z tym będziemy musieli (...)
str. 41
2.
Odrębne rachunki bankowe dochodów i wydatków w samorządowej jednostce budżetowej
Czy samorządowa jednostka budżetowa musi posiadać odrębne rachunki bankowe dochodów i wydatków? W samorządowych jednostkach budżetowych nie ma obowiązku posiadania odrębnych (wydzielonych) rachunków bankowych dochodów (...)
str. 42
3.
Nieprzekazanie w terminie sprawozdania finansowego a naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Czy nieprzekazanie w terminie sprawozdania finansowego jednostki budżetowej jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych? Sporządzone na dzień 31 grudnia sprawozdania finansowe jednostek budżetowych powinny zostać złożone (...)
str. 42
4.
Korekta zapisów dotyczących środków trwałych
W 2006 r. jednostka budżetowa zakupiła dwa zestawy komputerowe, które błędnie zaewidencjonowała. Części składowe tych zestawów wprowadzono na konto 013, zamiast - jako zestawy - (...)
str. 43
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Prezentacja w bilansie podatku VAT do przeniesienia na następny okres
W której pozycji bilansu ująć podatek VAT "do przeniesienia" wynikający z deklaracji VAT za grudzień 2011 r.? Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (...)
str. 44
2.
Kara naliczana firmie budowlanej za nieterminowe wykonanie robót
Jak ująć w księgach 2011 r. karę umowną wynikającą z noty księgowej wystawionej w 2011 r. firmie budowlanej za opóźnienie w terminie wykonania roboty? Nie jesteśmy pewni, czy firma zapłaci tę (...)
str. 44
3.
Rozliczenie rezerwy na urlopy utworzonej w roku poprzednim
Na koniec 2010 r. utworzyliśmy rezerwę na urlopy pracowników produkcyjnych. Jak rozliczyć powyższą rezerwę? Ustawa o rachunkowości nie nakłada na jednostki obowiązku tworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy (...)
str. 45
4.
Odzyskanie należności dochodzonych na drodze sądowej
Pod datą skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego należność została przeksięgowana na konto "Należności dochodzone na drodze sądowej". Po dwóch latach, wyrokiem sądu, kontrahent wpłacił (...)
str. 46
5.
Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu otrzymanego nieodpłatnie
W 2002 r. wprowadziliśmy do ewidencji bilansowej prawo użytkowania wieczystego gruntu nabytego nieodpłatnie. Jak wyksięgować to prawo z ewidencji w związku z jego sprzedażą w 2012 r.? Na jakie konto przeksięgować wartość (...)
str. 47
X.
Z listów Czytelników
1.
Sankcje karne za niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe naszej spółki z o.o., ze względu na rozmiary prowadzonej działalności, podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Jednak za lata 2009-2010 spółka przez przeoczenie nie (...)
str. 48
2.
W jakiej formie biuro rachunkowe powinno przekazać księgi klientowi?
W jakie formie biuro rachunkowe powinno przekazać księgi klientowi, który rezygnuje ze współpracy z biurem? Przepisy ustawy o rachunkowości, w tym rozdział 8a tej ustawy, dotyczący usługowego prowadzenia (...)
str. 49
3.
Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań, dotyczące 2011 r. - ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu
Czy odsetki za zwłokę w zapłacie faktury z września 2011 r. trzeba zarachować memoriałowo w koszty finansowe 2011 r.? Odsetki naliczono w lutym 2012 r. Naliczone przez kontrahentów odsetki za zwłokę w zapłacie (...)
str. 53
4.
Wycena bilansowa należności w walucie obcej, objętej odpisem aktualizującym
Czy wyceną na dzień bilansowy należy objąć tylko należność wyrażoną w walucie obcej, czy również odpis aktualizujący tę należność, dokonany w trakcie roku obrotowego? Jak zaksięgować powstanie (...)
str. 54
5.
Przyjęcie do magazynu towaru zwróconego przez nabywcę
Spółka z o.o. sprzedała i wydała z magazynu towar. W tym samym dniu klient zwrócił ten towar, więc ponownie przyjęto go do magazynu. Na podstawie jakiego dokumentu zaksięgować przyjęcie (...)
str. 57
6.
Ewidencja nakładów na modernizację nieruchomości inwestycyjnej w zależności od sposobu jej wyceny
Firma posiada trzy budynki zaliczone do inwestycji. Jak księgować nakłady poniesione na modernizację tych budynków? W świetle prawa bilansowego nieruchomości zalicza się do inwestycji, jeżeli nie są (...)
str. 58
7.
Wpłata i rozliczenie depozytu gwarancyjnego z faktur otrzymanych od leasingodawcy
Otrzymaliśmy od firmy leasingowej fakturę za kolejną ratę czynszu. Na fakturze (poza częścią VAT) napisane jest, że należy opłacić jeszcze depozyt gwarancyjny. Jak ująć ten (...)
str. 60
8.
Badanie i ogłoszenie sprawozdania finansowego spółki komandytowo-akcyjnej za pierwszy rok działalności
Spółka akcyjna jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej i prowadzi jej księgi rachunkowe. S.K.A. prowadzi działalność od 1 sierpnia 2011 r. Rokiem obrotowym tej spółki jest rok kalendarzowy. Czy (...)
str. 62
9.
Ewidencja zaliczki na zakup nieruchomości inwestycyjnej i jej prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Pod koniec 2011 r. wpłaciliśmy zaliczkę na zakup nieruchomości, która w księgach rachunkowych będzie zaliczona do inwestycji. Ostateczne nabycie nieruchomości nastąpiło w 2012 r. Jak zaprezentować taką zaliczkę w bilansie za (...)
str. 63
10.
Zaliczka na poczet zysku w księgach udziałowca spółki jawnej
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy udziały w spółce jawnej. Spółka ta przesłała nam informację o dochodach za styczeń, które ujęliśmy w wyliczonej zaliczce na podatek dochodowy od osób prawnych (...)
str. 64
11.
Mandat karny nałożony na pracownika, zapłacony przez spółkę
Za nieterminowe złożenie deklaracji VAT urząd skarbowy nałożył na naszą księgową (pracownicę firmy) mandat karny. Firma (spółka z o.o.) pokryła koszt tego mandatu. Jak zaksięgować taki mandat? (...)
str. 65
12.
Prezentacja wynagrodzenia zarządu w informacji dodatkowej
Zarząd spółki z o.o. reprezentowany jest tylko przez jedną osobę, tj. prezesa zatrudnionego na umowę o pracę. Czy w informacji dodatkowej do sprawozdania należy podać kwotę jego wynagrodzenia pobieranego (...)
str. 66
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
XI.
Komunikaty
1.
Posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono informacje, dotyczące 26. posiedzenia Komitetu Standardów Rachunkowości V kadencji, które odbyło się 14 lutego 2012 r., następującej treści: (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.