Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 6 (318) z dnia 20.03.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2011 r.
1.
Ustalanie odroczonego podatku dochodowego
Jakie jednostki są zobowiązane do ustalania odroczonego podatku dochodowego? Postanowienia art. 37 ustawy o rachunkowości, mówiące o odroczonym podatku, stosują wyłącznie osoby prawne, będące podatnikami (...)
str. 5
2.
Termin zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania za 2011 r.
Do kiedy należy zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe za 2011 r.? Ustawa o rachunkowości wskazuje dwa terminy zamknięcia ksiąg rachunkowych: 1) zamknięcie ksiąg (...)
str. 11
3.
Zestawienie obrotów i sald za 2011 r. - jak i do kiedy sporządzić?
Co jest podstawą sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej i zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych oraz jak często należy je sporządzać? Zestawienie obrotów (...)
str. 11
1.
Dlaczego w rachunkowości dokonuje się szacunku niektórych wartości?
Współcześnie prowadzenie działalności gospodarczej nakierowane jest na ciągłe w czasie zwiększanie wartości przedsiębiorstwa. Oddziałuje to na rachunkowość, gdzie zaobserwować można tendencje do odchodzenia od metod (...)
str. 16
2.
Na jakiej podstawie ustala się wartości szacunkowe?
Przyjmuje się, że ustalenia wartości szacunkowych należy dokonać w drodze bezstronnego osądu, na podstawie posiadanych przez jednostkę wiarygodnych informacji, jak również przy zastosowaniu właściwych metod (...)
str. 18
3.
Kiedy następuje zmiana wartości szacunkowych?
W praktyce problematyczną kwestią jest różnica pomiędzy zmianą wartości szacunkowych, a zmianą zasad (polityki) rachunkowości. Do tego zagadnienia odnosi się projekt KSR nr 7, który (...)
str. 18
4.
Ujęcie w księgach i prezentacja w sprawozdaniu finansowym skutków zmian wartości szacunkowych
Moment ujęcia w księgach zmian wartości szacunkowych Aktualizacja danych szacunkowych powoduje konieczność skorygowania zapisów zawartych w księgach rachunkowych oraz informacji wykazanych w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa. (...)
str. 20
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Relacje majątkowe w spółkach osobowych w świetle prawa handlowego
Podmiotowość prawna Spółka jawna i inne osobowe spółki handlowe są odrębnymi podmiotami prawa. Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. (...)
str. 23
2.
Status handlowych spółek osobowych dla celów podatkowych i ubezpieczeń społecznych
Handlowa spółka osobowa jest odrębnym od wspólników podatnikiem VAT. Nie jest natomiast podatnikiem podatku dochodowego. Każdy ze wspólników płaci podatek dochodowy od dochodów osiągniętych ze (...)
str. 25
3.
Ewidencja przesunięcia środków pieniężnych pomiędzy spółką osobową a jej wspólnikami
W zależności od tego jak zakwalifikowane zostanie przesunięcie środków pieniężnych pomiędzy handlową spółką osobową a jej wspólnikami, różny będzie sposób ewidencji dokonywanych przez wspólników wpłat (...)
str. 25
1.
Jak ująć darowiznę w księgach rachunkowych?
Darowizna może mieć postać zarówno pieniężną, jak i niepieniężną. Oznacza to, że przedmiotem darowizny mogą być środki pieniężne, środki trwałe, prawa majątkowe, wyroby gotowe, materiały (...)
str. 29
2.
Darowizny w świetle przepisów o VAT
Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 (...)
str. 29
3.
Darowizna środka trwałego w księgach darczyńcy i obdarowanego
Darowizna środka trwałego w księgach rachunkowych darczyńcy Rozchód środka trwałego w drodze darowizny, powoduje konieczność zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych w księgach rachunkowych darczyńcy. (...)
str. 30
4.
Przekazanie wyrobów gotowych w formie darowizny
Ewidencja księgowa darowizny wyrobów gotowych będzie zależała od tego, czy jednostka prowadzi ewidencję magazynową wyrobów gotowych. Przekazanie darowizny wyrobów gotowych objętych ewidencją magazynową będzie przebiegać (...)
str. 32
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.1.
Ujęcie przedmiotu umowy leasingu w księgach korzystającego
Zawarliśmy umowę leasingu samochodu osobowego. Jest to leasing bilansowo finansowy, a podatkowo operacyjny. Umowa jest zawarta na 36 miesięcy z opcją wykupu. Jak ująć przedmiot (...)
str. 34
1.2.
Wycena wartości początkowej przedmiotu umowy przez korzystającego
W jaki sposób ustalić wartość początkową przedmiotu leasingu? Czy pomniejszyć wartość ofertową środka trwałego wynikającą z umowy o opcję wykupu i powiększyć o nieodliczony VAT? (...)
str. 34
1.3.
Zasady podziału opłaty podstawowej na część kapitałową i odsetkową
Leasingodawca na fakturach za okresowe opłaty leasingowe podaje informacje o wysokości części kapitałowej i części odsetkowej. Czy jako korzystający możemy się oprzeć na tych kwotach (...)
str. 35
2.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nabytego nieodpłatnie w prawo własności gruntu
Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą od 1988 r. posiadało prawo wieczystego użytkowania gruntu, które otrzymało nieodpłatnie od gminy na 99 lat. W 2012 r. grunt został (...)
str. 38
3.
Pozwolenie na użytkowanie tylko części budynku
Nasza spółka wybudowała piętrowy budynek biurowo-socjalny. Zgodnie z decyzją inspektora nadzoru budowlanego uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie części budynku (parter). Piętro nie zostało jeszcze zagospodarowane i (...)
str. 39
4.
Urządzenia wchodzące w skład zespołu komputerowego
Czy możliwe jest, aby zespół komputerowy składający się z 5 serwerów, urządzenia typu switch, koncentratora sieciowego i UPS stanowił jeden obiekt inwentarzowy? Serwery te są (...)
str. 40
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podstawa prawna prowadzenia ksiąg rachunkowych w jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej
Jednostki niebędące spółkami handlowymi, nieprowadzące działalności gospodarczej, tj. działalności wykonywanej w celach zarobkowych, w sposób ciągły i zorganizowany, stosują przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu (...)
str. 41
2.
Przychody i koszty jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej
Przychody jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej W myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia, do przychodów jednostki nieprowadzącej działalności gospodarczej zalicza się otrzymane środki pieniężne i inne (...)
str. 42
3.
Fundusz statutowy na finansowanie działalności podstawowej
Fundusz statutowy (§ 1 ust. 3 pkt 4 i § 2 ust. 4 rozporządzenia) jest to fundusz podstawowy jednostki, tworzony na podstawie przepisów prawa i (...)
str. 45
4.
Wynik finansowy stanowiący różnicę pomiędzy przychodami i kosztami
Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej ustalają wynik finansowy w postaci szczególnej, a mianowicie jako różnicę pomiędzy przychodami i kosztami, odnosząc ją - po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (...)
str. 45
5.
Sprawozdanie finansowe - bilans, rachunek wyników i informacja dodatkowa
Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej sporządzają sprawozdanie finansowe (§ 3 rozporządzenia) składające się z bilansu, rachunku wyników oraz informacji dodatkowej. W sprawozdaniu tym (w bilansie i (...)
str. 47
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Rozliczenie środków pozostających na koniec roku na rachunku dochodów samorządowej jednostki budżetowej
Jako samorządowa jednostka budżetowa, realizująca zadania określone w ustawie o systemie oświaty, na wydzielonym rachunku gromadzimy dochody określone w uchwale organu stanowiącego. Jak ująć w (...)
str. 48
2.
Koszty przygotowania premier teatralnych w księgach instytucji kultury
Prowadzimy działalność w formie instytucji kultury. Jak powinniśmy rozliczać koszty przygotowania premier teatralnych? Koszty te pokrywane są z wpływów z działalności statutowej oraz z dotacji (...)
str. 50
F.
MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI A USTAWA O RACHUNKOWOŚCI
1.
Cel i zakres standardu
Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują zasad klasyfikacji i prezentacji w sprawozdaniu finansowym aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia. Na mocy art. 10 ust. 3 tej (...)
str. 51
2.
Klasyfikacja aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży
Co należy rozumieć pod pojęciem "grupa do zbycia"? Zgodnie z terminologią MSSF 5, przez grupę do zbycia rozumie się grupę aktywów, które zostają w całości (...)
str. 52
3.
Wycena aktywów trwałych ujętych jako przeznaczone do sprzedaży
Jak prawidłowo wycenić aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży? Składniki aktywów trwałych lub grup do zbycia zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej z (...)
str. 53
4.
Prezentacja w sprawozdaniu danych dotyczących aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży
Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym dane dotyczące aktywów trwałych (lub grupy do zbycia) zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży? MSSF 5 wymaga specyficznej prezentacji aktywów trwałych (...)
str. 54
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odpisywanie drobnych sald przedawnionych rozrachunków
Na kontach rozrachunkowych figurują drobne przedawnione salda należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług. W jaki sposób dokonać ich odpisania w koszty lub przychody? Przedawnienie roszczeń regulują przepisy (...)
str. 56
2.
Przy uproszczonej ewidencji kosztów rozliczanych w czasie nie ustala się zmiany stanu produktów
Jesteśmy firmą usługową. Ewidencję kosztów działalności operacyjnej prowadzimy tylko na kontach zespołu 4. Na konto rozliczeń międzyokresowych kosztów księgujemy koszty bezpośrednio z konta 30 "Rozliczenie zakupu" (...)
str. 57
3.
Odsetki od należności objętej odpisem aktualizującym
Nasz kontrahent ogłosił upadłość. Zgłosiliśmy sędziemu-komisarzowi wierzytelności wraz z odsetkami naliczonymi do 22 grudnia 2011 r., tj. do dnia ogłoszenia upadłości. Należność główna objęta jest odpisem aktualizującym. Czy odsetki (...)
str. 57
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Odzyskanie należności w drodze egzekucji komorniczej
Jesteśmy spółką jawną. Na koniec 2011 r. w księgach rachunkowych mieliśmy kilka należności skierowanych do egzekucji komorniczej. Na wszystkie te należności utworzyliśmy odpisy aktualizujące. W księgach którego roku (...)
str. 58
2.
Rozliczenie dostawy niefakturowanej w księgach następnego roku
Na 31 grudnia 2011 r. zaksięgowaliśmy usługę wykonaną, ale niezafakturowaną na koncie 30 "Rozliczenie zakupu usług", zapisem: Wn konto 40, Ma konto 30. Czy na dzień (...)
str. 59
3.
Środki pieniężne pobrane z konta firmowego i przelane na prywatną lokatę właściciela
Na koncie rozrachunki z właścicielem widnieje saldo Wn. Są to środki pobrane z konta firmowego i przelane na lokatę prywatną właściciela. Czy saldo tego konta (...)
str. 60
4.
Zakup ciasta do biura na poczęstunek dla kontrahenta
Zakupiliśmy ciasto do biura na poczęstunek dla kontrahenta. Jak zaksięgować fakturę dokumentującą zakup ciasta? Wydatek poniesiony na zakup ciasta do biura kwalifikuje się do kosztów działalności operacyjnej. Zatem (...)
str. 61
5.
"Ulga na złe długi" w księgach rachunkowych na koniec roku obrotowego
W 2011 r. skorzystaliśmy z "ulgi na złe długi". Czy na koniec roku kwotę ulgi przeksięgowuje się na konto "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", czy może pozostawia się na koncie (...)
str. 62
6.
Zakup waluty w kantorze na potrzeby podróży służbowej pracownika
Prowadzimy działalność w formie instytucji kultury. Nasza instytucja nie posiada rachunku walutowego. Na wyjazd pracownika w delegację służbową do Austrii zakupiono w kantorze euro. Na dowód zakupu otrzymaliśmy wydruk (...)
str. 63
7.
Zrzeczenie się wynagrodzenia przez członków rady nadzorczej
Jak od strony bilansowej zaksięgować w izbie gospodarczej zrzeczenie się części członków rady nadzorczej z wynagrodzenia przysługującego im za obecność na posiedzeniu? Czy kwota brutto tego wynagrodzenia (...)
str. 64
8.
Dane otrzymane z oddziału zagranicznego do sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego
Jesteśmy spółką z o.o. z siedzibą w Polsce. Mamy zakład (oddział) na terenie Niemiec. W Niemczech biuro rachunkowe rozlicza zakład z podatków. My sporządzamy bilans łączny z zakładem. Czy zakład (...)
str. 65
9.
Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej
Jak ewidencjonować odpisy na fundusz remontowy, aby były zgodne z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz z ustawą o rachunkowości? Na mocy art. 6 (...)
str. 66
10.
Kaucja za urządzenie viaBOX - prezentacja w bilansie
Gdzie w bilansie wykazać wpłaconą za urządzenie viaBOX kaucję? Kaucja ta została przez nas zaksięgowana na koncie pozostałych rozrachunków. W myśl rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.