Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 6 (761) z dnia 20.02.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie poboru podatku VAT w imporcie
W Dzienniku Ustaw z 24 stycznia 2012 r., pod poz. 89, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika a podatek dochodowy od osób fizycznych i składki ZUS
Nasza firma (spółka z o.o.) wykonuje roboty budowlane. Zatrudniamy pracownika po studiach prawniczych, któremu chcemy dofinansować koszty aplikacji radcowskiej. Z pracownikiem tym zawrzemy stosowną umowę, (...)
str. 4
1.1.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, za przychody ze stosunku pracy należy uważać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w (...)
str. 4
1.2.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek ZUS pracownika, co do zasady, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez tę osobę z tytułu (...)
str. 5
1.3.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Czy wydatki na sfinansowanie pracownikowi aplikacji radcowskiej spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Wydatki ponoszone w związku ze sfinansowaniem pracownikowi aplikacji radcowskiej nie zostały (...)
str. 6
1.4.
Skutki w VAT
Naszym zdaniem, sfinansowanie pracownikowi kosztów aplikacji radcowskiej nie powinno być rozpatrywane w kontekście świadczenia usług, a jedynie jako zwrot poniesionych wydatków. Czynność ta powinna zatem (...)
str. 7
2.
Faktury kosztowe otrzymane po sporządzeniu sprawozdania finansowego - ujęcie podatkowe i bilansowe
W praktyce nierzadko występują przypadki, gdy faktury kosztowe dotyczące danego roku wpływają do jednostki w trakcie sporządzania lub dopiero po sporządzeniu sprawozdania finansowego za ten (...)
str. 8
2.1.
Koszty dotyczące poprzedniego okresu
Otrzymanie faktur kosztowych na przełomie roku rodzi wątpliwości, do jakiego okresu powinniśmy je zaksięgować. Jeżeli jednostka jest w trakcie sporządzania bilansu, a koszty dotyczą roku (...)
str. 8
2.2.
VAT naliczony dotyczący spóźnionych kosztów
VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących koszty dotyczące lat ubiegłych rozlicza się na zasadach ogólnych. Co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje (...)
str. 9
2.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów rachunkowości kwestię zdarzeń występujących po dniu bilansowym regulują przepisy art. 54 ustawy o rachunkowości. Jak wynika z ust. 1 tego artykułu, jeżeli po (...)
str. 10
3.
Koszty badania sprawozdania finansowego za 2011 r. - rozliczenie podatkowe i bilansowe
Czy koszty badania sprawozdania finansowego należy zaliczać do kosztu roku, którego dotyczy badanie? Czy zasadne jest tworzenie rezerwy lub rozliczeń biernych z tego tytułu? Kiedy (...)
str. 12
3.1.
Koszty badania jako koszty uzyskania przychodów
Koszty badania sprawozdania finansowego, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, jako koszty poniesione w (...)
str. 12
3.2.
Ewidencja księgowa kosztów audytu
Jak wskazano w pytaniu, przy rozliczeniu kosztów badania sprawozdania finansowego może powstać kilka wątpliwości, a mianowicie: do którego roku należy koszty takie zaliczyć, czy należy (...)
str. 12
4.
Przedawnienie wierzytelności objętej odpisem aktualizującym
Faktura sprzedaży została wystawiona w 2009 r. dla podmiotu już znajdującego się w stanie upadłości (otrzymaliśmy potem pismo od dłużnika, że sąd ogłosił jego upadłość). (...)
str. 15
4.1.
Przedawnienie wierzytelności w przepisach Kodeksu cywilnego
Roszczenie mogło ulec przedawnieniu. Do roszczeń sprzedawcy o zapłatę ceny z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa ma zastosowanie dwuletni termin przedawnienia. Wynika to (...)
str. 15
4.2.
Odpis aktualizujący oraz przedawnienie należności - skutki w podatku dochodowym
Zaliczenie odpisu do kosztów uzyskania przychodów Kosztem podatkowym mogą być odpisy aktualizujące wartość należności (art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o PDOP oraz art. (...)
str. 16
4.3.
Ewidencja księgowa
Kwestie dotyczące odpisów aktualizujących od należności reguluje art. 35b ustawy o rachunkowości oraz Krajowy Standard Rachunkowości nr 4 "Utrata wartości aktywów". Z art. 35b ustawy (...)
str. 17
III.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Ustalenie podstawy opodatkowania przy otrzymaniu odszkodowania za wywłaszczenie - wyrok WSA
W przypadku otrzymania odszkodowania za wywłaszczenie z nakazu władzy publicznej podstawą opodatkowania jest kwota tego odszkodowania, po pomniejszeniu o VAT. Natomiast fakturę dokumentującą otrzymane odszkodowanie (...)
str. 19
1.2.
Ulga na złe długi przy płatności rozłożonej na raty - wyrok WSA
Jeżeli ustalono, że należność będzie regulowana w ratach, możliwość skorzystania z ulgi na złe długi uzależniona jest od terminu płatności każdej raty. (wyrok WSA w (...)
str. 20
2.
Sprzedaż samochodu osobowego a utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT - czy będzie zmiana stanowiska fiskusa?
Dotychczas organy podatkowe zazwyczaj uznawały, że jeżeli podatnik zwolniony podmiotowo z VAT (zwolnienie ze względu na obroty) dokonuje sprzedaży samochodu osobowego, to sprzedaż ta powoduje (...)
str. 20
3.
Ustalenie okresu korekty dla celów VAT
Czy ustalając okres korekty dla środków trwałych, należy uwzględnić wartość początkową jednego środka trwałego, czy wszystkich środków trwałych zakupionych w danym roku? Czy istotna jest (...)
str. 23
4.
Jak ustalić prawidłową kwotę podatku na fakturze?
Czy prawidłowa jest faktura VAT, w której kwota podatku z poszczególnych pozycji faktury różni się od kwoty podatku wyliczonej od łącznej wartości netto i zastosowaniu (...)
str. 24
5.
Opodatkowanie usługi transportu międzynarodowego
Świadczymy usługi transportu towarów dla podatnika z Niemiec. Przejazd przebiega na trasie Niemcy-Rosja. Jaką stawkę VAT zastosować do tej usługi? Czy transakcję tę należy wykazać (...)
str. 26
6.
Termin zwrotu VAT, gdy podatnik wykazuje jedynie sprzedaż opodatkowaną przez nabywcę
W deklaracji za styczeń br. wykażę jedynie sprzedaż złomu, która opodatkowana jest przez nabywcę (VAT należny nie wystąpi). Czy będę miał prawo do zwrotu nadwyżki (...)
str. 27
7.
Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura zaliczkowa?
Podpisaliśmy kontrakt na wykonanie określonej ilości wyrobów. Co miesiąc, w miarę postępu prac, otrzymujemy zaliczki. Czy faktura zaliczkowa może w treści ograniczać się do jednej (...)
str. 28
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Uchwała siedmiu sędziów NSA w sprawie opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej
Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (niebędącego komplementariuszem) z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. (...)
str. 29
2.
Czy zwrot równowartości odsetek podatkowych od firmy świadczącej usługi prawno-podatkowe stanowi przychód?
Otrzymany zwrot odsetek od zaległości podatkowej, zapłaconych uprzednio do urzędu skarbowego na skutek błędu popełnionego przez kancelarię prawno-podatkową, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż wartość (...)
str. 30
3.
Deklaracje podatkowe związane z wypłatą dywidendy na rzecz udziałowca będącego spółką osobową
W ubiegłym roku spółka z o.o. wypłaciła dywidendę swoim dwóm udziałowcom (podmiotom krajowym): spółce akcyjnej oraz spółce komandytowo-akcyjnej. Jakie roczne deklaracje podatkowe spółka z o.o. powinna złożyć w związku (...)
str. 31
4.
Formalności związane z otrzymaną przez fundację darowizną
Jesteśmy fundacją nieprowadzącą działalności gospodarczej, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Głównym celem statutowym fundacji jest ochrona dzieci chorych oraz edukacja w tym zakresie. Otrzymaliśmy od firmy (...)
str. 33
5.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów kary umownej
W ubiegłym roku spółka otrzymała notę obciążeniową, dokumentującą karę umowną wynikającą z nieterminowo wykonanej usługi budowlanej. Jej zapłata nastąpiła dopiero w lutym br. Czy kara (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Rozliczenie wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego niezaliczonego do środków trwałych
1) Na potrzeby działalności gospodarczej (podatkowa księga przychodów i rozchodów) zakupiłem samochód osobowy. Ponieważ zamierzam go sprzedać przed upływem roku, wydatek na jego nabycie zaliczę (...)
str. 35
2.
Wydatki sfinansowane przez bezrobotnego ze środków unijnych a koszty uzyskania przychodów
Osoba bezrobotna otrzymała z urzędu pracy środki finansowe na podjęcie działalności gospodarczej (na zakup materiałów i drobnego wyposażenia). Czy ww. wydatki mogą być zaliczone do (...)
str. 39
3.
Przekroczenie limitu uprawniającego do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym
Czy przekroczenie limitu do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym powoduje konieczność opodatkowania na zasadach ogólnych już w trakcie roku, czy dopiero od początku następnego roku? Szczegółowe regulacje w zakresie opodatkowania (...)
str. 40
4.
Darowizna udziałów w spółce jawnej
W skład spółki jawnej wchodzi 11 wspólników. Pomiędzy niektórymi wspólnikami istnieją powiązania rodzinne w pierwszej linii. Jeden ze wspólników zamierza odejść ze spółki, a swoje (...)
str. 41
4.1.
Konsekwencje zmiany składu osobowego spółki jawnej
Rozliczenie dochodu uzyskanego przez poszczególnych wspólników Na gruncie przepisów ustawy o PDOF, podatnikiem podatku dochodowego jest osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki jawnej, a nie ta (...)
str. 41
4.2.
Skutki podatkowe u obdarowanego
Sam fakt przekazania udziałów w spółce jawnej w drodze darowizny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - po stronie obdarowanego. (...)
str. 42
5.
Jak w rozliczeniu podatku dochodowego uwzględnić składkę zapłaconą przez wspólnika spółki cywilnej na Fundusz Pracy?
Nasza trzyosobowa spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Tylko dwaj wspólnicy opłacają składkę na Fundusz Pracy, natomiast trzeci nie ma takiego obowiązku (jest na (...)
str. 43
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Zakaz użytkowania budynku - podatek od nieruchomości
Nadzór budowlany decyzją orzekł w trybie natychmiastowym zakaz użytkowania budynku magazynowo-handlowego do czasu usunięcia stwierdzonych w nim nieprawidłowości, wyznaczając termin wykonania zalecenia. Według jakiej stawki (...)
str. 45
2.
Termin wniesienia wpłat na PFRON
W jakim terminie należy wnosić wpłaty na PFRON z tytułu niezatrudniania wymaganej liczby pracowników niepełnosprawnych? Czy są jakieś sankcje za opóźnienia? Pracodawca, który zatrudnia co (...)
str. 46
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Otrzymane w darowiźnie prawa ochronne do znaków towarowych mogą być amortyzowane
Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej prawa ochronnego do znaku towarowego, otrzymanego w drodze darowizny, stanowią koszty uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (...)
str. 47
2.
Faktura na wytworzenie środka trwałego otrzymana po przyjęciu go do używania
Spółka przyjęła w roku ubiegłym do używania środek trwały, który wytworzyła we własnym zakresie. Obecnie kontrahent wystawił jeszcze jedną fakturę dokumentującą nakłady na tę inwestycję. (...)
str. 48
3.
Jak amortyzować środek trwały oddany w leasing operacyjny?
Spółka oddała w użytkowanie swój środek trwały w ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych). Według jakich metod środek trwały może być (...)
str. 49
4.
Partycypacja w kosztach budowy środka trwałego
Jesteśmy firmą ciepłowniczą. Dla naszych odbiorców budujemy węzły i przyłącza cieplne, które pozostają naszą własnością i przyjmowane są po koszcie wytworzenia na stan naszych środków (...)
str. 50
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Raporty za pracownicę przechodzącą z urlopu macierzyńskiego na wychowawczy
Zatrudniamy pracownicę, która do 6 lutego br. była na urlopie macierzyńskim. Od 7 lutego br. jest na urlopie wychowawczym. Jednocześnie prowadzi ona działalność gospodarczą. Jak (...)
str. 52
2.
Postępowanie w sytuacji nienależnego opłacenia składek lub stwierdzenia powstania nadpłaty - komunikat ZUS
W dniu 6 lutego 2012 r. ZUS zamieścił na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) wyjaśnienie w sprawie postępowania w razie nienależnego opłacenia składek ubezpieczeniowych lub stwierdzenia (...)
str. 54
3.
Zasiłek macierzyński w razie niezachowania terminu na udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego
1) Udzieliliśmy pracownicy dodatkowego urlopu macierzyńskiego na wniosek złożony dwa dni przed jego rozpoczęciem. Czy możemy wypłacić zasiłek macierzyński za okres tego urlopu? Tak, zasiłek (...)
str. 55
IX.
PRAWO PRACY
1.
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej
Chcemy wysłać pracownika w delegację do Gdańska. Podróż służbowa rozpoczęłaby się w Poznaniu (stałe miejsce pracy pracownika) i prowadziłaby przez Gdynię, gdzie pracownik jest zameldowany (...)
str. 56
2.
Nie można sfinansować zakupu domku kempingowego ze środków ZFŚS
Spółka zamierza zakupić domek kempingowy z przeznaczeniem na wypoczynek dla pracowników. Czy takiego zakupu można dokonać ze środków ZFŚS? Nie. Zakup obiektu, który ma służyć (...)
str. 57
3.
Czy częste absencje chorobowe mogą być powodem wypowiedzenia umowy o pracę?
1) Zamierzamy rozwiązać umowę o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z pracownikiem, który zatrudniony jest na podstawie umowy na czas nieokreślony. Czy powodem wypowiedzenia mogą być (...)
str. 58
4.
Czy współwłaścicielowi spółki też przysługuje wynagrodzenie minimalne?
Czy osoba będąca prezesem spółki z o.o. i jej współwłaścicielem, zatrudniona jednocześnie w tej spółce na pełnym etacie, może otrzymywać z tytułu umowy o pracę (...)
str. 59
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jak rozliczyć różnice kursowe z wyceny bilansowej?
Na 31 grudnia 2011 r. dokonaliśmy wyceny rozrachunków oraz środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej. W księgach 2012 r. chcemy rozliczyć naliczone na dzień bilansowy różnice kursowe. Czy (...)
str. 60
2.
Przekwalifikowanie nieruchomości do inwestycji
W 2010 r. przekwalifikowaliśmy nieruchomości będące środkami trwałymi do inwestycji w nieruchomości. Wycenialiśmy je według takich samych zasad jak środki trwałe, tj. dokonywaliśmy od nich odpisów amortyzacyjnych. Z (...)
str. 64
3.
Zwrot pracownikowi nadpłaconych składek ZUS
U jednego z naszych pracowników wystąpiła nadpłata składek emerytalno-rentowych. Kwotę przekroczenia otrzymaliśmy już z ZUS. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych korektę składek oraz zwrot nadpłaty pracownikowi? (...)
str. 66
4.
Zapłata kartą firmową podczas zagranicznej podróży służbowej
Według jakiego kursu przeliczyć poniesione przez pracownika wydatki w zagranicznej podróży służbowej, które zostały opłacone z naszego rachunku bieżącego kartą płatniczą? Czy możemy w tym przypadku zastosować kurs (...)
str. 68
5.
Odpowiedzialność za księgi rachunkowe
W spółce z o.o. księgowa zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę. W jej zakresie obowiązków zapisano, że jest zobligowana do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz do pomocy przy sporządzaniu (...)
str. 70
6.
Ewidencja księgowa amortyzacji środków trwałych w stowarzyszeniu
Jesteśmy stowarzyszeniem działającym na rzecz osób niepełnosprawnych, posiadającym status organizacji pożytku publicznego. Wątpliwości nasze budzi obowiązek badania sprawozdania finansowego sporządzonego przez stowarzyszenie za 2011 r. Wynika (...)
str. 71
7.
Dofinansowanie z ZFŚS do kolonii dziecka pracownika w ewidencji księgowej
30 grudnia 2011 r. pracownik dostarczył rachunek wystawiony w lipcu 2011 r., dokumentujący wyjazd jego dziecka na kolonię. W 2011 r. już nie byliśmy w stanie przekazać mu kwoty dofinansowania. (...)
str. 72
8.
Zakup lokalu użytkowego z funduszu rozwojowego spółki z o.o.
Jesteśmy spółką z o.o. Zgodnie z umową spółki tworzymy fundusz rozwoju z zysków wypracowanych za poszczególne lata, przeznaczony na rozwój spółki. Z powyższego funduszu chcemy dokonać zakupu lokalu (...)
str. 73
9.
Kompensata zagranicznych rozrachunków
Podpisaliśmy umowę o współpracy z firmą zagraniczną. Współpraca polega na tym, że kupujemy materiały od firmy zagranicznej, dla której gotowe produkty są następnie sprzedawane. Czy dopuszczalne jest (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.