Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 26 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r., godz. 12:13 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.204 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2011 r.
Dodatek nr 6
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 5
z dnia 10.02.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYCENA I PREZENTACJA WYBRANYCH AKTYWÓW I PASYWÓW W BILANSIE
1.
Bilansowa wycena aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych
Obowiązek wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej Wszystkie jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, mają ustawowy obowiązek wycenić na dzień bilansowy posiadane składniki aktywów (...)
str. 3
2.
Wycena bilansowa udziałów w innych jednostkach
Odpis aktualizujący na udziały w jednostce ponoszącej stratę bilansową W zakresie ujmowania i wyceny udziałów stosuje się zasady wynikające z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia (...)
str. 6
3.
Wykazywanie dopłat w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o.
Uchwalone, lecz niewniesione dopłaty w bilansie Zagadnienie dopłat w spółce z o.o. regulują przepisy art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Stanowią one m.in., iż umowa (...)
str. 7
4.
Rozrachunki z właścicielami w bilansie
Rozrachunki ze wspólnikami w spółkach osobowych oraz z właścicielem w przedsiębiorstwie osoby fizycznej Rozrachunki ze wspólnikami w spółkach osobowych oraz z właścicielem w przedsiębiorstwie osoby (...)
str. 9
5.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym posiadanych oraz zbytych środków trwałych
W 2011 roku nabyliśmy nieruchomość (budynek wraz z gruntem). Jednocześnie dokonaliśmy zbycia części środków trwałych. Jak zaprezentować powyższe zdarzenia w sprawozdaniu finansowym? Środki trwałe wykazuje (...)
str. 12
6.
Ujęcie VAT w sprawozdaniu finansowym
W jakich pozycjach bilansu należy zaprezentować rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT? VAT naliczony oraz VAT należny, wynikające odpowiednio z faktur zakupu, faktur sprzedaży (...)
str. 13
7.
Spisanie na dzień bilansowy przedawnionej należności
Należności figurujące w księgach rachunkowych wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności (por. art. 28 ust. 1 pkt 7 (...)
str. 16
8.
Czy zapasy obce prezentować w bilansie?
Powierzone jednostce przez jej kontrahentów materiały, które są wykorzystywane do produkcji zamówionych przez nich usług, należą do kategorii zapasów obcych. Zapasy te - pomimo że (...)
str. 16
II.
SPORZĄDZANIE RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT
Jedną ze składowych sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień bilansowy jest rachunek zysków i strat (rachunek wyników). W rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, (...)
str. 16
1.
Podstawowa działalność operacyjna
a) rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym A.Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w tym: - od jednostek powiązanych I.Przychody netto ze (...)
str. 17
2.
Pozostała działalność operacyjna
Do pozostałych przychodów i kosztów działalności operacyjnej jednostki zalicza się przychody i koszty, które w sposób pośredni wiążą się z podstawową działalnością - ujęte na (...)
str. 22
3.
Działalność finansowa
Do przychodów i kosztów finansowych zalicza się te przychody i koszty, które powstały z tytułu posiadania, sprzedaży, pożyczenia komuś lub od kogoś aktywów finansowych. W (...)
str. 24
4.
Wynik zdarzeń nadzwyczajnych
Przez zyski i straty nadzwyczajne rozumie się zyski i straty powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązanych z ogólnym (...)
str. 26
5.
Podatek dochodowy i pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty)
Wariant kalkulacyjnyWariant porównawczy O.Podatek dochodowyL.Podatek dochodowy P.Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty)M.Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty) R.Zysk (strata) netto (N - O - P)N.Zysk (...)
str. 27
III.
SPORZĄDZANIE INFORMACJI DODATKOWEJ SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Informacja dodatkowa, analogicznie jak bilans i rachunek zysków i strat, jest nieodłączną częścią sprawozdania finansowego. Jak wynika bowiem z art. 45 ust. 2 ustawy z (...)
str. 28
IV.
TWORZENIE REZERW
1.
Zasady tworzenia i ujęcie w bilansie rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów
1.1.
Informacje wstępne
Zagadnienie tworzenia rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów regulują przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr (...)
str. 34
1.2.
Ujęcie rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych w księgach rachunkowych
Rezerwy zalicza się w ciężar odpowiedniego rodzaju kosztów - w zależności od okoliczności, z którymi przyszłe zobowiązania się wiążą (art. 35d ust. 2 ustawy o (...)
str. 36
1.3.
Inwentaryzacja i wycena rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych
Rezerwy i bierne rozliczenia międzyokresowe inwentaryzuje się nie rzadziej niż na ostatni dzień roku obrotowego, drogą porównania danych z ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i (...)
str. 37
1.4.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych
Rezerwy oraz bierne rozliczenia międzyokresowe wykazuje się w sprawozdaniu finansowym w pasywach bilansu w poz. B.I. "Rezerwy na zobowiązania", z wyszczególnieniem: a) poz. B.I.2. - (...)
str. 37
1.5.
Rezerwa na koszty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności
Ustawa o rachunkowości w art. 29 wymaga także tworzenia szczególnych rezerw na przewidywane dodatkowe koszty i straty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności, (...)
str. 38
2.
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
2.1.
Zasady tworzenia
Obowiązek tworzenia rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynika z przepisów art. 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z (...)
str. 38
2.2.
Ewidencja księgowa
Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w ewidencji księgowej jednostek zapisem: - Wn konto 87 "Podatek dochodowy i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego", (...)
str. 40
2.3.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Bilans Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego zalicza się do długoterminowych rezerw i wykazuje w pasywach w pozycji B.I.1. "Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego". (...)
str. 42
V.
KILKA WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH BADANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.
Jakie jednostki muszą poddać badaniu sprawozdanie finansowe?
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących (...)
str. 42
2.
Sprawozdanie finansowe badane po raz pierwszy przez biegłego rewidenta
Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. za 2011 r. będzie po raz pierwszy poddane obowiązkowo badaniu przez biegłego rewidenta. Z jakich elementów powinno składać się to (...)
str. 43
3.
Badanie sprawozdania finansowego spółki po jej przekształceniu
Czy mamy obowiązek poddać badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdanie finansowe spółki jawnej za 2011 r., skoro z dniem 1 stycznia 2012 r. została przekształcona w (...)
str. 44
4.
Nie trzeba tworzyć rezerwy na koszty badania sprawozdania finansowego
Czy w księgach 2011 r. należało utworzyć rezerwę na koszty badania sprawozdania finansowego za 2011 r.? Wprawdzie dotychczas pisaliśmy, że w wyjątkowych sytuacjach, gdy koszty (...)
str. 45
5.
Wpłata zaliczki na badanie sprawozdania finansowego
W 2011 r. podpisaliśmy z kancelarią biegłych rewidentów umowę na badanie sprawozdania finansowego za 2011 r. Jak należało zaksięgować oraz jak ująć w bilansie wpłaconą (...)
str. 45
6.
Niewypełnienie obowiązku poddania sprawozdania finansowego badaniu
Jesteśmy spółką z o.o. Czy grożą nam jakieś sankcje prawne, jeżeli nie poddamy rocznego sprawozdania finansowego za 2011 r. badaniu przez biegłego rewidenta, pomimo że (...)
str. 48
VI.
ZATWIERDZENIE, ZŁOŻENIE I OGŁOSZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA 2011 R.
1.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2011 r.
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Wynika to z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 29 (...)
str. 48
2.
Złożenie sprawozdania do sądu rejestrowego (KRS)
Wszystkie jednostki podlegające rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) muszą w nim składać swoje sprawozdania finansowe. Dokumenty, jakie należy złożyć w KRS, zgodnie z art. (...)
str. 49
3.
Ogłoszenie sprawozdania finansowego za 2011 r.
Jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta, składają sprawozdanie finansowe do publikacji (ogłoszenia). Nie podlega obowiązkowi ogłoszenia sprawozdanie finansowe poddane badaniu dobrowolnie (...)
str. 50
4.
Zniesienie obowiązku publikacji sprawozdań finansowych w "Monitorze Polskim B" od 2013 r.
Ustawą z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 232, poz. 1378) ograniczono obowiązki przedsiębiorców wynikające z (...)
str. 51
5.
Złożenie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych przekazują do urzędu skarbowego roczne sprawozdanie finansowe - w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania (art. 27 (...)
str. 52
6.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe - ogłoszenie i złożenie w KRS
Skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządza się zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad (...)
str. 53
7.
Gdzie złożyć opinię biegłego, gdy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. nie musiało być badane?
Obowiązek złożenia w KRS opinii biegłego rewidenta wynika z samego faktu przeprowadzenia badania, nie zależy natomiast od tego, czy było ono obowiązkowe, czy dobrowolne. Z (...)
str. 55
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.