Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 3 (309) z dnia 01.02.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Od 1 lutego 2012 r. wyższa stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe
1) W lutym 2012 r. pracownikom wypłacimy wynagrodzenia za styczeń br. Czy od tych wypłat pracodawca finansuje już wyższą składkę na ubezpieczenia rentowe? Tak. Stopa (...)
str. 4
2.
Jak rozliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy pracownika otrzymującego "kilometrówkę"?
W firmie zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Podpisaliśmy z nim umowę o używanie prywatnego samochodu osobowego dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych i (...)
str. 5
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe dofinansowania do zimowiska dzieci pracowników
Pracodawca dzieciom kilku pracowników dofinansował ze środków obrotowych firmy wyjazd na zimowisko. Jak dokonać rozliczenia składkowo-podatkowego dopłat do tego wypoczynku? Nadmieniamy, że są to dzieci (...)
str. 8
4.
Opłacanie składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę
1) Firma zatrudnia na umowę zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Umowa została zawarta na kilka miesięcy, a (...)
str. 10
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Najniższa podstawa wymiaru składek ZUS w 2012 r. dla zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników (także zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)
str. 11
2.
Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2012 r.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego (...)
str. 12
3.
Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób na urlopie wychowawczym
Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu obowiązkowo: ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie (...)
str. 14
4.
Koszt zakwaterowania pracownika a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Spółka z o.o. zatrudnia pracowników, którzy zostali czasowo przeniesieni do pracy do innej miejscowości. Dla kilku z nich wynajmuje mieszkanie, za które opłaca czynsz, a (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe w razie zmiany etatu w miesiącu powstania niezdolności do pracy
Od 1 stycznia br. pracownikowi, wynagradzanemu według stawki miesięcznej, zwiększono wymiar czasu pracy do pełnego etatu i podwyższono wynagrodzenie. W tym samym miesiącu pracownik przez (...)
str. 17
2.
Kiedy premia uznaniowa wpłynie na wysokość świadczenia chorobowego?
1) Pracodawca wypłaca pracownikom miesięczne premie. W związku z tym, że prawo do premii oraz jej wysokość są uzależnione wyłącznie od woli pracodawcy, mamy sytuacje, (...)
str. 18
3.
Uzupełnianie wynagrodzenia w razie gdy pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik przez kilka dni chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym. W jaki sposób (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Jak ma postąpić pracodawca w razie wypłaty zasiłków nie będąc do tego uprawnionym?
Od 2012 r. nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków i powinniśmy przekazać je do ZUS. Jednakże w styczniu br. kilku pracownikom, którzy chorują nieprzerwanie od (...)
str. 21
2.
Zasiłek macierzyński z kilku tytułów ubezpieczenia
Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Z jakiego tytułu otrzyma zasiłek macierzyński po urodzeniu (...)
str. 22
3.
Wypłata zasiłku w razie wypadku przy pracy pracownika będącego pod wpływem alkoholu
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy będąc pod wpływem alkoholu. Czy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w wyniku tego zdarzenia przysługują świadczenia chorobowe? Pracownikowi, który (...)
str. 23
4.
Świadczenia chorobowe dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego i w tym czasie prowadzi działalność gospodarczą podlegając z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Czy w razie choroby lub opieki (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.1.
Który pracodawca powiadamia ZUS o przychodach emerytów i rencistów?
Emeryt lub rencista jest zobowiązany zawiadomić ZUS o podjęciu działalności zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - (...)
str. 26
1.2.
Ustalenie wysokości przychodu wykazywanego w zaświadczeniu kierowanym do ZUS
Na zawieszalność świadczeń emerytalno-rentowych wpływają przychody osiągane z: pracy na podstawie umowy o pracę oraz umowy o pracę nakładczą, wykonywania umowy zlecenia, agencyjnej lub innej (...)
str. 27
1.3.
Zaświadczenie o zarobkach emeryta lub rencisty
Przepisy nie określają wzoru zaświadczenia o przychodach emeryta (rencisty) z pracy zarobkowej uzyskanych w poprzednim roku. Jednakże powinny w nim znaleźć się takie dane jak: (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Utrata zaufania jako podstawa rozwiązania stosunku pracy
Pracownik zatrudniony w spółce pracowniczej na czas nieokreślony zamierza sprzedać posiadane akcje spółki firmie konkurencyjnej, która dąży do przejęcia tej spółki. W tym celu zawarł (...)
str. 31
2.
Powierzenie pracownikowi obowiązków nieobecnego pracownika
Od połowy grudnia 2011 r. pracownica jest nieobecna w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego. Absencja potrwa kilka miesięcy. W tej sytuacji zamierzamy skierować do wykonywania (...)
str. 32
3.
Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie choroby
1) Pracownik zatrudniony od 12 grudnia 2011 r. na czas określony wynoszący rok, 7 stycznia br. zachorował. Po 3 tygodniach nieobecności wypowiedział umowę o pracę (...)
str. 34
4.
Zmiana rodzaju umowy o pracę
Kilku pracownikom, z którymi łączyły nas w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej umowy na czas określony, zamierzamy zmienić rodzaj trwających umów o pracę proponując zatrudnienie bezterminowe. (...)
str. 35
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Uproszczona ewidencja czasu pracy i nieobecności w pracy kierowcy
Czy w przypadku pracodawcy wypłacającego wszystkim kierowcom ryczałty za pracę w nocy i w godzinach nadliczbowych istnieje możliwość prowadzenia ewidencji uproszczonej, tj. tylko nieobecności w (...)
str. 38
2.
Wyznaczenie innego niż sobota dnia wolnego od pracy
1) W zakładzie produkcyjnym dniami wolnymi z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy są soboty. Chcielibyśmy to zmienić w odniesieniu do części (...)
str. 39
3.
Limit godzin nadliczbowych a łączona norma tygodniowa
W jaki sposób możemy zwiększyć limit godzin nadliczbowych? Ile wynosi maksymalny limit tych godzin? Zwiększony limit godzin nadliczbowych powinien wynikać z układu zbiorowego, regulaminu pracy, (...)
str. 41
4.
Normy czasu pracy niepełnosprawnego zatrudnionego przy pilnowaniu
Czy portier legitymujący się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pracować w organizacji 24/72 godziny? Zaproponowana organizacja czasu pracy nie jest wykluczona, z tym że wymaga pewnych (...)
str. 42
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Podstawa wynagrodzenia urlopowego przy zawinionym braku premii
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, gdy w jednym z miesięcy przyjmowanych do podstawy pracownikowi nie wypłacono premii o charakterze zmiennym miesięcznym z powodu nieosiągnięcia przez (...)
str. 44
2.
Diety w czasie podróży służbowej
Pracownik odbył podróż służbową na dwudniowe szkolenie. Organizator szkolenia zapewnił uczestnikom obiad i kolację w pierwszym dniu szkolenia, a drugiego dnia śniadanie i obiad. Czy (...)
str. 45
3.
Świadczenia pozapłacowe a potrącenia z wynagrodzenia
Wynagrodzenie pracownika, któremu pracodawca nieodpłatnie udostępnia lokal mieszkalny, zostało zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Jak ustalić kwotę potrącenia? Kwotę potrącenia należy ustalić od wynagrodzenia za (...)
str. 46
4.
Współczynnik urlopowy przy dniach wolnych od pracy niebędących sobotami
Czy ustanowienie piątków dniami wolnymi od pracy ma wpływ na współczynnik do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Tak. Liczba dni wolnych wynikających z rozkładu (...)
str. 49
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia i obowiązek wypłaty odszkodowania
Z pracownikiem łączyła nas umowa o pracę zawierająca klauzulę o zakazie konkurencji w trakcie i w okresie 12 m-cy po ustaniu zatrudnienia. Z tytułu powstrzymywania (...)
str. 50
2.
Obowiązywanie przepisów płacowych po przejęciu zakładu pracy
Rok temu firma przejęła pracowników objętych układem zbiorowym pracy. Aktualnie trwają rokowania w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego w tej firmie. Czy do umów z (...)
str. 51
3.
Wątpliwości związane z wykorzystywaniem dni wolnych na poszukiwanie pracy
1) Pracodawca rozwiązuje umowę o pracę za wypowiedzeniem skróconym do 1 miesiąca. Czy jeśli pracownik nie zgłosi odpowiedniego wniosku, należy mu udzielić dni wolnych na (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Formy szkolenia okresowego pracowników
Firma posiada oddział za granicą, w którym zatrudnia pracowników na stanowiskach robotniczych. Czy zamiast wzywać ich do Polski, może prowadzić szkolenia okresowe dla nich w (...)
str. 54
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Dofinansowanie do wynagrodzenia należnego za styczeń 2012 r. wypłaconego niepełnosprawnemu w lutym br.
Pracownik legitymujący się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w lutym 2012 r. uzyska wynagrodzenie za styczeń br. W jakiej wysokości pracodawcy z tzw. otwartego rynku (spółka z o.o.) przysługuje dofinansowanie z PFRON, jeśli (...)
str. 56
2.
Jak sprawdzić umiejętności kandydata do pracy nie ponosząc kosztów?
1) Chcielibyśmy zatrudnić osobę, która w ubiegłym roku ukończyła szkołę zawodową, jednak dopiero po przygotowaniu praktycznym. W jakiej formie możemy przyjąć ją do pracy nie ponosząc zbyt (...)
str. 57
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Forma i sposób przechowywania dokumentów oraz zakres odpowiedzialności pracodawcy
Bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy, niezależnie od formy własności i wielkości zatrudnienia, jest prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników (art. 94 (...)
str. 59
2.
Zakres dokumentacji przechowywanej w aktach
Akta osobowe pracownika składają się z trzech części oznakowanych literami A, B i C. Pierwsza z nich jest przeznaczona do przechowywania dokumentów zebranych na etapie (...)
str. 61
3.
Najczęściej popełniane błędy w dokumentacji osobowej
Jak wskazuje praktyka, prowadzenie akt osobowych bywa obarczone wieloma nieprawidłowościami. Można wyróżnić dwa rodzaje błędów, ze względu na technikę przechowywania oraz zakres merytoryczny. Błędy techniczne (...)
str. 63
4.
Dokumentacja osobowa w pytaniach Czytelników
1) Czy pracodawca jest uprawniony do przechowywania w aktach osobowych kserokopii prawa jazdy oraz dowodu osobistego pracownika? W przypadku pracowników mobilnych, którzy w ramach powierzonych (...)
str. 64
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 marca br. wzrosną kwoty emerytur i rent
Sejm w dniu 13 stycznia 2012 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie (...)
str. 66
2.
PESEL jedynym identyfikatorem ubezpieczonego - komunikat ZUS
ZUS w dniu 17 stycznia 2012 r. zamieścił na stronie internetowej www.zus.pl wyjaśnienie w sprawie numerów identyfikacyjnych zamieszczanych w dokumentach kierowanych do ZUS. Czytamy w (...)
str. 66
3.
Termin przedłożenia zwolnienia lekarskiego gdy ostatni dzień na jego dostarczenie przypada w sobotę - komunikat ZUS
ZUS na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat w sprawie przedłożenia zwolnienia lekarskiego, gdy ostatni dzień na jego dostarczenie przypada w sobotę. Czytamy w nim, że: (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.