Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 1 (756) z dnia 01.01.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe wzory deklaracji CIT i IFT
Nowe wzory CIT W Dzienniku Ustaw nr 265 z 8 grudnia 2011 r., pod poz. 1575, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2011 (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Import usług u podatnika zwolnionego z VAT
Jesteśmy zwolnieni przedmiotowo z VAT. Od zakupu usługi reklamowej od kontrahenta unijnego nie rozliczamy importu usług. Czy postępujemy prawidłowo? A jeżeli nie - jak zaksięgować (...)
str. 5
1.1.
Obowiązek rozliczania importu usług przez podatników zwolnionych z VAT
Ponieważ w przedmiotowej sprawie chodzi o zakup usługi reklamowej, to na początku trzeba wskazać, że miejsce opodatkowania tej usługi znajduje się w kraju, gdzie usługobiorca (...)
str. 5
1.2.
VAT od importu usług jako koszt podatkowy
Co do zasady, kwota podatku od towarów i usług nie może być kosztem podatkowym. Nie dotyczy to jednak m.in. VAT należnego od importu usług, w (...)
str. 6
1.3.
Ujęcie w księgach VAT należnego
Ponieważ sprawozdania finansowe jednostki za lata ubiegłe są już zatwierdzone, popełniony błąd (tj. niewykazywanie VAT należnego od importu usług) należy ująć w księgach roku, w (...)
str. 7
2.1.
Skutki w VAT
Skutki zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą (lub rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej) reguluje art. 14 ustawy o (...)
str. 7
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku i spisu z natury Likwidacja indywidualnej działalności gospodarczej (a także działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną) zobowiązuje (...)
str. 11
3.
Faktury za media wystawione "z góry"
Otrzymaliśmy jednocześnie kilka faktur za energię, łącznie za okres od połowy listopada 2011 r. do maja 2012 r. (prognoza zużycia), z płatnością comiesięczną. Czy faktury (...)
str. 14
III.
PODATEK VAT
1.
Ewidencje prowadzone na potrzeby VAT
Ewidencje prowadzone przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na uzyskiwanie niewielkich obrotów (limit ww. zwolnienia (...)
str. 16
2.
Czy termin powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy i termin odliczenia VAT u nabywcy są takie same?
Zasadą jest, że sprzedawca towaru (usługodawca) wystawia fakturę w dniu dokonania dostawy (wykonania usługi) i w tym miesiącu rozlicza VAT. Nabywca natomiast zazwyczaj odlicza VAT (...)
str. 20
3.
VAT od usług reklamy na rzecz kontrahenta zagranicznego
Na zlecenie firmy zagranicznej zamieszczamy w swojej gazecie reklamę albo artykuł. Gazeta jest drukowana w Polsce i wydawana w kraju. W celu potwierdzenia wykonania usługi (...)
str. 22
4.
Wycena spisu z natury przy likwidacji działalności gospodarczej
Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą prowadzoną indywi- dualnie. Czy w spisie z natury należy wykazać również środki trwałe i wyposażenie? A jeżeli tak - w jakiej (...)
str. 23
5.
Czy trzeba sporządzać "zerowe" raporty dobowe lub miesięczne z kasy rejestrującej?
Sprzedaż dla osób fizycznych ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Po zakończeniu sprzedaży w danym dniu sporządzam raporty dobowe, a po zakończeniu miesiąca - raport miesięczny. Czy (...)
str. 24
6.
Z wyjaśnień organów podatkowych
6.1.
Od imprezy firmowej nie trzeba wykazywać VAT należnego
Impreza firmowa ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nie jest zatem usługą, która podlega opodatkowaniu VAT należnym. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 (...)
str. 25
6.2.
Odliczenie VAT od wydatków sfinansowanych dotacją otrzymaną przez bezrobotnego z urzędu pracy
Można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych dotacją otrzymaną przez bezrobotnego z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Istotne jest jedynie, aby wydatki związane były z (...)
str. 26
6.3.
Ustalenie podstawy opodatkowania przy sprzedaży w systemie marży
Przy wyliczeniu marży, będącej - po pomniejszeniu o kwotę VAT - podstawą opodatkowania przy sprzedaży towaru używanego, nie uwzględnia się wydatków, które podatnik poniósł w (...)
str. 26
6.4.
Opłaty targowej nie trzeba ewidencjonować w kasie fiskalnej
Opłata targowa stanowiąca należność gminy nie jest objęta przepisami ustawy o VAT i nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, nawet jeżeli opłatę tę (...)
str. 28
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przychody z odsetek od dłużnych papierów wartościowych są zwolnione z podatku "u źródła" - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Minister Finansów w interpretacji ogólnej nr DD7/8213/154/KSU/11/DD-418/2011 z 23 listopada 2011 r., wydanej w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14a ustawy z (...)
str. 28
2.
"Wartość zadłużenia" ustalana na potrzeby niedostatecznej kapitalizacji
Określając wartość zadłużenia na potrzeby tzw. niedostatecznej kapitalizacji, należy brać pod uwagę wartość zadłużenia wobec podmiotów powiązanych kapitałowo, wynikającą z wszelkich tytułów prawnych, w tym (...)
str. 30
3.
Nieodpłatne pełnienie funkcji w organach spółdzielni a przychód z nieodpłatnych świadczeń
Zastępca prezesa zarządu naszej spółdzielni pracy swoją funkcję pełni nieodpłatnie, na podstawie umowy zlecenia. Również przewodniczący i członkowie rady nadzorczej sprawują swoje funkcje bez wynagrodzenia (...)
str. 31
4.
Refakturowanie - kiedy rozliczyć przychody i koszty?
Spółka posiada nieruchomość i wynajmuje powierzchnie biurowe. Poza opłatami z tytułu czynszu Spółka obciąża najemców także kosztami mediów, tj. wody, energii elektrycznej, ochrony obiektu, wywozu (...)
str. 33
5.
Wydatki udokumentowane paragonem a koszty uzyskania przychodów
Niektóre wydatki, ponoszone przez spółkę w związku z podróżami służbowymi jej pracowników, dokumentowane są wyłącznie paragonami fiskalnymi (np. wydatki za przejazd taksówkami, parkingi). Czy paragony (...)
str. 35
6.
Odsetki od kredytu u dewelopera - kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych?
W którym momencie spółka (deweloper) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji budowlanych? Niestety, trudno na powyższe pytanie udzielić (...)
str. 36
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Zwrot dopłat wniesionych uprzednio przez innego wspólnika korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych - wyrok NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt II FSK 382/10 (orzeczenie prawomocne), orzekł, iż do nabywcy udziału, który przejął równocześnie (...)
str. 38
2.
Błędnie pobrany podatek od świadczenia, które korzysta ze zwolnienia z PIT
Jeżeli pracodawca (płatnik) niesłusznie potrącił zaliczkę na podatek od dochodu, który korzysta ze zwolnienia z PIT, pracownik uzyska zwrot podatku dopiero w ramach rozliczenia rocznego. (...)
str. 40
3.
Wybór formy opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych z działalności gospodarczej w 2012 r.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą opodatkowywać swoje przychody (dochody) w różny sposób. Podstawową formą opodatkowania są zasady ogólne (skala podatkowa, podatek liniowy). Podatnicy mogą jednak (...)
str. 41
4.
Przekazanie kontrahentowi składnika majątku do używania
Zamierzam przekazać kontrahentowi do używania samochód ciężarowy, który jest moim środkiem trwałym. Samochód ten będzie on wykorzystywał w swojej indywidualnej działalności gospodarczej. Jakie skutki podatkowe wystąpią w przypadku, (...)
str. 44
5.
Czy nota obciążeniowa za niedobory towarów jest kosztem franczyzobiorcy?
Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach określonych w umowie franczyzy. Towar nie stanowi mojej własności. Po zakończeniu każdego miesiąca wystawiam dla franczyzodawcy fakturę z kwotą prowizji od sprzedanych (...)
str. 47
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Przedsiębiorca i osoba fizyczna współwłaścicielami - podatek od nieruchomości
Czy zastosowanie w podatku od nieruchomości najwyższych stawek zarówno do przedsiębiorców, jak i osób nieprowadzących działalności gospodarczej, będących współwłaścicielami nieruchomości, jest zgodne z prawem, czy (...)
str. 48
2.
ZPChr - zwrot zapłaconego PCC
W 2011 r. spółka prowadząca zakład pracy chronionej nabyła nieruchomość zabudowaną, którą włączyła do majątku spółki i przeznaczyła na potrzeby produkcyjne zakładu. Od umowy zapłacono (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Odpisy amortyzacyjne za okres czasowego nieużywania środka trwałego są kosztem podatkowym - wyrok NSA
Czasowy tylko brak wykorzystywania danego środka trwałego, gdy kontynuowana jest działalność, w której ten składnik majątku był wykorzystywany, nie powoduje utraty prawa do dokonywania odpisów (...)
str. 50
2.
Wydatki na przystosowanie najętego lokalu do prowadzonej działalności gospodarczej - czy to inwestycja w obcym środku trwałym?
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółka wynajęła lokal. Przed przyjęciem go do używania poniosła nakłady na przystosowanie lokalu do prowadzonej działalności. Prace polegały m.in. na (...)
str. 51
3.
Sprzedaż produkcji testowej a nakłady na środek trwały w budowie
Dla celów rozruchu technologicznego nowej linii produkcyjnej wyprodukowaliśmy próbną partię wyrobów. Wyroby te zostały sprzedane bezpośrednio z produkcji próbnej. Czy przychód powstały z tytułu tej (...)
str. 53
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
1.
Sposób dysponowania zyskiem spółki akcyjnej
Spółka akcyjna posiada dwóch akcjonariuszy (akcje nie są notowane na giełdzie). W swoim statucie Spółka nie ma zapisu dotyczącego sposobu tworzenia kapitałów zapasowego i rezerwowego. (...)
str. 54
2.
Wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego do kasy spółki
Wspólnicy spółki z o.o. wpłacili do kasy spółki, a nie na jej rachunek bankowy, gotówkę na podwyższenie kapitału zakładowego. Umowa spółki przewiduje, że wpłaty do (...)
str. 55
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Jak naliczać składki ZUS od 1 stycznia 2012 r.?
Wyższa składka na ubezpieczenia rentowe Generalnie wysokość stóp procentowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie zmieniła się od 1 stycznia 2012 r. Nadal (...)
str. 58
2.
Czy ZUS może wykluczyć pracownika z ubezpieczeń?
Zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę kobietę w ciąży i zgłosiliśmy ją w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń. W ramach swoich obowiązków zajmuje się ona sprawami (...)
str. 59
3.
Oskładkowanie ryczałtu za używanie własnego pojazdu dla celów służbowych
Jeden z pracowników od października 2011 r. używa w celach służbowych w jazdach lokalnych własny samochód. Wypłacanego mu z tego tytułu ryczałtu nie zmniejszamy za (...)
str. 60
4.
Zwrot kosztów przejazdu dla osób wezwanych przez ZUS
Czy to prawda, że osoby wezwane do ZUS w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych mogą otrzymać zwrot kosztów przejazdu? Czy ZUS zwróci mi koszty podróży prywatnym (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Przekazanie środków pracodawcy na rzecz pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej
Jesteśmy spółką z o.o. zatrudniającą ponad 280 pracowników. Z inicjatywy naszych związków zawodowych przygotowujemy się do uruchomienia pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej (PKZP). Czy w przypadku odpowiednich (...)
str. 63
2.
Podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej i udzielenie równoważnego okresu odpoczynku
Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Czasami zdarzają się przypadki, że podejmują oni pracę w tej samej dobie pracowniczej, jednak nie przekraczają ustalonego na (...)
str. 65
3.
Ekwiwalent za urlop przy stałych i zmiennych składnikach wynagrodzenia
Pracownik zatrudniony od 1 września 2000 r. do 9 grudnia 2011 r. otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 2.500 zł. Ponadto przysługiwało mu wynagrodzenie (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wycena bilansowa udziałów w innych jednostkach
Posiadamy udziały w innej jednostce (nie jest to jednostka powiązana), które zostały zaklasyfikowane do inwestycji długoterminowych. Spółka ta w poprzednich latach poniosła stratę bilansową. Za (...)
str. 68
2.
Sprawozdanie finansowe badane po raz pierwszy przez biegłego rewidenta
Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. za 2011 r. będzie po raz pierwszy poddane obowiązkowo badaniu przez biegłego rewidenta. Z jakich w związku z tym elementów (...)
str. 70
3.
Ewidencja nieruchomości gruntowej oddanej w wieczyste użytkowanie
Czy grunty powinny być ujmowane i wykazywane w aktywach bilansu jednostki oddającej grunt w użytkowanie wieczyste, czy też wyłącznie w jej ewidencji pozabilansowej? Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym uregulowanym (...)
str. 70
4.
Oddziały z osobowością prawną w sprawozdaniu finansowym stowarzyszenia
Jesteśmy stowarzyszeniem z wydzielonymi oddziałami terenowymi. Większość z nich posiada osobowość prawną. Czy oddziały takie powinny zostać objęte łącznym sprawozdaniem finansowym sporządzanym przez zarząd główny (...)
str. 71
5.
Czy złożyć zawiadomienie o przejściu na księgi rachunkowe?
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Od 2012 r. jesteśmy zobowiązani do przejścia z księgi podatkowej na pełną księgowość. Czy musimy o tym fakcie powiadomić urząd skarbowy? Nie, jednostka, (...)
str. 72
6.
Ewidencja zwrotu podatku VAT w księgach rachunkowych samorządowego zakładu budżetowego
Jesteśmy zakładem budżetowym powołanym przez jednostkę samorządu terytorialnego w celu realizacji zadań gminy. Zakład otrzymał od urzędu miasta dotację celową na zakup środka trwałego (dotyczy sprzedaży (...)
str. 73
7.
Ujęcie w księgach rachunkowych dotacji do ceny sprzedaży
Na podstawie umowy spółka otrzymuje od gminy dotację przedmiotową do ceny sprzedaży wody i odbioru ścieków dla mieszkańców gminy. Wyliczenie należnej dotacji następuje w ostatnim dniu roboczym miesiąca (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.